İpoteklikimlik, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:17

Aydın olmak demek, modaya uygun elbise, şapka giy­mek ve kolalı gömlek giyinmek demek değildir. Aydın kesim, halkın beyni konumundadır. Halkımız sizi iyi bir eğitim al­dıktan sonra yüksek bir gelir elde edesiniz, geceleri eğlenesiniz diye sizi o konuma getirmemiştir. Böyle olanlar gerçek aydın olamazlar. Onlar yozlaşmışlardır.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov

Rıfat Ilgaz - Aydın Misin?
Kilim gibi dokumada mutsuzluğu
Gidip gelen kara kuşlar havada
Saflar tutulmuş top sesleri gerilerden
Tabanında depremi kara güllelerin
Duymuyor musun

Kaldır başını kan uykulardan
Böyle yürek böyle atardamar
Atmaz olsun
Ses ol ışık ol yumruk ol
Karayeller başına indirmeden çatını
Sel suları bastığın toprağı dönüm dönüm
Alıp götürmeden büyük denizlere
Çabuk ol

Tam çağı işe başlamanın doğan günle
Bul içine tükürdüğün kitapları yeniden
Her satırında buram buram alın teri
Her sayfası günlük güneşlik
Utanma suçun tümü senin değil
Yırt otuzunda aldığın diplomayı
Alfabelik çocuk ol

Yollar kesilmiş alanlar sarılmış
Tel örgüler çevirmiş yöreni
Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende
Benden geçti mi demek istiyorsun
Aç iki kolunu iki yanına
Korkuluk ol

Furkan Beg, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rivayet edilir ki bir zamanlar ülkemizde “din elden gidiyor” diye haykıran insanlar varmış. Bu insanlar gerçekten var mıymış, var idiyseler böyle haykırmakla neyi murad etmektelermiş, bunlar konumuz değil. Bizi bugün “irtica elden gidiyor” diye hayıflanan insanlar ilgilendiriyor. Siz hemen bana meseleyi yanlış koyduğumu ve gerçekte ülkemizde “laiklik elden gidiyor” diye haykıran insanların bulunduğunu söyleyebilirsiniz. Ama ben görüşlerimde ısrar ediyorum. Günümüz Türkiye’sinde sadece “irtica elden gidiyor” diye hayıflanan kişiler vardır, buna mukabil “laiklik elden gidiyor” diye haykırma gücünü kendinde bulan kimse yoktur. Çünkü birileri çıkıp da “laiklik elden gidiyor” demeye kalkarsa onlara şu soru sorulabilir: Siz din ve dünya işlerinin birbirlerinden ayrılmasını mı istiyorsunuz? Yani Türkiye’de devlet din işlerine karışmasın ve buna karşılık dinle ilgili meseleler de devlet işlerine girmesin mi demek istiyorsunuz? Böyle tüyler ürpertici ihtimaller karşısında “laiklik elden gidiyor” demeye yeltenen kişi hemen itiraz edecektir: Hayır, devlet din işlerine karışsın ama benim istediğim gibi, benim istediğim yönde karışsın diyecektir. Buna mukabil devlet işlerinin din meselelerinden uzak ele alınması fikrini iyi bulacaktır. Nitekim eskiden de böyleydi diyecektir.


Devamla şöyle sözler edebilecektir: Eskiden ne iyiydi, irtica diye bir şey vardı. Gerektiği zaman “irtica var”, “irtica hortladı” derdik ve böylelikle siyasî rakibimizi köşeye sıkıştırırdık. Şimdi bu tehdit para etmiyor, çünkü biz ne zaman irticadan söz etmeye kalkarsak, karşımıza insan hakları, temel hak ve özgürlükler gibi tezlerle çıkıyorlar. Eskiden ne iyiydi, insanlar bazı hakları olduğunu ileri süremezler ve biz de uygarlık ülkümüz adına yürütürdük gemimizi. Defalarca peynir gemisinin lâfla yürüdüğünü ispat etmiştik. Birine mürteci, gerici, sağcı dedik mi işi bitikti. Şimdi öyle mi ya? Şimdi ne zaman irtica lafı etsek bazıları çıkıp “Siz Müslüman değil misiniz?” diye soruyorlar. Bu soruya menfi cevap vermek de müsbet cevap vermek de işimize gelmiyor. Ama eskiden ne iyiydi. Soruyu biz sorardık. Hem de “Yoksa Müslüman mısın?” edasıyla sorardık. Sakın sen Müslüman olmayasın diyerek aydın çevrelerde sıkıştırırdık önümüze geleni.Nerede eski günler? Değişiyor her şey, irtica elden gidiyor!
Evvel zaman içinde bazı adamlar varmış “din elden gidiyor” diye bağırırlarmış. Daha sonra böyle bağıranlar olmamış. Demek ki ya bu bağıranların sesi kısılmış (çok bağırdıkları için sesleri kısılmış olabilir) veya böyle bağırmalarına gerek kalmamış (din elden gittiği için gerek kalmamış olabilir). Daha sonra başka adamlar gelmiş onlar da “laiklik elden gidiyor” diye bağırmışlar. Ama sonradan bu bağırmayı kesmişler. Bunların da başına önceki bağıranların başlarına gelen gelmiş olabilir. Yani ya sesleri kısılmıştır veya laiklik elden gitmiştir. En sonunda başka bazı adamlar gelmiş ve son olarak şöyle bağırmışlar: İrtica elden gidiyor! Nihayet daha öncekilerin başına gelen bunların da başına gelmiş ve tıpkı öncekiler gibi muhtemelen onların da sesleri kısılmış ve muhtemelen irtica elden gitmiş. Tabii onun, bunun, şunun sesi kısılınca din, laiklik ve irtica elden gidince masal da burada bitmiş. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine. 

Masal bittiğine göre gerçeklere dönmemiz beklenen ve yerinde bir tutum olurdu, ama ne yazık ki masal bitince hikâyelere, romanlara ve televizyon dizilerine dönüyoruz. İçinde yaşadığımız toplumun geçmiş deneyleri bugün için birer kazanç olarak ele alınamıyor. Yani bir bakıma geçmiş sandığımız vakıalar günümüzde yaşananların benzerleri. Bu yüzden bundan elli, yüz yıl önce yaşanılanları gerçek yüzleriyle, asıl mahiyetleriyle bilip tartışmakta zorluk çekiyoruz. Olan bitenin “masal” kısmı sona ermiş olabilir, ama bu masaldaki sembollerin tekabül ettiği gerçek hükümranlığını sürdürüyor.

Türkiye’de bir aldatmaca aşıldıktan sonra göğüslenemeyecek zorluk yoktur. Aşılması zorunlu olan aldatmaca, hepsi aynı mayadan yapılma oldukları halde bir kısım halkın büyük çoğunluğu “güdülmesi” gereken sürü gibi görmelerinden doğuyor. Din konusundaki tartışmalar Türkiye’deki aldatmacanın merkezini teşkil etmektedir. Yöneticilerin oldukları gibi görünmedikleri, göründükleri gibi olmadıkları esas husus Türkiye’de dini ilgilendiren husustur.
 

İrtica Elden Gidiyor, İsmet Özel (Sayfa 11 - Tiyo Yayınları)İrtica Elden Gidiyor, İsmet Özel (Sayfa 11 - Tiyo Yayınları)
Meyrem KARADENİZ, bir alıntı ekledi.
13 Mar 16:07 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Yazar demek öncü aydın demekti.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 32 - Can Sanat Yayınları)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 32 - Can Sanat Yayınları)
Erkan Akdemir, Eşekli Kütüphaneci'yi inceledi.
10 Mar 15:27 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Bu kitaba inceleme yazmamak büyük bir haksızlık olur. Ve burda yazacaklarım incelemeden çok reklam amaçlı bir yazı olacak. Aslında reklam demek belki yanlış ifade olur. Onun için yazarı ve kitabı tanıtma diye çeviriyorum.

Hepimiz bu sorulara denk gelmişizdir.
-Kitap okumak istiyorum hangisini önerirsiniz?
-Bir arkadaşım ( sevgilim, kardeşim, dostum vb.) var hangi kitabı önerirsiniz?
Bundan sonra bu sorulara vereceğim ilk cevap işte bu kitaptır.

Kitap aşkının/sevgisinin doruk noktasına ulaştığı bir kitap. Kardeşliğin, insanlığın, evrensel olarak ele alındığı bir kitap. Gelişimin, ilerlemenin, aydınlanmanın en büyük etkenin okumak olduğunu ve bu okuma eylemi için ne kadar emek verilmesi gerektiğini anlatan bir kitap.

Bu ülkede hiçbir güzellik ne yazık ki hak ettiği değeri görmüyor. Yada bin bir zorlukla görüyor ( çoğu zaman da çok geç oluyor ). Bu ülkenin her etnik yapısının kendine has güzellikleri vardır. Pek çok değerli yazar, aydın, sanatçı vardır. Ama ne yazık ki çoğundan haberimiz yoktur. Biz daha çok popüler olan, basit, sıradan şeylerden zevk alan bir toplumuz. Bu sayfada bile en çok okunan/beğenilen/değer verilen yazarlara bakınca ( yazar demek ne kadar doğru o da ayrı bir konu ) ne demek istediğimi anlarsınız.

Bu toplumda okunmayı bekleyen, hak edildiği değeri görmek isteyen o kadar çok yazar sanatçı ve eser var ki. İşte bunlardan biri de Fakir Baykurt’tur. Ve bu güzel eseridir.

Benden başka arkadaşlar inceleme yapmışlar kitap hakkında. Ben de bir kaç şey yazma gereksinimi duydum. Anatoprağı olan İç Anadolu’dan ( Ürgüp’ten ) göç ettirilmek zorunda bırakılan Yunanlı bir ailenin torunu olan Dimitrios Katsikas buraya bir ziyaret gerçekleştirir. Burda “Baba” lakaplı Aziz Güzelgöz ile tanışır. Ve Aziz’in evine konuk olunca hikayenin kahramanı olan Mustafa Güzelgöz ile tanışır. İşte hikaye bundan sonra başlar. Kitap okumak niye önemlidir? Kitap nasıl sevdirilir? Çocuklara, babalara, en çok da annelere kadınlara neden kitap okutulmalıdır? Kitap okuyunca neler değişir? Kitabın ülkeye gelişimi nasıl bir katkı sağlar? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını bu Harika eserde okuyacaksınız.

Fakir Baykurt okumamış tanımamış olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi okumalar...

Yedek subay demek bu milletin zaten aydın sınıfına, eğitim görmüş sınıfına aldığı vatan evladı demektir. Bu vatan evladı ilim ışığıyla memlekete, yerine getirmeye zorunlu olduğu hizmetten başka, vazifeden başka, bir de orduya giriyor. Düşmana göğüs gererek, askerlik vazifesini de yerine getiriyor. Bunlar ilim ve bilgi sahibidirler. Memleket bunlara her zaman muhtaçtır. Hele ordu içinde muharebe meydanlarında bin türlü ölüm mücadelesi yaparak tecrübe kazanmış, cüret ve cesaretlerine dayanıklılık vermiş olan bu memleket evlatları tercihen, en yararlı olabilecekleri yerlerde kullanılmalıdır. Bundan dolayı gerek kahraman ordumuzun bütün subayları ve gerek onların aralarındaki yedek subaylar tamamen emin ve rahat olmalıdırlar ve millet bunlara karşı vazifesini hakkıyla yapacaktır.

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Mustafa Kemal AtatürkAtatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Mustafa Kemal Atatürk

Doğru bildiğimiz yanlış deyimler.
Yanlış : Kısa kes Aydın havası olsun.
Doğru : Kısa kes Aydın abası olsun.

Aba, yünden dövülerek yapılan kalın ve kaba bir kumaş cinsidir. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlüğe de aynı ad verilir.

Balıkesir, eskiden en güzel aba kumaşlarının dokunduğu bir yermiş. Günlerden bir gün Balıkesir'e yolu düşen bir adam, buranın meşhur aba kumaşından bir elbiselik almış, memleketine götürmüş. Elbise diktirmek için doğru terzisine gitmiş. Terzi adamın ölçüsünü aldıktan sonra:
- Bu aba hem üstlük hem de şalvar dikmeye yetmez, deyince tepesi atan müşteri kızgınlıkla terziye bağırmış:
- Yahu nasıl yetmez? Etekleri kısa olsun, kısa kes Aydın abası olsun, demiş.
Bu söz, dükkânda bulunan diğer müşterilerin de çok hoşuna gitmiş ve dilden dile dolaşır olmuş.

Aba kelimesi ayrıca değişik tür ve anlamdaki deyimlerin doğmasına da sebep olmuştur:

Vurun abalıya. (Sessiz , güçsüz kişinin hakkının çiğnenmesi.)
Eski zamanlarda zenginler çuha şalvar, yok­sullar ise aba giyermiş. İşte o günlerden birinde gariban bir köylü ile zengin ağalardan birinin arasında bir ağız kavgası başlamış. Olay alevlendikçe alevlen­miş. Tartışma büyüdükçe büyümüş. Laf dalaşı bitmiş, boğuşma safhası başlamış. Ağayla köylü gırtlak gırtlağa birbirine girmiş. E kavga olur da halk durur mu? Hepsi etraf­larına halka olmuş kavgayı izliyormuş. Bir çekir­dek çitlemedikleri kalmış.
Etraftaki dükkânlardan birinin sahibi bak­mış ki, bu gidiş hiç iyi değil. Kavgayı ayıran da yok. Sonunda birinden biri ötekini öldürecek. “Bre ne bakıp duruyorsunuz öküzün trene baktığı gibi, vurun da ayırın şu adamları!” diye bağırmış. Kavgayı izleyenler arasında dükkân sahibinin çırağı da varmış. “Usta, hangisine vurayım?” diye sormuş. Dükkân sahibi ağaya vur dese başına dert açılır diye korkmuş. “Abalıya vur abalıya!” diye bağırmış.

Aba altından sopa/değnek göstermek. (Birini imalı bir biçimde tehdit etmek.)
Çobanların vazgeçilmez giysisi olan ‘kepenek’ de bir ‘aba’dır. Bir çoban düşünün, en az iki iri köpeğinin yanında, yetiştirilmek üzere küçük (enik) köpeği de olmalıdır. Çoban, çıkınının açıp yemeğe başladığında, eğitimli köpekler bilirler ki, çoban karnını doyurmadan sıra kendilerine gelmeyecektir. Sabırla beklerler. Ama enik, çobanla birlikte sofraya yanaşmaya kalkar. Bu durumda, çobanın göstereceği tepki bellidir; öncelikle abası (kepeneği) altındaki sopayı bir iki kez gösterir. Enik, kendisine gösterilen sopanın ne demek olduğunu anlamazsa başına ne geleceği bellidir, sopayı yiyecektir.

Abayı sermek. (İstenilmediği hâlde teklifsizce yerleşmek.)

Abayı yakmak. (Birine aşırı bir biçimde gönül vermek, tutulmak, âşık olmak.)
Kış aylarında dershanenin ocağı harıl harıl yanarak içeriyi ısıtırdı. Böyle bir dergâhta bir gün, sırtları abalı dervişler, Şeyh efendinin dersine ve tasavvuf bahsinde anlattıklarına o kadar dalmışlar ve kendilerinden geçmişler ki, arkası ocağa dönük olan bir dervişin sırtındaki aba, ocaktan sıçrayan kıvılcımla için için yanmaya başlamış. Dervişlerin hepsi kulak kesilmiş, Şeyhin anlattıklarını dinlemekte olduklarından, abası yanan derviş bile kendi sırtından çıkan dumanı fark etmemiş. Pir aşkına, yar aşkına (Tanrı aşkına) içi yanan derviş, dünya ateşinin farkına varmamış.

Ayrıca Bir delikanlının,abasının (paltosunun) bir yanını yakarak bir evin dış kapısı önüne atmanın iletisi açıktır: “Bu evin kızı yengeniz olacak,yan bakanın….”

Aba altında er yatar. (Bir insanın değeri giyimiyle kuşamıyla ölçülemez.)

Abanın kadri yağmurda bilinir. (Bir şeyin gerçek değeri ona gereksinim duyulduğunda anlaşılır.)

Not : İlginçtir “Kısa kes Aydın abası olsun.” deyimini TDK’nun Atasözleri ve Deyimleri içerisinde bulamadım.

Black Hole, bir alıntı ekledi.
08 Mar 16:00

Tanrı denen kavram, zaten kendisi açıklamaya muhtaç olan bir şeydir. Açıkladığı iddia edilen problemden (canlılığın kökeni ya da evrenin kökeni gibi) daha büyük bir muammadır Tanrı kavramı. Bu yüzden bir şeyin cevabı olarak 'Tanrı yaptı' demek, aslında bir cevap değildir. Sadece 'Bilmiyorum' ifadesinin, allanıp, pullanıp gizlenmesidir 'Tanrı yaptı' demek.

Ateizmi Anlamak, Aydın TürkAteizmi Anlamak, Aydın Türk