Burak, bir alıntı ekledi.
Dün 12:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ve bir kaçıştı İstanbul, umudun yitirildiği noktaydı, göz yaşları sel gibi akmaya başladığında, önüne katar İstanbul’a sürüklerdi umutsuzları.

‘‘bulamadım babanı fiko, dedi, ‘’iyi arasaydın anne çünkü babamı sen kaybettin.’’ dedi. oğlu.

Ah gamlı kış güneşi, aydınlığın,

Bütün suçlarımı kalbimde taşırım

Görerek ah görerek bilerek bir yığın

Karanlık gündüzün üstünde yaşarım.

Bosna kahraman, cefakar ve çileli Bosna, bir evladını daha bekliyordu şimdi, geri dönmesi için. Umutla.

“Savaş insana her şeyi öğretir. Bir de barış içinde yaşamayı öğretse keşke.”

Ve bir kaçıştı istabul.Umudun yitirildiği noktaydı.Gözyaşları sel gibi akmaya başladığında, önüne katar istanbul'a sürüklerdi umutsuzları.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
Mehmet Ali ŞAN, Ruh Adam'ı inceledi.
09 Mar 19:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşkı, çaresizliği, gururu, sadakati, zarafeti, asaleti bu kadar güzel anlatan pek fazla kitap yoktur Türk edebiyatında. Selim'e acımak gelir bazen içinizden, bazen Ayşe'ye içiniz parçalanır. Güntülü'nün güzelliğine kapılırsınız siz de, Leyla Mutlak'ın asaletine hayran kalırsınız. Kitapta "mutlak seveceksin" ve "geri gelen mektup" adında iki şiir yer alır. Özellikle "geri gelen mektup" şiiri yazarın aynı zamanda ne büyük bir şair olduğunun da ispatıdır.
Romanın ilk kısımlarında Ayşe'nin okula gelip derse girdiği bir sahne vardır. Güntülü'ye sorular sorar ve cevaplar gelir. O sorular ve cevaplar ne güzeldir ve Güntülü'nün bir cevabı nasıl da Ayşe'nin kaderi olmuştur: Gönlüm dolu âh u zar kaldı.
Kitabın sonunda Selim yargılanır ve o sahnede Selim'in ceza almamasını isteyen tek kişi annesidir. O sahne annelere okunursa veya okutturulursa "yaaa işte anne yüreği" cevabı annelerden gecikmeden gelecektir.
Yargılanma sahnesi biraz fantastik gibi gelse de sıkılmak söz konusu değil.

Atatürk, Mutfak Projesi ve Türk Kadının Önemi. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Herkesin malumu böyle bir kurucuya sahip olmak insani değerleri yükseltmek için çalışan bir Ulu Önder'e sahip olmak başka kimselere kısmet olmamıştır Türk'ten başka. Avrupa ülkeleri kadın hakları ve eşitlik kazanmak için senelerce uğraştı hatta kan döktüler lakin biz şanslı olanlardandık. Türk kadını'na ve gücüne olan güveni ile bunu başaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 93 harbiden beri Rusların elinde olan Bitlis'i geri aldığımız 1916'da başlatmak istediği ve işgal altındaki İstanbul'a kurtuluş'un sembolu olan bir proje. Özellikle kadınlar için dönüm noktasi olmuştur. İşte o proje ve Zekiye Hanım'in önemi;

yıl 1916. Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal Bitlis cephesinde çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor ve çadırına geliyor, yaveri İzzettin çalışlar´ı çağırıyor ve eline bir not veriyor. Notta ne yazıyor biliyor musunuz? "Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına serbestîsini vermek, onu erkeğinin yanında eşit haklara sahip kılmak". yıl 1916, Türk kadının değil adı, değil kimliği, hiçbir şeysi yok. Sokağa çıkma hakkı olmayan bir Türk kadını.
Çünkü Atatürk bu savaşta Ayşe Hatunu tanımıştır.
Ayşe Hatun kimdir?
Sekiz aylık kızı kucağında omuzun da mermi ve cepheye cephane götürüyor. Sekiz aylık kız dinler mi düşmanı, ağlamaya başlıyor. Ayşe Hatunun korkusu, ya düşman fark ederse ele geçirirse silahlar bu korkuyla, çocuğunu göğsüne yaslar, düşman biraz geç gider, indirdiği zaman kendi elleriyle çocuğunu şehit ettiğini görecektir. Ayşe hatun ya da diğer adıyla Tayyibe Hatun. Çocuğunu koyar üzerini bayrakla örter ve aynen şunları söylemiştir "sen yüzlerce binlerce yıl sonra doğacak Türk çocukları için şehit oldun. Bu benim için de senin için de bir şereftir. Yeter ki vatan sağ olsun" omzuna alıyor cephanesini ve yola koyuluyor.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
Kurtuluş Savaşı'nda Kütahya sırtları, eksi 30, eksi 40. ve 75–80 yaşlarında bir nine. Bütün yorgan battaniye ne varsa cephanenin üstüne örtmüş kendisi pazen elbiseyle. Aynen şunları söyler Paşa: "nine kar sepeliyor hava çok soğuk bari şu yorganı alsan sırtına" dendiğinde verdiği cevap "dokunma ona, o millet malıdır, nem kapmasın. Ben bir ölürüm ama onunla binler doğacak binler. Hayır, oğlum hayır hiç üşümüyorum, soğuğu hiç duymuyorum ki. Düşman bu topraklara girdi gireli benim içim yanıyor içim a oğul" diyen bir nineyi tanıdı Mustafa Kemal.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
albay Hulusi Atağ´ın kafilesinde olan genç bir kadınımız hastadır ve cephane taşırken yere düşmüştür, ölmek üzeredir. Hulusi Atak sorar "bacım bana adını söyle seni tarihe yazdıracağım" dediğinde aldığı cevap "adımı ne yapacaksın a oğul yaz benim adım Anadolu" diyen kadınımızı tanıdı
çünkü Atatürk bu savaşta ,
dünyaya adı tek geçen Zekiye Hanım'ı tanıdı. 10 aralık 1919 öğretmen okulu bahçesine 3000 kadını toplamış, 3000 kadın, yapımcısı, dinleyicisi, konuşmacısı. Kadın olan dünyada ilk mitingdir bu, onun için dünyaya ilk geçmiştir. Peki, Zekiye Hanım nasıl toplamıştır, cep telefonu yok faks yok, hiçbir araç yok. Hadi bunlar oldu farz edelim. Kadının sokağa çıkma hakkı yokken 3000 kadın nasıl organize oldu dersiniz. Zekiye Hanım'ın "Mutfak Projesi", inanılmaz bir proje mimarını tanıdı,
Atatürk, Zekiye hanım'ı, nakiye hanımı tanıdı bu savaşta.
Atatürk Melek Reşit´i tanıdı,
Atatürk Şukufe Nihal´i tanıdı ve
Atatürk ekmek pişirerek askere götüren ama bu düşmanlar tarafından tespit edilip askerimizin yerini öğrenmek için çok işkence gören ama söylemediği için ekmek pişirdiği fırına atılarak yakılan Nazife kadını tanıdı bu savaşta.
Bu savaşta Atatürk Taccülcalala Hanımı tanıdı Atatürk Üsteğmenlerimizi, Binbaşı hanımlarımızı tanıdı,
bu savaşta Tuğgeneral rütbesi verilmesi öngörülen 8 yaşındaki, evet yanlış duymadınız 8 yaşındaki Nezahat kızımızı tanıdı. İşte Nezahat kızımızın yanında şehit olan bir erimizin cebinden çıkan bir mektubunda annesine şöyle yazmış "anne Nezahetle babasının arasındaki konuşmayı duyaydın benim burada niye olduğumu anlardın" demiş ve bu arada şöyle yazmış" biz Mehmetçik Nezahet´e türklerin Jan Dark'ı diyoruz" demiş. Jan Dark'ı ortaokuldan beri tanıyoruz ama Nezahat´i yeni duyuyoruz.
Ve nihayet şöyle tanımladı Türk Kadınını Atatürk.
"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu Kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."
Tarih, Türk Kadınının kahramanlığına çok kez şahit olmuştur.
—Erzurum da düşmana karşı kahramanca savaşan Nene Hatun´un bir örneği var mı acaba?
—1919 yılında İzmir´imiz işgal edildiği zaman Konyalı kadınlarımız düzenli bir mitingle bunu protesto etmişlerdir, bu dünya´da bir ilktir.
—Ya da mermi taşıyan Kara Fatma´ların, dağlarda düşman kovalayan Ayşe Çavuş´ların, Defterdarın Hanım´ının, maraşlı kadın´ın bir örneği dünyada var mı acaba?
—ya da eşini, oğlunu damadını şehit verip, "vatan sağ olsun" diye haykıran başka bir milletin kadını var mı acaba?
ve daha niceleri...
"Ey kahraman Türk kadını! sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"
Nazım Hikmetten kadın:
kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
kimi der ki kadın
yeşil harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
kimi der ki ayalımdır
boynumda taşıdığım vebalimdir...
kimi der ki hamur yoğuran
kimi der ki çocuk doğuran,
ne o, ne bu, ne köçek, ne ayyal, ne vebal
o benim kollarım, bacaklarım, başımdır,
yavrum, annem, karım, kardeşiz
hayat arkadaşımdır.

Selin Soylu, bir alıntı ekledi.
04 Mar 17:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

+ Bulamadım babanı Fiko.
- İyi arasaydın anne, çünkü babamı sen kaybettin.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin

Anne Karenina kitabını çeviri olarak Yordam Kitap Hasan Ali Ediz mi Türkiye İş Bankası Yayınları Ayşe Hacıhasanoğlu çevirisi ile önerirsiniz

Erol Baykuş, Aylak Adam'ı inceledi.
28 Şub 16:01 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Bay C benim için çok özel bir roman kahramanıdır. Karaköy'den Taksime yürüyerek çıkmak gibidir , Cihangir'de MANZARA'da bira sigara içmek gibidir. Fındıklı parkında saatlerce öylece oturmak gibidir. Kendimi yalnız hissettiğimde yaptığım herşey Bay C'dir işte. Hep arama halinde olmaktır.
Kahramanımız roman boyunca İstanbul sokaklarında hep bir şeyler arar durur. Aslına bakarsanız kendisi de ne arayışta olduğunun farkındadır ne de ne aradığının farkındadır. Ama Yusuf Atılgan hep bunu ince ince okuyucuya hissettirir. Onu dövüp kaçan adamları roman boyunca arar mesela. Bir çeket renginin peşine düşer aradığını bulabilmek için. Bu arayış eylemini gerçekleştirirken de devamlı insanları izler. Toplumun sorunlu taraflarına takılır. İnsanların hemen hepsinden nefret etme aşamasına gelmiştir. Ciddi bir iletişim sorunu vardır.
Kahramanımızın böyle olmasında baba figürünü görürüz. Aylak Adam modernist bireyselci bir romandır. Karamazov kardeşlerde olduğu gibi , Ulysses 'te olduğu gibi yazarımız Oidipus kompleksi üzerinden kahramanın psikolojik durumunu inşaa eder. Yani babadan nefret eden oğul. Babayı kendine rakip olarak görür, onu yenerek onun yaşam kaynağı olan anneyi elde etmeye çalışır. Bu da bize Bay C'nin roman boyunca neyi aradığını açıkça gösteriyor zaten.
Takip ettiğini kadınlarda, onu dövüp bırakan adamlarda, mesleğini soran berberde, ne düşündüğünü söylemeden anlayan garsonda, otobüste ona sürtünen kadında ; sinema önünden alıp eve götürdüğü hayat kadınında, gezdiği bütün sokaklarda, Ayşe'de hep Anne sevgisini arar.
Fakat diğerleri onun ne aradığını anlamazlar.

Anna Karenina...1800'lerin Rusya'sini yansıtan ,ahlaki değerlerin nasıl carcur edildiği ,ahlaki ve dini emirlere karşı çıkan ,sadakat sınavının verildiği, uçuruma dogru sürüklenen hazin bir aşkın hikayesi ...


Anna Karenina klasik olmayı fazlasıyla hak eden kült bir eser.Tolstoy'un daha önce "Diriliş" kitabında da aynı şeyi hissetmiştim .Tolstoy sadece Rus'larin değil insanlığın acılarını işlemiştir kitaplarında.Anna da ise genel manada bir kadının hikayesi ele alınıyor .Ismi fark etmez.Ister Anna ,ister Ayşe ,ister Zeynep olsun.Kadının hikayesi ,tercihleri ve yanlisliklariyla günümüz penceresinden perdeleri araliyor bizler için .

Yazar Anna ile Vronsky aşkına paralel olarak Levin ile Kiti'nin aşkını ve evliliklerini gözler önüne seriyor .Okurlara ahlaki değerlerden yoksun sevgi ile saf ve ideal olan sevginin hayat standartlarindaki kalite kontrolünü ve kiyasini yaptırıyor .

Evlilik eşit kollu terazi gibidir .Sadece "ben" üzerine kurulan evlilikler eninde sonunda yükün ve beklentinin altında kalır ,ağırlığının altında ezilmeye mahkum olur ."Biz " üzerine kurulan evlilikler de ise sevinci,
üzüntüyü,sıkıntıyı birlikte boluserek mutlugun her daim dengede tutulması sağlanabilir.Sadece güzellik ,mal mülk,makam vs.gibi özellikler baz alınarak yapılan evlilik seçimlerde, bedensel (tensel ) aşkın ön planda tutulması çoğu zaman hüsranla neticelenmistir .Universitedeyken
"Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları "konulu katılmış olduğum bir seminerde yazar;seyahat birligi,sayfa birliği,sofra birliği gibi mutluluğun formülünü içeren "S" kuralını vermişti .Tüm bu "S"ler ailede bir araya gelince "Sevgi Birliğini " doguracaktir .Sevgi bir nevi kök hücre misali ,girdiği en metastaz durumları bile iyilestirebilecek kadar güçlü bir iksir .Anna'nin ilişkilerinde maalesef bu gözüme çarptı hemen .Sayfa birliği yok ,İlk eşinin kitap okuma saati olmazsa olmaz önemli ama odasında yalnız geçirmeyi tercih ediyor beyefendi .Sofra birliği çoğu zaman yok ,iş güç yoğunluğuna sığınıp ,yükselme hirsina yenik düşmüş bir ilişkiyle karsilasiyorsunuz.Seyahat birliği deseniz çoğu zaman "Ben " üzerine kurulu maalesef.Böylesine ayrı gayrı bir ilişkide sevginin olmasını ve ilişkinin uzun ömürlü olmasını bekler misiniz ?

Yalan üzerine bina edilmiş evlilik çoktan yikilmaya mahkumdur .Zemin sağlam değil bir kere .Üzerine istediğiniz kadar iyilik yapın ,iyi muamele edin,merhamet edin,istediğiniz kadar kat çıkın; temeli çatlak olduğu için elbet bir gün enkazin altında kalacaktır ilişki . Kitaptaki ilişkilerde dikkatimi çeken en önemli meselelerden birisi de ilişkiyi yaşayan karakterlerin burjuvazi ,yüksek aristokrasi hayatlarına rağmen kalbi ve ruhi hayat fakiri oluslari.

Anna ile Vronsky 'nin ilişkisinde
aşk şiddetli muhabbete ,bir başkasının hayatını kontrol boyutuna giren hastalık derecesinde kıskançlığa en açıklayıcı anlamıyla "iptila" ya askinlik ve taskinliga dönüşmüştür .Kıskançlık kişinin iç itminaniyla uyusamamasi ,mevcutla bir barisiklik problemi ,içsel bir yoksunluk görüntüsü ,kişinin kendisine yabancilasmasi ,kendisini onaylamamasi durumudur .Kıskançlık bir virüs ,nereye girerse oraya zarar verir. Hayatın her karesinde yeterince mutlu olamaz,kendi hayatlarını zehir eder bu hastalığa müptela insanlar .Ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi kendisini yer bitirir,ötekinin elindekilere bakmaktan kendi elindekileri göremez,ötekini fark etmekten kendisini fark edemez,kalbi ve ruhi zaafa uğrar,aklını işgal eder ,uykularını kaçırır .Acaba şimdi gitti ama orada bir kadına mi baktı ,neden bu kadar geç geldin,nereye gidiyorsun,beni seviyor musun gibi sürekli ,bitmek bilmeyen bir kontrol memuru
gibi;sevgiyi eriten ,sevgiyi yildiran ,aklın ve dengeli davranışların devreden çıktığı bir ilişki.Kitabın sonlarına doğru bu depresif hal beni bile bunalttı yani .


Ayrıca kitapta beni rahatsız eden oldukça önemli meselelerden birisi ,günümüzde de
hiç ama hiç yabancısı olmadığımız
"Elalem ne der " lafıyla hayatlarını adeta başkalarının yasamlarina ipotek etmiş
insanlar .En acılı zamanlarında bile
"elalem ne der " lafı kadar tesir edebilecek şifalı bir söz yok yani !!!

"Elalem ne der "sözü kadar duvarları yüksek bir hapishane var mı?’ diye soruyor bir düşünür. Evet, bu bir hapishanedir. Ancak bu hapishaneye insan kendi kendini mahkum ediyor.Nefessiz kalan ,başkasının umrunda olmayan sensin .Nedir bu başkalarına görünme ,bilinme çabalarımız ...Elalem ne der diye lüks,sasaali bir düğün yapıyorsunuz.
Kamera önünde alkislaniyorsunuz,kamera arkasında sizin o borçları ödemek için ne sıkıntılar cektiginizden elin alemin haberi yok maalesef !!! Bu örnekler cogaltilabilir .Ne isek o olmaya çalışalım ,şeffaf olalım .Nedir bu görünme ,yalandan gülümseme çabalarımız Allah aşkına ...
Bu durum Anna ile Aleksey Aleksandrovic ,Vronskiy,Kiti vs. ilişkilerinde oldukça bariz ve başarılı bir şekilde işlenmiştir.

Yazar gercekten karakterleri öyle güzel işlemiş ki ,çok sayıda karakter olmasına rağmen hepsiyle tanisikliginiz oluyor ,ayrı ayrı ozumsuyorsunuz .Kitapta "anne" olmamdan kaynaklanıyor olsa gerek hoşuma giden,taktir ettiğim karakterler arasında Doli ve Lvov
vardı .Ikisi de çocuklarına verilen değer ,eğitim ve yapmış oldukları fedakarliklarla biliniyor .Abdulhak Hamid'in "Kim demiş çocuk küçük bir şeydir ,belki de o en büyük şeydir " dediği gibi çocuğa yaşam kilavuzlugu yapacak , yemek ,içmek gibi behimi arzularinin yanında kalbine ve ruhuna da nüfuz edebilecek ,yaşamak sanatını ogretebilecek,ona gerçek değerini verebilecek ebeveynlere ne kadar da muhtacız.

Kitapta beni en çok üzen "çocuklar " meselesi oldu .Gerek yasak ilişkilerde gerekse bosanmalarda en çok üzülen ,en çok yara alan ,bedensel olarak bolunemeyen ama kalben bölük porcuk edilmiş,içinde fırtınalar kopan,hiçbir yere ait olamayan ,tutunamayan çocuklar her zaman uzmustur beni .Çevremde de örneklerini görüyorum .

Kitapta yeri geliyor Levin'in inanç arayislariyla ve ölümle var olusunuzu sorgulatiyor yazar size .Levin de karakterlerden beğendiklerim arasında .Dürüst ,fedakar ,ailesine eşine düşkün,çalışmayı seven bir karakter .Arada sendelemeleri oldu tabiki .
O kadar da olacak :))

Abisi Nikolay 'in ölümü sırasında her şeyin kaçınılmaz sonu olan ölüm üzerinde düşünmeye başlayarak inanç arayışına
giriyor .Hatta özetle söyle bir ifadesi
vardı :"Ölüm dosegindeki adamın sahip olduğu ,ancak kendisinin sahip olamadığı bilgiyi kıskanıyordu ".Katilmayanlar olacaktır tabiki bu sadece bir arayış .Levin 'in arayışı ...Yine Levin 'in eşinin şiddetli dogum sancilari çektiği sırada kalben olmasa da diliyle "Tanrı'dan merhamet dilemesi ,yardım istemesi " manidardi .Yine yaşamla ilgili sorulara "Hristiyanlığın verdiği yanıtları kabul etmiyorsam ,o zaman hangi yanıtları kabul edeceğim ? " gibi soruları ve felsefeye sığınıp cevap bulma arayislari hoşuma gitti .Peki çizgisini değiştirdi mi ,inancsizligina çözüm buldu mu ,hayır...

Av- avcılık ilişkileri ,Avrupa dillerine özenti,toprak mülkiyeti,Ruslarin ,köylülerin sosyal yaşamı,sınıf ayrimlari ,eğitimin önemsenmemesi ,burjuva yaşamı ,inancın değerlere etkisi gibi konular da işlenen konular arasında .Kitap oldukça akıcı.Nasıl bittiğini anlamayacaksiniz.Yeri geliyor sıkılıyorsunuz ; av vs .gibi konularda sıkıldım açıkçası .Ama kesinlikle okunmaya değer .Tüm bu anlattıklarım kitabın bende bıraktığı izler...

Son olarak ,maalesef günümüzde de aile muessesinde kendimizden ve degerlerimizden kaçış var.Biz ,bize ait değerleri "gelenek " diyerek partal bir eşya gibi köşeye attık .Gelenekten kastım tabiki manevi ve ahlaki değerlere ait büyüklere saygı ,akraba ziyareti vs. gibi ...Eskiden ahşap işlemeli sandıklar vardı annemlerin ceyizlerin konulduğu
-simdi cok daha gosterislileri var tabiki -
onun içine eskimiş ,modası geçmiş,o eskidendi diyerek koyup kaldırdık .Ondan sonra aile kavramında ciddi sıkıntılar baş göstermeye başladı .Yanlış anlaşılmasın günümüzde de gayet mutlu evlilikler yok mu ?Vardır muhakkak .Ama teknolojinin gelişmesiyle teknolojiye yakın olduk ,insana ve insani değerlere de bir o kadar uzaklaştık .

Keyifli okumalar ...

Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
26 Şub 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

#sonolsun
Ermenek'teki faciada hayatını kaybedenlerden biri Tezcan Gökçe'ydi. Haberciler merhum madencinin köyüne gittiler. Taştan yapılmış küçük bir evleri vardı. Ailesi bahçedeydi. Anne Ayşe Gökçe, ocak içinde su baskınını duymuş olacak ki, "Oğlum yüzmeyi bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?" diye sordu habercilere. Yüreği yanan bir annenin dudaklarından dökülen sözlerdi.

Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 70 - Can yayınları)Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 70 - Can yayınları)

ASRIN BELASI:ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI
Çocuğun aile dışından bir yetişkin ya da yaş ve gelişim bakımından kendisinden en az 6 yaş büyük bir çocuk tarafından cinsel haz amacıyla kullanılmasıdır. Bu kullanma cinsel ilişkiye zorlama şeklinde olabileceği gibi cinsel organını teşhir etme, çocuğu cinsel organlarını göstermeye zorlama, dokunma, cinsel içerikte görüntüler izletme şeklinde olabilmektedir. Cinsel istismarın her şekli çocuğa birçok açıdan zarar verir. Ancak güvenilen ve bilinen biri tarafından istismara uğramak çocuk için daha ağır sonuçlara yol açabilmektedir.

 
İstismarın kanunen evlenilmesi mümkün olmayan kişiler arasında gerçekleşmesi durumu ise Ensest olarak tanımlanır. Ensest olgusunun yaşandığı ailelerin genelde sahip oldukları bazı özellikler mevcuttur. Bunlar arasında fakirlik, alkol ve madde kullanımı, boşanma durumu,cinselliğin tabu olması, evde hasta bir ebeveynin varlığı, ebeveyn kontrolünün yetersizliği, enseste uğrayan çocuğun zeka veya fiziksel geriliğe sahip olması gibi etmenler sayılabilir. Ensest vakalarının ortaya çıkarılması toplumsal baskı ve aile bütünlüğünün bozulma endişesi gibi faktörler nedeniyle diğer istismar vakalarına göre daha yüksek oranda gizli tutulmaktadır. Ülkemizdeki ensest vakalarının büyük bir çoğunluğu da gizleme eğilimi nedeniyle ortaya çıkarılamamaktadır.

 
İstismara uğrayan çocukların yaklaşık %70’nin yaşları 2-10 arasındadır. İstismarcıların %96’sı erkek; %80’i de çocuğun tanıdığı birisidir. İstismara uğrayan çocukların cinsiyet farkları ise yok denecek kadar azdır. Yani hem kız hem erkek çocuklar hemen hemen aynı oranda cinsel istismara uğramaktadır.


Bilindiği üzere çocukları özellikle okul çağından sonra sürekli kontrol altında tutmak mümkün olmamaktadır. Cinsel istismar gizli bir eylem olduğundan çevre tarafından da kolaylıkla fark edilmez. Ailenin çocukla sağlıklı bir ilişki içinde olması çocuktan haberdar olmak adına önemlidir. Cinsel istismara uğrayan çocuklar ebeveynlerine (genelde annelerine sözel olan ve sözel olmayan birtakım mesajlar) verebilirler. Örneğin; “…. Abi değişik çamaşırlar giyiyor”, “beni bakıcımla yalnız bırakmayın”, “okuldaki tuvalete gitmekten korkuyorum”, kendimi kirli hissediyorum”, “nasıl hamile olunur”, “arkadaşım tacize uğradığını söylemiş ama ailesi ona inanmamış”… gibi ifadeler kullanıyorsa çocuğunuzu mutlaka dinleyin ve konuyu kapatmasını istemeyin, kesinlikle geçiştirmeyin.

 
Çocuğun bunu açıklaması durumunda bunu öğrenen ebeveynin/kişinin öfke, korku, panik duygularına kapılması çok olağan, fakat çocuğun özellikle öfke duygusunun kendine yönelik olduğunu düşünmemesi adına mümkün mertebe soğukkanlılıkla konuşmasını bitirmesini çok önemlidir. Aksi takdirde istismarın varlığının veya boyutunun ortaya çıkması engellenmiş olabilir. Özellikle çocuğa “neden” sorusuyla başlayan “neden dikkat etmedin”, “neden sakladın”, “neden engellemedin”, “neden oraya gittin” gibi sorular yöneltmeyin.

 
Size bir şeyler anlatmaya çalıştığını fark ederseniz kimsenin sizi duymayacağı ve konuşmanın bölünmeyeceği bir ortama geçin ve çocuğun göz seviyesinde oturarak onunla aktif iletişime geçin. Ona kızmayacağınız ve inanacağınız konusunda güven verin. İfade etmesini engelleyen duygusunu anlamaya çalışarak önce bu konuda onu rahatlatın. Soğukkanlı davranmanız çocuğun daha ayrıntılı konuşmasına olanak sağlar. Herhangi bir istismar sezmeniz durumunda konuşması için onu cesaretlendirecek ve rahat ifade etmesine olanak sağlayabilecek; “sana inanıyorum”, bu senin hatan değil”, “utanılacak bir şey yapmadın”, gibi ifadeler kullanın.


Siz de gizli tutacağına teminat verin fakat gerekirse yetkililere bildireceğinizi söyleyin.

ÇOCUKTA CİNSEL İSTİSMARI DÜŞÜNDÜRECEK DURUMLAR

Sosyal geri çekilme

Kendisine dokunulduğunda aşırı tepki verme

Gece kâbuslarının başlaması veya artması

Okul başarısızlığı

Yaşına uygun olamayan cinsel davranışlar sergilemesi

Enürezi (alt ıslatma)

Parmak emme davranışı

Aşırı suçluluk duygusunun dışavurumu

Güvensizlik duygusunun başlaması veya artması

Korkular

Yemeye karşı isteksizlik gelişmesi

Sık sık banyo yapma isteği

Uyku bozuklukları

Cinsel içerikli oyun oynamada artış gözlenmesi

Cinsel söylemlerin başlaması veya artması

 
CİNSEL İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUKLARDA İLERİ YAŞALARDA GÖRÜLEBİLECEK SORUNLAR

Psikolojik: Depresyon. Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çoklu Kişilik Bozukluğu, Sosyal Fobi, Madde Kötüye Kullanımı, Cinsel İşlev Bozuklukları, İntihar düşüncesi veya girişimi.

Sosyal: Güvensizlik, arkadaş edinememe, evlilik ve cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler, kendi çocuğunu istismar etme eğilimi, uyum problemleri.

 

Cinsel istismar sadece fiziksel teması içermediğinden yukarıda bahsedilen belirtilerden bir veya birkaçı her türlü istismarda görülebilecek sorunlardır. Bu sorunların şiddeti ise; istismarın sıklığı, istismarcının tanıdık olması, fiziksel zorlamanın varlığı, istismarın uzun süreli olması, engelleyemediğine yönelik suçluluk duygusu gibi etmenler ile artabilmektedir.

Tüm bu sorunların tedavisinin mümkün olmasına karşın her şeyden önce yapılması gereken şey çocuğu istismardan korumak ile çocuğa yaşına ve gelişim düzeyine göre korunma yollarını öğretmektir. Bunun için çocuğa aile içinde verilen “mahremiyet eğitimi” büyük önem taşır.

Mahremiyet Eğitimi’nin altın kuralı; Bedenim Bana Aittir

*) Dört yaş itibariyle çocuğa bedenin kendine ait olduğu, özel bölgelerine kimsenin izinsiz dokunmaması gerektiği bilinci verilmelidir. Aile bireylerinin çocuğu öperken dahi -her defasında olmasa da- izin istemesi çocuktaki bu bilinci geliştirir. Örneğin çocuğun üzerini değiştirirken ne yapacağınızı ona ifade edip hızlı veya öfkeli biçimde bu eylemleri gerçekleştirmeyin. Sizin çocuğa böyle davranmanız durumu normal karşılamasına ve dışarıdan gelecek böyle bir davranışa da tepkisiz kalmasına neden olur.

*) Tuvalet temizliğini çocuk kendi yapacak yaşa gelene kadar anne yapmalı okulda ise bakıcı abla veya öğretmeni dışında kimsenin yapmamasına özen gösterilmelidir. Herkesin özel bölgesini görme ve buralara dokunma izni olmadığını bilmelidir.

*) Çocuk giyinirken kapı tıklanmalı; evde bu sınırların net olması gereklidir.

*) Uygunsuz kıyafetle çocuğun yanında durulmamalıdır.

*) Banyo yapılırken kapının kapalı tutulması, çocuğu siz yıkıyorsanız bile “nasılsa çocuk” demeyip diğer aile bireylerine açık şekilde olmaması çocuğun mahremiyet duygusunun gelişmesine neden olacak diğer bir etmendir.

*) Çocukların özellikle dört yaşından itibaren evde çırılçıplak gezmesine müsaade edilmemelidir. Bu davranış çocuğun başka yerlerde kıyafetinin olmamasından rahatsız olmasına neden olacaktır. Aynı şeklide bedenin kendine ait ve özel olduğu bilinci yerleşecektir.

*) Çocuklar dudaklarından öpülmemeli, çocuk istediğinde ise bunun çocuklarla yapılmaması gereken bir davranış olduğu ifade edilmelidir.

*) Çocuklar başkalarının yanında giydirilip soydurulmamalı, başka bir odada kapı kapatılarak yapılmalıdır.

*)Çocuklara asla özel bölgelerine dokunmak veya sözel olarak ifade edecek şekilde şakalar yapılmamalıdır.

*)Evde çocukla beraber otururken izlenen televizyon programlarına azami dikkat gösterilmelidir.

*)Eve girebilecek kişiler ailecek bilinmeli,anne-baba kontrolü yetersiz kalmamalıdır.

*)İnternet kullanımı ailenin denetimi dışında olmamasına dikkat edilmelidir.

*)Çocuga anne-babasının odası kapalıysa kapıyı çalarak girmesi gerektiği bilinci yerleştirilmelidir,bu ise ailedeki tüm fertlerin birbirlerinin özel alanına saygı duyması ile gelişir.Çünkü çocuklar söylenenlerden çok davranışlardan etkilenir.

( Makale-Psikolog Ayşe Manap )

http://www.sadecepsikoloji.com/...uk-cinsel-istismari/