• Miralay Pertev Bey'in üç kızını da yabancılar büyütüyordu. Bu hale ara sıra Azize Hanimefendinin Çerkez dadisi Bezmiyar kalfa itiraz eder, isyan eder, söylenirdi. Fakat kim dinler. Arada bir Azize Hanimi yalnız bulunca odasına girer ve bu gayet ciddi ve vahim durumu haber verirdi çerkez şivesiyle:
  "Ayol, çocuklar artık büyüdüler. Selmin hanım büyüdü. Berrin Hanım da büyüyor. Vallahi bunlar ne abdest almasını, ne gusletmesini, hatta ne de namaz kılmasını biliyorlar" derdi.

  Azize Hanimefendi de kahkahayı atar:

  "Aman dadicigim, merak etme zamanı gelince öğrenirler" cevabını verirlerdi.

  Evet, bu iş gerçekten ciddi ve vahimdi. Fakat söz sahibi ve mesul olanlar kahkaha ile guluyorlardi.
 • " Azize Hanım- A iki gözüm, iyi söylüyorsun ama, karılar oraya yalnız girmiyorlar ki... Yanlarında kazık gibi birer tane de herif götürüyorlar. Onlar neci? Tuvaletlerini bu heriflere mi yaptırıyorlar?"
 • İyi Yolculuklar, Sayın Başkan
  Devrik bir Latin Amerika başkanı, Martinik'e sürgün edilir. 73 yaşındaki adamın kaburgalarında, alt karında ve kasıklarında belirli bir ağrı vardır. Bir teşhis için Cenevre'ye gider. Kapsamlı tıbbi testlerden sonra, sorunun omurgasında olduğuna dair bilgilendirilir. Ağrıyı hafifletmek için riskli bir ameliyat önerilir. Başkan, hastanede bir ambulans şoförü olarak çalışan yurttaşı Homero Rey ile tanışır. Homero, hasta adama bir sigorta planı ve cenaze paketi sunar ama Başkan artık zengin ve refah içinde yaşamıyordur. Merhum karısının mücevherlerini ve diğer eşyalarını tıbbi masraflar ve ameliyat ücretlerini ödemek için satar. Homero ve karısı Lazara, başkan ile ilgilenir. Hastaneden taburcu olduktan sonra ona maddi yardım ve bakım sağlarlar. Başkan, Martinik'e döner. Acısı tam geçmemiştir ama daha kötü de değildir. Birçok kötü alışkanlığını hala sürdürür ve yalnızca bu kez bir reform grubunun başı olarak bir zamanlar hüküm sürdüğü ülkeye dönmeyi düşünüyordur.

  Azize
  Öykü, Margarito Duarte adlı bir karakter üzerinde yoğunlaşır ve Roma'da gerçekleşir. Margarito aslen Kolombiya Tolima’nın küçük Andean köyündendir ve ölen kızının bir azize olarak tanınması sürecini başlatmak için Roma'ya gider. Margarito, kızının doğumundan sadece kısa bir süre sonra karısını kaybetmiş ve sonrasında yedi yaşında şiddetli bir ateşten de kızı ölmüştür. Ölümünden on bir yıl sonra, köylüler, yeni bir bent gerektiğinden, sevdiklerini mezarlıktan başka bir yere nakletmek zorunda kalırlar. Kız, topraktan çıkarıldığında, hala sağlam ve tamamen ağırlıksız olduğu anlaşılır. Köylüler, kızın bir azize olduğuna ve Margarito'yu kızının cesediyle birlikte Roma'ya göndermek üzere para toplamaya karar verirler. Orada, birlikte kaldıkları pansiyonda yazar ile tanışır. Hiçbir şey, kızının azize ilan edilmesine yönelik girişimleri önlemeyecek gibi görünüyordur ve nihayetinde, yazar ve öykünün diğer karakterleriyle bağlantısını kaybeder. Ancak, yirmi iki yıl sonra ve dört papanın ölümünden sonra, Margarito ve yazar, tekrar tesadüfen görüşürler ve yazar, Margarito'nun hala kızının bir azize olarak tanınmasını beklerken bulur. Akabinde, yazar, öykünün gerçek azizinin aslında Margarito olduğundan artık hiç kuşku duymaz ve şöyle der: “Kızının çürümeyen vücudunu ortaya koyarak, hiç farkına varmadan, kendi azizliğinin tanınması gibi haklı bir dava uğruna yirmi iki yıldır savaşım veriyordu".

  Uyuyan Güzelin Uçağı
  Öykü, ilk bakışta Paris havaalanında bir kadına aşık olan yazarın kişisel izlenimlerini aktarıyor. Tesadüfen, daha sonra uçakta yan koltukta yolculuk eder. Öykü, yazarın uzaktan bakarak yaşadığı bir aşkı anlatıyor.

  “Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum"
  Yazar, bir gün sabah saatlerinde Havana Riviera Otel'de kahvaltı yaparken, adeta dinamit patlaması şeklinde dev bir dalga kıyıya vuruyor ve birkaç arabaya çarpıyor. Parçalanmış arabalardan birinin altında, yılan şekilli zümrüt taşlı altın bir yüzük takan bir kadın kalır. Yazar, Viyana'da otuz dört yıl önce tanıştığı sağ işaret parmağında benzer bir yüzük takan bir kadını hatırlar. Quindio'nun rüzgarlı uçurumlarından çok uzak ve farklı bir dünyaya nasıl geldiği sorulduğunda, "Rüyaları satıyorum" diye cevaplayan unutulması imkansız bir kadındır. Tek işi rüya satmaktır. Eski Caldas'ta müreffeh bir dükkan sahibinin on bir çocuğundan üçüncüsüdür. Çocukluğunda rüyaları, kehanet vasıfları sergilemeye başlamıştır. Gençliğinde ise, rüyalarını bir kazanç kaynağına dönüştürmüştür. Bir gece yazardan Viyana'dan ayrılmasını ister. Gerçekten ikna olarak, yazar, aynı gece Roma'ya giden son trene biner ve kendini bir felaketten kurtulmuş bir kişi olarak görür. Daha sonra, yazar Pablo Neruda ile görüştüğünde, kadının rüyalar satarak zengin olmayı başardığını bulurlar. Birkaç gün birlikte vakit geçirirler ve kaderin acı cilvesine tanık olurlar.

  “Ben Yalnızca Telefon Etmeye Gelmiştim"
  Bir kadının arabası ıssız bir yerde bozulur. Bir akıl hastanesine giden yolda bir otobüse biner. Neler olduğunu anlamadan hasta olarak yatırılır. Kocası, deneyimlerine istinaden zor zamanları düşünerek başka bir erkekle kaçtığına inanır. Sonunda kadın kocasını aramak için bir fırsat bulduğunda, kocası ona küfür eder. Kadın, mesajını kocasına iletmek için bir sorumlu personelle yatmak zorunda kalır. Kocası geldiğinde, doktorun ifadelerini dikkate alır ve kadını hastanede bırakır ve sonunda tıbbi personel tarafından kendisine atfedilen deliliği gerçekten yaşamaya başar.

  Ağustos Korkuları
  Toskana'da tatil yapan bir aile geceyi bir arkadaşının kalesinde geçirmeye karar verir. Rönesans soylularından kalenin ilk sahibi Ludovico, köpeğini kendi üzerine saldırmadan önce yatağında gelinini öldürür. Bunu bir hayalet hikayesi olarak görmeyen aile, çarşaflarda taze kan ve havada taze çilek kokusuyla sadece Ludovico'nun yatak odasında uyanık şekilde, tüyler ürpertici bir misafir odasında uyumaya gider.

  Maria dos Prazeres
  Maria dos Prazeres, yetmiş altı yaşında bir ölüm öngörüsüne sahip ve ölümünden önce tüm hazırlıkları yapmak isteyen bir kadındır. Montjuich tepedeki mezarlıkta bir mezar yeri seçer. Köpeği Noi ile mezarlığa gidip, onun her Pazar ziyaret ederek gözyaşı dökeceği şekilde büyük tepedeki mezarını seçmek üzere titizlikle eğitir. Ayrıca, Franco Rejimi!nin diğer anarşistlerininki gibi mezar taşının isimsiz olmasını ister. Aynı zamanda, Francisco Franco altında çalışan Cardona Kontu ile uzun süreli bir ilişkisi olmuştur ama artık ilişkisi kesilmiştir. Kasım ayının yağmurlu bir gününde, mezarlıktan eve döner ve öngörüsünü yorumlarken bir hata yaptığını anlar.

  Zehirlenmiş On Yedi İngiliz
  Yaşlı bir Güney Amerikalı Hanım, Papa'yı görmek için Avrupa'ya doğru uzun bir tekne seyahatine çıkar ve kendini ölümle çevrili bir hayal kırıklığı içerisinde bulur.

  Poyraz
  Yazar ve ailesi, tatildeyken "Poyraz" olarak bilinen doğaüstü Katalan rüzgarından korunmak için bir sığınak bulmak zorunda kalır.

  Senora Forbes’in Mutlu Yazı
  Ebeveynleri uzaktayken, iki erkek çocuğun huzurlu bir yaz tatili katı bir Alman dadısının müdahalesiyle mahvolmaktadır. Senora Forbes adlı bu dadı, lezzetli yiyeceklerin keyfini sürerken, çocukları evde kilitleyerek onların iğrenç yiyecekler yemelerini sağlar. Çocuklar şaraba zehir katarak onu öldürmeye kalkışırlar. Öldüklerine inandıktan sonra oyuna devam ederler. Geri geldiklerinde evlerini polisler ve dedektifler tarafından sarılmış halde bulurlar, çünkü Senora Forbes zehirle değil, vücudunda çok sayıda bıçak yarası ile ölmüş olarak bulunur.

  Işık Su Gibidir
  İki erkek çocuğu, iyi ders notları karşılığında bir tekne istemektedir. Ebeveynleri en sonunda onlara tekne satın aldıklarında, evdeki ampulleri kırarlar ve ışık su gibi akar. Her Çarşamba günü evlerinde dolaşmak için ışığı kullanırlar ve arkadaşlarını da yanlarında gezmeye davet ederler. Çocukların arkadaşları ışıkta boğulurlar.

  Karda Kan İzlerin
  İki zengin Kolombiyalı ailenin çocukları Billy Sanchez ve Nena Daconte, balayını kutlamak için Avrupa'ya uçarlar. Sadece üç gün evli olmalarına rağmen, Nena zaten iki aylık hamiledir. Yüzük parmağı bir gül dikeniyle yaraladıktan sonra, neredeyse hissedilmeyen kesim çok miktarda kanamaya başlar. Nena, Paris‘te bir hastanenin yoğun bakım ünitesine kabul edilir. Haftada sadece bir gün ziyaret izni vardır, bu yüzden Billy karısını tekrar görmek için altı gün beklemek zorundadır. Bu arda, zamanının çoğunu yakındaki bir otelde geçirir.
  Billy, aslında Nena'yı daha erken ziyaret etmeye çalışır ancak güvenlik görevlisi tarafından hastaneden atılır. Billy’nin elçilikten yardım alma girişimi de aynı şekilde başarısız sonuçlanır. Salı günü ziyaret saatleri geldiğinde, Billy karısını bulamaz. Nena'yı ilk muayene eden doktoru arar. Doktor esefle Nena'nın hastaneye yattıktan altmış saat sonra öldüğünü söyler. Kimse durumu anlatabilmek için Billy'yi bulamamıştır. Bu nedenle, Nena’nın ebeveynleri tören düzenlerler ve cenazeyi götürürler. Billy, bu felaketten dolayı şiddet ve intikam düşünceleriyle hastaneden çıkar gider.
 • Bu kitaptaki her hikaye beni çok etkiledi..
  Beni en çok etkileyenler ↓↓
  Hayriye'nin Cemal'e,Cemal'inde Hayriye'ye bitmeyen aşkı ve Cemal'in karısı Handan'nın fedakarlığı..
  Hikmet Bey'in Necla Hanım'ın Sevgisine Revan olan hikayesi..
  Dövme yaptırma sonrası yaşadığın komik hal kitaptan bi cümle "Adın Mehmet eşinin ayağında Ahmet yazıyo"
  (Burayı gülerek okudum)
  Gürkan'a istenen kızın Neslihan değilde Gülender olduğunu öğrendiğimde ki şaşkın ve tebessüm halim..
  Ve son olarak Meşhut bey'in Azize'ye zamanla körüklenen ama Azize'nin İhsan'a oluşan sevgisi..
  ↑↑Burada geçen "Birisini unutmak istiyorsanız bunu sindire sindire yapın.Çünkü aklın zamansız öldürdükleri yürekte apansız dirilir" Güzel sözdü..
  Ve son olarak Ahmet'lere güvenin...
  "Hayat hakkında yazabilmen için önce onu yaşaman gerek.Çünkü,hikâye gerçekse hiçbir yazı kötü değildir." ↑↑Ernest Hemingway↑↑ Yine buda tam yerinde denmişti..
  Kısaca 12 güzel yazı bu kadar güzel harmanlanıp anlatılırdı..
 • ---------------------------------------------BİTTİ--------------------------------------------
  Ayın Yazarı: Franz Kafka

  Not: Diğer iletide katılacak arkadaşları belirlediğimiz için kitap yorumlarına buradan devam ediyoruz. Okuduğunuz kitaplar hakkındaki yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bu iletinin altına yazabilirsiniz.

  !!!!!Yorumdan önce kitabın adını büyük harflerle yazmayı unutmayalım lütfen!!!!!

  Okunacak Kitaplar (burada şunu belirtmek isterim ki kişi yazarın istediği bir kitabını seçip okuyacak. Listedeki bütün kitapları okumayacaksınız. İsteyen de birden fazla kitabını bu ay içerisinde okuyabilir, dediğim gibi Kafka Ayı isterseniz bütün kitaplarını okuyun):
  -Dönüşüm
  -Dava
  -Milena'ya Mektuplar
  -Şato
  -Ceza Sömürgesi ve Hukuk Hikayeleri
  -Amerika(Kayıp)
  -Hikayeler(Bütün Hikayeleri)

  Katılımcılar (Katılmak isteyenler yorum olarak 'Ben varım' desin ekleyelim):
  -Hakan Sarıpolat
  -Sezen
  -Esengül
  -Semiha E.
  -Songül D.
  -Aslan HAMZA
  -Selin Ceylan
  -Seray K.
  -Nurhan Işkın
  -Mevlüt Bayar
  -Osman Yüksel
  -Zeren
  -Kübra Aktepe
  -Azize Akdemir
  -Kübra Cangül
  -Ebru Sünnetçi
  -Canan Bayındır
  -Gülücük
  -büşra kalender
  -Selman Ç.
  -Hacı Seydaoğlu
  -Emre Şeyda
  -Meyrem Karadeniz
  -Dr. Elmyra
  -Enes-i Tekin
  -Hanım Zeliha
  -Masiva
  -ahmet
  -Esma Tezgi
  -Gülşen Budak
  -Hatice Çakır
  -özlem dnzhn
  -ayfer kadife
  -Zeynep Öztürk
  -Muhammet Tunç
  -Ebru İnce
  -Hasan KILIÇ
  -senayklbs

  Etkinlik Kuralları: Yukarıda da dediğim gibi isteyen istediği Kafka kitabını okumakta serbesttir. Liste dışında olmazsa iyi olur. Çünkü öteki türlü çok kalabalık olacaktır. Ama illaki okuyacağım diyen varsa da okuyabilir.
  Kitap okumaları esnasında öndeki arkadaşlar geriden gelen arkadaşları düşünerek "spoiler" dediğimiz can alıcı bilgileri veremezler.
  Kitap hakkında yorum yazmadan önce kitabın adını büyük harflerle belirtmelisiniz( bu kısım biraz can sıkabilir ama yapacak bir şey yok kitaplar için katlanacağız. Kopyala yapıştır işinizi hafifletebilir). Örneğin: DAVA: Kitap gitmiyor ağbi:) gibi.
  Bir ay boyunca tek bir yazarın kitapları okunacak anlaşılmamalıdır. Bir kitaptan sonra serbestsiniz. İstediğiniz yazarın istediğiniz kitabını okuyabilirsiniz. Zaten amacımıza ulaşmış, sizleri Kafka ile tanıştırmış olacağız.

  Kitapların Okunacağı Tarih: 15.04.2016 - 15.05.2016 (Memur kafası:))

  Bu tarihlerden önce elinizdeki kitapları bitirmeye bakın. Belirttiğim tarihler arasında herhangi bir zamanda başlayabilirsiniz. 15'inde başlamak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz yerde pes edebilirsiniz. Ama pes etmeden önce gruba düşüncelerinizi ve neden pes ettiğinizi belirtin bizler de sizleri kararınızdan caydıralım:)

  Tartışmalarımızda "siyaset-din-politika" konuşmak yasaktır.
  Edebiyat dolu bir ay sizlerle olsun Kafka okurlar.

  Parola: KAFKAOKUR.
 • Ayın Yazarı: Franz Kafka

  Okunacak Kitaplar (burada şunu belirtmek isterim ki kişi yazarın istediği bir kitabını seçip okuyacak. Listedeki bütün kitapları okumayacaksınız. İsteyen de birden fazla kitabını bu ay içerisinde okuyabilir, dediğim gibi Kafka Ayı isterseniz bütün kitaplarını okuyun):
  -Dönüşüm
  -Dava
  -Milena'ya Mektuplar
  -Şato
  -Ceza Sömürgesi ve Hukuk Hikayeleri
  -Amerika(Kayıp)
  -Hikayeler(Bütün Hikayeleri)

  Katılımcılar (Katılmak isteyenler yorum olarak 'Ben varım' desin ekleyelim):
  -Hakan Sarıpolat
  -Sezen
  -Esengül
  -Semiha E.
  -Songül D.
  -Aslan HAMZA
  -Selin Ceylan
  -Seray K.
  -Nurhan Işkın
  -Mevlüt Bayar
  -Osman Yüksel
  -Zeren
  -Kübra Aktepe
  -Azize Akdemir
  -Kübra Cangül
  -Ebru Sünnetçi
  -Canan Bayındır
  -Gülücük
  -büşra kalender
  -Selman Ç.
  -Hacı Seydaoğlu
  -Emre Şeyda
  -Meyrem Karadeniz
  -Dr. Elmyra
  -Enes-i Tekin
  -Hanım Zeliha
  -Masiva
  -ahmet
  -Esma Tezgi
  -Gülşen Budak
  -Hatice Çakır
  -özlem dnzhn
  -ayfer kadife
  -zeynep öztürk
  -Muhammet Tunç
  -Ebru İnce
  -Hasan KILIÇ

  Etkinlik Kuralları: Yukarıda da dediğim gibi isteyen istediği Kafka kitabını okumakta serbesttir. Liste dışında olmazsa iyi olur. Çünkü öteki türlü çok kalabalık olacaktır. Ama illaki okuyacağım diyen varsa da okuyabilir.
  Kitap okumaları esnasında öndeki arkadaşlar geriden gelen arkadaşları düşünerek "spoiler" dediğimiz can alıcı bilgileri veremezler.
  Kitap hakkında yorum yazmadan önce kitabın adını büyük harflerle belirtmelisiniz( bu kısım biraz can sıkabilir ama yapacak bir şey yok kitaplar için katlanacağız. Kopyala yapıştır işinizi hafifletebilir). Örneğin: DAVA: Kitap gitmiyor ağbi:) gibi.
  Bir ay boyunca tek bir yazarın kitapları okunacak anlaşılmamalıdır. Bir kitaptan sonra serbestsiniz. İstediğiniz yazarın istediğiniz kitabını okuyabilirsiniz. Zaten amacımıza ulaşmış, sizleri Kafka ile tanıştırmış olacağız.

  Kitapların Okunacağı Tarih: 15.04.2016 - 15.05.2016 (Memur kafası:))

  Bu tarihlerden önce elinizdeki kitapları bitirmeye bakın. Belirttiğim tarihler arasında herhangi bir zamanda başlayabilirsiniz. 15'inde başlamak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz yerde pes edebilirsiniz. Ama pes etmeden önce gruba düşüncelerinizi ve neden pes ettiğinizi belirtin bizler de sizleri kararınızdan caydıralım:)

  Tartışmalarımızda "siyaset-din-politika" konuşmak yasaktır.
  Edebiyat dolu bir ay sizlerle olsun Kafka okurlar.

  Parola: KAFKAOKUR.
 • “Floransa Büyücüsü” hayaller, rüyalar, masallar, efsaneler, büyüler ve gerçekler arasındaki sınırın kaldırıldığı bir “magic realism” yani büyülü gerçekçilik türünden enfes bir roman.

  #Eserde o kadar tarihi figür, mekan ve olay var ki, bu durum okuru bağlantı kurmaya zorlarken tarih bilgilerini canlandırmaya çağırıyor.

  #Ağır bir eser olmakla birlikte roman okumanın hazzını yaşatıyor. Tarih sayfalarında gezinirken, ince bir tülün ardında yaşanan gizemli olaylar okuru çekiyor. Odaklanma sorunu yaşamamak için, eseri pek ara vermeden okumanızı tavsiye ederim.

  #Eserin içinde kimler yok ki: Şah İsmail, Yavuz Sultan Selim, Medici ailesi, Machievelli, Amerigo Vespuci, Babür Şah, Vlad Tepeş yani Kont Drakula, Andrea Doria, Ali Şir Nevai, Boticelli vs.

  #Mekan olarak, esere adını veren, Rönesans’ın gözde şehri Floransa, Doğu’nun Floransa’sı olarak adlandırılan Heart şehri, İstanbul, Yeni dünya…

  #Konusundan bahsedecek olursak; Tuhaf sarışın bir delikanlı (Ucello, Mogor dell’ Amore, Niccolo Vespucci) Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Ekber Şah’a sırrını açmaya gelir. Ve onlara hikayesini anlatmaya başlar. Kurgunun içinde başka bir kurgu olduğu için hikaye romanın sonuna kadar sürer ve esere adını veren Floransa Büyücüsü yani hanedanın kayıp prensesi Karagöz Hanım ancak eserin ortalarında ortaya çıkar. Ekber Şah’ın dedesinin kayıp kızkardeşinin hikayesidir aslında bu. İran Şahı Şah İsmail’e esir düşen(daha doğrusu onun yanında kendi isteğiyle kalan) Karagöz Hanım onu kendine aşık eder. Gücü seven Karagöz Hanım Çaldıran Savaşı’nda Yavuz Selim karşısında yenilen hükümdarı terk eder ve Floransa asıllı yeniçeri ağası, Cem Sultan olayında da parmağı olan Argalia ile birlikte İstanbul’a gider. Kendisine Angelica adını verir Argalia. Yavuz Selim onun kendisiiçin tehlike arz ettiğini düşününce Argalia Angelica ile birlikte Floransa’ya döner ve Medici Ailesine Floransa’yı yönetmesinde yardımcı olur. Güzelliğiyle erkekleri de kadınları da büyüleyen Angelica orada da papaların ve kralların gözdesi olur.

  #Eserde hem fahişe, hem azize, hem büyücü, hem hayal, hem yakıcı bir gerçek, hem gizli yönetici olan Floransa Büyücüsü Angelica’nın kendi topraklarına ancak hikaye yoluyla dönüşü anlatılmış.

  #Bu uzun yorumu eseri okumak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla yazdım. Eserdeki şahısları tanıtayım:

  -Ekber Şah:Babür/Gürkani İmparatoru
  -Selim, Danyal, Murat: Ekber Şah’ın oğulları
  -Karagöz Hanım/Angelica: Gürkani Hanedanının kayıp prensesi, Floransa Büyücüsü
  -Hanzade Begüm: Floransa Büyücüsü’nün ablası
  -Ayna: Nedimesi
  -Dasvant: saray ressamı, nakkaş
  -Tansen: Saray müzisyeni
  -Codha: Ekber Şah’ın hayali sevgilisi
  -İskelet ve Döşek: Genelev işleten ve Ucello’ya yardım eden fahişeler
  -Simonetta: Floransa’nın en güzel kadını, genç yaşta veremden ölür.
  -Ebu’l Fazl ve Birbal: Ekber Şah’ın en güvendiği adamları
  -Antonio Argalia: Floransalı maceraperest, önce Türklere karşı yapılan deniz savaşına katılır, sonra saf değiştirip Türklerin tarafına geçer, Floransa Büyücüsü’ne delice aşık olur, elindeki devler ve yeniçerilerle Floransa’ya döndüğünde hain sayılmasına karşın şehrin güvenliği ona emanet edilir.
  -Niccolo il Machia: Argalia’nın çocukluk arkadaşı, onun namı diğer Machievelli olduğunu sonradan anlıyoruz.
  -Ago Vespucci: Amerigo Vespucci’nin kuzeni. Argaliya’nın çocukluk arkadaşı.

  Eserde daha bir çok yan karakter mevcut. Yazar aslında zor bir işe kalkışmış. Neredeyse paralel bir anlatımla Avrupa’dan Asya’ya Amerika’ya kadar tüm dünya tarihi üzerinden Floransa büyücüsü ile birlikte geçmiş. Bu bakımdan odaklanması zor bir eser ama bir o kadar da keyifli. Eseri okumadan önce Floransa’yı biraz incelemenizi öneririm ve eminim kitabı okuduktan sonra “Da Vinci’s Demons” dizisini izlemek daha keyifli olacak…

  Yazdığım en uzun inceleme bu oldu sanırım. Okuyana faydası dokunması dileğiyle… Herkese keyifli okumalar dilerim…