mehmet şerif susuz, bir alıntı ekledi.
06 Mar 13:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu Direnişi
Sanıldığının aksine , ilk kurşun İzmir'de değil, henüz 1918'in Aralık ayında ilk direnişin başladığı Dörtyol'da atıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 164 - Kronik kitap)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 164 - Kronik kitap)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
27 Şub 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk,Anadolu'da milli direnişi örgütlemeye başlayınca İngilizler,Osmanlı yönetiminden(Damat Ferit ve Vahdettin'den)Atatürk'ü İstanbul'a geri çağırmasını istemiş;Osmanlı yönetimi Atatürk'ü İstanbul'a çağırmış;Atatürk,İstanbul'a geri dönmeyince görevden alınmış;hatta idama mahkum edilmişti.Nişanları,rütbeleri sökülmüştü.Öldürülmesinin dine uygun olduğunu belirten fetvalar yayımlanmıştı.Bu kararların altında Vahdettin'in imzası vardı.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 168)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 168)
Necip Gerboğa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
25 Oca 23:54 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Son zamanlarda 'tarihçi' adı altında ortaya çıkıp Atatürk'e, onun aile fertlerine, Türkiye'nin kurucu kadrosuna ve daha pek çok manevi değerimize olmadık iftira ve hakaretler savuran bir grup şarlatanın, çeşitli basın ve medya kanallarında bir tarım böceği gibi, bir kımıl gibi her geçen gün çoğalması karşısında, İlber Ortaylı gibi değerli bir tarihçinin Atatürk hakkında bir kitap kaleme alması, açıkçası beklediğim ve çok da şaşırmadığım bir durumdu.

İnternette, İlber Ortaylı'nın bu kitabı bazı ticari kaygılarla yazdığını ileri süren yorumlara da rastladım. Ben kitabı okurken kesinlikle bir ticari kaygı izine rastlamadım açıkçası. Kaldı ki, kitap yazılırken böyle maddi bir kaygı da güdülmüş olabilir. Eğer böyle bir durum varsa ve ülkenin yetiştirdiği en değerli tarihçilerinden biri olan İlber Ortaylı'nın 70 küsür yaşında böyle kaygıları varsa, bu onun değil bizim, yani Türk toplunun ayıbıdır diyerek giriş faslını kapatıyorum...

Kitap genel olarak Atatürk hakkında bildiğimiz, yanlış bildiğimiz ya da hiç bilmediğimiz pek çok detayı içinde barındırıyor. Ortaylı, tarihe ve tarih yazımına bir popüler kültür öğesi ya da bir siyasi yaranma aracı olarak değil, tamamıyla bir bilim olarak bakıyor. Eserini kaleme alırken tarih biliminin gerektirdiği tüm kaideleri tek tek uygulamış. Bunu yaparken de ayrıca sınıfta ders verir gibi öğretici bir üslupla tarih okumanın ve tarih yazmanın inceliklerini okur ile paylaşmış. Günümüzde tarih adı altında nasıl çizgiden çıkıldığını, bir şekilde ele geçirilen ve resmi olmayan belgeler ya da şahsi anılar üzerinden birilerinin bu işi nasıl sulandırdığını o naif çizgisini bozmadan kendi üslubunca anlatıyor ve dikkatimizi bu yöne çekiyor.

Kitapta sadece belge ve bulgulara dayanan tarihi gerçekler bulunmuyor. Ortaylı, kendi birikimi ve karşılıklı okuma tekniği ile bazı tarihi gerçekleri yorumlarıyla zenginleştiriyor. Ancak neyin bilgiye/bulguya dayandığını, neyin kendi yorumu olduğunu kullandığı dil sayesinde rahatlıkla ayırt edebiliyorsunuz.

Dil demişken, kitabın çok akıcı bir dili olduğunu da belirtmem gerekiyor. Zaten Ortaylı bu kitabı torununa ve onun arkadaşlarına ithaf ediyor. Yani genç kuşağa... Çünkü bu bilgi kirliliği içinde en fazla tehdidin genç kuşaklar üzerinde olduğunu düşünüyor ki ben de kendisine sonuna kadar katılıyorum. Eğer genç okurlar, Atatürk üzerine detaylı bir okuma yapmak istiyorsa, kapsayıcılığı ve gerçekçiliği açısından bu kitapla başlamalarını tavsiye ederim.

----------------------------

Kitap, 8 ana bölüm altında Atatürk'ün hayatını ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş hikayesini inceliyor. Atatürk'ün çocukluğu ve gençliği, askeri eğitimi, 1. Dünya Savaşı süreci, Milli Mücadele dönemi, Cumhuriyet'e giden yol, inkılaplar dönemi ve genel açıdan dünya perspektifinde Atatürk'ü ele alan bölümler mevcut. Kitabın merkezinde Atatürk olsa da, kitap boyunca daha başka pek çok tarihi şahsiyetin de hayatlarına ilişkin önemli bilgiler öğreniyoruz.

Bugüne kadar biraz okul bilgisiyle, biraz da okuduğum kitaplar aracılığıyla kafamda yer eden Atatürk ve kuruluş dönemine ek olarak bu kitap vasıtasıyla kazandığım birkaç yeni bilgiyi de paylaşmak isterim;

* Örneğin Atatürk'ün Selanik'te doğmuş olması tarih derslerinde tek cümlede söyleyip detayına inmediğimiz bir konudur. Oysa ki Selanik'in o dönemdeki kozmopolit yapısı, ticaret, ulaşım, sanat ve kültür gibi alanlarda dünyanın öne çıkan kentlerinin başında geliyor olması, Atatürk'ün hayatının şekillenmesinde, eğitiminde, meslek seçiminde ve daha pek çok konuda önemli bir role sahip. Eğer Atatürk Selanik'te değil de Anadolu'nun başka bir kasabasında veya köyünde doğmuş olsa idi, tarih büyük ihtimalle çok farklı yazılıyor olacaktı.

* Bunun dışında yine birkaç cümle ile geçiştirdiğimiz bir Trablusgarp direnişi vardır. Tarih derslerinde bu savaş, Osmanlı'nın Kuzey Afrika'da kaybettiği son toprak parçası ile ilişkilendirilir. Oysa ki Atatürk'ün gönüllü olarak katıldığı Trablusgarp direnişi, onun askerlik hayatında bir kilometre taşıdır. Orada elde ettiği askerlik deneyimi, hayatının sonraki dönemlerinde gireceği pek çok savaş açısından bakıldığında adeta bir okul görevi görmüştür.

* Aynı şekilde Askeri Ateşe olarak atandığı Sofya'da geçirdiği yaklaşık bir yıllık süre de, Atatürk'ün ileride kuracağı Türkiye Cumhuriyeti'nde sosyal hayatın nasıl olacağının şekillendiği önemli bir dönem olarak karşımıza çıkmakta.

Buna benzer çok sayıda örnek yazabilirim ama bu kadarı yeterli diye düşünüyorum. Tabii herkes kendi okuduklarından kendine has yeni kazanımlar elde edecektir mutlaka...

---------------------------

Sonuç itibariyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabını herkese tavsiye ediyorum. Her kitaplığın böyle bir kitabı hak ettiğini düşünüyorum. Bu sitenin okurlarını tenzih ederek söylüyorum, ülkede genel olarak tarih okumaları, özellikle Atatürk ve Kuruluş dönemine ilişkin okumalar çok geri planda kalmış durumda. Pek çok insan ortaokul lise yıllarında öğrendikleriyle hayatına devam ediyor. Daha kötüsü, her zamanki hazırcılığı ile tarihi, televizyonda seyrettiği reyting kaygılı popüler tarih programlarından öğrenmeye çalışıyor. Hatta daha da dip bir grup var ki, bu gruba girenler, Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin, Payitaht Abdülhamit gibi diziler seyredip, orada öğrendikleriyle başkalarına tarih satmaya kalkışıyorlar.

Oysa ki tarih bilimi bizim için, bugünü anlamamız, en azından, neden Suriye sınırında 30-40 km'lik güvenli bir hat açmak için koca bir orduyu seferber ettiğimiz gibi sorulara yanıt bulabilmemiz için önümüze açılan en yakın ve en güvenli köprü konumunda bulunuyor.

Ancak köprüyü geçerken bize kimin rehberlik ettiğini çok iyi bilmemiz ve sadece güvenebileceğimiz kişiler vasıtsıyla bu köprüyü geçmemiz gerekiyor. Öteki türlü, köprüyle birlikte yerin dibine göçme ihtimalimiz çok yüksek.

Herkese keyifli okumalar dilerim...

DUA, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Anadolu Direnişi
''Kağnı, kamyona karşı zaferi kazandı''.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 165 - Kronik Yayınları Ocak 2018)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 165 - Kronik Yayınları Ocak 2018)
Alperen Emre CANDAN, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 17:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İlk Mantıkî Görmemiş Ama...
Fevzi Paşa sıradan bir kumandan değildir, çok bilgilidir, belirgin ilkeleri vardır ve oraya gelene kadar ismi duyulmuş başarılı bir askerdir.
-
İlk başlarda Anadolu'daki direnişi doğru bulmayan Fevzi Paşa sonradan artık İstanbul'da bir iş yapılamayacağını anlamıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 191 - undefined)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 191 - undefined)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ta ki, Çariçe Katerina'nın Kırım ve Kafkasya üzerindeki hayallerine, Boğazları, Balkanları ilâve edip, ihtiraslanmasına kadar. Osmanlılarla doğrudan harbe girmekten çekinen Katerina, önce Balkanlarda Rus egemenliğini kurabileceği düzenler peşine düşmüştü. Lehistan'a yaptıkları bir saldırı sonucu, Leh milliyetçilerinin direnişi ile karşılaşan Ruslar, onları Türk topraklarına kadar kovaladıktan sonra, sığındıkları Türk kasabasını basarak, kasaba ahalisi ile birlikte öldürmüşlerdi. Osmanlıların savaş açması kaçınılmaz olmuştu. Ancak, bu savaş, gerileme devrini yaşamakta olan Osmanlı İmparatorluğu'nun orduları için ağır bir yenilgi olmuş, Ruslar, Eflak ve Boğdan'ı aldıktan sonra, Tuna’yı geçip Kırım'a girmişlerdi. Baltık Denizi'nde üslenen Rus donanması, Cebelitarık Boğazı'ndan Ege'ye inmiş, Anadolu yarımadasının Ege kıyısı üzerinde bulunan Çeşme limanında demirli Osmanlı donanmasını yakmıştı. Barış istemek zorunda kalan Osmanlıların imzaladığı şartlar çok ağır olmuştu. 1774'de Küçük Kaynarca anlaşması ile Ruslar savaşta aldıkları yerleri geri vermekle beraber, Karadeniz'de donanma bulundurmaya, Osmanlı topraklarında yaşayan Ortodokslar üzerinde söz sahibi olmaya hak kazanmışlar ve Osmanlıların, Kırım'ı bağımsız bir devlet kabul etmeleri şartını da anlaşmaya ilâve ile esas amaçlarını uygulama fırsatını yaratmışlardı

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Cevat Bayhan, Toprak Acıkınca'yı inceledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Erol Toy'un okumadığım tek kitabıydı. Konu çok güzel fakat gereksiz uzun. Belli aralıklarla ortaya çıkan kahramanlar ölüp yerine yenileri çıkıyor. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Anadolu'daki direnişi ana tema olarak almış ama bu tema kitabın ortasında 300 sayfalık bir bölüme sıkışmış. Bu kitaptan dört ayrı kitap çıkabilir. Okunması kolay ama günümüz diline sadeleştirilirken bence abartılı davranılmış. Örneğin 1919 yılında miladi takvim henüz kabul edilmemisken "29 Mayıs Salı günü" diye bir cümle ile karşılaşıyorsunuz. Normalde eski şekliyle verilip yenisi dip not olarak verilebilirdi.

Gecem, Sevda Sözleri'ni inceledi.
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cemal Süreya şiirinin dizeleri arasında, okuru düşüncelere gömen sözcüklere rastlarız. Okyanusun derinliklerinde dolaşan bir dalgıç gibi o gizemli sözcüklerin peşinden sürüklenip gideriz. Şairin o sözcükle neler anlatmak istediğini düşünmeye başladığımızda, kendimizi bir anda şiirin dışında başka tarihlerde, başka coğrafyalarda buluveririz. Cemal Süreya şiirinin, bunca yıldır vazgeçilmez oluşunun nedenlerinden biri de o gizemli sözcüklerde yatmaktadır.
Üvercinka” şiirinde “En uzun boynun bu senin dayanmaya ya da umudu kesmemeye” ve “Aslan Heykelleri” şiirinde,”ya bu başını alıp gidiş boynundaki / Modigliani oğlu Modigliani” dizelerinin, Modigliani'ın uzun boyunlu kadın resimlerinden kaynaklandığı biliniyor. “Afrika” özcüğünü duyunca aklımıza hemen Cemal Süreya'nın “üvercinka”sı gelir. Sevişmenin bir kere daha yürürlüğe girdiği bütün kara parçalarının içinde Afrika'nın önemli bir yeri vardır. Afrika, Cemal Süreya şiirinde yoksulluğu ve yalnızlığı, direnişi ve başkaldırmayı, dostluğu ve yoğun aşkı simgeler.”başladı yine Afrika'sı uzun bir gece” ve “Afrika dediğin bir garip kıta / el bilir âlem bilir” dizeleriyle, yoksulluğu ve yalnızlığı ancak bu kadar çarpıcı anlatabilir bir şair.
“Yazmam daha aşk şiiri” adlı şiirinde iki önemli dizenin altını çizelim. “Saçlarını tarasa baştanbaşa rumeli” ve “ Öpüşlerin türlüsünden elhamra”. Bu iki dizede iki gizemli sözcük karşımıza çıkar. “Rumeli” ve “elhamra” sözcükleri. Cemal Süreya, ilk dizede kadın saçının güzelliğini tek bir sözcüğe, “Rumeli” sözcüğüne gizler. Rumeli, tarihin derinliklerinden gelen büyük ayrılışı simgeler. Rumeli, milyonlarca insanın Üsküp, Selanik, Manastır ve daha nicelerini, evlerini, bağ ve bahçelerini, tersine göçle terk edip Anadolu'ya dönüşünün öyküsüdür. Bir daha gidilmesi, görülmesi, yaşanması mümkün olmayan bir büyük güzellikten ayrılıştır. Kavuşulmayacak bir aşk olarak kalmıştır Rumeli. Bu yüzden “saçlarını tarasa baştanbaşa Rumeli”dir. Yani o kadar güzeldir ki kavuşulamayacak kadar, Rumeli kadar güzeldir. Cemal Süreya, Rumeli sözcüğü ile kadın saçının güzelliğini anlatırken, şiir okuruna Rumeli olayını da hatırlatmaktadır.
Aynı şiirde, karşımıza çıkan gizemli sözcüklerden biri de “elhamra”. “öpüşlerin türlüsünden elhamra “ . Yani o kadar çok öpüş var ki, bu 'elhamra' öpüşü. İşte, gizemli bir sözcük daha 'Elhamra' yani kırmızı. Yani kırmızı öpüş. Cemal süreya'nın bu şiiri yazarken Chagall resimlerinden etkilendiğini bildiğimiz için ister istemez Chagall'ın o renk cümbüşü resimlerine gideriz. Red lovers “kırmızı aşk” adlı tablosu karşımıza çıkıverir. Cemal Süreya, kırmızıyı direk kırmızı olarak kullanmaz. Ona kırmızı anlamına gelen “elhamra” der. 

Astiras Tombili, İstiklal Harbi'nde Etnik İhanet'i inceledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Bu bir sürecin getirisi.II.Abdulhamidin uzun süreli saltanatı ve bıkkınlık veren Jurnal cılık,Sonunda Yüksek Okumuş Aydın takımı,aralarında anlaşarak,İttihat ve Terakkiy i oluşturup,bu şemsiyesinde devirdiler.İçleride Ağabey ve endeneyimli Mahmut Şev ket Paşa Sadrazam olur.Disiplinli yönetiminden sıkılanlarca yapılan Suikast ile ölür ken.Yerine Talat,Enver,Cemal Paşalr gelirken.Mustafa Kemal Paşa hataları yüzlerin e vurur ve şunlar yapılmalı uyarılarından dolayı Sevilmeyen insan olur.Enver Paşan ın Alay ve üzeri Ordu deneyimi yokken,Kendini Paşa ve Serasker yapmış.M Kemal Paşa ise sırasıyla yükselirken,Çanakkale,Bitlis,Suriyede orduyu geri çekerek hezim etten kurtarmış.Başarılarından dolayı ordudanda atamıyorlar.Mondros ateşkesi ile İt ilaf devletleri İstanbula doğru yola çıkınca,Bu üçlü Yurt dışına kaçar.Erkanı Harbiye tüm uyarılara kulak tıkamış,Hep onun başarısı ile bir faciadan kurtulmuş.Başsız kalı nca,Mustafa Kemal Paşa bildiğin gibi yap,görev sende demesi ile Samsuna doğru Anadolu görevi başlar.Sultan VI.Mehmet Vahdettin ile alakası yok.M Kemal Paşa O nu kaypaklıkla suçlar,Güvenilmez insan diye tanımlar.Anadoluda ilk direniş İzmire çıkan Yunan Ordusuna karşı.Hasan Tahsin'den sonra G Bekir Sami Günsav ve yan ındaki Yzb Selahaddin Yoğurtçuoğlu ile başlar.Ordu tamam,aferin,Ne siz direnişi ör gütleyin,Nede G K Karabekir'e görev vermiştir.Her şey Bugünün İstanbul Üniversite si Rektörlük Binası,o devirde Erkanı Harbiye idi,orada olup bitti.