Yüzüklerin Efendisi I-II-III Film Replikleri~{75};
~
"Tek başıma uzun çağlar boyunca yaşamaktansa, seninle tek bir hayat yaşamayı istiyorum. Ölümlü hayatı seçiyorum Aragorn." -Arwen
~

Göknur Şahin Sarı, bir alıntı ekledi.
27 Şub 14:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aragorn
Altın olan her şey parlamaz, her gezgin yitirmemiştir yolunu.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 213 - Metis)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 213 - Metis)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
26 Şub 17:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kral Aragorn...
"Gondor İnsanları, bu ülkenin Vekilharcı'na kulak verin! Bakın! Sonunda Kral, krallığını almaya geldi. İşte Arathorn oğlu Aragorn, Arnor'lu Dunédain'in reisi, Batı Ordusu'nun Komutanı, Kuzey Yıldızı'nın taşıyıcısı, Yeniden Dövülen Kılıç'ın kullanıcısı, savaşın galibi, elleri şifalar dağıtan, Elftaşı, Valandil soyundan Elessar, İsildur'un oğlu, Númenor'lu Elendil'in oğlu. Kral olup Şehir'e girsin ve burada yaşasın mı?"
Bütün ordu ve bütün halk tek bir ses olup evet diye bağırdı.

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 273 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 273 - Metis Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
03 Şub 17:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aragorn'un Şarkısı...
Ey Gondor, Gondor! İnsanlar Gümüş Ağaç'ı görecek mi bir daha;
Esecek mi Batı Yeli yeniden, Dağlar'la Deniz'in arasında?

Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien (Sayfa 22 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - II - İki Kule, J. R. R. Tolkien (Sayfa 22 - Metis Yayınları)
Damla Köseoğlu, Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği'yi inceledi.
26 Oca 15:08 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik edebiyat denildiğinde akla gelen ilk isim hiç şüphesiz J. R. R. Tolkien. Yazdığı birçok kitap ve yarattığı kocaman evrenle o dönemden bu döneme birçok yazarı etkileyen Tolkien için söylenecek tüm beğeni sözleri eksik kalacaktır. Kitaplarda gerçeklikten ziyade fantastik öğelere yer vermek bana göre çok daha zor. Özellikle Tolkien gibi birçok halk, varlık, mekan, olay ortaya koymuşsanız. Bunun nedeni ise olağanüstü öğeler barındırmayan bir romanda yazılabilecek şeyler bellidir, konular bellidir, iş yazarın yazma yeteneğine, duyguları okuyucuya geçirebilmesine kalmıştır; ancak fantastik bir kitap yazacaksınız olayları, karakterleri, hayal gücünüzle ortaya çıkardığınız her şeyi, tek bir mantık hatası olmadan yazıya dökebilmeniz gereklidir. Bunları söylüyorum çünkü Tolkien bunu en iyi yapan yazar, bakın bunu en iyi yapan fantastik kitap yazarı demiyorum, genel itibariyle bunu en iyi yapan yazar, daha iyisi yok. Evet, kendisinin dünya üzerinde yaşamış en iyi yazar olduğunu düşünüyorum. Dostoyevskiciler, Tolstoycular, Kafkacılar buna itiraz edebilirler, açıkçası bu hiçbir şeyi değiştirmez. Tolkien'i ciddi bir şekilde okuyan, anlayan, o büyük evreni araştıran herkes bu sonuca rahatlıkla ulaşabilir.

Gelelim Yüzüklerin Efendisi'nin konusuna: Karanlık Lord Sauron diğer tüm güç yüzüklerine hükmedecek Tek Yüzük'ü yapmış, ancak yüzük Son İttifak Savaşı sırasında Gondor Kralı Elendil'in oğlu İsildur tarafından Sauron'dan alınmıştır. Sauron yenilgiye uğramıştır ancak ruhu hala karanlığın içinde bir yerdedir. Yüzüklerin Efendisi, yüzüğü son bulan kişi olan hobbit Bilbo Baggins'in doğum gününün kutlanması ile başlıyor. Bilbo doğum gününün ardından yüzüğü yeğeni Frodo'ya bırakıyor. Bilbo'nun davranışları ve Orta Dünya'da o anda yaşanan gelişmeler nedeniyle şüpheye düşen Büyücü Gandalf, yaptığı uzun araştırmalar sonucunda bu yüzüğün Sauron tarafından dövülen Tek Yüzük olduğunu anlıyor. Ve böylece yüzüğün yok edilmesi için upuzun, zorlu bir macera başlıyor. Yüzük ancak tek bir şekilde yok edilebilir, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı'nın derinliklerine atılarak. Dokuz yüzük kardeşi Karanlıklar Efendisi'nin diyarına, Mordor'a doğru yola çıkıyor. Hobbitler Frodo, Sam, Pippin, Merry, Büyücü Gandalf, Kolcu Aragorn, Elf Legolas, Cüce Gimli ve Gondorlu Boromir. Yolları ise Sauron'un uşakları ile dolu, orklar, nazgüller, troller ve daha birçok karanlık yaratık...

Çoğumuz Yüzüklerin Efendisi'nin önce filmlerini izlemişizdir, en azından benim için öyle. Kitapları ise birkaç yıl önce okudum ve erkek arkadaşım ile birlikte yeniden okumaya karar verdik. Çünkü Tolkien ve Orta Dünya'ya çok büyük bir hayranlık duyuyoruz. Bu nedenle bu okumaların yeri benim için çok ayrı. Yüzüklerin Efendisi sinema uyarlaması ile tek kelimeyle muazzam; kitapları için ise söylenebilecek iyi şeylerin sayısı sınırsız. (Bu arada kitaplar ile filmler arasında çeşitli farklar olduğunu söylemeliyim, hatta bazı kısımlarda gerçekten önemli farklar. Kitapları okumak bu açıdan da ayrı bir önem arzediyor bana göre.) Kitabın ilk bölümleri kişi ve mekan tasvirleri ile dolu, ancak hiç sıkmıyor bu tasvirler, büyük bir keyifle okuyorsunuz. O kadar ustalıkla yazılmış cümleler, o kadar iyi şekilde yapılmış benzetmeler, kişileştirmeler var ki... Bu ilk bölümlerin ardından Frodo'nun yolculuğa çıkması ile asıl macera da başlıyor. Özellikle "Yolgezer" isimli bölümden itibaren kitap çok, çok fazla içine alıyor okuru ve sayfalar su gibi akıp gidiyor.

Ayrıca şunu söylemem gerekir ki Yüzüklerin Efendisi serisindeki olaylar Tolkien'in Orta Dünya'sının %20'sini, %30'unu bile oluşturmuyordur. Bu kadar fazla olayın yaşandığı bir kitap Orta Dünya'da Yüzük Savaşları olarak geçiyor ve Orta Dünya, Yüzük Savaşları dışında daha nice olaya ev sahipliği yapıyor. Whitetree.com isimli bir site var, bu sitenin Orta Dünya başlığına tıklarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Tolkien öyle bir dünya oluşturmuş ki onlarca adı bilinen elf, cüce, insan, hobbit var, onlarca mekan, onlarca olay, çok uzun bir zaman dilimini kapsayan tarihi bir kronoloji, diğer birçok çeşitli varlık var. Ancak tüm bunlara dair tek bir mantık hatası yok, bu kısım şura ile uyuşmuyor dediğimiz tek bir cümle yok. Bu hayal gücüne, zekaya hayranlık ve saygı duymamak elde değil.

Böylesine iyi bir yazarın belki de en çok bilinen serisi olan Yüzüklerin Efendisi, mutlaka okunmalı dediğim seriler arasında. Frodo, Aragorn, Gandalf ve diğerleri ile mükemmel bir macera sunuluyor bizlere. Tolkien okumak ise tek kelimeyle harika bir eylem.

Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
25 Oca 13:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yüzük'ün Yoldaşları da Dokuz olacak; kötü Dokuz Süvari'ye karşı Dokuz Piyade koyuyoruz. Sen ve sadık hizmetkarının yanında Gandalf da gelecek; çünkü bu onun en büyük hizmeti ve belki de çabalarının sonu olacaktır. Diğerleri Dünya'nın Hür Halklarını temsil edecekler: elfler, cüceler ve insanlar. Elfler adına Legolas gelecek; cüceler adına da Gloin oğlu Gimli. En azından Dağlar'daki geçitlere ve belki daha da ileriye kadar seninle gitmeye gönüllüler. İnsanlar adına Arathorn oğlu Aragorn yanında olacak, çünkü İsildur'un Yüzük'ün onu yakinen ilgilendiriyor."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 334 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 334 - Metis Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
24 Oca 13:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Elendil'in Kılıcı elf demirciler tarafından yeniden dövüldü ve kılıcın üzerine hilal şeklindeki ay ile ışıyan güneş arasına yerleştirilmiş yedi yıldız nişanı çizilip etrafına bir sürü rün yazıldı; çünkü Arathorn oğlu Aragorn, Mordor'un ordularına karşı savaşa gidiyordu. Kılıç tekrar bütünlendiğinde pırıl pırıl olmuştu; içinde güneşin ışığı al al, ayın ışığı soğuk soğuk yanıyordu, ağzı sert ve keskindi. Ve Aragorn kılıca yeni bir isim takarak ona Anduril, yani Batı'nın Alevi, dedi.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 335 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 335 - Metis Yayınları)

Aragorn, artık bir kolcudan fazlası olduğunu hem kendine hem de herkese kanıtlamıştır. Gondor ise devasa bir Mordor saldırısı ile karşı karşıyadır. Rohan ordusu kısıtlı zamanda tamamı atlılardan oluşan ordusu ile Pelennor Çayırları önüne ilerlemektedirler. Kral Theoden, atası Genç Eorl'ün sözünü tutmak üzere yerini almaktadır. Gandalf ve Pippin Beyaz Kule'ye ulaşmış ve Vekilharç Denethor'a yardım istemesini salık vermiştir ama Denethor, Boromir'in ölümü ve düşmanın gücü ile delirmiştir. İşaret Ateşini Pippin yakmış ve Rohan'a yeminleri hatırlatılmıştır. Aragorn, Legolas ve Gimli ise Ölülerin Patikalarına giderler. İsildour'un kılıcı parçalanmış kılıcı Narsil yeniden dövülmüş ve Anduril olarak Aragorn'a verilmiştir. Aragorn bu kılıç ile yeminbozanları kendi tarafına çeker ve Isildour'a ettikleri ihanetten sonra verdikleri yeminlerini tutmalarını emreder. Kuşatma başlamış ve Gondor az adamıyla direnmektedir. Ağır bütün kuvvetleriyle Batı insanlığını bitirmek isteyen Mordor'a ilk büyük darbe Pelennor Çayırları Savaşı ile Rohan'dan gelir. Theoden kaleyi emniyete almış ve şehri savunmuştur. Haradlıların Mumakil'lerine dahi direnmiştir. Witch King tarafından öldürülmüş ve atalarının yanına huzurla gitmiştir. Witch King'i ise bir erkek öldüremez kehaneti vardır ve onu Kral'ın yeğeni Eowyn öldürür. Aragorn da, Yeminbozanlar ordusu ile şehre varır ve kuşatmayı kaldırır. Yeminbozanların tuttuğu yemini onaylayan Aragorn onları özgür kılar. Frodo ve Sam ise Mordor'a ulaşırlar ama Cirith Ungol geçidinde Shelob ile Golum'un tuzağına yakalanırlar. Sam, Frodo öldü sanır ve yüzüğü kaybetmemek için alır. ölmediğini öğrendiğinde de Frodo'yu kurtarır. Artık hüküm dağı'na az kalmıştır ama Herşeyi gören göz tepelerindedir. Aragorn da, elindeki az ordu ile Kara Kapılar hudutlarına gider çünkü dikkatleri üstüne çekip Frodo'yu gizlemek ister. Mordor, savunmasındaki 30bin ve üzeri askeri kara kapılara yığar ve Frodo ile Sam'in önü açılır. Her şey hazırdır ama Frodo yüzüğe kapılır ve atmaz. Gollum ise yüzüğü almaya çalışır ve yüzükle beraber Hüküm Dağı ateşine düşerler. Yaşamını bıraktığı yüzük yok olunca Sauron da yok olur ve Ork orduları, Sauronla beraber düşerler. Frodo ve Sam başarmıştır. Gandalf, Gwindor ile Frodo, Sam'i alır ve Gondor'a dönerler. Aragorn, yüzyıllar sonra Isıldour soyunu canlandırır ve tahta oturur. Huzur ile Arnor'u yönetir. Gandalf ve Frodo da Valinor'a ölümsüz topraklara giderler. Eomer Rohan kralı, Faramir, Gondor Vekilharçlığı görevine gelirler. Gimli ile Legolas da Valinor'a giderler.