Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

bahar evin

"Birisini eleştirmeye kalkıştığında", dedi bana, "şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma."
Sayfa 1 - Türkiye iş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
Reklam
bahar evin

bahar evin

, bir kitabı okumaya başladı
Muhteşem Gatsby
Muhteşem GatsbyF. Scott Fitzgerald
7.1/10 · 21bin okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Merhaba, Rus Edebiyatı 'nın her döneme hitap eden yazarlarindan Fyodor Dostoyevski gençlik yıllarında kaleme aldığı öykülerinden olan eseri deneyimledim. Yazarın inanılmaz gözlem ve edebî yeteneğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Biraz yorucu ve anlam konusunda zorluk çeksemde Rus Edebiyatı benim için büyük bir ayrıcalık taşıyor. Eser; aynı çatı altında yaşayan candan iki dostun -Arkadi İvanoviç ve Vasya Şumkov- trajediyle biten bir hikâyesidir. Bir karakterin sevdiği kadın ile yaşadığı mutluluktan asıl yapması gereken işlerini unutması ve bu durumdan dolayı düştüğü zor durum anlatılıyor. , saf ve ölesiye iradesiz, ama delicesine de aşık bir gencin yürek parçalayıcı haline dahil oluyorsunuz . Bunun haricinde başka etmenler de var lakin fazla detay vermek istemiyorum. Sürgün yıllarında kaleme aldığı için sığ ve büyuk bir kasvet barındırıyor. Ayrıca gençlik yıllarında öyküleri ile ileri için bir fener yaktığının göstergesidir. Rus edebiyatı severler için okunabilir bir hikaye. Ama dostoyevski ile ilk defa tanışacaklar için yorucu bir durum. Peki siz yazardan kaç eser okudunuz? En son hangi eserini okudunuz?
Yufka Yürekli
Yufka YürekliFyodor Dostoyevski · EZR Yayıncılık · 20194,045 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
144 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Yufka Yürekli
Yufka YürekliFyodor Dostoyevski
7.9/10 · 4.045 okunma
Reklam
203 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Merhaba, Çağdaş Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden müzisyen, senarist, politikacı, yönetmen ve roman yazarı Ömer Zülfü Livaneli 'nin bir eserini daha deneyimledim. Her eseri gibi bu eseride büyük yankı uyandırmıştır. Yazım tekniği, kullanılan dil ve anlatım konusuna girecek olursam ahenkli bir anlatım ortaya çıkıyor. Kurulan cümleler adeta okura sarılacak vasiyette. Bütün kitaplarını da okuma gayretim bu yüzden. Çok kısa konusuna değinecek olursam; Siyasi mülteci konumunda olan ve dünyanın birçok ülkesinden Stockholm e yerleşen insanların yaşadığı hayatlara şahit oluyorsunuz. Ve anakarakter Saminin 70 lerin Türkiyesinde neler yaşadığını, sürgün hayatını ve sonucunda intikam mı affetmek mi arasındaki ikileme şahitlik ediyorsunuz. Livaneli'nin 29 yılda tamamladığı bu özgün hikayeye sizde şahitlik etmek isterseniz pişman olmayacaksınız. Livaneli'nin anlatım tarzını özleyenler isabetli bir seçim. İyi geceler..
Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm
Bir Kedi, Bir Adam, Bir ÖlümZülfü Livaneli · Doğan Kitap · 202123,9bin okunma
Galiba aşk, utanç duygusunun ortadan kalkması demek.
Sayfa 103 - Doğan KitapKitabı okudu
Kötülük etmeyi istememek başka, bilmemek başkadır.
Sayfa 84 - Doğan KitapKitabı okudu
100 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Merhaba sevgili okur; Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden sevgili, Orhan Kemal 'in başyapıtlarından kabul görülen 72. Koğuş kısa eserini deneyimledim. 1941 yıllarında bahsi geçen hapishane hayatını kalem almıştır. Parası olan konuşuyor, olmayan yastıksız, yorgansız, penceresiz koğuşta yaşamaya çalışıyor. Soğuktan donanlar oluyor falan. Bir gün kan davasından hapse düşmüş bir kaptana gelen 150 TL 'lik bir meblağdan sonra olaylar örgüsü başlıyor. Dostluk, sevgi, bağlılık, ihanet, sefalet, hile... dönemin hapsane koşulları ve ortamını dahiyane ve etkileyici bir şekilde betimlenmiş. Bilindik bir hikayeyi okura öyle bir yansıtma yapmış ki bir destansı bir hikâye oluşturmuş.. Bir solukta okudum. Dili ve anlatımi yalın ve Bir o kadarda etkileyici idi. Bir tarafta tek başına bir "insan" ; diğer tarafta ademoğulları toplumu İnsanın ve insanoğlunun değişmeyen yüzünün, bir insanlık dramı ya da bir insanlık gerçeğinin inanılmaz anlatımı. Türk edebiyatının yeri doldurulamayacak yazarlardandır Orhan Kemal. Bu enfes edebiyat şöleninden sizinde yararlanmanizi isterim. Mutlaka listenizde olmalı. sevgiler.
72. Koğuş
72. KoğuşOrhan Kemal · Everest Yayınları · 20205,5bin okunma
Reklam
56 syf.
·
Puan vermedi
·
2 saatte okudu
Merhabalar, Rus tiyatro yazınının ve modern kısa öykünün büyük ustalarından biri sayılan ünlü yazar Anton çehov 'un ''Çukur'da '' kitabını deneyimledim. Altıncı koğuş eseri ile büyük hayranlık duyduğum yazar. Bu güzel eser ile farklı bir bakış açısı oluşturmayi başardı. Eser; 20. yüzyıl başında Rus toplumunda ortaya çıkan sosyolojik gerilimlere odaklanan Çehov, Ukleyevo bucağında yaşayan yoksul köylüler ile dükkân sahipleri ve fabrikatörler arasındaki derin uçurumu sorgulatıyor. İnsanlar arasındaki hayat şartlarının uçurumunu ve hırslarının nelere sebep olduğunu çok acı bir şekil de gözler önüne seriyor. Bir solukta okunabilecek bir çehov klasiği. Mutlaka okuyalım.
Çukurda
ÇukurdaAnton Çehov · İş Bankası Kültür Yayınları · 20221,019 okunma
336 syf.
·
Puan vermedi
·
11 günde okudu
BİTMEYEN GECE Merhabalar, Mithat Enç, Türk Doçent Doktor ve pedagogdur Dedesi Mehmet Mazlum efendi Antep'in önde gelen avukatlarından, babası Emin Mazlum Enç ise tanınmış iş adamlarındandır. Annesi Zeliha Hanım, kent belediye başkanı Lütfi Güceyli'nin büyük kızıydı. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Bir otobiyografi kitabı olması da çok daha önemli kıldı. Yazar Mitat Enç,kendi hayatı üzerinden göremeyen insanların yaşadıklarını, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için yaptıklarını ve yapılması gerekenleri anlatmaktadır. Mitat Enç üniversite yıllarında kör olmuştur. Önce kabullenemez fakat sonraları bununla yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenir. Tedavi için zaten yurtdışına gider ve bu ve benzeri bir takım vesilelerle engellilerle ilgili eğitimler alır ve Türkiyede bu alanın öncülüğünü yapmaya çalışır. Bu uğurda çalışırken yetkililerin ve toplumun özel eğitime muhtaç bireylere bakış açısından ve eğitimdeki eksikliklerden de bahsetmiştir. Bunun yanında tedavi ve eğitim amacıyla sık sık Avrupa ve Amerika gittiği için bu ülkelerdeki eğitime ve günlük yaşama dair gözlemleri de kayda değerdi. Bir insanın yaşamının bir anda değişebileceğini, değişime ayak uydurmanın ve yaşama zevkinin sönmeyeceğini anlatan bir kitap. Azmin ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Herkesin ve özellikle her öğretmenin mutlaka okuması gereken bir kitap. Mutlaka okuyun, okutun. Sevgiler ..
Bitmeyen Gece
Bitmeyen GeceMitat Enç · Ötüken Neşriyat · 2020929 okunma
1.002 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.