• Yazar tarafından 1999 yılında kaleme alınan Atatürk’ü anlatan kitap, çok geniş bir araştırmanın ve kaynakların bir ürünü.
  Akademisyenlerin ve akılcı düşünenlerin referans aldığı kitap!
  Peki neden !
  Kitap ,Sevgili Atatürk’ün doğumundan itibaren gerek kendi çocukluğu, gerek Osmanlının son durumu, gerek Osmanlıda ki aydınlanma hareketi, gerek Avrupa ve Balkanlardaki milliyetçilik akımlarını ve tarihsel süreci çok geniş bir yelpazeden okuyucuya sunuyor.
  İşte bu bilgilerin ışığında Atatürk’ü anlayın diyor. 1900 lerin başlarında Jön Türklerin iktidarı ele geçirme çabalarından, Birinci Dünya Savaşına girişimize kadar iktidar hırsının getirdiği hatalara kadar, her şey gözünüzün önünde ve siz karar veriyorsunuz doğru yada yanlışa. Ya da Bu daha doğru, bu daha az doğru yargısına.
  Ne Atatürk’ün, ne Jön Türklerin, nede Kurtuluş Savaşı sürecinde güzel ülkemizin bağımsızlık sürecinde emeği geçen asker yada siyasi yada diğer alanlarındaki adamların hataları, hırsları, başarıları üstü örtülmeden anlatılıyor.
  Bir sayfada doğru bulmadığınız bir davranışa sonraki sayfada daha makul bakabiliyorsunuz. Kitap yabancı bir aydın tarafından kaleme alınması nedeni ile hiçbir tarafın adamı olmadan dile getirilmiş yargısını pekiştiriyor.
  Yazar, Atatürk’ü ne övüyor ne yeriyor sadece dönemine göre olması gereken eylemleri yaptığına vurgu yapıyor. Atatürk tabu olmadan ete kemiğe bürünmüş bir insan olarak anlatılıyor kitabın en güzel tarafı da bu.
  Yazar Atatürk’ün savaşları, devrimleri yaparken. Bazen hırsının dozunu kaçırdığını da dile getiriyor. Ancak hiçbir insanın her an doğru noktada duramayacağını da...
  Silah arkadaşları ile ters düşmesini, hatta bazılarının Atatürk’e suikast olayından sonra idam edilmesi gibi hassas noktalarda, İmparatorluktan Cumhuriyete geçişin bir sancısının sonucu olmasına da vurgu yapıyor.
  Kısaca o dönemde yapılan doğru ve yanlışları yargılamak isteyenlere akılcı bir kaynak.
  Atatürk’le beraber Osmanlı, Avrupa, Osmanlı Aydını, Cumhuriyet Aydını, ekonomisi, siyaseti, eğitimi, tarihi, dili, dini, yenileşmesi kısaca tarihsel değişimde anlatılıyor kitapta.
  Atatürk’ün özel hayatı, eğlencesi, kadınlarla ilişkisi, sıcak bir aile ortamı kurma çabası. Tüm bunlara rağmen gerek özel hayatında gerek siyasi ve sosyal hayatta yalnızlığı da görülüyor.
  Tüm bu yenileşme, kültürlü ve aydın bir Türkiye yaratma çabaları derin bir birikiminin sonucu olduğunu, yalnızlığına da yine bu derinliğinin sebep olduğunu, kitabı okuyunca anlıyorsunuz.
  Kısaca Sevgili Atatürk’ü duygusal bağla sevmekten öte anlamak için okumak isteyenlere, Sevgili Atatürk ve etrafındaki olup bitenler hakkında zengin bir kaynak.
 • Türk Cihan Hakimiyeti, ikinci bir destan ile sağlanır. O destan da Çağdaş Medeniyet ve Bilim seviyesine ulaşmakla mümkündür. Okyanus Devrimleri ile karanlığa gömülen Orta Asya kavimlerinin başında gelen Türklerin, tekrardan Dünya Siyasi Tarihini değiştirebilmesi için Bilimsel Aydınlanma Çağını yaşaması gerekir. Türk Genci; Oku, çalış ve disiplinli ol, ol ki Orta Asya'da sömürülen soydaşlarını, Ortadoğu'da katledilen dindaşlarını koruyup, kolluyasın.
 • Kitap inceleme yazısı

  Kitap adı: Atatürk ve Aydınlanma
  Yazarı. : Prof.Dr. Kemal Arı
  Yayınlayan: http://www.sentezkitap.com
  isbn. :978-605-9922-66-1
  Barkod. :9786059922661

  Basım. : 2.Baskı Kasım 2017

  Bu kitabı iki kez okuma imkânım oldu.
  Birinci baskısını öneri üzerine almıştım.
  Genişletilmiş ikinci baskısını da tanıdığım bir yayınevi yapınca, baskı öncesi redaktör gözüyle tekrar okumam gerekti.
  Her okuyuşta da farklı izlenimler, bilgiler, duygular edindim.
  Öncelikle şunu belirteyim, biyografi ve methiye ağırlıklı bir eser değil.
  Çağlar öncesi, medeniyetler ve düşünceler tarihinden kronolojik kesitlerle başlamış anlatımlar. Tarihin dönüm noktaları, yanılgılar ve sonuçları irdelenmiş ve bize bakan yönü masaya yatırılmış.
  Felsefe, bilim, din, medeniyetlerin tarihsel gelişimi.
  Sanayi devrimi, dünya siyasi tarihi, osmanlının son dönemi, niçin kalkınma ve aydınlanma hareketinin hakkını veremedik....ve benzeri konularda yerinde tahliller içeriyor kitap.
  Kurtuluş mücadelesi sonrası, Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyetimizin kuruluşu 1923'den, 1938 vefatına kadar 15 yılda katedilen yolu, devrimleri, kazanımları, yenilikleri akıcı bir anlatımla okuyacaksınız eserde.
  Yaşamda geçerli olan vicdani gerekçe ve bilimsel kriterlerle adım atmaktır.
  Yanılabilir ve yanıltılabilirsiniz de.
  Yeni durum, bilgi ve bulgularla senkronize olup yeni donanımla ikinci hamleyi yaparsınız.
  Mahcubiyet hissetmezsiniz, vazgeçilmez değilsiniz, dünya döndükçe son noktayı da siz koymayacaksınız.
  İşte bu saydığım ilkelerle yola çıkmıştı Mustafa Kemal ve Atatürk olarak yoluna devam etti. Problemi teşhis etmişti o.
  Tahlili ise okuduğu yüzlerce kitap ile yaptı.
  Tüm duyularına hal çareleri sentezledi.
  Ve uyguladı, daha iyisini yapabilmemiz için bize uygun zemini miras olarak bıraktı.
  Son söz olarak şunu eklemek isterim.
  Yangında ya da depremde evi yıkılsa insanın ve bir mimar onu karşılık beklemeden yeniden inşa etse, tam gönlünüze göre olmasa bile, en insaflı bir bakış açısı ile, mimara karşı vefa ve minnet borcumuz olmaz mı?
  Ev yeniden yapıldığına göre, kendi imkânlarımız ölçüsünde büyültürüz, dekore ederiz. Aynı şartlar bir vatan için de geçerli değil mi?
  Güzel bir vefa kılavuzu olan bu kitabın, her kitaplıkta bulunması ve okunmasını öneriyorum.
  Ali Rıza Malkoç
  23.11.2017
  Samsun
  http://www.arm.web.tr
 • Günaydın!!
  Bugün günlerden Atatürk...
  Yas günü değil; anma, aydınlanma, eseri ve emaneti olan laik-demokratik cumhuriyet ile devrimleri korumak için mücadele günü...