Murat Ç, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 15:26 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Atatürk, bu başarısından dolayı 'Arıburnu Kuvvetler Komutanlığı'na getirildi ve 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar bölgedeki tüm kuvvetleri komuta etti. "

3. Kolordu Komutanı Esat Paşa, 30 Nisan 1915'te Atatürk 'e bir kutlama telgrafı çekti, "Geceli gündüzlü devam eden harbi, başarı ile yöneterek her an bir başka surette belirmekte olan fedakâr hizmetlerinizin devamını bekler, sizi yürekten kutlarım" dedi.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 136 - İnkılâp 90.Yıl, Anafartalar Kahramanı)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 136 - İnkılâp 90.Yıl, Anafartalar Kahramanı)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 15:20 · Kitabı okuyor · Beğendi

Mustafa Kemal Emirleri Beklese ya da Müdahele Etmeseydi?
İsmet Görgülü, şöyle diyor:

"Yarbay Mustafa Kemal, düşmana taarruz etmek için ordu komutanlarından gerekli izni almayı bekleseydi, düşman muharebenin ilk saatlerinde, bölgenin en hakim tepeleri olan Conkbayırı ve Kocaçimen'i ele geçirecek ve Boğaz yolunu açmış olacak, Seddülbahir'i savunan Türk Kuvvetlerini de kuzeyden kuşatmış olacaktı.

Aynı zamanda düşmanın çıkarma yaptığı Arıburnu ve Seddülbahir bölgelerine, muharebenin ilk gününde müdahale edebilecek mesafede Türk birliği bulunmadığından (M.Kemal'in tümeni hariç) Mustafa Kemal'in bu tarihi müdahalesi olmasaydı Çanakkale Muharebeleri, 25 Nisan günü kaybedilebilirdi."

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 135 - İnkılâp 90.Yıl, Anafartalar Kahramanı)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 135 - İnkılâp 90.Yıl, Anafartalar Kahramanı)

Çanakkale Zaferi
19 Şubat 1915, saat 09.50'de verilen emirle Cornwallis zırhlısı savaşı başlatan atışı yaptı. Günün sonunda kötü hava şartları nedeniyle Amiral Carden taarruzu erteledi.

İlk hücumdan sonuç alamayan İngilizler ve Fransızlar, 25 Şubat 1915 günü savaşı yeniden başlattı.

8 Mart 1915, Nusrat mayın gemisi Karanlık Liman'a 26 mayın döktü. Geminin komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey, Müstakhem Mevki Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Nazmi Bey ile 6 subay, 60 kadar denizci 26 mayını döktü.

18 Mart 1915, Birleşik Donanma 3 grup halinde saldırıya geçti. Birinci grupta 4 İngiliz zırhlısı, ikinci grupta 4 Fransız zırhlısı, üçüncü grupta 8 İngiliz zırhlısı bulunuyordu. İlk ateşi Triumph zırhlısı saat 11.15'te açtı. Tarihe geçecek olan Çanakkale Deniz Savaşı başladı. Önce Fransız Bouvet Türk topçuları tarafından batırıldı, ardından İngiliz Irresistible. Inflexible, Gaulois, Suffren, Charlemagne savaş dışı bırakıldı. Son olarak Ocean zırhlısı da batırıldı. Amiral de Robeck saat 18.00'de geri çekilme emri verdi.

20 Mart-24 Nisan 1915 tarihleri arasında her iki ordu da hazırlık yaptılar.

25 Nisan 1915'te kara savaşları başladı. Saat 04.30'da keskin nişancı Türk, ilk filikanın başında duran Anzak subayını başından vurdu. Bu, dokuz ay sürecek savaşın ilk ateşiydi.

25-27 Nisan arasında Kumkale ve Arıburnu Savaşları, 28 Nisan'da Seddülbahir 1. Kirte Savaşları oldu. 1 Mayıs'ta Arıburnu'nda Türk taarruzu, 1-3 Mayıs arasında Seddülbahir'de Türk, İngiliz ve Fransız taaruzları oldu. 6-8 Mayıs arasında Seddülbahir 2. Kirte Savaşı oldu. 19 Mayıs'ta Arıburnu'nda Türk taarruzu oldu. 4-6 Haziran arasında Seddülbahir 3. Kirte Savaşı, 21-22 Haziran arasında Seddülbahir 1. Kerevizdere Savaşı, 28 Haziran-5 Temmuz arasında Seddülbahir Sığındere Savaşları, 12-13 Temmuz arasında Seddülbahir 2. Kerevizdere Savaşı, 6-7 Ağustos arasında Seddülbahir Savaşları, 6-9 Ağustos arasında Arıburnu-Conkbayırı savaşları oldu. 9 Ağustos'ta 1. Anafartalar Savaşı ve Zaferi, 10 Ağustos'ta Conkbayırı Zaferi, 21-22 Ağustos'ta 2. Anafartalar Savaşı ve Zaferi ile Çanakkale Geçilemedi.

Düşman 20 Aralık 1915'te Arıburnu'ndan, 9 Ocak 1916'ta da Seddülbahir'den çekildi.

Bu zaferi bizlere kazandıran Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz.

Günaydınlar Efendim..!!

“Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir” diyecekti ve taarruzu başlatacaktı Yarbay Mustafa Kemal!

https://ibb.co/nsRHec

Böyle vermişti emrini.. Birinci Dünya Savaşı evresinde Ordu Komutası Alman Komutanlar da idi. Mustafa Kemal ise Kahraman Mehmetçik ile Anafartalar'da, Conkbayırı'nda, Arıburnu'nda, Kireçtepe'de zafer üstüne zafer kazanıyor, diğer komutan ve Mehmetçiklere hiç bir şeyin bitmediğini gösteriyordu.

 https://ibb.co/b4biKc

Bugün efendim, önemli bir gün.. Ve bu günü gün boyu yapacağımız alıntılar ile taçlandıracağız..! Kurşun yağan tepeden aşağıya, bir emirle koşan Mehmetciği anacağız. Hiç unutmadık, unutmayacağız..! Bir gün değil, her gün hatırlayacağız...!

Bugün kahvemizi keyifle değil Minnetle içeceğiz! Yiyecek yemek bulamayan o insanları yad ederken aklımızdan bunu hiç çıkarmayacağız!

Kutlu olsun efendim, Zaferimiz Kutlu Olsun!

Allah hepsinden razı olsun!

Bugün elimizden geldiğince komutanlarımızı, mehmetçiklerimizi, yabancı devlet askerlerinin Çanakkale ile ilgili verdiği demeçleri yayınlayacağız..

Bu savaş sonrası ise beceriksizce yapılan siyasetle, malumunuz İtilaf devleri Istanbul'u işgal etmekteydi. Anadolu işgale başlanmıştı. Lakin, Çanakkale'nin Geçilmemesi başlı başına başka bir isyandı, başka bir kahramanlık öyküsüydü...!

Unutmayınız efendim geçmişi..! Unutmayınız tarihi..!

"Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

~Mustafa Kemal Atatürk

Sağlıcakla kalın Efendim..!

Murekkeq, Diriliş'i inceledi.
13 Mar 00:45 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale... İçinde binlerce güneşin solduğu, vatan güneşinin doğduğu aziz toprak. Binlerce destanın yazıldığı, şehit kokan toprak parçası... Bir devrin battığı yer! Çanakkale... Bir vatan kalbinin attığı yer!

Öyle bir kitap ki... Bazı sayfalarında gözyaşı buldum, kelimelerin arasında. Bazısında kan ve toprak kokusu... Sesler duydum, "Allah, Allah" sesleri... Şarapnellere, toplara, tüfeklere dokundum, satır sonlarında. Üzerime toplar yağdı. Bir türlü bırakamadım kitabı... Çünkü o topların altında Mehmetçik kaçmamıştı. Ben de kaçamazdım. Süngümü taktım kalbime, koştum... Arıburnu'na, Conkbayırı'na, Seddülbahir'e, Kanlısırt'a...

Her duyguyu hissettim kitapta. Çünkü herşeyiyle gerçekti. Kitabın hatırı sayılır bir bölümünün kaynakça olması da gerçekliğini gözler önüne seriyor doğrusu. Bu kitap bir iki yılda yazılmış bir kitap değil. Yılların birikiminin aktığı bir başyapıt. Direniş ve Diriliş'i kitabı...

Kendi milletini yüceltirken düşmanı küçümseyen bir yazar değil Turgut Özakman. Kitabın her kısmında hakkı olana hakkını vermiş büyük bir yazar. O zamanın kadınlarının direnişini de es geçmemesi saygımı bin kat arttırdı. Ortada öyle büyük bir emek var ki karşılığı verilmeli. Bu kitap okunmalı, okutulmalı.

..., bir alıntı ekledi.
25 Şub 23:30

Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk ve İngilizler
M. Kemal 17 Kasım 1918 tarihinde, İstanbul'da kendi parasıyla çıkardığı "Minber" gazetesinde yayımlanan söyleşisinde şöyle der:
"Bu harpte İngilizlerle Arıburnu, Anafarta ve Filistin cephelerinde karşı karşıya bir çok muharebeler verdim... **Kalbimde kin ve düşmanlık hissiyatı yer bulmamıştır.** İngilizlerin Osmanlı milletinin hürriyetine ve
devletimizin bağımsızlığına riayette gösterecekleri hürmet ve insaniyet karşısında yalnız benim değil, bütün Osmanlı milletinin **İngilizlerden daha hayırhah (iyiliksever) bir dost olamayacağı** kanaatiyle etkilenmeleri pek tabiidir." [1]
Ertesi gün, 18.11.1918 günlü Vakit gazetesinde yayımlanan söyleşisinde yine bu doğrultuda konuşmuştur:
"Hükümetimizle mütareke imzalayan devletlerin ve bu devletler adına Mütareke Şartnamesi'ni yapan **Britanya hükümetinin Osmanlılara karşı olan iyi niyetlerinden şüphe etmek istemem**; eğer sözkonusu şartname hükümlerinin uygulanmasında yanlış anlamaya neden olacak yönler görülüyorsa, bunun sebebini derhal anlamak ve muhataplarımızla **anlaşmak** lazımdır." [2]
M. Kemal'in 11-13 Ekim 1918'de Halep'ten Vahdettin'e çektiği "çok gizli" telgrafta:
"Derhal İngilizlerle ayrı **barış yapmak** üzere **kendisinin de katılacağı yeni bir Bakanlar Kurulu** oluşturulmasını önermişti." M. Kemal'in bu ilginç teklifine bakalım...
Şöyle diyordu padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta: "Müttefiklerle olmadığı takdirde (İngilizlerle) ayrı olarak ve **mutlaka barışı sağlamak lazımdır** ve bunun için kaybedilecek bir an bile kalmamıştır."
Orijinali: "Müttefiken olmadığı takdirde (İngilizlerle) münferiden behemahal sulhü takarrur ettirmek lazımdır ve bunun için fevt olunacak bir an dahi kalmamıştır." [3]

KAYNAKLAR:
[1] Atatürk'ün Bütün Eserleri, Kaynak Yay., c.2, sayfa. 291. Ayrıca bakınız: Doğan Avcıoğlu, Milli Kurtuluş Tarihi, Tekin Yay. İstanbul 1977, sayfa 122.
[2] Atatürk'ün Bütün Eserleri, Kaynak Yay., c.2, sayfa. 292.
[3] Atatürk'ün Bütün Eserleri, cilt 2, İstanbul 2003, Kaynak Yayınları, sayfa 232.

Atatürk'ün Bütün Eserleri, Kolektif (Sayfa 291 - Kaynak Yayınları , cild 2)Atatürk'ün Bütün Eserleri, Kolektif (Sayfa 291 - Kaynak Yayınları , cild 2)
Emir KURULTAK, bir alıntı ekledi.
 12 Şub 23:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"25 Nisan 1915'de Arıburnu'na çıkan Anzak Kolordu Komutanı General Birdwood, savaşın sonuna kadar cephede görevde kaldı. Harekatın daha ilk günü Mustafa Kemal adını Kocaçimen-Conkbayırı çarpışmalarında duydu; sonraki savaşlarda da hep karşı karşıya geldiler. Bu nedenlerle bir Mustafa Kemal hayranı idi ve onu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve gelişmesinde de adım adım izledi. 1938'de, yani Çanakkale Savaşı'ndan 23 yıl sonra Atatürk'ün ölüm törenine İngiliz İmparatorluğu adına katıldı ve onu Etnografya Müzesi'ne getirilirken Halkevinin balkonunda, sakat ayağına rağmen dakikalarca ayakta durarak gözyaşları içerisinde uğurladı."

https://www.hasansabrikayaoglu.com/...eral-birdwood-2.jpg

1915 Çanakkale Savaşı, İbrahim Artuç (Sayfa 315)1915 Çanakkale Savaşı, İbrahim Artuç (Sayfa 315)