Rabia, Leyla ile Mecnun'u inceledi.
18 Nis 23:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim için şimdiye kadar yaptığım en özel inceleme olacak bu, umarım yazmak istediklerimin çeyreğini olsun ifade edebilirim.

Leyla ile Mecnun hayatımda en önemsediğim şeylerden biri. Bir diziye bu kadar anlam yüklemek ne kadar mantıklı tartışılabilir. Ama sitede son zamanlarda denk geliyorum benden yaşça büyük kişilerin yorumlarına; gençliğindeki detayları birbirleri ile paylaşmalarını gülümseyerek okuyorum. Çünkü biliyorum ki yıllar sonra ben de Leyla ile Mecnun dolu anılarımı düşünüp hüzünleneceğim. --> Hocanın ısrarla telefonları bırakın uyarısını takmadan sıranın altında tek kulaklıkla birlikte LM izlediğimizi, "Seni tanıdığımdan beri ne fark ettim biliyor musun, aynı Mecnun gibi konuşuyorsun sen!" şeklinde ilerleyen sohbetleri, hatta o konuşmanın bize iyice sinmesi ve günlük hayatta bilinçsizce ağızdan çıkması ile akabinde gelen kahkahalar, dizide geçen o çok özel şiirleri gönlündeki kişiyle paylaşmak ve üstüne bin kat daha anlam yüklemek, hediye almayı isteyip cesaret edemezken LM temalı bir şeyler almanın arkasına sığınmak, "Aaa zil sesini sen de mi o sahnedeki şarkı yaptın" diye ortak nokta bulmanın sevincini yaşamak... Daha niceleri işte. Kitabı okurken içinde küfür de görünce şaşırdım, arkadaşıma "Küfür de geçiyor biliyor musun" dedim, "Poşet gibi mi :D" dedi. Her şeyin özeti gibi bir olay aslında, Leyla ile Mecnun evreninde poşet küfürdür, kulpu kırık çaydanlık küfürdür, ıslak terlik küfürdür. Sakız sigaradır, erik içkidir. Bu dünyadan değildir Leyla ile Mecnun. Orada her şey mümkündür, uzaya da çıkılır, yerin dibine de batılır, mecaz değil cidden batılır! Hatta Mecnun "yeraltına" batmışken kenarda Dostoyevski göze çarpar bir şeyler yazarken :)) Yakalamasını bilene en ince absürd espriler oradadır. Bi de bunları anlayınca sevinir insan, "Yavvv adamlar ne ince düşünmüş yav helal olsun Burak Aksak!!" denilir. Bunu yapmak da farzdır.

Şimdi kitap incelemesinde diziyi anlatmak da eleştirilme sebebim olur belki ama buna da bir savunmam var. Ben diziyi azcık da olsa izlememiş birinin bu kitabı okuyup beğeneceğini kesinlikle düşünmüyorum. Cidden dürüst olalım, güzel bi kitap mıydı o kadar? Yooo. Leyla ile Mecnun evrenine yabancı biri olarak okusam "Ne yaşıyo ya bunlar" diye sorgulardım. Nitekim diziye ilk başladığım zaman da hiç anlam verememiştim inanın ki, bu kadar insan neyini seviyor bu dizinin demiştim. Ama sonra 104 bölümü de sıra ile izledim. Hayatımda bu kadar zamanımı aldığı halde zerre pişmanlık hissetmediğim tek konu da budur belki de. Bir sürü yapım harikası diziyi de bitirdim ama hiçbirini şu saçma sapan LM'ye değişmem. O küçük, bencil, gösteriş dolu dünyamızda gerçek samimiyeti bize hiçbir şey bu dizi kadar gösteremezdi.

Neyse işte ne diyordum, bu kitap da bir edebiyat harikası değil elbette. Bir sürü kusur var. Hatta çok komik giderken bi anda öyle bi son yazmış ki "Pardon noluyoruz???!!!" oldum. "Haa, o niye öyle oldu ki şimdi?" diye isyan ettim İsmail Abi sesiyle, "Nidennn?" diye sordum. Ama yine de eleştiremem ya. Gönlümde hanları sarayları var şu an bu kitabın. Vallahi uydurmuyorum, okurken her şeyi duydum ben kulağımda. Bütün o meşhur replikleri karakterlerin sesi ile okudum, belki de bu yüzden hayatımın en keyifli okumalarından biri oldu.

Yalnız bu kitap bana hiç yetmedi. Cidden her karakterden küçük bi tadımlık bırakmış önümüze. 104 bölüme gelen 105. bölüm gibi oldu biraz yani. Burak Aksak çok önceden Twitter'dan söz vermişti kitapla ilgili. "Bir gün mutlaka" demişti. Valla kralsın Burak reyiz, inan ki bu kadar çabuk beklemiyordum ben, nasıl mutlu ettin bi bilsen. Ama inşallah daha da çoook edersin, inan ki buna ihtiyacımız var.

Leyla ile Mecnun edebiyatının baydığını söyleyenleri görüyorum her geçen gün. Kimseyi de eleştirmeyeyim en iyisi. Üzerinden yıllar geçtiği halde hala sevenleri arasındaki dayanışmaya hayran kalmak çok daha keyifli. Eleştirenlere sormak istediğim tek şey var: "Senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun tuttuğu bir mi? Algıda mı seçicisin sen?" :)

Gerçekten canım hala yazmak istiyor ama buraya kadar bile okuyan çok az olacaktır diye düşünüyorum. Sonuna kadar dayananlar için klişelerin en güzelini, en umut dolusunu, en samimisini bırakıp kaçıyorum: O GEMİ BİR GÜN GELECEK.

---
Hee bi de unutmadan:
ÇAY ERDAL BAKKAL'DA İÇİLİR.

Arkadaşıma Hediye
Selamün Aleyküm 1k üyeleri;
Sizden bir yardım isteğim var.
Arkadaşımın doğumgünü için bir sürpriz yapmak istiyorum, bunun için çeşitli kişilerden fotoğraf istiyorum ve o fotoğraflarla bir video hazırlayacağım.
Siz de bir manzara eşliğinde bir kağıtta "İyi ki doğdun Şamil " ve gönderdiğiniz şehrin yazılı olduğu bir fotoğraf gönderebilir misiniz?

Zeynep Erdemir, Tutunamayanlar'ı inceledi.
29 Mar 15:18 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Olric ismini duyduktan sonra bir dönem her yerde herkes Olric ile alakalı alıntılar, sözler, benzetmeler yaptığından meraklanıp bu kitabı almıştım. Oğuz Atay'dan ilk defa okuyacağım kitap olduğu için fazlasıyla heyecanlıydım. Bu heyecan kitabın ilk bölümlerinde o kadar çabuk kayıp oldu ki, hala bulamıyorum. bana çok çok ağır bir dile sahip ve ne kadar okumaya çalışırsam çalışayım hiçbir şey anlayamayacağım ender kitaplardan biri olarak görünüyor. Gerçekten ilk birkaç bölümü defalarca okumama rağmen karakterlerin adını kim kimdir nedir o bölümlere bile erişemeden bunalıp bıraktım. Okuyamadığım için Bir arkadaşıma hediye ettim. O da okuyamamış. okuyan birisinden dinlemek istiyorum aslında beni neden bu kadar zorladı bu kitap onu bulmak istiyorum. Şuan bile bu kitabı okumayı aklıma getirmek istemiyorum o ayrı tabi ki.

Okuyamadığım, başaramadığım kitaplardan biri...

Emine, Beni Oku-Sihirliyim Ben'i inceledi.
24 Mar 00:12 · 1/10 puan

Yıllar önce hediye edilmiş bir kitaptı.
Herhalde üzerindeki yazılara bakılıp aldanıldı, bana ve arkadaşıma bu kitap hediye edildi. ilk defa bir kitaba çöp muamelesi yaptım kitaplığımda bile barındırmayacak kadar değersiz bir şeydi, bana göre tamamen zaman kaybı.

Sema Öğretmenim, benim de eğitimine katıldığım ve normal hayatımda da tanıdığım görüştüğüm tatlı ve naif bir insan. Kitabını da benim için imzalamış olması da çok mutlu etmişti beni. Kitabından origami seven bir arkadaşıma da hediye etmiştim. Kitap içi ve kapak göselini pek beğenmedim fakat kitap güzel. Origami anlatan birkaç sayfa da mevcut.

Meral Sezgin, Arkadaşıma Veda'yı inceledi.
 10 Mar 22:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Öğrencilerime hediye etmek için önceden inceleme sebebiyle okuduğum bir kitaptı. Tabi ki muhteşem dili çok sade ilkokul seviyesinde bir öğrencinin bile rahatlıkla anlayacağı şekilde yazılmış bir kitap Mükemmel. Teşekkürler Zülfü Livaneli...

Çevremde sürekli arkadaşıma,sevgilime ne hediye alsam muhabbetleri...

Parfüm mü alsam,yoksa şık bir saat mi vs vs. Bu durum bana biraz da okuma seviyemizi hatırlatıyor,hediye alacağın kişinin kitaplarla barışık olduğunu bilsen zaten kitap alırsın.Ama yok kitap hediye etmek basit geliyor ,illa işin içinde bir lükslük,maddiyatçılık olacak!