Romantizm
Schopenhauer son romantizm girişimini 43 yaşındayken duygularını 17 yaşındaki Flora Weiss'a açarak başlattı. Bir partide elinde bir salkım üzümle ona yaklaştı. Duygular karşılıklı değildi. Flora günlüğüne şöyle yazmıştı."Üzümleri istemedim, çünkü yaşlı Schopenhauer onlara dokunmuştu. "

Andrew Shaffer

Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
01 Mar 14:33

Sokrates
Ne olursa olsun evlenin! İyi bir karınız olursa mutlu olursunuz, kötü bir karınız olursa da filozof...

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 131 - NTV Yayınları 1. Basım Aralık 2012)Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 131 - NTV Yayınları 1. Basım Aralık 2012)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
28 Şub 22:00

Louis Althusser
Sorun şu ki beden diye bir şey var; daha kötüsü cinsel organlar da var.

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 8 - NTV Yayınları 1. Baskı Aralık 2012)Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 8 - NTV Yayınları 1. Baskı Aralık 2012)
Neslihan, bir alıntı ekledi.
05 Şub 01:37 · Kitabı okuyor

"...daha sonradan söylediği gibi Augustinus aslında 'aşık olmaya aşıktı'. "

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 20)Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 20)
Neslihan, bir alıntı ekledi.
03 Şub 23:25 · Kitabı okuyor

Augustinus: “Ona ait
olan kalbim kırıldı, paramparça oldu ve kanıyor.”

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 20)Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 20)
Bayram Soylu, bir alıntı ekledi.
31 Oca 13:05

“Sanıyorum aynı zamanda sevmenin ne olduğunu öğrendim... Diğerlerine karşı düşünceli olmak, onların arzularına ve ritimlerine saygı duymak, asla bir şey talep etmemek ama almayı öğrenmek ve her armağanı bir sürpriz olarak karşılamak.”

Louis Althusser

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew ShafferAşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer
Merve Sunay, bir alıntı ekledi.
25 Oca 20:23 · Puan vermedi

Amerikalı Gotik
Poe görüş belirtmeden duramayan ve her konuda fikri olan biriydi. Neden yazıyorsa aynı sebepten içen bir alkolikti: İçinde sürekli savaştığı depresyonu bastırmak. Poe'nun Fransızca çevirmeni Charles Baudelaire'e göre Poe içkiyi "içinde bir türlü ölmeyen solucanı öldürmek için bir silah olarak kullanıyordu."

Edebiyatın Aykırı Çocukları, Andrew Shaffer (Sayfa 62 - NTV)Edebiyatın Aykırı Çocukları, Andrew Shaffer (Sayfa 62 - NTV)
Aykut ÖZCAN, bir alıntı ekledi.
13 Oca 19:54

15 Nisan 1864'te Dostoyevski'nin eşi hayatını kaybetti.
Ertesi gün ertesi gün günlüğüne yazdığı kısa not; "16 Nisan.Masha (Maria) masada uzanmış yatıyor. Masha'yı bir daha görebilecek miyim?"

Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 63 - NTV)Aşkta Kaybeden Büyük Filozoflar, Andrew Shaffer (Sayfa 63 - NTV)
bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
10 Kas 2017 · Kitabı okudu

" İnsanlar diğerlerinin kafasının iyi olmasını istemiyor çünkü kafanız iyiyken içinde yaşadığımız toplum denen bu yapının ne büyük bir yalan olduğunu görebilirsiniz. "

Edebiyatın Aykırı Çocukları, Andrew Shaffer (Sayfa 183 - Ken Kesey)Edebiyatın Aykırı Çocukları, Andrew Shaffer (Sayfa 183 - Ken Kesey)