Kepilleus, Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri'yi inceledi.
20 May 22:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İkinci Abdulhamit'ten, Atatürk'ün ölümüne değin kronolojik olarak, sözcü gazetesindeki yazılarını derleyip düzenleyerek kitap halinde bizlere sunmuş yazar, diğer kitaplarıyla farkı görsellerle desteklenmiş olmasıydı bu kitabının.. Rahatlıkla konu başlıkları üzerinden okuyabileceğiniz, elinizin altında bulunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap..

{Ç News} Kocaeli Kitap Fuarı Özel Yayını;
Merhabalar Efendim....!!

Kahveleri Hazırlayın...!
{Ç News} Kitap Fuarı Özel Yayını Başlıyor...!

Kocaeli kitap Fuarı ve Ben adlı Yazıma Hoş Geldiniz :)
Uzun ama çoook uzun bir yazı oldu baştan belirteyim. Normalde bu kadar uzun olmayacaktı. Ne ara uzadı bende bilmiyorum.. :)

Fuar'a iki defa gittim. İlkin de 2 saat, ikincisin de 4 saat gezdim. 4 saat biraz biraz yetti. Bence en az 6 saat lazım :) sadece kitap almıyoruz ki, muhabbetimiz bol bizim.. :)

Bugün Asıl maksadım bu alanda toplanan sahaflardı. Yalnız o kadar sahafın içinde gerçekten işini yapan sahaf sayısı beş'i geçmez. Her kitap okunmaya değer mi? (Bence) Değmez tabi ki. Zaman önemli. Zaman geçiyor ve bunu iyi kullanmak lazım. O yüzden seçebildiğimiz kadar iyi kitaplar seçmeliyiz.

Fuar kitapların dışında bana keyifli sohbetler kazandırdı. Öncelikle Nostalji Sahaf, Türkiye İş Bankasın da ki görevli arkadaşlar, şans eseri denk geldiğim ileri yayınlarında ki arkadaş. (ileri Yayınlarını takip etmişliğim yoktur ya da okumuşluğum. Koskoca 5 metrelik bir Mustafa Kemal'in askerleriyiz standı haliyle dikkatimi çekti ve uğradım.) YKY'ye uğradım fakat sohbet ettik onun dışında bir şey alamadım. Daha devamı var.. Bu fragmandı :)

Sohbet tadında yaptığım alışverişlerden bakalım neler almışım. İlk önce sahaflardan başlayalım;

Atatürk'ün Hatıra Defteri (Türk Tarih Kurumu)
Cem Karaca Kitabı (Ada Müzik)

Bu iki kitabı adını hatırlamadığım bir sahaftan aldım ve çok temizler. Özellikle hatıra defteri el değmemiş resmen. İçinden de Anıtkabir den alınmış güzel bir kartpostal çıktı. Bu iki kitabı 30 TL'ye aldım. Çok uyguna geldi. Basımları yok çünkü. Sahaf'ın ne sahibi ne de çalışanı nazik değildi. Gözüme ilişti kitaplar aldım ve çıktım.

https://ibb.co/jxPzMJ

Yine adını hatırlamadığım bir sahaftan;

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'na Ait olan,

Gelibolu ve Arıburnu kitaplarını aldım. Bu iki kitap bana çok uyguna geldi. Hem satışları yok hem de ciltli ve üzerlerin de özel bir şömiz kaplama mevcut. İkisini 35 TL'ye aldım. Normal de Tek bir kitap 36 lira zaten :) sıfır el değmemiş tertemiz kitaplardı. Sahaf ilgili ama kapanış saati geldi diye aceleci idi. Yenisinin Internette 21 TL olduğu Murat Bardakçı kitabına 25 TL istedi. Çok dedim. Sen bilirsin. Evet ben çok bilirim dedim çıktım :)

 https://ibb.co/bsYFvd

Gel gelelim Nostalji Sahaf'a. Bu abi'yi çok sevdim ve uzun uzun sohbet ettik. O kadar çok durdum ki artık insanlar çalışan olduğumu sandı ve kitap sormaya başladılar. :) İkinci kez gittiğim de daha çok sohbet ettik onu da anlatacağım...

Şimdi ilk seferden üç kitap aldım.

Yaşar Kemal - Ağrı Dağı Efsanesi (YKY)
Aziz Nesin - Yaşar Ne yaşar Ne Yaşamaz (Adam)
Aziz Nesin - Surname (Adam)

 https://ibb.co/dtthad

Çok cüzi bir miktar verdim bu kitaplara. 20 TL :)

Sahaf gibi sahaf. Çok sevdim kendisini. İkinci kez gittiğimde daha çok kitap aldım ve daha çok sohbet ettik. Bir de kaset aldım.. :)) neyse onun hikayesi sonra..

Bunlar ilk gittiğim de yaptığım kitap alışverişleri idi. Kısa bir fuar değerlendirmesi yapayım ;

Fuar'un bulunduğu lokasyon ücra bir yer değil. Her türlü otobüslerin geçip gittiği, zaten etrafı avm olan bir yer. Fuar alanı çok büyük. Sahaflar ayrı yerde, normal yayın evleri  ayrı yerlerde kümelenmiş. Anladığım kadarıyla bundan önceki senelerde kim nerede ise bu yılda aynı yerinde. Park yeri yeterli. İki sefer gittim ve sorun yaşamadım. Güvenlik iyi. Özel güvenlikler yerine polisler güvenliği sağlıyor. Havalandırma ve Yürüme alanı iyi kimse ile çarpışmadım :) Sadece gerçek Sahaflar daha fazla alanda hizmet verebilirdi. Bazı sahaf adı altında kitap satanlar vardı ki evlere uzak. Şaka gibi. 100 kitap yok. İki sefer de de aynı manzara ile karşılaştım.. Neyse biz ikinci seferimize geçelim ve daha sonra son bir değerlendirme yaparız.

Bugün çok fazla kitap aldım. Merak edip aldıklarımın yanında, listeye eklediğim kitaplarda vardı.

İlk iş olarak Nostalji Sahafa tekrar gittim. Selam verdikten 2 saat sonra falan ayrılabildim. İlk yarım saat'te kitapları seçtim. Ondan sonrası muhabbet oldu.. Hatta o kadar uzun durdum ki artık insanlar benden bir şeyler istemeye başladı. Dert yananlar kitap arayanlar. Onun dışında plak, kaset, cd de satıyordu.. Bolca kaset dinledim. Ac/Dc, Metallica, Nirvana, Sepultura, Overkill, Gun' s Roses.... Ve daha niceleri..
Çok keyifliydi.

Aldığım kitaplar;

Büyük Atatürk'ten Küçük Öyküler 1-2 (Can)
A'dan Z'ye Yaşar Kemal (YKY)
Nazım Hikmet;
Kuvayı Milliye,
Memeleketimden İnsan Manzaraları (YKY)
Aziz Nesin;
Nah Kalkınırız,
Bay Düdük,
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor,
Tatlı Betüş,
Sosyalizm Geliyor Savulun, (Adam Yayınları)
Şimdiki Çocuklar Harika (Nesin Vakfı)
Sosyalist Gözle Sanat Ve Toplum (May) (Denk gelen bir kitap ince bir şey ama açtığım her sayfası bağladı beni. Verdiği mesajlar güzeldi. Merak edip aldıklarından.)

 https://ibb.co/kMYuoy

Ve bunlara ek olarak, hellboy ÇizgiRoman'ını aldım. Tamm bir koleksiyonluk. Matbaa'dan kesilmeden ve kapak takılmadan çıkmış. Tam sayfa. Sayfaların üstü bile tırtıklarından ayrılmamış. Koleksiyon olsun diye aldım. :)

https://ibb.co/mqDr1J

Bunlara ek olarak bir de kaset aldım. John Lennon'ın Imagine Albümü.

1988 Yılına ait ve tertemizdi. Çift kaset. Evde walkman im var dinlerim nostalji olur dedim aldım.. Eve geldim ama walkman çalışmıyor. İçindeki kaset çalar lastiği gevşemiş. Neyse ki basit bir şey ama ben walkman almaya karar verdim. Dün ilanlara baktım ve Sony walkman 10.yıl edisyon olan walkman satışa girmişti. Nadide bir parça idi ama alamadım satıldı maalesef. Sağlık olsun. Ne walkman i diyenler olabilir lakin yeri ayrıdır. :) üzgünüm... Çok değerli bir bir kasetçalar dı :(

 https://ibb.co/fay5vd

Kitap, Çizgiroman ve kaset'e bana göre çok cüzi bir miktar ödedim. Bütün her şeyi 100TL'ye aldım.. :)

Daha sonra bir kaç sahaf daha dolaştım. Ama pek ısınamadım ve son kez Şibumi'nin ilk basımını aramaya koyuldum. Bir yerde rastlamıştım
Alamamıştım. Tekrar gittim ama satılmıştı. Yoksa burada ne kıskançlıklar olacaktı.. Ah ahh.. :) Sahaf Abimiz de neyse, yazmayayım. Para kokluyor resmen. Kitaplara verdiği rakamlar efsane. Satışı yok, 100 lira.. Yahu 10 gün sonra satışı olacak.. Hint kumaşı değil ki? Milleti sömürmek için uğraşanlarda var tabii...!!

Oradan çıktım dedim normal yayınevleri'ni dolaşayım. Fuar'a gidenler bilir Internet fiyatlarından daha pahalıdır yayınevleri burada. Klasik %20-25 indirim uygularlar. Yanı fuar diye ucuza almaya gitmeyin :)

İlk durağın Ötüken oldu. Yüzleri gülen güzel insanlar vardı. Kitapları almam 44 saniye sürdü. Aklımda olanları aldım çünkü. Dedim şunu şunu ve şunu istiyorum. Arkadaşın yüzünde gülümseme. Tabi. Dedim 1 dakika da bu kadar kitap hiç satmadın değil mi :)

Aldığım kitaplar;

Cengiz Aytmatov'un Kutulu Kitap serisi vardı. İçinde 10 kitap var. Onu aldım. Hepsini yazamayacağım, liste bu;

https://ibb.co/c40kvd

Nihal Atsız - Deli Kurt
Ziya Gökalp - Türkçülüğün Esasları
Ve Bismark... (Merak ederdim kendisini iyi denk geldi)

Toplu olarak bakarsak görünüm şu şekilde;

https://ibb.co/nzSb1J

Aldığım bu kitaplar da Ötüken %40 yaptı sağolsun. Geçen hafta yaptığı indirimi devam ettirmiş. Ben ötükenle Mehmet sayesinde tanıştım. Bir kaç kitap vardı ama öyle takıldığım baktığım bir yayınevi  değil. Görüş olarak çok şey taraftalar o yüzden. Ben iki türlü de yanlı yayın yapan yayınları çok tercih etmem. Karışık yayın yapanlar benim için daha iyidir. Neysem..

Ötüken'den sonra Türkiye İş Bankası Yayınlarını ziyaret ettim.. Burada ki arkadaşla yarım saatten fazla muhabbet ettik. Sonra bir hacı amca geldi. Efsane bir amca :) Kazım Karabekir in kitaplarını arıyordu. Bir kaç kitap önerdim. Oho dedi onlar var tamam başka? Dedim nasıl başka :) e sen kulağına küpe takmışsın, sonra kaşına takmışsın, kulağının arkasına da takmışsın dedi. Bak çeşitlendirmişsin dedi. Bir tane yetmemiş dedi. Bende farklı kitaplarını arıyorum dedi eheheh. Biz başladık gülmeye. Bu kadar iyi bir örnek veremezdi herhalde. Amca Rizeli. Telefonundan kütüphanesini gösterdi. Net söyleyeyim İş Bankası Yayınları'nın standın dan daha fazla kitap vardı. Muhtemelen kitap sayısı 3 ile 4 bin arasında. Kütüphane gibi ev :) çok güzel sohbet ettik amca ile sonra o gitti.. Alacağım bir şey yoktu ama yine aldım üç kitap..

Resim Harp Tarihi - I. Dünya Savaşı (Bunun II. Dünya Savaşı olanı bende zaten vardı. Bir ara I.sini aradım bulamamıştım. Ya da 3 4 gün sonra gönderim seçenekli idi almamıştım. Görmüşken alayım dedim. Efsane bir kitaptır tavsiye ederim. Fotoğraflarla desteklenmiş harika bilgiler vardır. Şimdi takımı tamamladım.)

Talat ve Enver Paşaların hatıralarını aldım. (Çok kalın olmaması ve Ekstra bilgi edinebilmek için aldım..)

https://ibb.co/c3DVvd

Daha sonra YKY'ye Geçtim ama bir şey almadım. Sadece biraz muhabbet ettik orada ki arkadaşla. Sonra ayrıldım. Biraz dolandım neler var neler yok diye. İlgimi çeken çok fazla yer yoktu. Sonra Mustafa Kemal'in Askerleriyiz yazılı 5 metrelik koskoca bir stand gördüm. Yukarı doğru 5 metre ama fuar'ın sonlarında yer bulmuş. Dedim siz kimsiniz :) İleri Yayınları imiş. Hiç bilmediğim bir yayın. Bu da Ötüken gibi sanırım, kendi yayın politikasına göre uç görüşlerde yayın yapıyor. Takip ettiğim ya bir kitabını almışlığım yoktu. Ama güler yüzlü iyi insanlardı. Hepsi ile bir şeyler konuştuk. Çok ilginç kitaplar çıkardı. Ülkemiz de hiç çevrilmemiş ama önemli kitaplar. Neyse önerdiği kitaplardan bir tane seçtim... Meraktan aldım bu kitabı da :)

Transkafkasya İçin Mücadele

 https://ibb.co/bSvMJy

Dedim kitap iyi çıkmazsa yakana yapışırım :) okuyunca göreceğiz...

Oradan bir bakış attım. Kaynak yayınlarını buldum.. Dedim bir bakayım.. Gözüme ilişen bir kaç kitap denk geldi aldım. Bunlar hep çeşitlemek amaçlı yaptığım işler :)

İlker Başbuğ - Nasıl Bir Türkiye
Osmanlı'da Sosyalizm Türkçülük ve İttihatçılık (Kitabın adı bile albenili. Merak ettim)
Feroz Ahmad;
Ittihat Ve Terakki,
Ittihatçılıktan Kemalizme,
Modern Türkiye'nin Oluşumu

https://ibb.co/bCfcrJ

Son alışverişim bunlar oldu. Burada da biraz sohbet ettim ve artık kapanıyordu fuar. Dört saatlik bir kitap gezisinin sonuna gelmiştim.

Bir kaç özel baskı poster ve ayraç aldım.
Poster 1 https://ibb.co/kaTK5d
Poster 2 https://ibb.co/f0FtWJ
Poster 3https://ibb.co/kSU95d

Kitap Ayraçları ;
https://ibb.co/ieH1Jy

Daha fazla gezip daha az ya da çok kitap alınabilir ya da hiç alınmayabilir. Sadece o ortamda bulunmak binlerce kitap arasında dolaşmak bile ayrı keyfili. Fuar alanı'nın ekstra olarak sunduğu ne var-yok bilmiyorum. Onlara bakamadım. Araçları ile gelmeyenler için otobüsler, ring ler vs var sanırım tam bakamadım ama bu konuda ulaşımı kolaylaştırmışlar.

Yayınevi Fiyatları: Internet fiyatlarından %5 az ya da çok. Farkı yok. İndirim için gitmeyin. Hüsrana uğrarsınız. Bu bütün fuarlar için geçerli.

Sahaflar : çok fazla varlar evet. O kadar sahafı aynı anda görmekte güzeldi. Ama benim seçebildiğim kadarı ile işini layıkıyla yapabilen sayısı 6 yı geçmez. Diğerleri ya sizi soyma peşinde ya da çok fazla (en azından bana göre) kitap satmaya çalışmaktalar.. Tarih kitaplarına çok yöneldim ama çok az rastgeldim ve alamadım. Bunların içinden en keyiflisi tabi ki Nostalji sahaftı. Bir sonraki yıla daha değişik şeyler yapacağını söyledi. Balat'ta ki dükkanına da gideceğim. Sohbetimizi yarım bırakacak değiliz... :)

Çok ama uzun yazdık. Umarım biraz fikir oluşturmuşumdur. Çok fazla kitap aldım. Daha fazlasını da alabilirdim. Ne kadar gezerseniz ve ne kadar bütçe ayırırsanız o kadar çok şeyle evinize dönüyorsunuz.

Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz..!!

Sağlıcakla kalın..

{Ç News}

Cafer Yalın, bir alıntı ekledi.
18 Nis 19:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sözde Sınıfsız Toplum
Atatürk Bir Milletin Yeniden Doğuşu
Yine bir akşam Sovyet Elçiliği’nde –ki Ankara’da buraya Chezles Bol­chéviks denirdi– Gazi’nin muzipliği tutmuş ve elçiye takılmaya başlamıştı. Elçiliğin salonu pahalı halılarla süslüydü; masalar yemeklerle dolup taşıyor, yalnız üzerlerine asılmış olan Lenin’in ve Marx’ın portreleri, havaya biraz sıkıntı veriyordu. Mustafa Kemal birkaç kadeh votka içtikten sonra ev sahibine döndü ve, “Bu ziyafeti hazırlayanlardan hiçbirini burada göremiyorum,” dedi. “Çağırsanız da onlar da gelip aramıza katılsalar.”
Büyükelçi sıkıntılı bir duraksama anı geçirdi. Sonra aşçı ile öteki hizmetçileri çağırttı. Onlar da kalabalık bir grup halinde gelerek, Gazi’nin “sınıfsız sofra” dediği ziyafete katıldılar. Birkaç kadeh sonra bu konuda daha da coşarak Sovyet Devrimi’nin temelini oluşturan eşitlik ilkeleri üzerinde bir konuşmaya girişti. “Çalışma saatleri dışında bütün insanlar eşittir,” diyordu. “Sizin ihtilaliniz sınıflar arasında ayrılık tanımaz. Müslümanlıkta da böyledir. Zenginlerle fakirler arasında fark yoktur.” Arkadan, içkisini tek başına içen bir kapıcıya döndü:
“Tovariç,” dedi. “Öyle yalnız içmek olmaz. Gel, kadehlerimizi doldurup birlikte içelim. Türkçede bir atasözü vardır: “Biri yer, biri bakar, kıyamet bundan kopar.” Herkes şerefe kadeh kaldırdı, arkadan dans başladı. Elçilikten çıktıkları zaman Mustafa Kemal arkadaşlarına, “Buna ne buyurursunuz?” dedi. “Hem eşitlikten dem vururlar, hem de sıra yiyip içmeye gelince ortaya bir sınıf farkı çıkarırlar.”...

Atatürk Bir Milletin Yeniden Doğuşu
Lord Kinross

Atatürk, Lord KinrossAtatürk, Lord Kinross
Adem ŞEN, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zübeyde evlendiği sıra 14-15 yaşlarında, yani kocasından yirmi yaş kadar daha küçük olmalı. Zübeyde ergenlik yaşında genç bir kız olarak kendi duygularını keşfetmeye ve kendi kendini tanımaya zaman bulamadan evlenmişti. Muhtemelen o yaştaki herhangi bir diğer genç kız gibi Zübeyde'nin zihni yaşama ilişkin gerçekçi algı ve kavrayıştan ziyade fantazilerle doluydu. Ne var ki bu yaşta bir kızın kendisinden yirmi yaş kadar büyük bir erkek ile evlenmesi dünyanın bu bölgesinde olağan bir durumdu. Büyük yaş farkı gösteren bu tür evliliklerde olağandışı zihinsel ve duygusal gerginlikler yaşanır; bunlardan bazıları iç çatışmaları yoğunlaştırırken diğer bazıları dışsal "çözümlere" kavuşur.

Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 40)Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 40)

Seküler Milliyetçilik
Kendi soyundan gelenleri din-mezhep farkı gözetmeksizin sevmek,bir görmektir.

Aslında milliyetçilik tamamen seküler bir olgu olsa da gerek Türkiye'de gerek dünyada din temelli bir milliyetçilik akımı olduğu için bu akımdan ayrı tutulması zorunda kalınmıştır.Gereksiz sözcük kullanımından dolayı da anlatım bozukluğu içerir.

Örnek kişiler: İsmail Gaspıralı,Yusuf Akçura,Ziya Gökalp,Hüseyin Nihal Atsız,Atatürk vs.

mehmet şerif susuz, bir alıntı ekledi.
06 Mar 13:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diğer Paşalardan Farkı
Vatansever ,yetenekli ve mücadele taraftarı tek kumandan elbette ki Mustafa Kemal Paşa değildi.Ona bu mücadelede yardımcı olan kumandanlar vardı. Ancak onu diğerlerinden ayıran en önemli farklılığı elbette ki DEHASIDIR.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 168 - K)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 168 - K)
salih, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
 02 Mar 19:10 · Kitabı okudu · 18 günde

İlber Ortaylı! Kitaba geçmeden biraz İlber Hoca'dan bahsetmem gerek. Öncelikle bu kitabı İlber Ortaylı'nın yazması çok önemli ki çok ses getirdi, çıktığından bu yana en çok satanlarda ilk sırada, bolca da okunuyor. Lansmanı da iyi yapıldı haberlerde vs. çıktı. Kim ne derse desin İlber Ortaylı bu ülkede en fazla saygı duyulan ve en iyi tarihçilerin başında gelen biri. Bunun sebebi de İlber Ortaylı'nın fikirlerinden çok bilgilerinin ön plana çıkması. Zira tarih kitaplarında ve tarih anlatımlarında çok fazla görecelik var. Herkes tarihi kendi istediği gibi yazıyor, anlatıyor. Dünya ve politik görüşüne göre tarihi değerlendiriyor. Bu sebeple de çoğu kişi tarih okumuyor. Bahane hazır "herkes kendi fikrine göre yazıyor, tarih çok göreceli". Oysa bu kaçış, olması gereken her görüşten okuyup doğruyu bulmak, bulamasakta yorumlamak bizim görevimiz. Bu noktada İlber Ortaylı devreye giriyor. Kendisi bu konuda ki en objektif kişilerden biri. Herkeste içten içe bunu kabul eder. İlber Hoca'nın fikirleri, dünya görüşü yok mu? Tabi ki var ama o tarihe bunu karıştırmıyor. Bakın burası önemli, İlber Hoca tarihiyle barışık. Bu ne demek? İnsanlar tarihi değerlendirirken dünya görüşlerine göre kestirip atıyor, mesela monarşiyi, dinin devlet ilişkisine karışmaması gerektiğini düşünenler Osmanlı'yı silip atar, haklı haksız eleştirir ya da Cumhuriyetin getirdiklerine, İnkilaplarına karşı çıkanlar yakın tarihi, cumhuriyet dönemini eleştirir sürekli. Tabi ki her dönemin doğruları yanlışları var fakat mesele bunları objektif olarak değerlendirip, tarihimizi külli olarak kabullenmek, sahiplenmektir. İlber Hoca'nın farkı burada ortaya çıkıyor. Kendisi Osmanlı'yı da çok iyi anlatır ki Timaş Yayınları tarafından basılan Osmanlı ile ilgili bir çok kitabı da var. Bu fikirlerime katılmasınız da sonuç itibariyle herkesin mutabık olduğu bir konu var İlber Ortaylı'nın bilgisi. Ee son zamanlar capstir, tv'lerdeki konuşmalarıdır, buna sempatikliği de eklenince daha da sevilen, sayılan ve okunan biri oldu. Ama çok popüler olur, çok dikkat çekersen bu sefer ters tepki oluşup, insanlar sıkılıp haksız (kendilerince marjinal olacaklar ya!) eleştiriler de yapılıyor. Adamın egosuna takılıyor, tavırlarına hareketlerine, tamam da arkadaş nüfusuna mı alıcan sen işini nasıl yaptığına bak. Eleştirecek bir şey bulamayınca ne olsun.
Kitaba gelirsek puan ortalaması 9.1 sitede, merak ediyorum arkadaşlar kapak fotoğrafına mı verdiler o puanı. Kitabı okumadınız mı? Kapağa, isme, lansmana bakarsanız tam bir biyografi kitabı bekliyor insan ama kitap bir biyografi kitabı mı?bence değil. İlber Ortaylı Atatürk'ü anlatırken her bölümde o dönemin koşullarına, durumuna falan girmiş. Sadece ülkemizden değil, dünyanın gidişatı vs. hatta bazen o kadar uzak farklı yerlere gidiyor ki. Dedim ki burdan muhabbet Atatürk'e dönmez artık. Evet kitap bir tarih kitabı olarak başarılı olabilir (ki İlber Hoca her konuya girdiği için hepsi yüzeysel olmuş, bazen de gereksiz ayrıntı) ama bir biyografi kitabı olarak bence güzel bir kitap değil kesinlikle. Verdiğim 7 puanda sağlam ve güvenilir tarih bilgileri edindiğim için.
Bu arada kitabı Kitapyurdu'ndan ön siparişle aldım, ilk baskı ve imzalı geldi. İmzaya bakınca daha önce Hoca'ya kitap fuarında kitap imzalatmıştım o geldi aklıma, Kemal Sunal'ın Sakar Şakir filmindeki gibi düz çizgi çekmişti neredeyse. Ama bu imza başarılı.

Howl, Mecburiyet'i inceledi.
 17 Şub 21:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle kitabın incelemesine kapağından başlamak istiyorum. Bir gelincik tarlasında, siması seçilemeyen yani herhangi biri olabilecek bir er ve gün batımı kompoze edilmiş. Doğanın bu güzelliğine karşı çok çarpık bir varlık. Ve geleceğin öngörülen hüznünü sembolen bir günbatımı. Evet dostlarım tüm nimetlerinden faydalanıp, uysalca yaşama şansımız olan bir dünyayı savaşarak karanlığa gark edişimizin resmi oluyor bu kapak resmi.

1920 yılında 1. Cihan harbi esnasında Zweig'in içine düştüğü ruhsal çekişmeyi işlediği kıymet verdiği iki değer arasında bir seçim yapmasının zorluğunu konu alıyor eser. Aynı zamanda bizlere salt kabul olarak benimsediğimiz çoğu fikri sorgulatıyor. Kitabın adını ilk önce -firari- koymayı düşünürken Mecburiyet isminde karar kılmış. Bence çok güzel bir seçim yapmış. Gelin size neden öyle düşündüğümü açıklayayım.

''Bir anarşist nedir? Seçerek, seçim sorumluluğunu kabul eden kişi.'' diyor Ursula K. Le Guin. Peki, bizim özgürlüğümüzü eline cetvel alıp çizen, bizi hayali sınırlar içine mahkum eden, özgürlük bir başkasının özgürlük alanının başladığı yerde değil benim karar verdiğim yerde biter diyen otoriteler varken hangi özgürlükten bahsediyoruz? Özgür olduğumuzu iddia edip seçim yapmamızı buyuruyorlar, seçeceğimiz alternatifleri bile kendileri belirliyorlarken. Seçim yapmamanın bir seçim olduğundan haberleri bile yok. Seçimler çok güzel bir örnektir. Önünüze bir oy pusulası konur. Ve bir şıkkı mühürlemeniz beklenir. Özgürlüğünüz oy pusulası kadardır. 1,5 metre özgürlük. Aman evlere şenlik. Daha beteri seçiminiz yeterli çoğunluğu yakalayamazsa, otomatikmen en yüksek çoğunluğu yakalayana hibe edilir. Evet dostlarım gördüğünüz üzere mükemmel bir özgürlük alanı içinde tamamen hür iradenizle yapmadığınız bir seçimin size ait olmayan sorumluluğu üzerine bir yük olarak bindirildi. Bize bu yükü yükleyenlerden bir kaçış yok mu peki? "Onların güçleri var ve bugün güç demek her şey demektir. Neden onların gücü var? Çünkü bu gücü onlara siz veriyorsunuz. Ve sizler korkak oldukça onların gücü hep olacaktır.''(Syf:33) Korktuğunuz müddetçe hayırlı günlerde ezilin.

Kitabın kopuş noktası yukarıda da dediğim gibi bizim yapmadığımız seçimlerin bize ait olmayan sorumlulukları içinde sıkışmış bir adamın karar verme süreci. Askerlik teması söz konusuyken vatan ve savaş kavramlarını işlemesi de kaçınılmaz. Sizlere Atatürk'ün ülkeyi kurarken okuduğu ve benim de sevdiğim bir yazar olan J.J Rousseau'nun bir tek alıntısı ile tüm bu kavramların içinin ne ölçüde dolu olduğunu göstereceğim. ''Tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip ''Burası benimdir.'' diyen ve buna inanacak kadar saf olan insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun ilk kurucusu oldu. O zaman biri çıkıp, çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara 'Sakın dinlemeyin bu sahtekarı. Meyveler herkesindir. Toprak hiç kimsenin değildir. Ve bunu unutursanız mahvolursunuz.' diye haykırsaydı, işte o adam, insan türünü, nice suçlardan, nice savaşlardan nice cinayetlerden kurtaracaktı.'' İşte dünya o adamın sessizliğinin cezasını çekmekte ve bu yüzdendir ki bir kötülüğe yüz çevirenler, susanlar o kötülüğe ortaktır denir.

Uygar olduğumuzu iddia ediyoruz. Gezegenin en mükemmel canlısı olduğumuzu aynı şekilde. Peki, söyleyin bana bölgesini kokusuyla işaretleyen bir hayvandan ne farkı var, dünyayı parsellere ayıran biz insanların? Bölgesi tehdit edildiğinde karşısına diş geçiren, pençe çıkaran biz insanların. Doğa önümüze Berlin duvarı, Meksika duvarı, Çin seddi çekilmezkene öylece sunulmuşken neyi paylaşamadık? Söyleyeyim sizlere neyi paylaşamadık. Tek bir koltuğu vardı zirvenin ve tek bir üstün ırk olabilirdi ve biz her şeyden evvel tek bir ortak paydamız olan insanlığa sığınmak yerine, bir haritayı elinize adlığınızda apaçık göreceğiniz üzere dünyayı böldükçe böldük, kendimizi başkasından ayrı tutabilecek milyonlarca sıfat ürettik ve en nihayetinde kendinden başkasını sevemeyen nefretin makineleri olduk.

''Mecbur kalınmadıkça her savaş bir cinayettir.'' diyor Atatürk. Bir grup yöneticinin hırsı başkalarını tüketmesine sebep olunca nefsi müdafa için nice haklı savaş verilmiştir. Lakin savaşlar olmak zorunda mıydı? Vatan nedir? Vatan birbirini seven insanların bir arada yaşayabildiği yerdir. Etrafınızda bile sevmediğiniz insanların sayısı arttıkça görmüyor musunuz yaşama alanınızın ne kadar daraldığını? Her ülke vatandaşına ilk önce kendi sınırları içindeki insanları sevmeyi öğretti. Kalbimizin sevgisine bile sınır çektik. Bir kalbin sevgi gücü nüfus artışı ile aynı mıdır dostlarım? İnsan tüm dünyayı vatan edinip tüm insanları vatandaşı sayamaz mı? Dünün günahları üzerine merhamet edilemez mi? Hz. Muhammed'in amcasının ciğerini söken Hz. Vahşi'ye kan davasını sürdürmek yerine merhamet gösterip islama kabul etmesini hiç mi sorgulamazsınız? Tek bir insanın bile merhameti yeter dostlarım. ''Her azizin bir geçmişi, her günahkarın bir geleceği vardır.'' diyor Oscar Wilde. Bizi kurtaracak tek şey günahkar bir insanın geleceğini gözeten, tüm bu günahlara merhamet gösterebilecek ve tüm dünyaya kucak açacak yüce bir kalp.

Oysa bizler bu kalp emarelerini gösterenleri toplumca fişliyor ve sindiriyoruz. Geçmişte bir savaşa karşı çıkmış M.Ali, Einstein v.b aktivistleri sever sayarken bugün aynı şekilde savaşlara karşı çıkanları hainlikle suçluyoruz. Oysa birileri her zulmün kendi kahramanını her kahramanın ise kendi zulmünü yaratacağının bilincinde. O yüzden bu nefret döngüsüne bir çomak sokmak istiyorlar. Benim en güzel kanıtım tarihtir. Açın bakın her savaş başka bir savaşı doğurmuştur. Ve dünya savaşsız geçen bir sene bile görmemiştir. Habil, Kabile merhamet etse de Kabil kinini sürdürmüştür. Ve Kabiller tepişirken çimenler ezilmiştir bugüne değin. Oysa birbirine kucak açmış bir dünya halkı olsa kim ordulara ve silahlara ihtiyaç duyardı. Kendi içinde nefret taşıyan biz olmasakta başka birinin gönlündeki nefret değil midir pençelerimizi sivri tutmamızı gerektiren? Başka bir gönüldeki nefret nasıl silinir keşke bilsem.

Biliyorum hepinizin hak verdiği savaşlar, geçmişten gelen intikam arzuları ve içinizi mesken tutmuş nefretleri var. Bu yüzden düşüncelerimi çocuksu, romantik bulacak ve dünya düzeni bu, ne yenir ne yutulur olgun kalmayı sürdürmezsek sonumuz helaktır diye düşünüyorsunuz. Ama verdiğiniz ve sürdürdüğünüz bu savaşlarla zaten helak olmuyor musunuz? Nefretin en büyük silahı bu göz boyamasıdır işte. En sonunda zirvedeki o koltuğa biri tek başına oturacak ve dönüp baktığında koca bir mezarlığın kralı olduğunu ve yapayalnız kaldığını görecek. İşte ben o gün başlatmadığım bir savaşın kurbanı olarak cesedimle ona güleceğim.

Biliyorum çok uzattım. Ama kitabın sorgulattığı tüm bu kavramlara değinmeden edemezdim. Kısa elli sayfalık bir kitap. Ama sorgulatma yetisi muazzam. Okumayı sökmüş her kişiye okutulması gerekir. Ben de o güzel durağın çoktan kaçtığının farkındayım. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Kalbinizin var olan her şeye karşı öncelikle sevgiyle karşılık vermesini dilerim.

Ares ares, bir alıntı ekledi.
02 Şub 02:02

Sömürgecilik ve Emperyalizm Yeryüzünden Yok Olacak
Şarktan şimdi doğacak olan güneşe bakınız!
Bugün günün ağardığını nasıl görüyorsam, uzaktan bütün şark mil­
letlerinin de uyanışlarını öyle görüyorum. İstiklal ve hürriyetine
kavuşacak olan çok kardeş millet vardır. Onların yeniden doğuşu,
şüphesiz ki terakkiye ve refaha müteveccih olacaktır. Bu milletler
bütün güçlüklere ve bütün engellere rağmen muzaffer olacaklar ve
kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklarıdır.
Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yer­
lerinde milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeyen yeni
bir ahenk ve işbirliği çağı hakim olacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürkçülük Nedir?, Falih Rıfkı AtayAtatürkçülük Nedir?, Falih Rıfkı Atay