İsmail CEM, Küçük Prens'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı günlük alışkanlıklarına dair düşünmeye sevk ediyor. Davranış yerine alışkanlık demem bilinçlidir. Çünkü alışkanlıklarımız bir yerde otomatikleşmiş ve farkında olmadığımız hallerimizdir. Kitaptada zaten bunun üzerinden bir farkındalık oluşturma çabası yürütülmektedir.

Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsan gerçeği yüreğiyle görür."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 118)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 118)
Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ben zaten gerçeği hiç kavrayamazdım! Onu, sözlerine göre değil de davranışlarına göre değerlendirmem gerekirmiş."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 52)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 52)
Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Bir insan, milyonlarca yıldızın yalnız bir tanesinde filizlenen bir çiçeği sevecek olursa, yıldızlara bakması onu mutlu etmeye yeter.Kendi kendisine 'Çiçeğim oralarda bir yerlerdedir...'

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 45)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 45)
Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Biliyor musun, insan üzgün olduğu zaman gün batimini çok sever."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 39)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 39)
Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan istese bile fazla uzağa gidemez.

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 24)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 24)
Cetin Demirkiran, Küçük Prens'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba arkadaslar,

Bazi seyler vardir, tükettiginiz zaman tükenmezler aksine cogalirlar. Iste "Kücük Prens" kitabi bunlardan ve böyle birseydir.

Bana verilen ömür icinde farkli zaman diliminin vakitlerinde bu kitabi defaatla okumusumdur. Iste birkez daha okudum !
Kücük prens kitabi aslinda yasamin dönemlerinde tekrar tekrar okunup incelenmesi ve okur ile kitab arsinda bir sorgulamaya tabi tutulmalidir diye düsünüyorum. Neden böyle yazdim, cünkü belli bir süre icinde birikimlerinizle tekrar okudugunuzda farkli seyler elde ediyorsunuz. Dolayisiyla sizlerde katilirsiniz ki, insan zaman icinde okuduklari, gördükleri ile farkli anlayislara sahip oluyor. Eytimi ve edindigi bilgilerle anlama kapasitesi farkli boyutlara ulasiyor. Ve bu sayede gecmiste okudugu bir kitab ile ayni kitabi hayatinin baska bir diliminde tekrar okumasindaki bakis acisi ve anlayis sekli arasinda devasa bir farklilik gözlemliyor insan. Tabi ben o gün neden bunlari böyle anlamadim demedende edemiyor. Tabiki kitabdan aldigimiz keyf ve zevk bir baska oluyor bu sayede yani okumadan almis oldugumuz tatlar duygularda olusum degisiyor.
Bu kitabi siddetle tavsiye ediyorum.
Aranizda okumayanlar var ise lütfen en kisa zamanda okusun ve okumakla kalmasin tanidigi herkese okutmaya calissin.
Kitab hakkinda su kadarini söyleye bilirim ki, arkasinda bir peygamber olmadan, bir ideoloji kitlesi bulunmadan dünyada en cok satan ve en cok baska dillere cevrilen kitab. Mutlaka kitab hakkinda daha farkli alanlarda inceleme yazabilirdim. Bunu yazmamin sebebide su ki, kitabi farki Semantik, lengüistik ve fonetik acidan okuma denemelerim var. Tabiki sizlere burada bunlardan bahsedip zamaninizi calmak gibi bir arzum yok ki, buda ayri bir yazinin konusu. Böyle bir cabaya burada girismis olsam bir yerin darligi iki kendini begenmisligin algilanmasini uyandirma söz konusu oldugu icin yazinin icerigini kitabi okutturmak amacina indirgemek ve kitabi okuma merakinda sinirli tutmak istiyorum. Bunu yazarken sunuda demek istiyorum sizlere edibiyatin ne oldugunu izah etme amaci gibi bir bilmisliye girmek deyil su yapmis oldugum sey. Tabiki edebiyat akla gelen klasikler kalasikler deyince de akla gelen Kücük Prens kitabi olmazsa olmazlarin arasinda. Aranizda arzu edeniniz olursa ki, vardir konu tartismaya aciktir. Bu yaziya baslamadan önce neler yazmak istedigimi bir bilseniz........! kitab hakkinda, nelerden bahsedecektim nelerden. Merak eden arkadaslar eposta gönderebilirler (cetde@hotmail.de).
Saygilarimla

Gülsüm, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevdiğiniz bir çiçeğin ;milyonlarca yıldızlardan sadece birinde olduğunu bilseniz,onu görmeksizin yıldızlara bakmak dahi mutlu hissetmeniz için yeterlidir. çünkü yıldızları seyre daldiktan sonra "işte! Çiçeğim şunlardan birinde ".dersiniz. Ama bir de koyunun çiçeği yediğini düşünün . Bütün yıldızlar bir anda kararır.

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 29)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 29)