Habibe, Kör Baykuş'u inceledi.
 12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elime aldığım 2 kitabın da sonunu göremeyince bu kendi incecik alt metni ansiklopedik kitap ilaç gibi geldi desem abartmış olmam. 2 saatte okunmasına rağmen üzerine düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Zira düşle gerçeğin ayırdına varmak zor ve olaylar birbiriyle fazlasıyla ilintili. Yani her şeyin bir nedeni var. Bunları anlamlandırmaya çalışmak hem güç hem güzel.

"Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar." cümlesiyle söze giriyor Sadık Hidayet. Karakterimiz yatağını mezara benzeten bir dünya yorgunu. Varın siz düşünün bütün kitap boyunca olan ruh halini ve iç hesaplaşmalarını. Onun savaşı kendiyle, sevemediği bu dünyayla. İçini çürüten, onu kendine insanlara en çok da üzerinde nefes almak zorunda olduğu dünyaya küstüren onca acısı ve yalnızlığı var. Kendi bulmaya çalıştıkça yitiriyor, yok oluyor..

Kitap sonundaki mini analizi okuduğumda yazarın kendini anlattığı bir kitap olduğunu öğrendim. Ki zaten önsözde de belirtildiği gibi yazar malesef ki dünyanın kötülüğüne dayanamayıp terk etmiş hayatı kendi isteğiyle. Yani yazarı tanımak için güzel ve kederli bir seçenek #KörBaykuş
Yky'de çıkmasına rağmen ben tasarım ve yayınevini sevmemden ötürü Ayrıntı tercih ettim. Siz bilirsiniz, huzurlu okumalar fakat bu kitapta aramayın o huzuru :)

Melehat Akis, Tutku Oyunları'ı inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

'Tutku oyunları serisinde fazlasıyla yetişkinlere yönelik içerik bulunmaktadır. Aşırı tasvir ve ayrıntı yer almamasına rağmen kaçırma, tecavüz ve hem fiziksel hem de psikolojik şiddet mevcut. Bu tür içerikleri okuyamıyorsanız lütfen bu kitabı almayın. Hazırsanız, hoş geldiniz yolculuğun tadını çıkarın.'

Yazarımız kitabın başında uyarmış herkesi. Sabrın varsa oku, yoksa okuma diye. Düşünceli davranışı için tebrik edip, yorumuma geçeyim izninizle. :)

Adını gören herkes istisnasız erotik bir roman okuyacağını sanıyor. Başta ben de öyle sandım; ama kesinlikle bu kitap erotik roman değil -ki yazar bu tür sahneleri üstü kapalı geçmiş ki, kitabı okurken ne kadar yanlış bir ŞİDDET. Sadece fiziksel değil, aynı aman psikolojik şiddet. Şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmem hemcinslerim gibi ama psikolojik şiddet kitabın en başından en sonuna kadar öfkelendirdi beni. Bazı arkadaşlar kitabı okurken çok gerildiklerini söylemiş. Bende o gerilme olmadı, ancak çok yoğun öfke mevcut hala.

Kısaca özete gelirsek; Claire, 26 yaşında bir meteoroloji uzmanıdır. Çalıştığı şirketin el değiştirmesi sonucu işsiz kalır ve borçlarını ödemek için bir barda barmenlik yapmaya başlar. Claire'in son derece sıradan bir hayatı vardır; taa ki Anthony'le tanışana dek. Kitap Claire'ın tanımadığı bir odada gözlerini açışıyla başlıyor. Kızımız fazlaca örselenmiş bir durumda. Ve önceki gecenin anılarını anımsayınca durumun ne kadar da kötü olduğunu fark ediyor. Bara gelen Anthony tarafından alı konulmuş durumda. Sebebi ise ne olduğunu önemsemeden imzaladığı bar peçetesi. Anthony'e göre bu peçete bir anlaşma! O Claire'ın borçlarını ödeyecek, Claire ise Anthony ne isterse onu yapacak!
Başlarda Claire o odadan kurtulacağını, bu yaşadıklarını geride bırakabileceğini düşünüyor. Ama her küçük isyanında ya da karşı koyuşunda cezalandırılıyor. Cezalar başta fiziksel şiddet gibi görünse de, asıl daha etkili olanlar psikolojik olanlar.

Anthony, çok çok kötü bir adam. Kitapta Anthony'in geçmişine ait birkaç bölüm var sadece; ama o da Anthony'nin ailesiyle alakalı. Yani olaay çoook eskiye dayanıyor. İlginç yanı ise Claire'in büyükbabasının da yer alması. Büyükbabasının onlarla ne gibi bir alakası var sorusunun cevabı bu kitapta yok ama ikinci de belki alırız.

Gündoğumu, Suskunlar'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beni içine alıp sürükleyip adeta okumadığım anlarda merak ile tekrar okumayı beklediğim kitaptı. İçindeki muhteşem ayrıntı ve o ayrıntı kadar sürükleyici üslup kitap için diyebileceğim en önemli kısım. Bununla birlikte neydi o ayrıntılı anlatım. Bir ara gözlerimin önünde o kalabalıkla ve ayrıntıyla ne yapacağımı düşünmedim değil. Ve kitabın sok cümlesi ile hayran olduğum bu kitabı hakkındaki incelemeyi bitiriyorum :
“Belki de susmak , gerçeği anlatmanın tek yoluydu”

Tülay, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

68 sayfaya sığdırılmış dolu dolu bir duygu hikayesi. Adını bilmediğimiz bir kadından, ismi kitap boyunca zikredilmeyen bir adama yazılmış uzun bir mektup. Aslında biraz da sitemle yoğurulmuş 'Sana, beni asla tanımamış olan sana.' hitabıyla başlıyor mektup. Her cümlede her kelimede kendini öyle bir ifade ediyor ki Bilinmeyen Kadın, tüyler ürpertici alıntıların altını çizmek kalıyor geriye.
Stefan Zweig'in okuduğum kaçıncı kitabı kim bilir ancak bu kitabın tadını diğer olağanüstü kitaplarına kıyasla daha fazla hissettim (ki tam bir Zweig bağımlısıyımdır.). Bu kitabı kaçıncı okuyuşum sayısını unuttum. Ama her okuduğumda altını çizecek yerler buldum. Hatta kitapta çizilmedik yer kalmadı desem yeridir.
Okuyan bazı arkadaşlarım baş karakterimizin saplantılı ve gerçeklikten uzak olduğu eleştirisini yaptı. Okurken bunun bir kitap ve kurmaca olduğunu hatırlayarak okursanız daha çok zevk alacağınız kanısındayım. Zira Zweig okuyanlar bilirler ki, onun o kısacık kitapları bir öyküden, bir anlatıdan daha fazlasıdır. Kişi tahlilleri, psikolojik olarak içerikteki yoğunluk, üslup, içimi titreten o müthiş küçük ayrıntı kelimeler..Hayatımda okuduğum ve başyapıt sayabileceğim kitaplardan biri. Okumayan kalmışsa hala, yarından tezi yok edinsin bir tane. 1 saatte bitecek enfes bir hikaye.

" Hayır, beni tanımamıştın, o zaman tanımadın, asla, asla beni tanımadın. Sana o anın hayal kırıklığını nasıl anlatabilirim, bilmiyorum sevgilim -çünkü o zaman böyle bir kaderi, senin tarafından tanınmamak gibi ömrüm boyunca mahkûm olacağım bir kaderin acısını ilk defa yaşıyordum ve şimdi de o kaderle ölüyorum: senin tarafından hiçbir zaman tanınmamış olarak."

instagrmkahvecisi, Balık Çorbası'ı inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde

Görsellerini sevdiğim kitabın yazı stili de ayrı güzel. Arada bazı yazılara renkli olarak vurgu yapması güzel bir ayrıntı olmuş. Kişisel gelişim +8 yaş için geçen kitabı ben daha küçük olan çocuğuma keyifle okudum. Kitabın sonundaki izgören akademi tanıtımına bayıldım ki zaten bir A. Ş. İzgören hayranıyımdır.

Musab, bir alıntı ekledi.
22 Mar 11:03 · Kitabı okuyor

Karmakarışık bilgi ve fikirlerle dolu beyin, istediği bilgiyi, kendisine gerekli olduğu an, bu kalabalığın içinden tutup çıkaramaz. Çünkü beyindeki bilgi tortusu hiçbir elemeye tabi tutulmamıştır. Sadece okunan kitapların içerdiği bilgilerle beraber bir sürü ayrıntı üst üste yığılıp kalmıştır.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
Sevgi, Leylim Leylim'i inceledi.
 22 Mar 02:35 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bir aşkı mısralara dökmek her babayiğidin harcı olmasa gerek.

Çoğumuz duyguları ifade ederken sıkıntı yaşarız. Duygular hissedildiği anda bir karmaşa olur, hepsinden önce kaybetme ve red edilme korkusu öyle bir sarar ki insanı... Birde karşı tarafın sevemeyip, başka biri ile olma ihtimali... Yazmayı bırakın bunları düşünmeyi göze alamayız.

Bir aşk var Ahmet Arif'ten Leyli'sine... Tüm imkansızlıklara rağmen, var olmayı yaşamak sayan bir aşk. Koşulsuz sevgi bu, çıkarsız, saf bir adanma.... Çoğu zaman Ahmet Arif'in bu denli tutkusuna farklı farklı anlamlar buldum. Ama bence en güçlüsü, Leyla Erbil'in muazzam zekası. Bir insanın güzelliğinden öte size düşündürdükleri, tutkuyu yaratır. Ben bu mektuplarda bunu gördüm.

Edebî mektupların belki en çok okunan eseridir; Leylim Leylim. Nedeni tabiki eksik yanımız ve aradığımız aşkın tanımı.

Peki bu denli bir tutkunun kadını olan Leyla Hanım kim?

Leyla Erbil müthiş bir yazardır. Kendisi Pen ödülleri almış ve ilk defa Nobel Ediyat ödüllerine aday olarak gösterilen ilk türk kadın yazar olma başarısını elde etmiştir. Böyle bir efsaneden hikaye ve şiirlerine yorum isteyen; Ahmet Arif'in haklılığını görüyoruz. Kitaplarında kurgu ve estetik ustaca işlenmiş. Ödül törenlerine katılmayı tercih etmeyen bir yazardır. Her şeyi ile zarif bir bayandır.

Ahmet Arif ise hayatı siyasi olaylar ile çalkantılı olan ve bu ortamda muazzam bir ilgi ile yazılarını gençlere ulaştıran bir şairdir. Kürtçe, Zazaca, Türkçe'ye çok hakimdir. Leyli'sine seslenirken bir keresinde bu üç dilin karışımı ile "Leylikom" diyor. Sevgisini kendinden bütün parçalara yaymak istercesine sesleniyor... Benim için bir duyguda tüm dillere bedelsin der gibi.

Mektuplar bir dönemin siyasi olaylarından tutun, farklı yazarların hayatından kesitlere kadar farklı bilgiler içeriyor. Yoksulluk, gazete ve dergilerde yaşanan sansürker, sıkıntılar... ve daha bir cok konuya deginmistir Ahmet Arif. Kitabın ana teması kuskusuz devlerin aşkı oluyor.

Çok söz söylenebilir aşk üzerine ama Ahmet Arif'in anlatımının üzerine katacak sözcük bulunamaz. Bir tek ayrıntı var Ahmet Arif'in çokta nazik bir aşık olmadığı. Dili gündelik dil ve argo kelimeler çok fazla kullanılmış. Kendisinin bile sansürlediği sözcükler var.

Hepsi bir yana onların arasındaki dünyayı ancak şöyle ifade edebilirim. Bu dünyaya ait bir aşk değildi. Onların aşktan öte bir dünyası vardı. Ne bir Ahmet Arif olunabilir ne de Leyla Erbil. Aşkını haykıran Ahmet'e karşı Leyla Erbil'in ondan nasıl uzak kaldığını anlamak güç. Ruhları şad olsun. Herkesin bu içten aşkı okumaya gerçekten ihtiyacı var.

Keyifli okumalar!

Tuğba kara, Siz Kimi Kandırıyorsunuz!'u inceledi.
21 Mar 23:01 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 5/10 puan

Anlayamadığım şekilde biten bir kitap. Başlangıçta adının hakkını verirken sonlara doğru alaka kuramadığım bölümlerle doluydu. Kötü demeyeceğim ama Soner Yalçın'ın daha iyi kitaplarını da okumuştum. Ayrıca kitaptaki birkaç ayrıntı rahatsız ediciydi. Tarafsız bir yazar değil bu bilinen bir gerçek fakat haklıyada hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak bence Yalçın'ın okunmasa da olur diyebileceğim bir eseri maalesef.

Sultan, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:37 · Kitabı okuyor

Hayat, ayrıntı olarak bakmaya şartlandırıldığımız için göz ardı ettiğimiz yerlerde aslında.

Hayat, Engin GeçtanHayat, Engin Geçtan
İnci Kayar, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 21:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pelwaşen
...
- Nasıl yani?
- Öyle işte komutan bunu da gelip sana haber vermek istedim
- iyi yaptın ağam
- Onlar seni gördüler mi ?
- Yok onlar hızlı hızlı arabaya binerken çevreye hiç
bakmıyorlardı.
- Nereye gittiklerini gördün mü?
- Hayır komutan
- Tamam ağam ne ikram edeyim sana
- Hiçbir şey komutan ben gideyim
- Dur ağam bu dediklerini yazılı ifade olarak almalıyım
- Tamam komutan
- Oğlum yazıcı gel oğlum buraya
- Geldim komutanım
- Beşir ağamın söyleyeceklerini hemen yaz ve imza alalım ağamızdan
- Tamam komutanım ağam seni dinliyorum sen anlat yazacağım
- Tamam oğlum
BeĢir ağa bir kez de yazıya geçmesi için olayları anlattı. İfadesi bitince imzasını attı ve komutan Beşir ağayı kapıda uğurladı. Önemli sır Beşir ağayla gitmeyecekti. Zira bu durum büyük bir ayrıntı idi. Yeni hesapların başlangıcı idi. Ama Baz neden karakola bildirmemişti. Üç gün sonra da İşte cenazesindelerdi. Komutan da gelmişti hem üzgün hem de şaşkındı. Akşam taziye evi dolup taşmıştı.
Ertesi gün karakolda bulunan komutan odasında Beşir ağanın ifadesini okurken asker içeri girdi
- Komutanım sizi bir çocuk görmek ister - Gelsin bakalım o çocuk
Çocuk ürkerek girer içeriye ...

Pelwaşen Dağılan Yapraklar, İnci Kayar (Sayfa 94)Pelwaşen Dağılan Yapraklar, İnci Kayar (Sayfa 94)