1000Kitap Logosu
Öznur
Öznur
Öznur
TAKİP ET
Öznur
@annakareninna
34 okur puanı
29 May 15:33 tarihinde katıldı.
34
Kitap
16
İnceleme
38
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Öznur
80-20 Kuralı'ı inceledi.
296 syf.
·
14 günde
·
8/10 puan
“Daha azla daha fazlasını başarmak” Richard Koch’un yazdığı bu kişisel gelişim kitabında temel amaç hayatımızdaki çoğu eylemde eylemlerin bize %80 kar getiren %20 ilk kısmına odaklanmak gerektiği. Bu şekilde yapılan işteki verimliliğin artacağını ve işe harcanan zamanın azalacağını söylüyor Koch. Kitap 16 bölümden oluşuyor. İlk bölümde 80/20 kuralından bahsediliyor. Bu kural aslında temel olarak yaptığımız bir işin %20 sinden asıl karı elde ettiğimiz yönünde. Bu oran değişebiliyor fakat genelde faydanın büyük çoğunluğunu işin küçük bir kısmından elde ediyoruz. İlerleyen bölümlerde bu kuralı iş hayatımıza nasıl uygulayabiliriz bu anlatılmış. Borsa gibi kar getiren oluşumlara katılmanın uzun vadede getirilerinden ve bilinçli girişimlerin 80/20 kuralı ile meyvelerinin çokluğuna değinilmiş. En sonundaysa yazara yapılan geri dönüşlere yer verilmiş. Bence bu kural hayatın pek çok alanında uygulanabilir. Mutlu olduğumuz %80 lik kısım yaptığımız işlerin %20 sinden geliyor. Bunu kendi hayatımda orana vurduğum zaman gerçeği görmemek işten bile değil. Fakat Koch’un kafasından ilerleyecek olursak, bu bilgi asıl anlatmak istediğinin çoğunu kitabın %20 sinde vermiş. O zaman bu kitabın geri kalan kısımları gereksiz. Siyah beyaz düşünmenin doğru olmadığını, biraz da gri alan bırakmak gerektiğini düşündürdü.
80-20 Kuralı
7.7/10
· 91 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Öznur
bir alıntı ekledi.
“ Aristo, insanlığın bütün eyleminin hedefinin mutluluk olması gerektiğini söylemiş. Çağlar boyu Aristo’yu pek de dinlediğimiz söylenemez. Belki de bize nasıl daha mutlu olunacağını söylemeliydi. Mutluluğun ve mutsuzluğun nedenlerini analiz ederek faydalı bir başlangıç yapabilirdi. “
7
Öznur
Matematik Felsefesi'ni inceledi.
92 syf.
·
24 günde
·
8/10 puan
Antik Yunan döneminde, doğanın sırlarını açığa çıkarmak ve anlamak isteyen filozofların bazıları matematiği kendilerine rehber olarak görmüştür. Matematiğin doğası, nesnesini; matematiksel bilginin ne olduğunu sorup cevaplamaya çalışmışlar ve matematiğin diğer bilimlerle var olan ilişkilerini incelemişler. Bu kitapta Antik Yunan döneminden 20. yy’a kadar matematik felsefesinin gelişimi anlatılmış. Platon’dan Aristoteles’e, Aristoteles’ten Descartes’a birçok filozofun felsefi düşüncelerini matematiğe dayandırmaları ve bu esnada matematik felsefesine olan katkıları; bunun yanı sıra formalizm ve sezgicilik gibi akımların matematiğe felsefi olarak bakış açısı gösterilmiş. Matematik ve felsefe alanına ilgi duyanlar ve bu alanda birikime sahip olanlara mutlaka önereceğim bir kitap.
Matematik Felsefesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Öznur
bir alıntı ekledi.
“Evrende her şey değişim içerisindedir. Hiçbir zaman gerçekte birbirine eşit hiçbir şey yoktur. Birbirinin aynısı iki yumurta yoktur. Aynı insana ait iki göz, iki kulak bile birbirinden az da olsa farklıdırlar. Fakat bir karenin köşegenleri birbirine eşittir. Var olan her şey değişim halindeyken değişmeyen tek şey kesin bilgidir.”
3