• Hacca Gideyim de Arapları Zengin mi Edeyim ?

  Peygam beri Arap olan bir millet niye Arapların zengin olmasını istemiyor anlamış değilim?

  Marlboro içip Amerika’yı zengin etmekten zevk duyarlar, üç kuruş bulunca Avrupa turlarına çıkarlar, en fakirimiz bile her yıl Akdeniz sahillerinde anadan üryan tatil yapıp para harcar ama sıra hacca gelince Araplar’ı bahane ederler.
  Bir insan dört yıl Antalya’ya gitmeyince hac parası biriktirir, hesap bu kadar basittir ama yine de postmodern bir çeyrek
  Müslüman olarak fetvamı vermekten çekinmeyeceğim: Evet, size uzun uzun haccın güzelliklerini anlatmayacağım.
  Lan, anlayışı kıt herifler! Evet, Allah böyle istiyor. Hacca gidip Arapları zengin etmek Müslümana farz tamam mı? Utanmaz, rezil adamlar, artık bu numaraları yemiyoruz, gözünüz hacda değil, laf üretip duruyorsunuz boyu posu devrilesiceler.
 • 56 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Gökten üç hikaye düşmüş. Biri "Lyon' da Düğün" biri "Yalnız İnsan" biri de "Wondrak." Her biri muazzam öyküler. Tek şatta hepsini içebliyorsunuz. (:


  Zweig öykücülükte top 5' ime girer. Doyamıyorum şahsen onu okumaya. Neden sadece Satranç ön plana çıkar onu da anlamış değilim. Daha ne Satrançlar var Zweig' te. Tabi çevirmenin de hakkını yememek lazım. Sayın Gülperi Sert, sana aşığım.

  Okuyunuz, okutunuz.

  ~~Kitapla kalınız ~~
 • 112 syf.
  ·2 günde·8/10
  Can Yücel şiirlerini çok severim.
  Can Yücel'in okuduğum ilk şiir kitabı.

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki kitabı okuduğunuzda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü bu kitapta şairin o çok sevdiğiniz romantik, anlam dolu, duygulu şiirleri yok.

  Kitapta daha çok dönemin siyasetine değinmiş, bazı şairlere ve tabi eşine yer vermiştir.
  Can Yücel'in bazı şiirleri anlamak gerçekten güç oldu benim için ve hatta bazı şiirleri hala anlamış değilim.

  Kitaba bir açıdan haksızlıkta etmek istemiyorum çünkü şiirler eğlenceliydi, şiirleri bazen tekerlemelere bile benzettim.

  Açıkçası şunuda itiraf etmeliyim; kitabı okurken aklıma Attila İlhan gelmedi değil. Okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız. :)

  Okuyup okumamak tamamen size kalmış...

  Okuyacaklar için keyifli okumalar. :))
 • 202 syf.
  ·3 günde·Beğendi·9/10
  İşyerindeydim, nöbette, yalnızdım, öyle umdum en azından. Çayımı koydum, dikkatimi toplamaya çalıştım, yazarla baş başa kalayım diye. Oğuz Atay’ın öykü kitabını bu akşam bitiririm diye düşünmüştüm. Ya da bir ara aklıma öyle gelmiş sonra vazgeçmiş olabilirim. Emin değilim okuyorum sadece...

  Şimdi anladım, aslında bu kitapla başlamak lazımdı Atay’ı tanımaya. Böyle parça parça öykülerle alışmak iyi bir fikir olabilirdi. Öyle birden adı çok duyulmuş diye Tutunamayanlar'dan başlayınca doz aşımı oluyor bir çok okur için. En çok yarım bırakılanlar listesine girmenin bir nedeni olmalı. Beynin çalışmasına ya da çalışmamasına, ya da ara sıra çalışıp çalışmamasına bir ön hazırlık olurdu böylece. Yoksa karışıyor hepsi birbirine. Sorarlarsa okudum diye hava atmak yetmiyor ki! Birkaç kelime söyleyecek kadar anlamak lazım. Tam olarak anlayamayız da zaten, en azından hayata şuradan bakıyor, iddiaları, söylemek istedikleri bunlardır falan diyebilmek yani. Biraz da şöyle metafordan, kullandığı veya kullanmadığı cümle yapıları, eksik bıraktığı şeylerden bahsedebilsek, okumuş gibi görünebiliriz en azından. Hiç kimse başkasından fazla biliyor değil nasılsa, elime yüzüme bulaştırmadan biliyormuş gibi bahsedebilsem, suyun derinliğini görmeden kimse gelmez peşimden zaten, onlar da anlamamış gibi görünmek istemez, haklı derler belki…

  Kitabın adı “Korkuyu Beklerken”. İç dünyasını okurlarına gösterirken alışılmadık bir cesaret gösteren, noktalama işaretleri ve cümle yapılarındaki kalıpları elinin tersiyle iterken anlaşılmamayı bile göze alan bir yazarın korkularını okuyoruz. O halde sakin kafayla okuyarak anlamaya çalışayım istedim, en azından yazacak kadar. Arkadaşım gelip yanıma oturana, Oğuz Atay’ın kitabını görene kadar. Çok ilgiliydi yazara karşı, anlamış görünmek istiyordu, suyun ortalarına kadar onu getirip bırakabilirdim. Sevdiğim bir kişi olmasa yapabilirdim de. Ama Oğuz Atay kızar belki dedim. Canım insanlara yapmayın bunları, bize yaptılar, neler yazdırdılar demesin istedim. Biraz konuşmak iyi geliyor bazen, biraz ama, çok değil. Madem çayımızı içtik, okumaya devam etmek istiyorum. Bu da direk söylenmez ki, ara sıra telefona bakar gibi, bazen tavana kafamızı dikip bir noktayı inceler gibi yapsam veya koltuktaki oturuşumu değiştirsem ara sıra, çok fazla değil ama, fazla olursa saygısızlık olur çünkü. Sen de biraz anlayış göstersen iyi olmaz mı, kitabı anlamaya çalışacağım daha, anlamış gibi yapıp bir şeyler yazacağım. Bir çay daha içmek ister misin? Sonra mı, yine gel, beklerim mutlaka. Şimdilik yalnız bırak beni, çok fazla değil ama. Kendimle yalnız kaldığım zaman anlaşamıyorum. Daha zor oluyor hatta başkalarıyla anlaşmaktan, korkularım var benim başkalarınınkine fazla benzemeyen. Söylemiştim sanırım daha önce, tekrara düşmek istemem. Hatta düşmenin hiçbir türlüsü kimsenin başına gelsin istemem. Hiçbir şey yapmadan durarak saklanarak, konuşmayarak hallolmuyor hiçbir şey. Konuşarak da…

  Yalnızım şimdi, çok zaman olduğu gibi. Oğuz Atay’ın resmine bakarak okumaya başlıyorum. Bir kedi geldi camıma, bizim kedimiz diyemem. Bizim sık gördüğümüz kedi, veya bize en sık gelen kedi diyebiliriz. Her neyse, camın karşısından bana dik dik bakıyordu. Cam gibi gözleri vardı, bana bakarken kaçırmadı hiç onları, dik dik baktı hem de. İçeri giremezdi, korkmadım bu yüzden. Kulağının birini net bir hareketle oynattı, diğeri yerinden kıpırdamadı bile. Bunu nasıl yaptığını anlamadım, ama anlamadığım çok fazla belli olmasın diye okumaya devam ettim.

  İlk hikâyeyi bitirmiştim bu arada. Gogol’un paltosu gibi bir şeydi sanırım. “Beyaz mantolu adam”. Böyle hikâye adı mı olur Allah aşkına. Hem de kadın mantosu alıp giyer mi insan, kıyafet değil önemli olan, hikâyenin sonuna gelmiş adam. Bu son hayra alamet değil, konuşmuyor kimseyle, herkese dert olmuş onun susması. Susuyorsa bir bit yeniği olmalı bu işte. Anladım ne demek istediğini. Oğuz Atay okuruyuz biz çünkü. Sorarlarsa cevabımı bile hazırladım. “Çok beğeniyorum Oğuz Atay’ı, varoluş sancısını iç monologlarla o kadar güzel yansıtıyor ki,” evet evet böyle derim zor durumda kalırsam. Zor durum, hep durduğum durum aslında, bir şey söylemek zorunda kalırsam yani, anlatırım elbette. O kadar kitabını okuduk sonuçta…

  Bir başka hikâyemiz “Unutulan,” tavan arasında. Hikâye ama masal değil, fark var arada. Gönderilmemiş, yazılmış oysa. Albümlerin içinde kalan, çekilmeyen resimlerin, yarım kalanlar arasında unutulan, unutulmayan belki de. Bizimle beraber orada kalan. Beş Katlı Evin Altıncı Katı gibi bizimle gelen peşimizden. Bir replik vardır bu kitabın oyununda hiç aklımdan çıkmayan:
  - Neden sürekli beni takip ediyorsun?
  - Hayır, ben takip etmiyorum, sen beni her yere yanında götürüyorsun.
  İşte bunu da sıkıştırdık araya, söylemesem olmazdı, laf olsun diye değil anlattıklarımız…
  Unutan unuttuğunu sanıyor, unutulanın haberi olmadan unutulmuyor işte. Yanınızda götürüyorsunuz her yere, haberiniz bile yok. Madem ki yok, çıkmayın tavan arasına, benden söylemesi…

  Bir sonraki öykü, kitabın adıydı, tekrar bahsetmeyelim şimdi ondan, kedi geldi tekrar cama, kulağını tek oynatma söylemiştim, çay içmem lazımdı zaten, yarım kaldı bardağım, hep aynı bardakla içiyorum, bu kadar istikrarlıyım yani, hep aynı yerde oturuyorum, zaten hep oturuyorum. Hava soğuk, hasta olmasak bari.

  Nerede kalmıştık, kedi gelmişti, yok burayı geçmiştik. “Mektup” hikâyesindeydik. Yazıldığına göre bir yere varmak istiyor demek ki. O kadar uzun bir mektuptu ki, bir ara hiç bitmeyecek sandım. Daha uzun yazmak isterdim diyor hem de, yazmamış yine de, bu kadar uzun ne anlatılabilir mektupla? Bir hayat hikayesi mektuba sığar mı, sığmış işte! Aslında ne anlatmak istediğinden çok emin değil gibi geldi bana. Yani hepimizin, her zaman yaşadığımız gibi. Belki onu anlatmak istemiş olabilir. Tamam, ben de öyle derim o zaman: “Hiçbir şey anlatmamak suretiyle ne kadar çok şey anlatıyor,” derim. Evet iyi oldu bu, karışık olunca daha iyi oluyor, anlaşılmasa bile belli olmuyor çünkü…

  Geçtik mi bir sonraki hikâyeye, "Ne evet ne hayır," biraz geçtik, biraz geçmedik. Ciddi ciddi okuyoruz şurada, yani ne kadar ciddi olunabilirse o kadar! Yazarımız bu defada bir gazetede gönül doktoru oluyor. Doktor dediysek, sık karşılaşılan sorulara sıradan cevap verilmesi istenir ya hani, öyle yani. Yok yine değil, Oğuz Atay'ca bir bakış göreceğiz bu kimsenin önemsemediği doktorluğa. Yazar insanı nasıl önemsiyorsa öyle anlatıyor bu hikayeyi de. Yazanın ne kadar çelişkileri varsa gözümüze sokar gibi seriyor orta yere. En azından mektuba yaptığı müdahalelerle kendine benzetiyor, çelişkileriyle, eksik bıraktığı veya abarttığı yönleriyle kendi kendine yazdığı mektup haline getiriyor onu. Artık bu Oğuz Atay mektubu olmuş diyoruz.

  Sonra bir "Tahta at" bekler bizi Truva'dan kalan. Bir geri çekilme taktiğinin tarihe mal olmuş örneği gibi durur yurdumda. Onun için kurulan bir dernek de yurdumun özelliklerini taşır, Atay ironisiyle tanışmak için güzel bir örnektir bu hikaye. Tutunamayanlara götürebilecek kadar iddialıdır hatta. Gülmek, ağlamak veya hiç bir şey yapmamak arasında bırakır sizi. Gerisi ruh halinize kalmış. Hayata anlam katmak için bir dilekçe verilmesi gerekiyorsa, o da verilmiş ve zarf kapatılmıştır çünkü.
  #60789763

  Kitapta bu kadar mektuptan bahsedilmişken sonuncusunun babaya gönderilmesi, hem de ölümünden iki yıl sonra olunca, ciddileşecek demek ki, şimdi inişe geçebiliriz. Lütfen kemerlerinizi kontrol ediniz. Ciddiyet demişken, konunun hassasiyetinden ötürü söylüyoruz bunu elbette, yoksa ölüm ve mezarlıktan bahsederken bile ironi hakim hikâyeye, en azından kimin yazdığını anlamış oluyoruz. Oğuz Atay kafası veya Oğuz Atay gibi bakmaktan bahsediyoruz. "Dağılın! Kukla oynatmıyoruz burada. Acı çekiyoruz," derken neyi kastetmişse, bu hikayede görebiliriz, boş ve süslü bir ifade olmadığını…

  Demiryolu hikayecileriyle bitiriyoruz kitabı. Buradaki karakterlerin hikaye yazma serüvenleri de bu sürecin ne kadar zor olduğunu yansıtır bize. Okuruyla dertleşir gibidir. İstasyonda satamadığı hikayelerine okurların sahip çıkmasını ister. Anlaşılmasının zor olacağını ve çıktığı yolun güç olduğunu bilir. Şöyle seslenir okurlarına:
  "Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?"

  Okuyucu nerede? Kimi kitabın ortalarında bitirmeyle yarım bırakma arasında, bir çoğunun da gönlünde artık. Çünkü bir sonraki kitabını yarım bırakmazsanız iflah olmaz bir Atay okuru oldunuz demektir. Belki, "Oğuzcuğum, Ataycığım," bile dersiniz. Derneğimize hoşgeldiniz…
 • 172 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  "Korku olmadan din hayatta kalamaz"
  Her kitaplarına yaptıkları gibi bu kitabın da arkasına belki de en vurucu olduğunu düşündükleri sözü yazmış ithaki. Ancak ben pek kitabi yansıttığını düşünmüyorum. Evet, kitapta genel bir dinin 'safsata' olduğu algısı var ancak, dinin korkuyla ilişkisi ortaya koyulmamıştı eserde. Eser daha çok dinin bir yanlış anlaşılmalar bütünü olduğunu veya tesadüfen oluştuğunu söylüyor, siyasi ayaklanmaların insanları bir arada tutabilecek bir gereksiniymis gibi bahsediyor ondan (üslûp olarak başaramadigini dusunuyorum ve sebebini okumuş olanlar için en aşağıda açıklayacağım ).
  Yazar oldukça iyi iç içe geçirmiş zamanları ve olayları. Ben kitabı sevdim. Ancak bazı bolumler kafami karıştırdı. Isa'nin gücü olmamasına karşın körleri iyileştirdiği söyleniyordu veya karl -ana karakter- 6 ay boyunca eski Aramice öğrenmeye çalışmıştı ve bu çabanın geçmişe gideceğinden dolayı olduğunu sanarken bir anda geçmişe gitme fikrinin 1 hafta içinde ortaya çıkıp gerçekleştiğini gördüm. Karl neden 6 ay boyunca aklında en ufak bir fikir olmamasına rağmen 'Tanri'nin' unuttuğu bir dili çalışmıştı ? Kurgu eksiği.
  Yazar bana Richard Dawkins'i anımsatıyor. Sanki tüm yaşantısını dinin bir yanılgı oldugunu kanıtlamaya adamış gibi. Ancak eğer argumanini bu şekilde gerçekçi olmayan bir yöntemle (anlatılanların gerceklesmesi henüz zamanda yolculugu mümkün kilmadigimiz icin mumkun gorunmuyor) ortaya koyuyorsa işe yarayacağını zannetmiyorum. Bu yorucu çabanın sebebini anlamış değilim ancak kitap bu puruzlere rağmen kendini okutuyor çünkü insanın merak duygusu her şeyi alaşağı edebilir. Bende olmamasına rağmen -cunku kitaplarin sonunda ne olacağını kestirebilmek gibi tuhaf bir tahmin yetenegim var- sonunda şaşırabilir ve belki de acaba? diyebilirsiniz :)
  Ayrıca kitapta sürekli bahsedildiği gibi o nevrotik ve nihilist havayı hissediyorsunuz. Hatta natüralist eserleri okurken burundugum o kasvetli havaya giriyorum ben. Son olarak kitap bilimkurgu değil, ya da bilimkurgunun amaç değil de araç olduğunu söylemek daha mantıklı olur. Ben oldukça beğendim, çünkü şaşırtıcı bitirmiş, ve dini kurgulardan hoşlanıyorum.
  Okumuş olanlar için ayrıca bir not: yazarın hıristiyanlığın yanılgı olduğunu, Isa 'nin tanrısal bir özellik taşımadığıni one sürerken argümanıni Karl'ın aslında isa olduğu şeklinde ortaya koyması tum gerçekliğin yitmesine sebep oldu. Eğer ki Isa yahya ile beraber isyan çıkarmaya çalışan siyasî bir yapılanma olsaydı ve insanları peygamber olduğu konusunda kandırıyor, bunu davasına mürit toplamak icin yapiyor olsaydi ve Karl'a bunları anlatıp onu havarilerinden biri yapsaydi okurlarına dinin siyasi bir fikrin topluma ulaşması için insanlar tarafindan uydurulan bir şey olduğu düşüncesini gerçekten aktarabilirdi. Ancak yazar Karl'i olaya direkt dahil ederek "bak gercekten boyle olmus olabilir" denme ihtimalini ortadan kaldırdı. Çünkü örneğini verdiğim durum olabilecek bir olay iken, yazarın yapmayı seçtiği kurgunun asla olmamış olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla yazar gözümde isayi ağzından salyalar akan engelli biri gibi tasvir edebilecek kadar gereksiz bir din karşıtlığına bürünmüş biri ve bunu ne kadar olabilecekse o kadar mantıksız bir yoldan okuyucuya dikte etmeye çalışıyor, Ya da sadece fantastik bir roman kurgulamış ve sonunda okuru şaşırtmak istemiş ve ben onu fazla ciddiye aldım. Ancak her iki durumda da en azından benim acımdan amacını gerçekleştiremedi .
 • Sel olan bu göz yaşları ne olacak? hepsi unutulacak. Ama yetim ve öksüz kalan çocuklarımız yavrularımız ne olacak?
  Kim kime ne hesabı verecek?
  Anlamış değilim
  Allah beterinden korusun bu son olsun son #deprem