• İnsanlık bugün, birkaç yüz yıl sonra meydana gelecek bir Güneş tutulmasının tam saatini ve dünya üzerindeki izleme noktalarını son derece dakik bir şekilde hesap edebilecek kadar gelişmiş astronomi ilmine sahipken acaba İslam coğrafyası neden 'bayram günlerinin tarihi" ve "Ramazan ayının başlangıcı" konusunda hala anlaşamaz?
 • 910 yılının Mayıs ayında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentisi yayılır. Bu haber dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bir panik yaratır. Kenar mahallelerdeki cahil kadınlar da bu işi kendi anlayışlarına göre yorumlarlar.Romanın kahramanı olan İrfan Galib’de bu mahallede oturmaktadır.Zengin bir ailenin oğlu olan İrfan ,batı ilimlerini tahsil etmiş ,geniş fikirli fakat tuhaflıkları olan bir gençtir. Yolda peçeli bir kadın görür.Onun çok güzel ve bilgili bir genç kız olduğunu hayal ederek peşine takılır.Bir çok tesadüften sonra ,bu güzelle ilgili hayaller kurar.Acemice bir konuşma girişiminden sonra kadın tarafından terslenir.Bu olay onu büyük bir kadın düşmanı yapar. Kadınların zayıflığı ile ilgili makaleler yazar.Kadınları korkutarak küçük düşürmek için Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili konferanslar düzenlemeye karar verir. Anatomi ,astronomi,fizik karışımı tuhaf konferransına ,bir de kuyruklu yıldızın çarpmasıyla kopacak olan kıyameti tasvir eden korkunç rüya ekler.Bir süre sonra maceraperest bir kadından mektup alır.İrfan bu mektuba coşkun ve duygulu bir cevap yazdıktan sonra konferansının ikinci bölümünü hazırlar.Ev halkını ,mahalle esnafını kıyametin kopacağına inandırmıştır.Herkes birbirine itiraflarda bulunarak helalleşir.İkinci konferansta İrfan’ın kıyamet sahnesini tasvir ettiği sırada ,önceden hazırladığı küçük oyun sahnelenir.Etrafta patlayan çatpatlar ,fişekler ,yukarı katta devrilen masa ve dolaplar ,kadınları çılgına çevirir. Bu sırada tanımadığı hayranı ile mektuplaşması sürmektedir.Onun hakkında çok kötü şeyler öğrenmesine rağmen kadına evlenme teklif eder.Kadının bu evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldızın çarpacağı ana kadar İrfan’a yüzünü göstermeyecektir. Halley’in görüneceği gün düğün yapılır.Evin damında dürbünle gökyüzünü araştıran gelinle güvey arasında bilimsel , felsefi ,uzun konuşmalar geçmektedir. Genç gelin ,evliliğinin ilk gününden aklını ,bilgisini kocasına ispat ederek, eşit şartlarda sürecek bir beraberliğin temelini atmıştır.Gelin hanım İrfan’dan kadınların öcünü almak için bir oyun yapmıştır ve bu oyunun sonunda İrfan’ın ona iyi bir koca olacağını anlamıştır.
 • Nedir sevgi
  Okusak da hakkında binlerce eser
  Yine de anlamış değiliz okuduğumuzu
  Tefsir kitapları okuduk
  Astronomi ve tıp okuduk
  Bilemedik, nereden başlasak
  Ezberledik dünya edebiyatında
  Ne varsa şiir ve deneme namına
  Tek bir satır bile hatırlamıyoruz onlardan
  Sevgi öğretmenlerine sorduk
  Onlar da bizim kadar biliyor ancak

  II.
  Nedir sevgi
  Gizemli barınağında sorduk onu fakat
  Ne zaman varsak tutmak için
  Kaçtı her seferinde bizden
  Ardındayız ormanlarda yıllardır
  Ve yıllardır bu yüzden kaybolduk
  İzledik onu siyah Afrika’ya kadar
  Bengal’e, Nepal’e kadar
  Karaib denizine kadar ve Mayorka’ya
  Amazon ormanlarına kadar
  Ancak yetişemedik
  Aşk bilgelerine sorduk
  Onlar da bizim kadar biliyor ancak

  III.
  Nedir sevgi
  Seçkinlere sorduk, bir de kıssacılara
  “En güzel söz” deseler de ikna olmadık
  Yoldaşlara sorduk bir kez de
  Dediler “Uysal bir çocuk
  Nergis üzerine şiirler yazan
  Karınca ve ceviz toplayan mama önlüğüne
  Düzenbaz ve hırçın bir çocuk
  Zalim kedileri bile kandıran”
  Aşk muhabirlerine sorduk
  Onlar da bizim kadar biliyor ancak

  IV.
  Nedir sevgi
  Takva ehline sorduk, nafile
  Din adamlarına sorduk, faydasız
  Bir de sorduk sırdaşlara, boşuna
  Aşk ehline sorduk onu
  Dediler “Terk etti küçükken
  Rahatça taşıyarak serçelerle dalı”
  Yaşını sorduk akranlarına sevginin
  Gülerek cevap verdiler
  “Ne zaman biliniyordu ki aşkın yaşı”

  V.
  Nedir sevgi
  İlahi bir iş olduğunu işittik
  İnandık buna öylece
  Duyduk ki, bir kutsal yıldızmış
  Açtık bu yüzden camları her akşam
  Her akşam onu bekledik
  Bir şimşek olduğunu duyduk
  Dokunduğumuzda çarpacak
  İşittik ki, keskin bir kılıç o
  Çekersek kınından kesiliriz
  Sevgi yolcularına sorduk
  Onlar da bizim kadar biliyor ancak

  VI.
  Nedir sevgi
  Görsek de yüzünü orkid çiçeğinde, anlamadık
  Sesini duyduk bülbülün ötüşünde, anlamadık
  Buğday başağı üstünde fark ettik onu
  Ve üzerinde ceylanın boynuzlarının
  Nisan renkleri içinde
  Ayıp işler yaparken
  Dikkat etmedik yalnız
  Aşk elçilerine sorduk
  Onlar da bizim kadar biliyor ancak

  VII.
  Sevgi krallarına sığındık tarihte
  Danıştık bu yüzden bir kez delisine Leyla’nın 
  Ve akıl sorduk Lübna’nın delisine bir kez
  Keşfettik ki
  Biziz kralları adlandıran
  Olamadılar aşklarında daha mutlu bizden
 • Bu astronomi mi yoksa felsefe mi?
  İkisi de aynı.
 • Gerçekleşecek güneş tutulması hakkında uzmanların konuşmalarını izliyorum. "astronomi" uzmanı doç. dr. xxx isimli şahsın tutulma ve etkileri hakkındaki konuşmasında takındığı ciddiyet ve mantık ile, "astroloji" uzmanı yyy isimli şahsın tutulma ve etkileri hakkındaki konuşmasında takındığı nonoşluğu inceledim. Bilim ile falcılık arasındaki farkı daha net belli olamaz herhalde..!
 • Beşeri ilimlere liberalia studia diyoruz. Ortaçağdaki hiyerarşiye göre ilk üçü gramer, retorik ve mantıktır. Geri kalan dördü ise arimetik, astronomi, müzik ve geometridir. Rönesans insanları özellikle bu alanlarda eğitim görerek akıllı ve erdemli olmayı öğrendiler
 • Cengiz'in, Orta Asya geleneğinin en önemli öğelerinden biri olan süvari birliklerinden oluşan ordularının görülmemiş sürati, inanılması güç haberleşme kabiliyeti, tarihin daha önce ancak Roma ve Orta Asya ordularından bildiği çelik disiplini ve insan muhayyilesinin ötesine geçen gaddarlığı bir sene gibi bir zamanda Ortadoğu'da kurulmuş kültür altyapısını yok etti; medreseler dağıldı, astronomi gözlemevleri harabeye döndü, kütüphaneler ya kül oldu ya da nehirlere atıldı, seyahat emniyeti kalmadı.
  Celal Şengör
  İş Bankası Kültür Yayınları