• |Mucize ~ R.J. Palacio |
  °
  August Pullman, kırk milyonda bir görülen bir genetik hastalık yüzünden yüzünde şekil bozukluğu olan daha 10 yaşında küçük bir çocuk.
  Kitap August, ablası Via, onun sevgilisi Justin,eski en yakın arkadaşı Miranda ile arkadaşları Summer ve Jack 'in ağzından anlatılan bölümlerden oluşuyor. Aguie 'in yıllarca okula girmeden evde eğitim almasından sonra yepyeni bir okula doğal olarak yeni bir hayata adım atması ve onu gören herkesin -büyük küçük fark etmeksizin herkesin- gözlerinin irileşmesi ve belki çıkardıkları küçük(!) hayret nidaları arasında yeni bir hayata adım atıyor.
  Küçük bir çocuğun her şeye rağmen güçlü kalması ya da kalmaya çalışması, o minik kalbini kıran şeylere ve kişilere karşı hep cesur durması mükemmeldi. Nazik olmanın en değerli erdem olduğunu, insanları sadece görünümleriyle yargılamanın saçmalığını, bir de yargılandığınız insanın ufacık bir çocuk olduğunda onun hissedebileceklerini anlatan bunu bir kere daha gözler önüne seren olağanüstü bir kitaptı. August'un sınıf arkadaşları olan küçük çocukların bilerek ya da onunla dalga geçmem için olmasa bile söyledikleri okurken sizin de kalbinizde yaralar bırakıyor. Ve okurken yeniden fark ettiğim bir şeyde; çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor.
  Auggie ve onun gibi bir sürü mucizemiz olduğunun ve onların görünümlerini değil de kalplerini görmemiz gerektiğinin farkındalığını oluşturan bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Okuduğum en özel kitaplar arasına yerleşti
 • "Bu çok garip geliyor," dedim, "kimsenin seninle konuşmaması, sanki yokmuşsun gibi davranması."
  Auggie gülümsemeye başladı.
  "Cidden mi?" dedi alayla. "Dünyamda hoş geldin!"
  R. J. Palacio
  Sayfa 193 - Pegasus Yayınları
 • Herkesin elinde, kitaplığında olan ve birçok kişinin okumuş olmasından dolayı almış olduğum bir kitaptı aslında. Şöyle başlamak isterim ki Mucize gerçekten bambaşka bir kitaptı. Dili akıcı ve açık olan, su gibi geçen bir kitaptı. Kitap birçok farklı karakterin ağzından anlatılıyor.
  Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın… Kitabın asıl karakteri olan August doğustan gelen bir sorun nedeni ile yüzünde fiziksel bir bozukluk ile doğar, bu neden ile ise normal bir okula gidemez. Şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacaktır. Aslında sıradan bir çocuk olan, dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuktur. Yinede yeni arkadaşları August'un yüzü nedeniyle onu yargılayıp, dalga geçiyorlar. August her şeye rağmen çok güçlü biridir.
  Kitabı çok sevdim. Bazı yerleri gerçekten çok komikti, bazı yerleri ise çok üzücüydü. Ve kitapta arkadaşlığı çok güzel anlatmış yazar. Her şeye rağmen arkadaş olmak. Bir insanı yüzü, fiziksel özellikleri ile yargılamamalıyız. Bazı insanlar sıradan değildir. Biz onlara farklı desekte aslında onlarda bizim gibi normal insanlardır. Bizim yaptığımız şeyleri yaparlar... Aslında bu dünyada August gibi milyonlarca insan var. Ve bize düşen görev onları bu farklılıkları ile yargılamamak. Bizde onlar yerinde olabilirdik. Ve bizde bir August olabilirdik. Bana çok şey katan bir kitap oldu. Eminim okuyan herkese çok şey kazandırmıştır. Okumayan herkese şiddetle önereceğim bir kitaptır...
 • Ve gerçek şu ki, yüzünü görmeyi özlüyordum,Auggie. Senin ondan her zaman hoşlandığını biliyorum ama benim sevdiğimi anlamak zorundasın. Yüzünü herşeyiyle ve tüm kalbimle seviyorum. Ve onu sürekli kapaman bir anlamda kalbimi kırıyordu.
  R. J. Palacio
  Sayfa 310 - Pegasus
 • Bitti !!! Yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu İçin, normal bir okula gidemeyen August. Şimdiye kadar... yakında Beecher Ortaokulunda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile yeni çocuk olduysanız bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox'ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki yeni sınıf arkadaşlarını görünüşünün ardında da kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi ?
  Kitap tek kelimeyle harikaydı. İnsanları dış görünüşü ile yargılamamanın en güzel dersiydi. Ama kitabın adı mucize olunca benim beklentim başkaydı daha fantastik bir sonuç bekliyordum, çünkü kitabı en başta öyle bir kitap sanmıştım. Ama yine de düşüncem değişmedi içim cız etti mi etti. 10/10
 • Gecikmiş olsam bile bunun gibi bir kitabın incelemesini yapmadan bırakmak istemiyorum. Sanırım bu yaşıma kadar okuduğum en anlamlı kitaplardan biriydi.

  Yazar R.J. Palacio aslında Mucize'yi yazmadan önce uzun yıllar grafik tasarımcısı ve aynı zamanda bir sanat yönetmeniymiş. Şimdilerde ise gündüzleri grafik tasarıma devam ediyor gece ise yazarlık yapıyormuş. Sen de bir mucizesin R.J. Palacio!

  Kitaba gelecek olursak; ana karakterimiz August Pullman. Arkadaşın doğuştan gelen bir rahatsızlığı var, bu rahatsızlık genetik ve görülme olasılığı çok düşük olmasına rağmen August bu genetik sıkıntıyı taşıyan nadir insanlardan biri olarak bize kitap boyunca çok güzel dersler veriyor. Kendini daha ilk sayfalarda okura şöyle anlatıyor August: "Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.'' Evet, daha işin başında, ilk sayfalarda bile okuyucunun hayal gücünü zorlayan efsane bir ana karakter kendisi.

  Yüzündeki bazı dengesizlikler ve bozukluklar yüzünden insanlar tarafından farklı tepkiler alan, küçük yaşlarda olduğu ve yaşıtları bunu fark ettiğinde vereceği tepkiyi kontrol edemeyeceği kadar olgun olmadığından aslında hayatının her alanında çok fazla kırıcı durumlar yaşayan August her şeye rağmen bununla barışık ve çok güçlü biri.

  Hikaye Auggie, ailesi ve sıkı arkadaşları ile devam ediyor. Auggie rahatsızlığına rağmen tüm yaşıtları gibi normal bir okula gitmek istiyor, bunu kaldırabilecek kadar güçlü biri. Okulunda ilk başlarda yıpranıyor elbette, yaş ortalaması itibariyle çocuklar söylediklerinin karşı tarafta ne gibi hisler uyandıracağını, ne kadar kıracağını düşünmeden konuşuyorlar Auggie ile. Yalnız kalıyor zaman zaman Auggie ama her şeye rağmen tüm kitap boyunca yıkılmıyor. Arkadaşlarının ihanetlerine uğruyor, kalbi kırılıyor ama yıkılmıyor. Zamanla oturan, sağlam arkadaşlıklar kuruyor. Bu arkadaşlıklardan çok şey öğreniyorsunuz. Arkadaşlığın nasıl bir kavram olduğunu gerçek anlamıyla öğreniyorsunuz

  Özetle Mucize bence aslında bir kişisel gelişim kitabı da sayılabilir. Mükemmel derecede akıcı ve hayatım boyunca bir günde 200 sayfasını birden okuduğum tek kitap olma özelliğini hala koruyor. Farkında olmadan okuyuveriyorsunuz yüzlerce sayfasını. Auggie'nin okuldaki muhteşem başarılarına, muhteşem zekasına, duygularına hayran kala kala akıp gidiyor kitap. Okurken öğretiyor gerçek anlamda. Filminin de olduğunu biliyorum fakat henüz izlemedim. Eğer okumadıysanız hemen her şeyi bırakıp okuyun derim.
 • "Anne? O çocuklar gibi pislikler yüzünden hep endişelenecek miyim? Yani mesela büyüdüğümde de hep böyle mi olacak?"

  "Dünyada her zaman pislikler olacak, Auggie, ama ben ve baban dünyada kötüden çok, iyi insan olduğuna ve onların birbirlerini koruyup kollayacağına gerçekten inanıyoruz."
  R. J. Palacio
  Sayfa 298 - Pegasus Yayınları - August~Isabel Pullman