Betül Nazlı, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu

"Azerbaycan Türkçesini neden severiz? Çünkü bizim dilimizin gençliğidir.Herkes gençliğini sever."

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)

Dr. Zaur Veliyev, Azerbaycan devlet kademelerinde görev yapmış, Strateji Araştırmalar Merkezi gibi ülke çapında tanınan kurumlarda çalışmış bir ekonomisttir. Bu kitapta Ermenistan'ın reel ve mali sektörleriyle birlikte hukuki karışıklığa da sebep olan yapısal sorunlarını anlatmıştır. Bilindiği üzre Ermenistan'ın ekonomisi diaspora yardımlarına çok fazla bağımlıdır. Kısmen küçük olan metal sektörü dışında sanayisinden bahsetmek de çok mümkün değil. Kitapta bunlarla ilgili çok detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Kaynakları da oldukça yerinde. İlgilenen (varsa) tavsiye edebilirim fakat sıradan okuyucu için fazla gelecektir.

Prof. Dr. Zeynep Korkmaz'ın bu kitabı aslen 2010 yılında Turkish Studies dergisinde yayınlanan "Oğuz Türkçesinin Tarihi Gelişme Süreçleri" isimli makalesinin geliştirilmiş ve kitaba dönüştürülmüş halidir. Bu geniş ve önemli konunun TDK yayını olarak kitaplaştırılması kanaatimce de gereklidir. Oğuz Türkçesi; bugünkü Balkanlar, Gagauzya, Türkiye, Suriye, Irak, Azerbaycan, Kafkasya, Türkmenistan ve Özbekistan'ın bir bölümünde konuşulan bir lehçedir. Konu içeriği olarak dönem ve bölgelere göre tasnif yapılmış ve bu dönemlere ait ses ve şekil bilgileri ayrı ayrı incelenmiş. Akademik bir yayın olduğu için konu hakkında bilgi gerektirebilir.

Ebru Sarıkaş, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 18:24 · Kitabı okuyor

Neden Bu Kitap?
Kese kese yemeğe yahni güzel
Koştuğunda ayağı sürçmese at güzel
Daima geldiğinde dursa devlet güzel
Bildiğini unutmasa akıl güzel
Hasmından dönmese kaçmasa erlik güzel

Dede Korkut kitabı, bugüne kadar öğrendiklerimizin aksine " çocuk hikayeleri" değil. Bilakis büyükler için, hatta yöneticiler için, millet ve ülkesi için mücadele etmeyi hayat tarzı olarak benimseyenler için değerli bir başvuru kitabı.

Dede Korkut hikayeleri bizim sözlü hikaye geleneğimizin şaheser klasiklerinin en başında gelir.

Dede Korkut hikayeleri İslamiyet'i benimseyen Oğuz boylarının Orhun vadisinden çıkarak gelip yerleştikleri Doğu Anadolu, Azerbaycan ve Anadolu coğrafyalarındaki maceralarına ışık tutar.

Dede Korkut Kitabı - Han’ım Hey, Kolektif (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)Dede Korkut Kitabı - Han’ım Hey, Kolektif (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)
Meltem Parlak, Ali ve Nino'yu inceledi.
08 Mar 16:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir dizi sayesinde tanıdım kitabı desem yeridir. Diziler sayesinde alıp okuduğum ve pişman olmadığım kitaplar oldu. Ali ve Nino da onlardan biri oldu.
.
.
Lâ Edri; Doğu'nun edebiyat geleneğinde kime ait olduğu bilinmeyen nazım parçalarının altına "yazanı belli değil" anlamında konulan ibaredir. Arapça bir kelimedir. Lügatte "bilmem, bilinmez, bilinmiyor" gibi anlamlara gelmektedir. Yazanı belli olmayan ya da bilinmek istenmeyen kişilerin kullandığı rumuz hâline gelmiştir. Kitabı kimin yazdığı belli değil. Üç dört kişinin ismi geçiyor, "şu yazdı, bu yazdı" gibisine. Ya zaman içinde yazan kişi unutuldu ya da o dönemlerde kendi adını vererek kitabı piyasaya sürmeye korktu, orası muallâkta kalmış artık.
.
.
Kitaba gelecek olursak, Azerbaycan'ın millî romanı olarak geçiyor. Müslüman bir Azeri genci Ali ve Hristiyan Gürcü kızı Nino'nun aşk hikâyesinden ziyade o dönem hakkında da bilgiler veriyor kitap. Azerbaycan tarihi, millî kimliği, Kafkasların siyasi ve toplumsal yapısı hakkında çok şey söyleyen bir kitap. 20.yüzyılın başında Sovyet öncesi dönemdeki Kafkas ruhunu, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşunu; farklı kültürlerin, ırkların, dinlerin ve mezheplerin bir arada nasıl yaşadığını anlatıyor. Doğu ile Batı'yı, Müslüman ve Hristiyanlığı aşk adı altında toplayan tarihi bir aşk romanı olmuş. Ama aşk deyince de bildiğimiz klişe olan durumlardan değil.
.
.
Ben kitabı okurken büyük bir zevk aldım açıkçası. Başlarda olaya adapte olamadım ama kitaba kendimi veremediğinden ötürü idi. Tam her şey çok güzel gidiyor derken kitabın sonu sizi adeta tepesi üstü çakılmış durumuna düşürüyor. Etkisi kolay kolay üzerimden geçmeyecek bir kitap. Ve insallah da Gürcistan'a heykellerini görmek için gideceğim. Okuduğunuz için pişman olmayacağınız harika bir kitap diyerekten yorumumu bitiriyorum. #laedri

26 Yil Önceki Insanlik :(
İnsanlık dramı olarak görülen Hocalı katiamının gerçekleşmesinin üzerinden 26 yıl geçti. Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Ermeni güçlerinin 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasaba olan Hocalı’da Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermeniler daha sonra Hocalı’yı hedef aldı.
“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştirErmeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat'ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Doğru Bildiğimiz Yanlış Atasözleri-1
Yanlış : "Su uyur düşman uyumaz"
Doğru : “Sü uyur düşman uyumaz"
(sü: asker)
Sü, Eski Türkçede "asker" demek, aynı zamanda "ordu" anlamı da var. Asker sözü tekil anlamda kullanıldığı gibi "Askerden gelmek" derken "ordu" anlamına geliyorsa aynen öyle. Eski Türkçe süle- "ordu sevk etmek", sübaşı "askerbaşı, subay" da aynı kökten.

Subay sözü hep sü + bey bileşimi diye düşünülür ancak öyle değildir. Subay Moğolcadan bir alıntıdır. Sözün anlamı "yüksüz 2. hafif"tir. Çerilikte "ağırlıksız, hafif birlik/atlı" anlamında kullanılmış, ikincil anlamı "sorumluluksuz 2. bekâr"dır ki Azerbaycan Türkçesinde subay "bekâr" anlamında kullanılır. Bir Azerbaycanlı "Mëm subayam" derse yanlış anlamayın sübaşı değil "bekâr"dır.

Not: İlgisini çeken ve daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için aşağıya bir link iliştiriyorum.

SÜ VE SÜ İLE YAPILAN TARİHÎ ASKERÎ TERİMLER ÜZERİNE DİSİPLİNLERARASI BİR İNCELEME

http://webcache.googleusercontent.com/...ufWv3fJsG5kwWUjLfQCA

Türkeş'in anılarından H. Nihal Atsız'ın fikir dünyası


"Atsız Islam'a karşı Şamanizm'i istiyordu!" Nihal Atsız, Alparslan Türkeş'ten 9 maddelik bir istekte bulunuyor:
1 - Müslümanlığı bırakıp, tamamen Türkçülüğü ele almalı...
2 - Yeni hamle, bir bildiri ile kamuoyuna açıklanmalı... (Bu bildiride dinden hiç bahsetmeden, Türkçü gençlerin daha büyük ölçüde bir Türçülüğe hasret duymakta oldukları, eski Türkçüler'in de aynı fikirde oldukları ifade edilmeli.)
3 - Ilk fırsatta Parti'nin adı, daha kesin ifadeli bir isim ile değiştirilmeli... (Türkçü Parti, Yasa Parti falan gibi.)
4 - Yaz kamplari her yıl daha sıkı bir disiplin ve sadece Türklük, Türkçülük etrafında devam ettirilmeli...
5 - Türkçüler Derneği ile Parti'nin aynı gaye uğrunda nasıl çalışabileceği planlanmalı...
6 - Irkçılığın kafatasçılık değil, sosyal bir şuur, bir kendini Türk duyma, yabancı bir ırka meyletmeme olduğu anlatılmalı...
7 - "Türklük gurur ve şuuru ile Islam fazilet ve ahlakı" sloganı bırakılmalı...
8 - Devlet Dergisi'nin dini havası hafifletilmeli...
9 - Şimdilik bütün Türkiye'den çok, oyların en fazla alındığı il, ilçe ve köylere yönelik, oralarda nasıl propagandalar yapılacağı planlanmalı.
Atsız Bey, "Müslümanlık Arap'ın dinidir; Türklerin milli dini Şamanizm'dir", diyordu. Bu arada Kızıltoprak'ta Istanbul Şamanistler Derneği diye bir dernek kurdular. Bu derneği kuranlardan birisi, Büyük Ankara Oteli'nde bir cinayette vurulan Niyazi Adıgüzel, diğeri de Azerbaycan eski Devlet Başkanı Elçibey'in Müşaviri Nihat Çetinkaya idi.
Şimdi bunu kabul etmeye, hoş görmeye imkan var mı? Bunu ben kabul etmediğimden dolayı, bana hücum ettiler. "Türkeş'in Müslümanlığı bize yaramaz; biz Türkçü'yüz ve Türkler'in milli dini Şamanizm'dir", dediler.
Cenazesine gitmedim. Hatta o yüzden bazıları eleştiride bulundu. Ben, gitmeye gerek görmedim. Çünkü çok fark etmişti görüşlerimiz. Yazdığı yazılarda çok haksız ve hesapsızdı.
***
Evet, Nihal Atsız'cılar, kişi sevdiği ile beraberdir... Gittiğiniz yol, böyle berbat bir yol. **********
KAYNAK:
Türkeş'in Anıları - Şahinlerin Dansı, ABC Basın Ajansı Yayınları, ABC "Anılar dizisi No: 2, Birinci Baskı: Ekim 1995, sayfa 13-16.

Bu kitapta; Sırbistan, Ermenistan, Rusya, Azerbaycan, Türkiye, İran, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan gibi Avrasya devletlerinin bünyesinde yer alan, "think-tank" olarak adlandırılan düşünce kuruluşları incelenmiştir. Özellikle Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran'daki strateji kuruluşları hakkındaki bilgiler bilgilendiricidir. Eski Sovyet ülkelerindeki düşünce kuruluşlarının ise genel seyri Rusya'daki muadillerini takip etmekle olmaktadır. Konuyla ilgilenenler için oldukça bilgilendirici bir çalışma olmuş. Bu kuruluşların telefonları, adresleri, kurucuları ve internet sayfalarına kadar her bilgi notlarda bulunmaktadır.