Havva, Dünyanın İlk Günü'ü inceledi.
01 Mar 23:51 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beyazıt Akman ile tanışmış olduğum kitap.

Kitabın genel özellikleri; kitabın kapağında Fatih Sultan Mehmet' in kılıcına yer verilmiş ve arka planda İstanbul' un silueti var. Kitap 630 sayfadan ve beş bölümden oluşmakta.

Kitap her ne kadar tarih kitabı gibi görünse de aslında üç büyük aşka yer vermiş. Birincisi Fatihin İstanbul' a aşkı, ikincisi Leonardo' nun Meryem' e aşkı, üçüncüsü Alberti Balbi' nin eski karısına aşkının Nilüfer ile canlanmasından doğan aşk. Kitap aynı zaman diliminde farklı mekanlarda geçmekte ve daha sonra belli bir yerde bütün hayatlar birleşiyor. Bu benim kitaba bağlanmamın sebeplerinden, çünkü sürekli okuyucunun hayal gücünü geliştiriyor ve meraka götürüyor. Kitapta en değer verdiğim cümleler Fatih Sultan Mehmet' in Ak Şeyh ve Molla Gürani ile olan , Leonardo' nun ( yeniçeri olduktan sonra İskender oluyor) Molla Gürani ile olan konuşmaları, Fatih Sultan Mehmet' in Alberti Balbi ile olan daha çok ruhani tarafı ağır basan, öğüt ve tecrübenin aktarıldığı konuşmalar.
En çok ilgimi çeken ise yeniçerilerin karakteri ve görünüşleri, yani çok iyi tasvir edilmiş.

Kurgu çok iyi geliştirilmiş. ( İstanbul' un fethinde daha önce bilmediğim farklı bir bilgi ve kurgu ile karşılaşmadım. Alberti Balbi ve Leonardo ile yazılanlarda ve bunların İstanbul'un fethi ile birleştiril anlaşılır, akıcı ve mütevazi bir dille yazılmış. Kitaba başlamadan önce sayfa sayısı korkutsa da çok kısa zamanda yanılmış olduğumu anladım.

Kitabın okunması gerektiğini düşünüyorum ve Beyazıt AKMAN' a bu güzel eseri için teşekkür ediyorum. Evet beni o zaman götürdü.

Havva ALBAKIR

Su Arıksoysal, Karanlık Yalanlar'ı inceledi.
 27 Şub 15:57 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

2 gün önce başladığım bu güzel romanı nihayet bitirebildim.Kitap incelememe geçmeden önce yazarın "aldatmak" kavramına getirdiği farklı bakış açısını gerçekten beğendiğimi dile getirmek istiyorum.Gelelim yorumuma.Okuduğum yorumlar vasıtasıyla bu kitaptan beklentim çok büyüktü fakat ne yazık ki yazarın romana başlamadan önce giriş kısmında anlattıkları bence okurlara büyük sır hakkında çok fazla spoiler veriyordu hal böyle olunca sırrı keşfetmemi sağlayacak her ipucun da olağanın en dışında şeyleri düşünüyorken buldum kendimi ve maalesef kitabın çeyreğinde büyük sırrın ne olduğunu anladım açıkçası yazarın çok basit bir düşünceyi en olağan yola saptırmak için en kolay yolu seçme çabasını bir hayli ucuz buldum zira giriş kısmında böylesine bir aşk üçgeni okumadınız diyordu.Sevgili yazar okurlarını yönlendirmeye çalıştığın o sonuç sencede biraz basit kaçmamış mı?Sonuç olarak bu romanı saşırmak şok olmak için okuyoruz öylesine büyük ipuçları vermek yerine keşke anlatımını biraz daha kapalı kullansaymış diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Ve okuyucularına nacizane tavsiyem benim yaptığım hatayı yapıp her ipucu yakaladığınızda kitabın kapağını kapatıp üzerine dakikalarca düşünmeyin akışına bırakın ve okuyun aksi halde çok güzel bir romanı kaçırmanın üzgünlüğü içerisinde bulabilirsiniz kendinizi.Ama ! Herşeye rağmen kurgusu, olaylara bakış açısı, anlatımının akıcılığla alınmayı, okunmayı hak eden bir roman olduğunu düşünüyor ve kesinlikle öneriyorum !

Yunus, Bir Pezevengin Notları'ı inceledi.
 22 Şub 01:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bir Pezevengin Notları" ifadesini isim olarak bir kitabın üstünde görünce ilk tuhaflık ordan başladı.

İkinci tuhaflık, kitabın henüz ilk cümlesi: "Adım Bravo ve benim bir s*kim yok!"

Üçüncü tuhaflık, üslubu, eserin argodan kaçar bir tarafını görmedim. Yazar oldukça açık konuşmuş bu konuda.

Dördüncü tuhaflık, konusu, insan kadın pazarlığı yapan bir kahramanla baş başa olup olay örgüsüne kaptırıyor kendisini bir süre sonra.

Beşinci ve son tuhaflık, yazar böyle bir konu üzerinden bile gerçekten muazzam derecede güzel mesajlar veriyor okura. Ve bence en önemlisi de bu. Elinde insanların kolay kolay bakmak dahi istemediği bir konu üzerinden güzel güzel mesajlar vermek bana göre en önemli noktası oldu.

Tuhaflıkları bitirip kitabı genel anlamda konuşacak olursak da, içinde aşk, cinayet, gerilim, psikoloji gibi konuları içinde barındırarak iç içe geçmiş bir halde vermeye çalışıp bu karmaşıklığın altından güzel bir şekilde kalkabilmiş bir eser.

Okumaya başlamadan önce "Vakit kaybı olur mu aceba?" diyerek biraz kaygılı başladığım ama kitap bitiminde okumaktan büyük zevk aldığımı fark ettiğim bir eser.

Küfürlere aldırmayıp okumaya çalışırsanız bence birçok romandan daha güzel. Okunmasını bu anlamda tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.

DİLEK ŞAHİN, Mansfield Parkı'ı inceledi.
08 Şub 10:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yoruma başlamadan önce kitabı okumama vesile olan sevgili dostum Mercan’a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum beni bu güzel kitapla tanıştırdığı için 
Yazar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Jane AUSTEN Gelmiş geçmiş kadın yazarların en büyüklerinden, en ustalarından, en sevilenlerinden biri. Sadece kadın yazarların mı? Elbette ki hayır, tüm yazarların en yetkinlerinden biri. 1775 İngiltere doğumlu, sekiz çocuklu bir ailenin iki kızından biri. Bir manastırda başlayan eğitimine evde devam eder ve ailesi tarafından yazmaya teşvik edilir. Sonuç mu? Tam altı roman. Önce 1811 tarihli Sağduyu ve Duyarlık (Sense and Sensibility) gelir. Bunu, 1813’te Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice), 1814’te Mansfield Parkı (Mansfield Park), 1815’te Emma, ölümünün ardından 1817’de Northanger Manastırı (Northanger Abbey) ve İkna (Persuasion) izler.
Gelelim kitabımızın yorumuna; romanımızın kahramanı Fanny Price mahrur, içe dönük, duygu ve düşüncelerini kendi iç dünyasında yaşayan bir kız olarak tanıyoruz onu. O kadar hassas ki çoğu olayda başına gelenleri inanılmaz bir sabır ve sükûnet içerisinde karşılasa da, onu ruhen ve bedenen yaraladığını, hasta ettiğini anlayabiliyoruz. Dokuz yaşında dar gelirli ailesinin ona bakamama endişesi nedeniyle varlıklı teyzesi Lady Bertram ve eniştesi Sir Thomas’ın yanına gönderilir. Kuzenleri Tom, Edmund, Maria ve Julia ile kısa zamanda bir bağ kurmayı başarır ve varlığını onlara kabullendirir. Kısacası kendisini sevdiren bir mizaca sahip, bir tek kişi hariç o da diğer teyzesi Mrs. Norris. Birlikte büyüdüğü kuzenlerinin yaşam tarzından, eğitimlerinden ve terbiyelerinden hayli faydalanıyor ve ona orayı ilk günden beri sevdiren tek dostu, tek akıl hocası, dert ortağı rahip adayı olan kuzeni Edmund’un bunda çok büyük bir rolü oluyor. Yıllar içinde karşılaştığı tüm zorluklara biraz da ona duyduğu sonsuz aşkın saygısı ile katlanıyor ve Mansfıeld Parkı kendi evi olarak görüyor. Sonradan aralarına katılan yeni komşuları Grantler’in yanına misafir gelen Crawford kardeşlerin uçarı kişilikleri yüzünden hayli zor zamanlar atlatıyorlar gerçi ama Fanny bütün bu olumsuzlukların altından kendi dirayeti, ılımlı tavrı, sonsuz sadakati ve tanrının da yardımıyla sürpriz bir şekilde sıyrılıp mutluluğu yakalıyor.
Yaşadığı zamanda ki kadın erkek ilişkilerini, zengin ve lüks yaşam süren varlıklı ailelerin önceliklerini, insanların evliliklere ve dine olan bakış açılarını, aile içerisinde ki bireylerin hangi durumlarda nasıl tepkiler verdiğini, Fanny’nin anlatımından sanki zaman makinesinde o çağa gitmişsiniz gibi yaşıyorsunuz. Bu arada bu güzel klasiğin bir de filmi mevcut, kitabı okuduktan sonra izlemenizi tavsiye ederim, böylelikle okurken hayalinizde kurduğunuz tüm o sahneleri birebir yaşama fırsatını bulabilirsiniz..
Kış aylarının bu soğuk akşamlarında, yanınızda kahvenize eşlik edecek ve sizi bir an bile sıkmayacak, hayli akıcı ve anlaşılır bir dile sahip olan bu güzel klasiği okumanızı yürekten tavsiye ediyorum, umarım sizler de benim kadar beğenirsiniz, şimdiden herkese keyifli zamanlar ve okumalar ..

fazi, Kırmızı Saçlı Kadın'ı inceledi.
 20 Oca 23:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarların kitaplarını kıyaslama yapmadan okumayı sevdiğimi incelemelerimde belirtiyorum dostlarım. Ama gelin görün ki bazen ben de kıyaslıyormuşum, ne yapayım engelleyemedim kendimi :D

Incelemeye başlamadan önce, sitede okuduğum her kitaba yapılan incelemeleri okuduğumu belirtmeliyim. Özellikle de kitap zevklerini ve yazış tarzlarını sevdiğim arkadaşlarımın, okuduğum kitabın incelemesini yazdığını görmek beni çok mutlu ediyor. Bu nedenle #24959417 tüm düşüncelerimi anlatan bu incelemeyi öneriyorum sizlere.

Gelelim benim düşüncelerime;
(Ben romanın konusuna değinmeyeceğim bu kez incelerken. Bunun yerine fikirlerimi beyan etmeyi seçiyorum.)
Orhan Pamuk romanı gibi değildi diyerek başlamak istiyorum ben. Tamam güzeldi, evet yine de sevdim ama ne bileyim sanki bir şeyler eksik geldi bana... Birinci kısımda baba-oğul ilişkisi, aşk çıkmazı ve yine güzel bir İstanbul anlatımı vardı... Pamuk'un İstanbul tasvirlerini hep sevmişimdir.

İlk bölümde gözümde canlanan karakterleri ikinci ve üçüncü bölümde hiçbir şekilde hissedemedim ben. Aklımda kalacak bir karaktere rastlamadım, halbu ki her romanda bir karakteri uzun süre düşündürmüştür bana Orhan Pamuk.
Harika başlayan roman, sanki Pamuk'un bir acelesi varmış gibi devam etti. Bir özet durumu mevcuttu kitapta. Bu da birinci bölümden sonra kitaba olan merakımın azalmasına neden oldu. Anlatım yalındı, çok hızlıydı, birçok yerde tekrara rastladım, tahmin ettim olacakları. "Ah bu da böyle miymiş" demedim yani okurken.

İşte tam burada kıyas yapma gereği duydum sanırım. Normalde hızlı kitap okumama rağmen birkaç gün sürer Pamuk romanlarını okumam. Çünkü sindirerek, bir yerden sonra daha dikkatli okumak gerekir. Ama bu kez böyle olmadı. Beklentilerimi karşılamadı bu bakımdan. Şaşırmak istedim ama şaşıramadım, tahminlerimde yanılmak istedim yanılmadım.

Çok fazla eleştirmiş olabilirim evet. Ama elimde değil, hislerim bunlar. Yine sevecek okuyanlar, ben de sevdim. Fakat, yazarın uzun ve detaylı anlatımını tercih ederim. Kısacası, bana göre bir Orhan Pamuk romanı gibi değildi. Farklı bir yazardan okusaydım beğeneceğim bir romanı, beklentilerim büyük olduğu için eksik buldum...
Okuyacak arkadaşlarım, korkmayın :D Siz yine de okuyun. Belki benim kadar acımasız olmazsınız, siz yazarsınız ben de sizin fikirlerinizi okurum :)

Quidam, Kuşların İlahisi - Mantıku't-Tayr'ı inceledi.
 14 Oca 19:48 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Tasavvuf. Ne büyük bir kelime! Bu büyük kelimenin hakkını, hiçbir zaman veremeyeceğimi tekrardan anlamış oldum. Bu da, bu kitap sayesinde oldu. Kitabı, bana samimi olduğum bir arkadaşım önerdi. Kendisine, düşüncesel ve duygusal olarak çok yardımı dokunduğunu söylemişti. Benim son zamanlardaki hallerimi göz önüne alarak, bana da yararı dokunacağını söyledi ve tavsiye etti. Açıkçası, kitap, beni çok sarstı. Kafka'nın bir sözü vardı; "Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?" tam olarak bu oldu. O yüzden, kitabı tavsiye eden arkadaşımla okuduğum kısımları tartışmam gerekti. Misafirliğe çağırdım ve neredeyse iki gün iki gece tartışma yaptık. Yavaş yavaş, düşe kalka, yok olup dirile dirile kitabı bitirdim.

Anladığım şekilde kitap dört bölümden oluşuyor. İlk bölümde, Feridüddin Attar, Allah'a olan sevgisini ve hayranlığını dile getirmiş. Kelimelere, kendini vererek anlatmaya çalışmış. Hiçbir şey olarak, içindeki her şeyi anlatmaya çalışmış. Aklının ve gönlünün el verdiği kadarıyla; içinde olanları O'na layık bir şekilde yazmaya çalışmış. Ve her denemesinin sonuna da, acizliğini ve söylenebilecek her şeyin üstünde olduğunu dile getirmiş. Ama benim gözümde ise, benim hayal edebileceğimden de ötede bir anlayışı ve anlatışı vardı. Buradan doğacak iç çatışmaları, siz hesap edin.

İkinci bölümde ise, Hz.Muhammed'e olan sevgisini ve hayranlığını dile getirmiş. Burada, onun güzelliklerini, yaşadıklarını, yüceliğini ve etkilerini anlatmayı denemiş. Tabii, yine kendinin-acizlik ve hiçlik- farkında olarak bunları yapmış. Yol konusunda bir çok fikri, bu bölümde görebilirsiniz. Çünkü, burada Hz.Muhammed'in gösterdiği yolların güzelliğini ve nasıl ilerlemeye çalıştığını anlatıyor.

Üçüncü bölümde ise, Kuşların İlahisi kitabı başlıyor. Yani, benim gibi mahlukatların gerçekten devreye girdiği bölüm burası. Feridüddin Attar, burada, kendinde gözlemledikleri ve yaşadıkları ile insanlarda gözlemlediklerini ele alıyor. Yani, kendi yolculuğu, ona öğretenlerin yolculuğu ile gördüğü diğer insanların yolculuğunu anlatıyor.
Hikâye kısaca şöyle: Kuşlar bir araya gelirler ve kendilerine bir Padişah seçmek isterler. Hüthüt kuşuna danışırlar. O da Simurg'un padişah olduğunu söyler. Simurg, Kaf Dağı'nın tepesinde yaşar. Kuşlar da oraya doğru yola koyulur.
Burada yolculuk da ikiye bölünüyor. Her bir kuş, bir karakterdeki insanı anlatıyor. İlk kısımda, yolculuk başlamadan zorluklardan dolayı herhangi bir durumundan vazgeçenler ya da yapamayacaklarını düşünenlerden oluşuyor. İkinci kısımda ise, kuşlar yola koyuluyor ve yolda ilerlerken yaşadıkları sorunlardan dolayı, pes etme noktasına gelenlerden bahsediliyor. Bu iki kısımda, neredeyse insanın olabileceği her hâl mevcuttur. Aç gözlülükten tutun, sevda ateşiyle fedakârlıktan yanıp tutuşanlara kadar her çeşit insan, yani kuş var. Yolculuk, 7 vadiden geçilerek son bulunuyor. Bunlar;
1-) İstek Vadisi,
2-) Aşk Vadisi,
3-) Marifet Vadisi,
4-) İstiğna(Gönül tokluğu) Vadisi,
5-) Tevhit Vadisi,
6-) Hayret Vadisi,
7-) Fakr u Fena(Yokluk, Yokoluş) Vadisi.
Beni en fazla çeken, son vadi oldu. Bu bölüm hakkında daha fazla anlatmaya lüzum yok. Bunu ve kitabı okuyacak olan olursa diye, fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü, ilk elden okumanın anlamı ve tesiri yüksek olur.

Dördüncü bölümde ise, Feridüddin Attar, kendini anlatıyor. Nasıl bir durumda olduğunu ve kitabı neden ve nasıl yazdığını anlatıyor. Bu bölümü çok sevdim. Çünkü, Feridüddin Attar bir anda benim gibi olmuştu. Samimiyetini ve içtenliğini; kelimelere öyle güzel yansıtmıştı ki, yazdıkları karşısında gözlerim doldu. Benim gibi, o da bir insandı. Benim gibi, anlatmak ve anlaşılmak istemişti. Benim gibi, içindeki yangının sebebini ve etkisini öğrenip bu yangının çıkabileceğe başka yüreklere yol göstermek istemişti. Benim gibi, o da dertliydi. Kısacası, samimiyetini ve içtenliğini içime dokundurdu.

Kitap, Attar'ın Allah'a olan sevgisini tekrardan dile getirmesi ile son buluyor. Ben de onun sözleri ile incelememi bitireceğim. Kitabı hem insanları anlamak için okuyabilirsiniz, hem kendinizi anlamak için okuyabilirsiniz, hem inancınızı anlamak için okuyabilirsiniz, hem Feridüddin Attar'ın nasıl biri olduğunu anlamak için okuyabilirsiniz, hem de ilahi aşkı anlamak için okuyabilirsiniz.
" Ulu Tanrı, yardım etti, kapılar açtı, bu kitabın tamamlanmasını nasip etti.
Allah daha iyi bilir ya; bu kitap arşı yaratana övgülerle tamamlandı."

Necip Gerboğa, Toprak Ana'yı inceledi.
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum üçüncü Aytmatov eseri... Ben daha Beyaz Gemi'nin boğazımda düğümlediği yumruyu oradan çıkartmaya uğraşırken, nereden bilebilirdim ki asıl öldürücü darbenin bu kitap ile geleceğini?.. Evet kabul ediyorum, baya bir hazırlıksız yakalandım, ağır nakavt oldum bu sefer. Hakemin saymasına da gerek yok, direkt havluyu atabilirsiniz ringe...

Her Aytmatov eseri yeni mucizeleri de beraberinde getiriyor. Haritada yeri bile olmayan bir köyün dibine evrenler arası seyahat edilebilen uzay üssünü diken, dünyanın en sıradan adamının, bir arkadaşının tabutunu yaşadığı köyden mezarlığa taşımasını anlatırken dünya edebiyatının en önemli başyapıtlarından birini çıkartan, sadece 5-6 karakter, 1-2 kaya parçası ve bir çift geyik ile neredeyse bütün insanlığın temel sorunlarını tokat gibi yüzümüze çarpan bir yazardan bahsediyoruz neticede... Onun kaleminden çıkan başka bir kitabın, içinde yeni mucizeler saklıyor olmasına şaşırmak, saflıktan öteye gitmez bence...

Daha önceki Aytmatov incelemelerimde de altını özellikle çizmiştim; masasına oturduğunda, uçsuz bucaksız bir derya varken önünde, inatla kendine zor hedefler seçip, tüm imkanlarını kendi iradesiyle kısıtlayan, başka bir ifadeyle kendine meydan okuyan başka bir yazar tanımadım ben henüz...

Şimdi soruyorum size; İçinde tek bir savaş veya çatışma sahnesinin olmadığı, tankın, topun, tüfeğin esamesinin okunmadığı bir savaş kitabı nasıl yazılır? Tabu oyunu oynuyormuş gibi düşünün kendinizi...
Anlatılacak kelime: Savaş
Yasaklı kelimeler: Tank, top, tüfek, süngü, miğfer, çatışma, komutan, cephe...
.....................

İşte böyle bir savaş kitabı Toprak Ana... Savaşmanın kitabı aslında... Peki neyle, kimle savaşıyorsunuz? Düşmanla mı? Orasına geleceğiz...

Ve aynı zamanda acının kitabı Toprak Ana... Ancak bu acı da öyle aşk acısı falan değil... Bu acı, neredeyse ete kemiğe bürünmüş, karşınıza geçip oturmuş bir acı...

Aytmatov acıyı alıp kitabın fonuna bir güzel yerleştirmiş. Ressamların resme başlamadan önce tuvale attıkları ilk gölge gibi... Ve sonra kapıları öyle bir kapatmış ki, kesinlikle çıkamıyorsunuz dışarıya... Siz kitabı okurken acının nefesi her daim ensenizde. Başka türlüsüne izin vermiyor Aytmatov.

Çünkü acı hep vardı, hala var ve bundan sonra da hep var olacak. Acıyla bir arada yaşamayı öğrenmek, onun varlığını kabullenmek zorundayız. İşte bu yüzden, hiç ajitasyon yapmadan, duyguları kemirmeden, sapından çöpünden ayrılmış o saf acıyı kucağımıza bırakıyor...

Ve sonra iki karakter koyuyor önümüze: Tolgonay ve Aliman... Katılmayabilirsiniz ama kanaatim odur ki, bu kitap, bu iki kadın karakterin temsil ettiği iki farklı değeri sorgulamakta ve bizden de tarafımızı seçmemizi istemektedir; Acıyla savaşan tarafta mısınız yoksa acıya teslim olan tarafta mı?

Çünkü benim şu ana kadar tanıdığım Aytmatov, 'Arkadaşlar bakın savaş çok kötü bir şeydir. Savaş yüzünden insanlar ölüyor, açlık, kıtlık baş gösteriyor. Hepimiz barış içinde yaşamalıyız' mesajı ile yetinecek bir yazar değil. Çünkü az önce de dedim ya, savaş olmasa dahi hayatımızda, acı hep olacak. O yüzden asıl vurgunun, acıya karşı vereceğimiz tepkinin ne olacağı konusuna odaklandığını düşünüyorum.
..........................

Kitabın bir başka özelliği ve önemi ise, bugüne kadar bildiğimiz, duyduğumuz, okuduğumuz, seyrettiğimiz 2. Dünya Savaşı külliyatına kimsenin girmeyi çok da lüzumlu görmediği bir pencereden, yani Sovyet penceresinden bakabilmiş olması... Kitabı okurken aynen şu tepkiyi verdim; 'Evet ya, 2. Dünya Savaşı'nda Almanya kendi kendine savaşmadı değil mi? 2. Dünya Savaşı sadece 'Yahudi Soykırımı'ndan ibaret değildi değil mi? Bir de bu adamlarla savaşan Ruslar vardı öyle ya... Kurşun asker değil bu insanlar neticede... Orada da ölüm var, savaşın kanlı eli o topraklara da uzanıp tırmaladı o insanları, yok etti tek tek. Dul kadınlar, öksüz çocuklar bıraktı arkasında...

İşte Aytmatov, bir de bu gerçeği hatırlatmış bize bu ölümsüz eserinde...

İşte böyle buyurdu Toprak Ana kitabı, benim zihnime... Sen toprağa tohum atarsan başak verir, buğday verir, ekmek verir, yaşam verir. Sen toprağa top güllesi atarsan da ölüm verir, acı verir, kan verir ve daha önce verdiği ne varsa onları senden bir bir geri alır... Şakası yoktur Toprak Ana'nın...

O halde bastığımız yeri toprak diye geçmeyeceğiz, düşüneceğiz altında yatanları... Ve en başta o insanların anısını yaşatacağız. Sonra savaştığımız şeyin sadece düşman olmadığını; asıl savaşın hayatın ta kendisiyle olduğunu bilip koşullar ne olursa olsun sahip çıkacağız toprağımıza ve bize hediye edilen o güzel hayata...

Herkese keyifli okumalar...

Ahmet Y, Mahpus'u inceledi.
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşk karşılıklı işkencedir”
-Marcel Proust-
Çocukken okuduğum bir mesnevi hikayesinde sapasağlam bir adam ansızın yataklara düşüyordu,doktor muayene esnasında hastalığı hiçbir şekilde tespit edemeyip son çare olarak adamın kulağına kadın isimlerini tek tek saymaya başladı ve elini hastanın kalbinin üzerine koydu.Sırayla isimleri söylerken birinde adamın kalp atışlarının hızlandığını fark etti ve şöyle dedi;”Senin hastalığın aşk hastalığıdır!” Hikayenin gerisini hatırlamıyorum,zaten ehemmiyeti de yok.

Tanrı Adem’le aynı topraktan “Lilith”i yaratır,Lilith,cinsi münasebette Ademin altında olmayı kabul etmez,üste çıkmak ister.Bu Ademin gururuna dokunur ve anlaşmazlıklar çıkar.Lilith “Adem”i terk ederek ilk kadın feminist olarak tarihe geçer.Sonrasında Tanrı Ademin durumuna üzülür ve Ademin kaburgasından “Havva”yı yaratır.Havva hep alttadır,hizmetlerini yapar ve Ademi mutlu eder..

Mitolojinin en güzel tarafı gerçekleri ters yüz ederek gün yüzüne çıkarmasıdır.Çoğu zaman bir efsane bize olduğu hali ile çok saçma ya da mantıklı gelebilir.Gerçeklik çoğu zaman kişinin bilincinde şekillenir,oysa gerçek diye bir şey yoktur,olmadığı için gerçektir zaten.Çoğumuz Havva gibi kadınların hayalini kurar,Lilith’lere aşık oluruz.Altımızdakini hor görür,üstümüzdekine hayranlık duyarız.Havva’ların en ufak şımarıklığını çekilmez bulur,Lilith’lerin her yanlışına hayranlık duyar ve kendimizi kandırırız.Çünkü biz insanız,saatimiz bozuktur ama doğru işler,saniyeler yine 60,dakikalar yine 60 olacak şekilde işler,yanlış olan tek şey saatin gösterdiği genel göstergedir.Kısacası zihin saat gibidir,tek bir yanlış tüm doğruları yanlış bir şeyi göstermek üzere hareket ettirir.Zihin bir kez kandırılmaya ayarlandıysa geri kalan yalanları uydurmak saatin işlemesi kadar kolaydır.Şizofreni için tek bir hayal yeter,uydurduğumuz kahraman bizim tüm gerçekliğimizi bozar ve yeni bir dünya kurarız.Ortada tek bir çözümsüz muamma varsa o da Havvaların Lilith zannedilmesidir.Gerisi zaten mevcut,kaburga ve bir tanrı eli.Beyninmiz garip bir şekilde mitolojideki gibi işler.Mitoloji de tek bir yalandan doğar,üzerine kolektif yalanlar eklenir ve bir dünya kurulur.Mitomani de böyledir.Her aşık azılı bir mitoman,azılı bir obsesiftir.Kısacası aşk karşılıklı işkencedir.Proust’un bahsettiği gibi değil ama aşk “Benim ve Benim” aramda karşılıklı bir işkencedir.Çünkü ortada “Lilith de yoktur Havva da yoktur.İkisi de bizim uydurmamızdır.Zeki diye göklere çıkardığımız kadın aslında ahmaktır,namus timsali zannettiğimiz erkek aslında et peşindeki bir kuduz köpektir.(istisnalar vardır yanlış anlaşılmasın) Aşk kısacası karşılıklı yanılsamadır.Karşı karşıya koyulmuş iki ayna misali sayısız yalan ve entrika üretir.Geriye sadece psikolojik bir enkaz kalır.En kötüsü şarkı dinleyemez,şiir okuyamazsınız :)

Çağdaş psikiyatri’nin düştüğü en büyük yanılgı şüphesiz aşk hastalığını seretoninin salgılanmasındaki azalma ya da feromonların salınımındaki çoğalma ile açıklamaya kalkışmasıdır.Aşk bir obsesyondur,elbette belirli bir nöropsikolojik süreçten geçer.Fakat asla bir takıntı çeşidi ile açıklanacak kadar basit değildir.Takıntı sadece bu sürecin bir parçasıdır.Takıntıya düşen zihin “Mahpus”tur.Ruhuyla ve bedeniyle tam bir “Mahpus”.Jung asla Freud’dan büyük değildir,onu büyük yapan ruhsuz ruhbilimi reddetmesidir.Dostoyevski’nin ölümsüz eseri Karamazov Kardeşler’de Fetyukoviç’in dediği gibi psikoloji ikiuçludur.Bir ucu her zaman sizi yanıltır.Bir ucu ruh,diğer ucu fizyolojidir belki de.Belki de bir ucu Lilith diğer ucu Havva’dır.Bir yanımız şeytan bir yanımız itaatkar bir ana elidir.

Mahpus tam da insan psikolojisinin en büyük sorununu işliyor.Aşk karşılıklı işkencedir.Heyhat! çoğu zaman kaçtığımız acının mahpusu oluruz.O acı bizi yerin yedi kat dibine soksa dahi onu yeniden yaşamak uğruna sürekli bir çaba sarfederiz.Tıpkı Sisifos gibi bir kayayı zirveye taşımakla mükellef bir askerizdir.Ne yaparsak yapalım o taş zirveye çıkmayacaktır ama yine de yaparız.”Çözüm” beynimzdedir yani sorunun olduğu yerde.Psikolojinin ikinci ucu burada devreye girer ve bir kısır döngü oluşturur.Bu aynı zamanda “Sorun” da çözümü olduğu yerde demektir.Bu çelişki Mahpus’u her zaman meçhulun kapılarını sonuna kadar usanmadan aşındırmaya iter.

Kapılar kapanır,hasta obsesyon(takıntı) ile yetinmez kompulsiyon(zorantı)lar baş gösterir.Birey artık tam manasıyla hastadır.Zihni bir başka iradeye teslim olmuş,kendi gerçekliğinden kopmuştur.Yaşamının tek amacı “o”dur.O ise ondan köşe bucak kaçmıştır.Geride her zaman bir Albertine usulu ile deliller bırakmıştır.Usta bir katildir her Albertine ve usta bir Marcel’dir her aşık.Deliller ustaca bırakılır,bir nişane gibi alır ve saklar Marcel’ler onları.Her polis katile aşıktır,polisleri katillere var eder.Aksi halde film başlamadan biter.İki uç lazımdır,katil-polis,Albertine-Marcel….Takıntı yönünü değiştirir.Hastalık da adını..Aşk artık aradan çekilmiş takıntının kendisi bir takıntı olmuştur.Birey artık takıntılarla vardır.Sadece bir iz sürücüdür ve başka bir amacı yoktur.Facebook,instagram,whatsapp her yerden engellenir,fakat hatıralar vardır.Onların izini sürer ve asla vazgeçmez bundan tıpkı sisifos gibi,o taş zirveye çıkmak zorundadır…

Zaman tıpkı yazım gibi iç içe geçmiştir romanda.Kaç yaşında ismini bilmediğimiz kahraman ilk defa ismini açıklar 3000 sayfalık dev romanın 5. Cildinde.Ben Marcel’im diye haykırır.Okuyan her insanı en az benim kadar paramparça eder.Kaldırmak zordur,bu duygulara yabancı değilseniz.

Herşeyi birbirine kattık madem söylemeden geçmeyeyim.Havvalar,Lilith’ler,Albertine’ler,uydurduğumuz diğer sevdalar…Hepsi bizim uydurmamızdır.Proust’un dediği gibi “insan sevdiği ile ilgili tam bir cehalet içinde yaşar” Kendi yalanlarımıza inandıkça ve kendimizle yüzleşmedikçe asla bu hastalıktan kurtulamayız.Psikoloji iki uçlu değildir sadece iki uçlu bir kancadır aslında.Bu kancanın şehvetine kapıldığınız anda kurtulmanız çok zordur.Bu mahpusluk sevdiğinizin ölmesi ile de son bulmaz.Heyhat bu ne büyük yanılgıdır.Hatıralar varken psikiyatri neyin tedavisini yapmaktadır.Kendinizi asla küçük görmeyin,aşk her zaman aşık olduğunuz insandan büyüktür.Ben kendi içimde defalarca öldürdüm Lilith’lerimi ve Havva’larımı tekrar dirilmeleri için bir kıvılcım yetti de arttı.En sonunda kendimi öldürdüm ve bu yaradan kurtuldum.Artık sevemeyeceğim,özgür ama duygusuz,rahat ama sevgisizim.Bu sefer gerçekten iyileştim.Artık whatsapptan eski mesajları okumuyorum,Twitter’dan takip etmiyorum ve artık onun isminin geçtiği şarkıları dinleyebiliyorum.Ve artık tüm kadınlardan topyekun nefret etmiyorum,bazılarının ellerini,bazılarının gözlerini,bazılarının içtenliğini seviyorum.Bunların hepsini Proust’a borçluyum.Ve Mahpus benim tüm hayatımın bir özeti sanki.Kayıp Zamanın İzinden kendi Ayıp Zamanımın izine geçmenin sancısı artık beni eskisi kadar yaralamıyor.Dünya daha çekilebilr,insanlar daha sevilebilir.Kendi içimde kadınlar yetiştiriyorum,onu seviyorum ve biliyorum hepimiz aslında bir parça karşı cinsiz.Proust bunu da bize öğretiyor.

Ben ne kadar anlatsam nafile.Hepsi biraz deli saçması.Adeyyo şarkısı dinlemek daha mantıklı.Yazdıklarımda en ufak bir mantık yok tıpkı aşk ve psikoloji gibi.Bir bütün haline gelmedikçe hiçbiri anlamlı değil,kim okur bu kadar kim sabreder bilmiyorum.Sabrettiyseniz bilin ki sitede bir çok şeye kızgın da olsam birçok şeyi çok özledim.Muhtemelen yine kapatacağım.Hem içimdekileri dökmüş hem sizi görmüş oldum.Her şey yolunda sevgili dostlar ben yine aynı benim  Bu da bir inceleme değil her zamanki gibi.Sadece içimdekilerin yansıması…Eğer yine kapatırsam aklınızda bulunsun dünyada 6 Milyardan fazla insan var asla “1”inin mahpusu olmayın….Sevgiyle..

Quincy, Derin Tutku'yu inceledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Olly Murs – Years & Years

Yine hep gözüme çarpan ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığım bir kitabı okudum. Hayal kırıklığı bekliyordum ama olmadı. Başka bir zamanda okusaydım biliyorum bu derece sevmezdim. Hatta sabırlı olup hepsini bitirebileceğime bile inanmıyorum.
Sonuç olarak tam olarak bir günümü bile harcamadan biten bir kitap bu. Okul temalı, arkadaşı bol bir kitap olması da elimden bırakmamamın bir nedeni.
Charley’nin başından geçen olayı öyle hemen okumamak kitaba artı puan vermemi sağladı. Bir bölümü şimdiki zamanı anlatırken diğer bölümde geçmişte olan olayları anlatması gerçekten güzeldi. Yazara bağlanmama neden oldu açıkçası.
Jake ve Charley’nin nasıl bir araya geldiklerini okumasaydım bu kadar pozitif bir yorum yapamazdım. Bir araya gelişlerinin ve ayrılışlarının hikayesini okumak güzeldi. Yazarın olayları saklamaması, geçmiş ve şimdiyi harmanlaması hikayeyi daha çok sevmeme neden oldu.
Bu seriye başlamadan önce okuduğum seride olan arkadaş yokluğunu burada giderdim diyebilirim. Çünkü Claudie ve Charley’nin arkadaşlıkları çok yürektendi. Bazı yerlerde duygulandığım bile oldu. Ailevi olaylar ve birbirlerine olan desteklerini içimde hissettim.
Konuyu genel olarak değerlendirmek istersem; unutulmaz ve gerçek aşk derdim. Zaten yazılmak istenen de buydu diye düşünüyorum. 16 yaşında birbiriyle tanışmış ve doğru insanı bulduğunu hissetmiş iki insanın hikayesi. Asla birbirlerini unutamamaları ve tekrar aynı ortamda bulunmaları gerçekten ihtiyacım olan bir hikayeydi. Böyle bir şey yaşamak isterdim. İçimde kalmış şeyler var, onları bir sona kavuşturmak isterdim Jake’in de dediği gibi.
İskoçya Edinburgh’da bir partide Charley, dört yıl önce onu terk edip gitmiş olan Jake’i tekrar görüyor… Kolunda bir kızla. Jake’in artık bir sevgilisi var. Melissa.
Yazarın Jake’i bir sevgiliyle ortaya çıkarması çok çok iyi olmuştu. Çünkü diğer türlüsü basite kaçardı. Bir sevgilinin olması, onu bağlayan, bırakmayan bir şeyin olması gerçekten iyi olmuştu.
Melissa’nın beklediğimizin aksine gayet sakin ve iyi niyetli olması tabii ki farklı bir bakış açısıydı. Bence farklı bir bakış açısı olmuştu. Böyle bir kıza denk gelmek neredeyse imkansız. Eski sevgiliye bu kadar kibar davranan bir yeni sevgili düşünemiyorum. Bunlar hep olgunluktan. Olunması gereken kişilik bu bence. Sonuçta şu an onunla sevgili olan Melissa. Ve o da bunun farkındaydı.
Melissa karakterini baskın olarak işlemeyişinden dolayı yazarı alkışlamak istiyorum. Gerçekten her kitabını okumak istiyorum. Bu okuduğum ilk kitabı ama yine de böyle hissediyorum.
Charley, ceza hukukuna giriş dersleri alıyor. Ailesi hukuk okumasını istiyor. Ama o polis olmak istiyor. Bu konuya parmak basmak zorunda değildi yazar. Konuyu sadece aşkla sınırlı tutabilirdi. Ama öyle yapmadı, öyle yapmaması kitabı okunur kıldı. Aşk, aile, arkadaşlar, meslek… Bütün konuları işlemesi belki de bu kadar çabuk okumamı sağladı.
Jake ve Charley’nin aşkına geri dönecek olursam, Jake’in bu üniversiteye başvurmasının nedeni Charley’i geri kazanmak değildi. Bunu okuduğumda işte bu dedim. Eğer onu geri kazanmak için orayı seçmiş olsaydı biraz klişeye kaçardı. Yine okurdum tabii ama böyle güzel görünmezdi gözüme.
Charley’nin oraya gideceğini biliyordu, bilerek o da orayı seçti çünkü ayrılından dolayı özür dilemek ve bu konuyu bir sona ulaştırmak istiyordu.
Hiçbir şey planladığımız gibi gitmediği için bu planda çöpe gitti. Jake’in hisleri hala ölmemişti. Melissa’yı bırakamıyordu. İki kişiyi birden de sevemezdi.
Fedakarlık lazım, düşüncelerdeki pustan ve sisten kurtulmak lazım. Aslında ilk önce ne istediğini bilmek lazım. Bence Jake en başından beri ne istediğini biliyordu.
Diyeceğim o ki; ben bu hikayeyi sevdim. Ayrı bir havası vardı, ayrı bir hikayesi. Herkes bu konuyu işliyor ama önemli olan nasıl işlediği. Artı olarak ne eklediği.
Samantha Young, kalbime dokunan bir hikaye yazmış. Kitaplarını okuyacağım yazarlar arasına girdi. 2017 yılı bitmeden onunla tanıştığım için mutluyum.
Bu kitap hakkında daha fazla ayrıntı girmek istemiyorum. Okuyan bilir, okumayan da okuyabilir.