1000Kitap Logosu
Asuman özel
Asuman özel
Asuman özel
TAKİP ET
Asuman özel
@asumn2012
240 okur puanı
18 Eyl 2019 tarihinde katıldı.
162
Kitap
48
İnceleme
157
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Asuman özel
Yaşamın Ucuna Yolculuk'u inceledi.
128 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Tezer Özlü okumak dingin bir zihin istiyor. Duygu yüklü depresif satırlar arasında kayboluyorsunuz. Başlarken zorlandım ara ara uyum sağlayamadım. Fakat ilerledikçe satırlar arasındaki hüznü yakaladım. Her cümlesinde binlerce duygu, hüzün var. Bir çok cümlesinin altını çizmek ve yazmak istedim. Yaşamı gitmek olarak algılayan ve "bütün yaşama cesaretimi ölülerden alıyorum" diyen Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk'ta ilişkilere, kurumlara ve toplumun ahlak anlayışına başkaldırırken aynı zamanda yaşamın anlamını arıyor.Bu arayışı hayranlık duyduğu Svevo, Pavese ve Kafka'nın izlerinden giderek biz okuyuculara aktarıyor. Yazar uzun uzun yolculuklar yaparken biz de Özlü'nün iç alemine yolculuk yapıyoruz. Ve kitabı bitirdiğim an şöyle düşündüm; hüznün en edebi haliydi az önce okuduğum !
Yaşamın Ucuna Yolculuk
8.1/10
· 7,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Asuman özel
Unutma Beni Apartmanı'ı inceledi.
424 syf.
·
106 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Güzel bir yolculuk ve Nermin Yıldırım’la hoş bir tanışma oldu benim için. İlk kitabı ile de gerçekten tüm karakterleri ilmek ilmek dokumuş, her birine ayrı özen göstermiş. Hiçbirisini yüzeysel geçmemiş. Unutma Beni Apartmanı, arka fonuna yakın Türkiye tarihini koyan, çok katmanlı, dallanıp budaklanan konusu ve kendi içinde beklenmedik şekilde gelişen ve iki anlatıcı arasında gidip gelen muazzam kurguya sahip bir roman. Çok severek okudum Süreyya ve Mesude’nin hikâyesini. Bundan sonra da Nermin Yıldırım’ın diğer kitaplarına mutlaka devam ederim.Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Unutma Beni Apartmanı
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Asuman özel
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
152 syf.
·
109 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Belirli bir olay yok. 80 yaşındaki bir kadının uzaklara giden genç torununa yazdığı ve hem bir iç döküş, hem de vasiyet sayılabilecek mektuplarından oluşuyor. Değişen gelenekler, altüst olan değerler karşısında hissettiklerini sevgiyle aktarıyor. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Asuman özel
Uçurtmayı Vurmasınlar'ı inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Okumakta geç kaldığım kitaplardan birini daha bitirdim. Sen nasılda güzel bir kitaptın öyle gözlerim dolu dolu okudum.. Kitap kısa ama anlatılanlar çok derin,12 Eylül darbesinden sonra annesiyle birlikte dört duvarlarda büyümeye mahkum olmuş Barış’ın kendisine yakın gördüğü İnci ablasının tahliyesi sonucu ona yazdığı daha doğrusu yazdırdığı ve ulaştıramadığı mektuplardan oluşuyor.Hem akıcı bir dille yazıldığından hem de ince bir kitap olduğundan tek oturuşta rahatlıkla bitirilebilecek bir kitap. Ayrıca kitap o kadar içine alıyor ki sizi zaten elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Bu güzel kitabı okumayan herkese tavsiye ediyorum.Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Uçurtmayı Vurmasınlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Asuman özel
Muhteşem Gatsby'ı inceledi.
191 syf.
·
54 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Birinci Dünya Savaşı sonrası Caz devri olarak adlandırılan, 1920 li yıllarda geçen bir dönem hikayesi "Muhteşem Gatsby " Olayları kitabın önemli bir karakteri olan Nick'in anlatımıyla öğreniyoruz. O ve Gatsby nin tanışması ile Gatsby nin geçmişinin kapıları aralanıyor ve Daisy'ye olan takıntılı aşkı, onu bir rüyanın peşinden sürüklüyor. Hayatını kendini geliştirmeye ve hayallerine ulaşmaya adamış bu adamın hikayesi aynı zamanda umudun, azmin ve aşkın ve mutsuzluğun hikayesi. Kitaba genel anlamda baktığımda ne çok sevdiğim ne de sevmediğim bir kitaptı diyebilirim sanırım. Bu kitap, benim en iyi klasikler listemde üst sıralarda yer almayacak olsa da, bu çok sevilen klasiği okumaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Sıra filminde. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Muhteşem Gatsby
7.4/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Asuman özel
Kendine Ait Bir Oda'yı inceledi.
127 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yıllar önce yazılmasına rağmen hala geçerliliğini koruyan ve daha uzun zaman güncelliğini koruyabilecek bir kitap.. Virginia Woolf, kadın ve kurmacanın arasındaki ilişkiyi incelemek üzere kitaba başlıyor ama tüm kadınlık tarihine dokunuyor hemde bir çok erkeğin bu konudaki düşüncelerini de kitabındaki sayfalara ilmek ilmek örerek. Yazar olguları, gerçekleri ve potansiyelleri çok güzel, çok çarpıcı bir şekilde değerlendiriyor ve okudukça algınız genişliyor. Kitap hakkında uzun uzun konuşmak isterim ama bu konuşulması değil, okunup anlanması gereken bir kitap. Okuyun, yazara kulak verin ve kendi fikirlerinizi oluşturun. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Kendine Ait Bir Oda
7.9/10
· 21,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7