Ç, bir alıntı ekledi.
04 May 08:48

''Zaman korkunç çabuklukla geçiyor ve geçmiş gitgide anlaşılmaz oluyor.''

Ayrılık Valsi, Milan KunderaAyrılık Valsi, Milan Kundera
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 16:40 · Kitabı okuyor

"Yeryüzündeki en keskin kadın düşmanlarının kimler olduğunu biliyor musunuz? Kadınlar baylar. Neden bizi baştan çıkarmaya çalıştıklarını sanıyorsunuz. Tanrı, kadınların yüreğine öbür kadınlardan nefret etmeyi aşıladı, çünkü insan türünün çoğalmasını istiyordu."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 40 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 40 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 16:37 · Kitabı okuyor

"Bir sarışın bilinçsiz olarak saçlarına uyar. Özellikle de bu sarışın saçlarını sarıya boyatmış bir esmerse. Rengine sadık kalmak ister ve narin bir yaratık, uçarı bir bebek, her şeyden çok dış görünüşü için kaygılanan bir yaratık gibi davranır ve sevecenlik ve hizmet, kibarlık ve nafaka ister, kendiliğinden herhangi bir şey yapabilme yeteneğinden yoksundur, dış görünüşü tepeden tırnağa incelik ve içi tüm kabalıktır. Siyah saç evrensel bir moda haline gelse, bu dünyada çok daha iyi yaşanırdı. Şimdiye dek gerçekleştirilen en yararlı toplumsal reform bu olurdu."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 39 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 39 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 16:33 · Kitabı okuyor

"Sarı saçlar ve siyah saçlar, insanın yaradılışının iki kutbudur. Siyah saçlar erkeklik, yüreklilik, içtenlik, eylem anlamına gelir; sarı saçlarsa kadınlığı, sevecenliği, güçsüzlüğü ve pasifliği simgeler. Demek ki bir sarışın gerçekte iki kat kadındır. Bir prenses ancak sarışın olabilir. Yine de bu nedenle kadınlar, olabildiğince dişi olabilmek için, saçlarını hiçbir zaman siyaha boyamazlar da sarıya boyarlar."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 39 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 39 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:41 · Kitabı okuyor

"Sizi anlıyorum ve düşüncenizi değiştirmeniz için uğraşmayı denemeyeceğim. Dünya'yı düzeltmeyi istemeyecek kadar yaşlıyım."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 33 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 33 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:36 · Kitabı okuyor

"Yaşamı bize bağışlandığı biçimde kabul etmek gerektiğinden eminim. İlk emirdir bu, on emirden önceki. Tüm olaylar Tanrı'nın ellerindedir ve bunların gerçekleşmesi konusunda bir şey bilmiyoruz. Bununla, yaşamı bize bağışlandığı biçimiyle kabul etmenin, önceden kestirilmeyeni kabul etmek olduğunu söylemek istiyorum. Ve bir çocuk, önceden kestirilmeyenin ta kendisidir, ne olacağını, size ne getireceğini bilmezsiniz, özellikle bu nedenle onu kabul etmek gerekir. Aksi halde yarım yaşarsınız, yüzme bilmeyen ve okyanus boyunuzu geçtiği halde gerçekten okyanus olduğu halde kıyıya yakın debelenen biri gibi yaşarsınız."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 32 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 32 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:24 · Kitabı okuyor

"Aşırı bir aşk, suçlu bir aşktır. Karınıza beslediğiniz aşırı sevgi, duyarsızlığınızın ödün veren kutbu değildir, onun kaynağıdır. Karınız sizin için her şey olduğuna göre, tüm öteki kadınlar sizin için bir anlam taşımazlar, başka bir deyimle onlar sizin gözünüzde orospudurlar. Ama bu Tanrı tarafından yaratılan kişilere karşı büyük bir küfür, onlara yönelen büyük bir nefrettir. Bu tür aşk bir hezeyandır."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 31 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 31 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:16 · Kitabı okuyor

"Bir kadını baştan çıkarmak, herhangi bir budalanın yapabileceği şeydir. Ama ilişkiyi kesmeyi de bilmek gerekir, olgun bir erkek bundan anlaşılır."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 30 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 30 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:14 · Kitabı okuyor

"Bir kadınla buluşmaya giderken yanına kırbaç al!" Nietzsche

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 17 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 17 - Can)
Gözde, bir alıntı ekledi.
01 May 01:11 · Kitabı okuyor

"Bu ülkede, insanlar sabahlara saygı göstermiyorlar. Uykularını bir balta vuruşuyla kesen bir çalar saatle kendilerini kabaca uyandırtıyorlar ve hemen uğursuz bir aceleciliğe bırakıyorlar kendilerini. Bir şiddet hareketiyle başlayan bir günün daha sonra ne olabileceğini bana söyleyebilir misiniz? Çalar saatlerinin her gün küçük bir elektrik şoku geçirttiği bu insanların başına ne gelebilir? Her gün şiddete alışıyorlar ve her gün zevki unutuyorlar. Bir insanın yaradılışını oluşturan, inanın bana, bu sabahlardır."

Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 27 - Can)Ayrılık Valsi, Milan Kundera (Sayfa 27 - Can)