Şevval, Mucize'yi inceledi.
20 May 13:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gecikmiş olsam bile bunun gibi bir kitabın incelemesini yapmadan bırakmak istemiyorum. Sanırım bu yaşıma kadar okuduğum en anlamlı kitaplardan biriydi.

Yazar R.J. Palacio aslında Mucize'yi yazmadan önce uzun yıllar grafik tasarımcısı ve aynı zamanda bir sanat yönetmeniymiş. Şimdilerde ise gündüzleri grafik tasarıma devam ediyor gece ise yazarlık yapıyormuş. Sen de bir mucizesin R.J. Palacio!

Kitaba gelecek olursak; ana karakterimiz August Pullman. Arkadaşın doğuştan gelen bir rahatsızlığı var, bu rahatsızlık genetik ve görülme olasılığı çok düşük olmasına rağmen August bu genetik sıkıntıyı taşıyan nadir insanlardan biri olarak bize kitap boyunca çok güzel dersler veriyor. Kendini daha ilk sayfalarda okura şöyle anlatıyor August: "Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.'' Evet, daha işin başında, ilk sayfalarda bile okuyucunun hayal gücünü zorlayan efsane bir ana karakter kendisi.

Yüzündeki bazı dengesizlikler ve bozukluklar yüzünden insanlar tarafından farklı tepkiler alan, küçük yaşlarda olduğu ve yaşıtları bunu fark ettiğinde vereceği tepkiyi kontrol edemeyeceği kadar olgun olmadığından aslında hayatının her alanında çok fazla kırıcı durumlar yaşayan August her şeye rağmen bununla barışık ve çok güçlü biri.

Hikaye Auggie, ailesi ve sıkı arkadaşları ile devam ediyor. Auggie rahatsızlığına rağmen tüm yaşıtları gibi normal bir okula gitmek istiyor, bunu kaldırabilecek kadar güçlü biri. Okulunda ilk başlarda yıpranıyor elbette, yaş ortalaması itibariyle çocuklar söylediklerinin karşı tarafta ne gibi hisler uyandıracağını, ne kadar kıracağını düşünmeden konuşuyorlar Auggie ile. Yalnız kalıyor zaman zaman Auggie ama her şeye rağmen tüm kitap boyunca yıkılmıyor. Arkadaşlarının ihanetlerine uğruyor, kalbi kırılıyor ama yıkılmıyor. Zamanla oturan, sağlam arkadaşlıklar kuruyor. Bu arkadaşlıklardan çok şey öğreniyorsunuz. Arkadaşlığın nasıl bir kavram olduğunu gerçek anlamıyla öğreniyorsunuz

Özetle Mucize bence aslında bir kişisel gelişim kitabı da sayılabilir. Mükemmel derecede akıcı ve hayatım boyunca bir günde 200 sayfasını birden okuduğum tek kitap olma özelliğini hala koruyor. Farkında olmadan okuyuveriyorsunuz yüzlerce sayfasını. Auggie'nin okuldaki muhteşem başarılarına, muhteşem zekasına, duygularına hayran kala kala akıp gidiyor kitap. Okurken öğretiyor gerçek anlamda. Filminin de olduğunu biliyorum fakat henüz izlemedim. Eğer okumadıysanız hemen her şeyi bırakıp okuyun derim.

Şevval, bir alıntı ekledi.
03 May 21:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Anne? O çocuklar gibi pislikler yüzünden hep endişelenecek miyim? Yani mesela büyüdüğümde de hep böyle mi olacak?"

"Dünyada her zaman pislikler olacak, Auggie, ama ben ve baban dünyada kötüden çok, iyi insan olduğuna ve onların birbirlerini koruyup kollayacağına gerçekten inanıyoruz."

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 298 - Pegasus Yayınları - August~Isabel Pullman)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 298 - Pegasus Yayınları - August~Isabel Pullman)
Şevval, bir alıntı ekledi.
01 May 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evren tüm kuşlarını gözetir.
Bir keresinde doktor, ailesine Auggie'nin görünüşüne neden olan sendrom karışımının dört milyonda bir görülebileceğini söylemiş. O halde bu, evreni koca bir piyango yapmaz mıydı? Doğuşunda bir bilet alıyorsun. Üstelik sana iyi ya da kötü biletin düşmesi tamamen rastlantısal. Sadece şans.

...

Hayır, hayır, her şey rastlantısal değildi, eğer olsaydı evren bizi tamamen terk etmiş olurdu. Ve evren bizi terk etmiyor. En kırılgan oluşumlarını, bizim göremediğimiz yollardan gözetiyor. Seni gözü kapalı seven ailen gibi.

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 222 - Pegasus Yayınları - Justin)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 222 - Pegasus Yayınları - Justin)
Ayşe Akbas, İçimdeki Müzik'i inceledi.
04 Nis 00:07 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba sizlere küçücük yaşına rağmen ve birçok problemi olan Melodyi tanıtmaya çalışacağım şu zamana kadar okuduğum en mükemmel çocuk Melody. Melody nin yaşadığı zorlukları anlatmak için vereceğim tek ve mükemmel örnek Stephen Hawkingins eğer mucize kitabındaki auggie ile tanıştıysanız bence kesinlikle Melody ile de tanışın ve onu çok seveceğinize eminim "herşeye rağmen" sözcüklerinin ne demek olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz kaynaştırma sınıfındaki Claire, Molly ve öğretmen olan Bay D den nefret ettim lütfen bu kitabı okuyun lütfen

Srs Blck, Mucize'yi inceledi.
01 Nis 20:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar naif bu kadar mucizevi bir kitabı şimdiye kada okumadığım için kendime kızmadan edemiyorum. Auggie Pullman ne kadar müthiş bir karakter. Yazar karakterin tüm içsel dünyasını hislerini bize sanki karşımızdaymışcasına aktarabilmiş. Bütün karakterler yerinde ve August'a karşı tavırları, gerek iyi gerek kötü olsun, gerçekçi ve herzaman karşımıza çıkabilecek şekilde anlatılmış. O yaştaki çocukların psikolojisi, tavırları, arkadaş ilişkileri abartılmadan gerçeklikten sapmadan olduğunca anlatılmış ve bu kitabı çok sevme sebeplerimin başında yer aldı. Elinizden bırakamadan bir çırpıda okuyuveriyorsunuz.

Nuran Kılıç, Mucize'yi inceledi.
31 Mar 18:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nezaketin, ailevi değerlerin, cesaretin ve sevginin tek tek önümüze konulduğu "mucize" bir kitap. Dramatik bir konuyu yüzde gülümsemeler bırakacak şekilde anlatan yazarı da ayrıca kutluyorum. Auggie evet çok farklı insanların yaratık olarak gördüğü, yüzünde hastalık sebebiyle bozukluklar olan bir çocuk ama okudukça aslında onun sadece yüzünün olağandışı olduğunu ve bunun dışında çok normal sıradan sevimli bir çocuk olduğunu anlıyorsunuz. Anne, baba, çocuk, öğretmen herkesin kendisinden bir şeyler bulacağı, önyargınin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatan sıcacık bir hikâye okuyun okutturun efenim. :)
Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde, nazik olmayı seçin.

Rengin Nisa ŞEN, bir alıntı ekledi.
20 Mar 09:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eve Yürüyüş
Eğilip kulağıma fısıldadı."Sen gerçek bir mucizesin Auggie, gerçek bir mucize ."

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 329 - Pegasus, R. J. Palacio)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 329 - Pegasus, R. J. Palacio)
Didem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğilip kulağıma fısıldadı:"Sen gerçek bir mucizesin,Auggie.Bir mucize."

Mucize, R. J. PalacioMucize, R. J. Palacio
Neslihan, Mucize'yi inceledi.
 15 Mar 00:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ahhh Auggie,
 Seni o kadar iyi anlıyorum ki..sırf fiziksel farklılığından dolayı ötekilestirilmeni,insanların o yıkıcı acıyan gozlerle sana iğrenerek bakmalarını,seni gördükten sonra o gözlerindeki irkilip kacistırmalarını o kadar iyii biliyorum ki o duyguları.....
 
      Benim yaşadığım bi kazadan dolayı bu kitap beni cok etkiledi.Auggie gibi insanlar heryerde ama onlar sırf bizim gibi normaller yüzünden hayatlarını kapali kutularda yasiyorlar.Onlarin istedigi tek sey yolda gordugunuzde acıyan gozlerle bakmayın,ve ya surekli yüzüne ne oldu diye sormayın.Yani otekilestirmeyin çünkü yarının ne olcagi belli değil yarın sizin nasıl bir gorunumde olucaginiz belli değil.Ben şükürler olsun ki yüzüm yandikdan sonra uzun tedaviler sonrasında eski halime donebildim ama aramızda Auggie gibi o kadar insan var ki.biraz empati sadece......
      

Mucize (Wonder-2017)
Merhabalar. Sizlere dün akşam izlediğim bir filmden bahsetmek istiyorum. Bu filmden bahsetmek istememin nedeni ise filmin bir kitaptan uyarlanmış olması. Birkaç yıl önce tamamen tesadüfen R. J. Palacio isimli bir yazar ve Mucize isimli ilk kitabıyla karşılamıştım. Genelde yeni yazarların, yani dilimize çevrilmiş sadece bir kitabı olan yazarların kitaplarını alırken tereddüt yaşarım ancak Mucize'yi almış bulundum, okudum ve çok beğendim. Benim için gerçekten etkileyici, sevgi dolu bir kitap olmuştu bu kitap. Ardından geçtiğimiz sene kitabın filminin çekileceğini öğrendim. Vizyon tarihi için önce Nisan 2017 denilse de film izleyicilerle Kasım 2017'de buluştu, ben de böylece birkaç ay sonra izlemiş oldum Mucize'yi. Kitapta ne anlatılıyorsa filmde de her şey tam olarak o şekildeydi. Bazen kitaptan uyarlanan filmlerde çeşitli değişiklikler yapabiliyorlar, Mucize'de böyle bir durum yoktu. Küçük August'un hayatı beni gerçekten çok etkiledi. Filmi izlerken inanılmaz keyif aldım ve birçok kısımda istemsizce duygulandım. Doğuştan gelen bir hastalık nedeniyle yüzü farklı görünen, küçüklüğünden beri sayısız ameliyat geçiren Auggie'nin okula başladığı dönemde yaşadıklarının anlatıldığı kitabı ve filmi sizlere de tavsiye etmek istedim. August Pullman'ı seveceğinizden şüphem yok. Bense Mucize'nin devamı niteliğinde olan Mucize ve Ben'i sepetime ekledim bile. :)