Sorumsorumsak, bir alıntı ekledi.
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yere baş koymak, bu ülkeyi ayağa kaldırmaya yetmez. Yapabildiğimiz tek şey bağırmak, dua etmek ve savaşmak.Ancak insan çalışmazsa dualar hiç bir işe yaramaz.Tanrının inayetini bekleyemeyiz.

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 64065)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 64065)
Figen Esen, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ekber, Afgan turist bürosunun 1967'de yayımladığı bir gezi rehberini okuyup eğleniyor."Yol kenarında çocuklar durmuş, pembe laleler satıyorlar" diye yazıyor."İlkbaharda vişne, kayısı, armut ve
badem ağaçları seyahat edenlerin ilgisini çekebilmek için birbirleriyle adeta yarışıyor. Bir çiçek tarlası Kabil'den başlayarak yol boyunca insana eşlik ediyor." Bu baharda bombalara, füzelere, üç yıllık kuraklığa ve zehirlenmiş kuyulara dayanarak ayakta kalabilmiş bir iki isyankâr vişne ağacı görülebiliyor.Ancak, vişnelere erişebilmek için mayınsız bir patika bulmak mümkün mü acaba?

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 46)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 46)
Figen Esen, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sakile ve Vekil'in düğünü Meryem'in toprak evinin tek bir bitki bile yetişmeyen avlusunda yapılıyor.Düğün resimleri, savaştan parçalar taşıyor.Önünde poz verdikleri duvar, mermi delikleri ve bombalardan kalan oyuklarla kaplı.Fotoğrafçılara ciddi ifadelerle poz veriyorlar.Gülümsemenin olmayışı, arkadaki mermi delikleri, resme trajik bir hava veriyor.

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 36)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 36)
Figen Esen, bir alıntı ekledi.
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Burka kadınları at gözlüğü takmış atlar gibidir,tek bir yönü görebilirler.Gözün daraldığı yerde kafes,yerini yan görüşü engelleyen kalın bir kumaşa bırakır.Tüm kafayı çevirmek gerekir.İşte size burkayı icat edenin küçük oyunlarından biri daha:Bu, bir erkeğin karısının kime ya da neye baktığını kolayca izleyebilmesi içindir

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 30)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 30)
Figen Esen, bir alıntı ekledi.
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öz disiplini olmayanlar soğukkanlılıkla öldürülür,iki kişiden sadece biri ölümle cezalandırılırsa, bu istisnasız hep kadın olur.
....
Ancak kadınların
yazdıkları şarkılar ve şiirler buna tanıklık etmektedir.Bu şarkılar birileri duysun diye yazılmamıştır, bunların yankıları bile dağlarda, çöllerde asılı kalır
...
Afganlı şair Seyyid Bahaddin Mecruh, Peştun kadınlarının şiirleri üzerine yazdığı kitapta, "intihar ya da
şarkıyla protesto ederler" diyor. Şiirler ya da maniler halk ağzında yaşıyor ve çeşme başında, tarlaya giderken, ekmek fırını karşısında söyleniyor ve dilden dile dolaşıyor.Şiirlere kısa anlamına gelen landay deniyor. Bir kaç mısradan oluşuyor, genellikle kısa ve ritmik, "bir çığlık ya da bir bıçak yarası gibi" diyor Mecruh.

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 17)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 17)
Figen Esen, bir alıntı ekledi.
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu adamlar, resimleri, kitapları, heykelleri, müziği, dansı, filmleri ve özgür düşünceyi
seven herkese, halk düşmanı gözüyle bakıyordu.O gün sadece resimlere takmışlardı kafayı.Başka mezheplere ait dinî metinleri görmediler bile, oysa tam
gözlerinin önündeki raflarda duruyordu bu kitaplar. Taliban'ın koyu islami öğretilerini, dinî 'yanlış' öğreten metinlerden ayıramazlardı,çünkü askerler okuma yazma bilmiyordu.Harfleri resimlerden, ölüleri canlılardan ayırt edebiliyorlardı sadece.

Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 6)Kabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad (Sayfa 6)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Afganistan'da doğan çocukların dörtte biri beş yaşını doldurmadan ölüyor. Dünyada çocuk ölümlerinde en üst sırayı Afganistan alıyor. Çocuklar, kızamık, kabakulak, soğuk algınlığı ve en çok da ishalden ölüyorlar.

Kabil'in Kitapçısı, Asne SeierstadKabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad
Peyroux, bir alıntı ekledi.
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle bir düşün: Bütün reklam panoları kaldırılacak, sadece bu sokakta binlerce var. içinde resim olan bütün kitaplar yakılacak, Pakistan'ın film arşivi, müzik arşivi de buna dahil, bütün müzik aletleri imha edilecek. Bir daha müzik dinleyemeyeceksin, dans
edemeyeceksin. Bütün internet kareleri kapatılacak, televizyon yayınları kaldırılıp elinden alınacak, radyo sadece dinî programlar yayınlayacak. Bütün kızlar okuldan alınacak, bütün kadınlar işlerinden eve gönderilecek. Ne olur o zaman Pakistan'ın hali? Yüz binlerce işyeri kapanacak ve ülke bir depresyona girecek. Pakistan modern bir ülke olmaktan çıkınca işsiz kalan insanlara ne olacak?

Kabil'in Kitapçısı, Asne SeierstadKabil'in Kitapçısı, Asne Seierstad