• Tarihi olayları, geleceğe ışık tutacak nitelikte
  bulduğu için yalnız ezberlemekle değil, fakat tahliller yaparak değerlendirmektedir.
 • Merhaba sevgili 1k okurları,

  Başlık çok iddialı gözükebilir, evet farkındayım. Daha önce Ç News adı ile Edebiyat içerikli paylaşımlar yapıyordum ve daha sonra bu paylaşımlara kendimce nedenlerden dolayı ara verdim. Tekrar yayınlamam için baskı yapan tüm okurlara bu vesile ile teşekkürlerimi de iletmek isterim. :)

  Hem bu platformun, hem de genel olarak ülkemizin tarih konusunda hizipçi bir bakış açısı var. Asla doğruyu ve belgeyi kendisine ilke edinmemiş, masa başında uydurulmuş tarih bilgileri ile bak o öyleymişçiler, bak bu böyleymişçiler türedi ve türemeye de devam ediyor. Malumunuz burada da ilginç paylaşımlar yapıyorlar. Tarihe bakış açımız kavga üzerine ise, oradan bir hayır beklemek imkansız. Amaç öğrenmek ise, bak işte hemen önümüzde duran altın madeninden faydalanabiliriz. Yeter ki isteyelim...

  Ben bu başlık altında ne yapacağım? Öncelikle bu konu hakkında ben de heyecan yaratan kişi kesinlikle Cengiz Özakıncı’dır. Ben şahsım olarak keyfe keder bilgiler paylaşmayacağım, YouTube üzerinden saatlerce izlediğim programlardan analizler yapacağım, okuduğum kitaplardan kaynakçalı bilgiler aktaracağım. Belgelerle birlikte, sizlere ilk defa duyacağınız ve göreceğiniz bilgiler aktarmaya çalışacağım.

  Kesinlikle yanlı bir amaç gütmek ya da birilerine inat uğruna yaptığım düşünülmesin. Başlık “Murat Ç ile Tarihin İzinde” olacak, Bölüm: 1, Bölüm: 2 diye devam edeceğiz. Ana başlığa tıkladığımızda tüm bölümlere erişebileceksiniz.

  Yaptığım şey, kişisel bir emek ürünüdür. Yorumlarda her türlü yoruma açık olacağım. Bu konu da bana destek olacak kişilere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Yazdığımız içeriklere karşı çıkanlar ya da o öyle değil, böyledir diyecek olan okurlara diyeceğim şudur, belgeli olarak yazarsanız karşılık vereceğiz. Onun dışında zaten yazdığımız şeyler konuda olacak, sizi tatmin etmiyorsa yeni fikirlerinizi belgelerle bizlere sunabilirsiniz. Tartışarak konuşmak isteyen kişiler, tartışma değil de kavga, iftira ve karalama yolunu seçerlerse, engelleneceklerdir. Hakaret etmeyeceğiz, hakaret ettirmeyeceğiz. Bu konularda destek alacağım, fikirlerine güvendiğim kişiler elbet olacak. Onlarda paylaşımlarda olacaklar.

  Bu bir bildiridir, umarım ilginizi çekebilmişimdir. = ) İlk bölüm ne zaman.. Muhtemelen en geç 12.11.2018 Tarihi ile başlamış olacağız. Paylaşım süreleri ilk etapta her hafta olmayacak ama düzene girdiğinde her hafta bir konu üzerinden sizlere tarihin tozlu raflarında kalmış ya da gündemimiz de sürekli olan ama yanlış bildiğimiz konularda bilgiler sunmaya çalışacağım.

  Bu yaptığım şeyi, "ukala, sen kendini ne sanıyorsun, sen kimsin ki öğreteceksin" diye tenkit etmek isteyecek kişilere söyleyeceğim tek şey, ben sadece elçi olacağım cevabıdır, yoksa ben zaten hiç kimseyim.

  Ve "Bildiğimiz tek şey, hiçbir şey bilmediğimizdir." sözünü ve Cengiz Özakıncı'nın "Tarihle uğraşmak hepimizin görevidir." sözünü kendimize rehber edineceğiz.

  Sayın İsmail Hakkı UZUNÇARŞILI'nın Belleten, Cilt: II – Sayı: 7, 8 – Yıl: 1938 'de yazmış olduğu ve belki de Atatürk'ün okuduğu son yazılardan olan bu içeriği sizlerle paylaşmak istiyorum. Son kısımlarda yazan satırları iyice okuyunuz. Resmi TTK paylaşımıdır, gönül rahatlığı ile bakabilirsiniz.

  "Yeni Türk Tarihinde Vesikacılık"
  https://drive.google.com/...TkJDNG42cThjY0E/view


  Saygılarımı sunuyor, desteğiniz için şimdiden tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

  İyi akşamlar. :)
 • 208 syf.
  ·Beğendi·7/10
  Ülkemizin kuruluşu çogu zaman teşkilat ve derin devletle ilşkilendirilmiştir bir çok romanda tarih kitabında dizilerde ve fimlerde teşkilata değinilmiştir. Kimi zaman teşkilat kimi zaman derin devlet kimi zaman ihtiyarlar ve aksaçlılar gibi bir sürü isimle Osmanlı'dan itibaren devletimizi kuran gizli güçlerden bahsedilmiştir. Orkun Uçarla Saygın Ersin'de bu kitabında daha farklı olarak değinmişler bu konuya. Fatih Sultan Mehmet, Abdülhamid Han, Mustafa Kemal Atatürk'ün Erkanı isimli Osmanlı’nın kuruluşu gerçekleştiren sonra Osmanlı İmparatorluğu ile ters düşen teşkilatı çözdüğünü anlatmışlar. Kişisel yorumuma gelince biraz abartıya kaçtıklarını söyleyebilirim yani kitapta bazı konuları net olarak açıklamamışlar bunlardan aklıma gelenler Erkan adlı teşkilatın Mevlana Celaleddin Rumi'yi hiç sevmemeleri ve özellikle şu cümle ile ne anlatmak istediklerini çözemedim yazarlarda Osmanlı düşmanlığı görmediğim halde böyle bi cümleyi neden kurduklarına bi anlam veremedim “Osmanlı dediğin bol İslam soslu bir Bizans yemeğidir evlat. Çeşnisinde de azıcık Türklük vardır o kadar... Kısaca ERKÂN’ın Osmanlı’yı yeniden diriltmek gibi bir amacı olamaz. Yıkılmasına o kadar sevinmişlerken üstelik... ”. Kitabı okumak isteyenler içinse tarihe farklı bi bakış açısı getirmiş olayların bazıları gerçek olsada hikayelerini yazarlar kendilerine göre anlatmış bilim-kurgu ve tarih seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
 • 672 syf.
  ·Puan vermedi
  Bence herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Atatürk' ün Türk tarih tezi ve Güneş dil teorisi hakkında çok kapsamlı bir araştırma eseri. Ayrıca yabancı kaynaklardan da ayrıntılı bilgiler var. Atatürk' ün yıllar önce söylediği ve araştırma yaptırdığı ama emperyalistlerin ve tarihi sadece kendilerinin yazabileceklerine inanan batılı bilim adamlarının bile kabul etmek zorunda kaldıkları bilgiler var. Özellikle gençlere tavsiye ediyorum. Tarihe farklı bir bakış açısı.