Ömer Öner, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Bir insan, ihtiyacı olduğundan daha fazla bir servet kazanmak uğruna arkasında on bin kurban bırakmamalıydı.
Tosun'a gelsin :)

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 204 - Martı Yayınevi)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 204 - Martı Yayınevi)
SUOH, Akıl Oyunlarının Gölgesinde'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Harika bir kitap. Soluksuz okunacak türden. Sherlock Holmes'ten çok yazarın zekasına hayran kaldım, çok iyi bir gözlemci ve gözlem yapmanın, bakmak ve gözlem yapmak arasındaki farkın ne olduğunu anladım yazar sayesinde. Merdivenleri hergün görmeniz bakma eylemi fakat merdivende kaç basamak olduğunu bilmeniz gözlem.

SUOH, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Sherlock Holmes
Sherlock holmes'un bir kadının zekasına yenilmesinin hikayesiydi bu. O günden beri bir daha kadınların zekasıyla ilgili espiriler yaptığını duymadım.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 41 - Martı)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 41 - Martı)
Ömer Öner, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Konuşmamızın üzerinden bir yıl kadar geçmişti ki öldü ve arkasında bir de vasiyet bıraktı. Bütün mal varlığını 3 e bölmüştü, iki Garridep daha bulursam mirası paylaşabiliyorduk. Bu da adam başı 5 milyon dolar ediyor, ama üçümüz bir araya gelmeden tek bir kuruşuna bile dokunamıyorduk.

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 166)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 166)
Ayşe Nur Karakaya, bir alıntı ekledi.
20 Mar 23:29 · Kitabı okuyor

"İnsan beynini boş bir çatı katına benzetiyorum. Orayı kendi seçtiğin mobilyalarla donatmalısın. Aptal biri, bulduğu her çeşit kütüğü içeri atar ve böylece işine yarayabilecek bilgiler kalabalık yüzünden dışarıda kalır. Ya da en iyi ihtimalle bir sürü başka eşya içinde onu bulmak zorlaşır. Becerikli bir insan beyin katına ne koyacağına çok dikkat etmelidir. Sadece işini yapmasına yarayacak aletlere sahip olmalıdır ama çok iyi seçilmiş birçok alete... Ve bunlar en doğru sırada yerleştirilmiş olmalı."

Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 24 - Martı Yayınları)Sır Perdesi Aralanıyor - Kızıl Dosya, Arthur Conan Doyle (Sayfa 24 - Martı Yayınları)
Zeynep Karabali, Reigate Bulmacası'ı inceledi.
20 Mar 21:32 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Sherlock Holmes furyasına bu kitapla ben de katılır miyim acaba diye düşünerek başladığım kitabı pek de olumlu duygularla bitirmedim. Nurullah Ataç bir denemesinde iyi ya da kötü her kitap iyi ki vardir, kötü kitap olmasa iyinin değeri anlaşılmaz diyor. Bu kitabı okuyunca Atac'in sarf ettiği bu sözler geldi aklıma. Aslında kötu kitap yoktur. Okuruna ulaşmamış kitap vardır. Yanlış zaman yanlış insan ibaresini kitaba uyarlarsak yanlış zaman ,yanlış kitap gibi bir klişe bile oluşturabiliriz belki. Lafı uzattım. Sözün özü; salt polisiye. Ruhu macera tutkunu olanlara ise önerilebilir güzel bir kitap.