Mehmet, bir alıntı ekledi.
23 May 13:31 · Kitabı okuyor

(...)
Resulzade ne diyor bak:
Bir kere yükselen bayrak,
Bir daha inmez!..
(...)

Azerbaycan - Abbas Gökçe

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
23 May 13:25 · Kitabı okuyor

(...)
Kim vüsal aşkı ile ağlar ise Dağlı gibi
Bil ki bitmez kederi, kalbinde hasretleri var.

Azerbaycan Gazeli - Abay Dağlı (Mirza)

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 22 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 22 - Ötüken Neşriyat)
Mine Arapoğlu, Ölüm Hükmü'ü inceledi.
 22 May 22:46 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Kesif bir acı...

Evet, sayfaları bitirip de kitabın kapağını kapattığınız vakit içinizde olan bu kesif bir acı. Azerbaycan'daki Sovyet rejimi zamanındaki ahlaksızlıkları, adaletsizlikleri, acımasızlıkları gözler önüne seren bu eserde öyle derin acılar var ki okurken yeri geldi elimden bıraktım yeri geldi bir yangının alevinde ben de yandım yeri geldi gözlerim doldu. Sizi üzen bir eser ama bir de öyle bir öfkelendiriyor ki avaz avaz bağırmak istiyorsunuz: "Yeter, siz insansınız, yoksa değil misiniz?" demek istiyorsunuz ve bu acımasız varlıkların insan olamayacaklarına karar veriyorsunuz.

Yazar dönemin olaylarına somut bir şekilde yer vermenin yanısıra kahramanların psikolojilerini de güzel bir şekilde harmanlamış, düz bir tarihi olay anlatımı yerine karakterlerin -iyi ya da kötü tüm karakterlerin- duygularına, düşüncelerine, iç seslerine yer vermiş sayfalarında.

Lisede Fransızca hocam yazdığım bir kompozisyonu okuduğunda: "Biraz sığ kalmış, insanı anlatmalısın, tüm zamanların elbisesini giymiş insanı anlatmayı başarabilirsen kalıcı eserler verebilirsin." demişti bana. O vakitler çok dikkate almamıştım ama bu o kadar önemli bir cümle ki ben kitapları okudukça bunun farkına varıyorum. Evet, Sovyet rejimi altındaki Azerbaycan'ı anlatıyor kitap o halkın çektiği eziyeti, kaybettikleri sevdiklerini, bir kişinin iki dudağı arasında olmanın korkusunu, bir cümle ile mahvolan hayatları anlatıyor empati kurmaya çalıştığınızda yüreğinizde oluşan o kesif acı, öfke, kızgınlık işte tüm zamanlarda da var, insan olanın hamurunda var çünkü. Bugün Suriye, Filistin haberlerini izlerken nasıl yanıyorsa içimiz, nasıl öfke doluyorsa işte kitapta o insanların çektiklerini okurken de aynı duyguları yaşıyorsunuz. İşin ilginç yanı da ne biliyor musunuz? Bu kitapta insanların mutsuz olmalarına neden olan, onları tek sözleriyle hizaya sokan, hatta ölüme götüren bu kötü karakterler gerçekte öyle mutsuz ve öyle yalnız ki sıradan insanlara özeniyorlar ama bunu hiçbir zaman faaliyete geçiremiyorlar bunun etkisiyle de daha çok ezmeye başlıyorlar sıradan olanı ve sonra kendileri de ölüyorlar her şey bu kadar işte, bu dünyada ölüm var, insanlar nasıl bu kadar kötü olabiliyor? "Tüm bu olanları aklım almıyor" diyen Nazan Bekiroğlu düşüyor yâdıma.

Çok sevdiğim bir Azeri mahnisi vardır: "Bu dünya yalan dünya, boşalıp dolan dünya, gelenler bir gün gider, kimiye kalan dünya." şu türküye gerçekten kulak verilebilseydi belki de her şey çok güzel olabilirdi ama Rusya öyle bir çökmüş ki izin verilmemiş Azeri Türkleri'nin kendi tarihlerini araştırmalarına, dinlerini yaşamalarına, millet olma duygusunu geliştirmelerine işte bize bunları anlatan belgesel niteliğinde bir kitap Ölüm Hükmü.

Teknik olarak bakıldığında ise tarihi gerçeklere sırtını yaslayan yazar çok sağlam bir olay örgüsü kuramamış bazı yerlerde gelişen olaylar birbirinden kopuk bir şekilde ilerliyor sonra birleşiyor, araya başka hikayeler giriyor vs. okuyucu yoruyor böyle olunca da. Ama anlatılana bakmak gerek bu kitapta.

Not: Geçenlerde kitap yorumlarımı okuyan bir öykü yazarı üslubumu romantik bulmuş, evet duyguları biraz ağır basan, olaydan çok duruma yönelen, insana, insani duygulara ağırlık veren bir yanım var ve bu da okuduğum kitaba da yaptığım yoruma da yansıyor.
İyi akşamlar.

BERNARD LEWİS'İN TÜRKİYE VE ORTADOĞU PLANI....

1997 yılında, Bernard Lewis’in etnisite ve mezhep ayrılıklarını esas alan İslam Dünyasını bölme projesini Dr. Muhammed Umara “Arapların ve Müslümanların Parçalanmasına Dair Siyonist Proje” başlığı altında Mısır’da yayınlan Eş-Şa’ab gazetesinde yayınladı.

Muhammed Umara,“Executive Intelligence Research Project” başlığı altında Pentagon’un yayınladığı dergideki bilgilere dayanmaktadır. Bernard Lewis’in sunduğu proje kısaca şöyledir:

1. Pakistan’daki Belucistan bölgesini İran’ın komşu Belucistan bölgelerine katmak suretiyle “Belucistan” devletinin kurulması,

2. Pakistan’ın kuzeybatısındaki bölgenin Afganistan’daki Peştun bölgesine eklenerek “Peştunistan” devletinin kurulması,

3. İran, Irak ve Türkiye’deki Kürt bölgelerinin birbirine katılmasıyla “Kürdistan” devletinin kurulması,

4. İran’dan Kürt ve Beluci bölgelerin koparılması suretiyle aşağıdaki etnisitenin ışığında İran’ın iç taksimatı gerçekleştirilecektir. Böylelikle aşağıdaki devletçiklerin kurulması sağlanacaktır:
a. İranistan
b. Azerbaycan
c. Türkmenistan
d. Arabistan
Bu dört devletçik İran’ın içindeki devletçikler olarak ortaya çıkacaktır.

5. Irak’ta 3 devlet kurmak
a. Kuzeyde Sünni Kürt Devleti
b. Ortada Sünni Arap Devleti
c. Güneyde Şii Arap Devleti

6. Suriye’de 3 ya da 4 devletin kurulmasını sağlamak
a. Dürzi Devleti
b. Alevi-Nusayri Devleti
c. Sünni Devleti
d. (Kürd devleti)

7. Ürdün’ü 2 yapı halinde ayırmak
a. Bedeviler
b. Filistinliler

(Burada İsrail’in kendisine katacağı Batı Şeria yakasına işaret edilmemektedir.)

8. Suudi Arabistan, krallığın 1933 yılındaki kuruluşundan önceki haline, kabile mozağine, dönüştürülecektir. Böylelikle bu devletlerin Kuveyt ve Bahreyn, Katar ve diğer emirliklerden fazla ağırlığının olmaması sağlanacaktır.

9. Lübnan’ın siyasi coğrafyasının aşağıdaki temeller ışığında yeniden gözden geçirilmesi

a. Hıristiyan bir devletçik
b. Şii bir devletçik
c. Sünni bir devletçik
d. Dürzi bir devletçik
e. Alevi bir devletçik

10. Mısır’ın en az 2 devlete bölünmesi

a. Müslüman Arap devlet
b. Kıpti devlet

11. Sudan’ın güneyinin kuzeyinden ayrılmasını sağlamak suretiyle
a. Güneyde bağımsız siyahi bir devlet
b. Kuzeyde bir Arap devleti kurulacaktır

12. Batı Arap siyasi coğrafyasının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Böylelikle Berberilere ait dağılım ve kabilelerine bağlılık esasına göre birden çok devletin kurulması sağlanacaktır.

13. Aynı şekilde Araplar, Zenciler ve Araplar ve Zencilerden melezler arasındaki kavgadan hareketle Moritanya’nın yeniden yapılandırılması

Bu proje sayesinde 1916 tarihli Sykes-Picot tekrar gözden geçirilerek din, ırk ve mezhep esaslarına dayalı 30 küsur devlet daha ortaya çıkartılmış olacaktır.

Adem YEŞİL, bir alıntı ekledi.
20 May 14:27 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“…Türk kuvvetlerinin Yunan sınırına yığılması karşısında Sırbistan, Türk ordusunun Yunanistan’ı yenilgiye uğratarak Bosna’ya ulaşabilmek için kendi topraklarına girmesi olasılığına karşılık genel seferberlik ilan etti. Bakü’deki kaynaklardan alınan bilgiye göre Azerbaycan da Bosna Hersek’e yardım operasyonu çerçevesinde Ankara’ya asker ve donanım desteğinde bulunmaya şimdiden söz verdi. Budapeşte ziyaretini yarıda kesen BM Genel Sekreteri hemen örgütün New York’taki genel merkezine döndü ve olağanüstü bir güvenlik konseyi toplantısı düzenleyerek Papa’nın kaçırılması ve uluslararası çapta…”

Vatikan, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 353 - Pegasus)Vatikan, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 353 - Pegasus)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
18 May 19:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1900 Darülfünun'un açılması: Hicaz Demiryolu'nun inşaatına başlanması; Gazi Osman Paşa'nın ölümü; Abdülhamid'in müdahalesiyle Azerbaycan okullarından Türkçe yasağının kaldırılması.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Hande, bir alıntı ekledi.
17 May 14:54 · Kitabı okuyor

"Azerbaycan Türklüğü ile Anadolu arasında hiçbir fark yoktur.Bir Azeri adıdır,tutturuldu gidiyor.Doğrusu Azerbaycan Türküdür.Tıpkı Türkiye Türkü der gibi."

Tarih Bizi Çağırıyor, Tufan Gündüz (Sayfa 36 - Yeditepe Yayınları)Tarih Bizi Çağırıyor, Tufan Gündüz (Sayfa 36 - Yeditepe Yayınları)
Bade ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
12 May 17:07

"Ne çare ki Rusya ve Azerbaycan'ın kaderini bu kara çamur birbirine yapıştırmıştır. Bunun için bizde toprak meselesi değil, petrol meselesi vardır."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 208 - Remzi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 208 - Remzi)
Bade ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
12 May 17:03

"Bizim Azerbaycan'ın alın yazısını toprağın üstü değil altı tayin eder. Bu petrol burada kaynadıkça, biz ona değil, o bize kumanda edecektir."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 208 - Remzi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 208 - Remzi)