Çakır Kaya, bir alıntı ekledi.
15 Oca 03:45

bir buz parçası gecem gündüzüm
dolanı dolanı bir noktayım artık
taş bile taşa tozunu verirken
senden bir haber gelmiyor.

ellerim,
o eski bozkır söylencesi:
bir sırdı; çaldı kapıyı gitti diyor.

ayağ göçürdün
toprak kattın
taş bağladın
kanatlarım o yüzden uçamıyor.

bin rüyayı bir tek rüyada gördüm

yedi sabah içre dönsem de
acı geçiyor
acı geçiyor
acı elbette geçiyor

acı çekmiş olmak geçmiyor.

Bakiye, Kemal VarolBakiye, Kemal Varol
Hakan Can, bir alıntı ekledi.
12 Oca 15:03 · Kitabı okuyor

Binâenaleyh, fâni, kısa, faidesiz ömrünü,
bâkî, uzun, faydalı ve meyvedâr yapmak isteyen herkes, ömrünü Bâkî-i Hakîkî’nin yoluna sarf etmelidir.Çünkü Bâki’ye yönelen her şey, bekânın cilvesine mazhar olur.

Bâkî-i Hakîkî: Mutlak beka sahibi olan Allah

Risale-i Nur’da Esmâ-i Hüsnâ, Süleyman Kösmene (Sayfa 88)Risale-i Nur’da Esmâ-i Hüsnâ, Süleyman Kösmene (Sayfa 88)
Resul, bir alıntı ekledi.
05 Oca 13:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey efendiler!
Bilirim ki, hak noktasında mağlub olduğunuz zaman, kuvvete müracaat edersiniz.
Kuvvet hakta olduğu, hak kuvvette olmadığı sırrıyla; dünyayı başıma ateş yapsanız, hakikat-i Kur'aniyeye feda olan bu baş size eğilmeyecektir.
Hem size bunu da haber veriyorum ki: Değil sizler gibi mahdud, manen millet nazarında menfur bir kısım adamlar, belki binler sizler gibi bana maddî düşmanlık etseler, ehemmiyet vermeyeceğim ve bir kısım muzır hayvanattan fazla kıymet vermeyeceğim.
Çünki bana karşı ne yapacaksınız?
Yapacağınız iş, ya hayatıma hâtime çekmekle veya hizmetimi bozmak suretiyle olur.
Bu iki şeyden başka dünyada alâkam yok.
Hayatın başına gelen ecel ise, şuhud derecesinde kat'î iman etmişim ki; tagayyür etmiyor, mukadderdir.
Madem böyledir; Hak yolunda şehadet ile ölsem, çekinmek değil, iştiyak ile bekliyorum.
Bâhusus ben ihtiyar oldum, bir seneden fazla yaşamayı zor düşünüyorum.
Zahirî bir sene ömrü, şehadet vasıtasıyla kazanılan hadsiz bir ömr-ü bâkiye tebdil etmek; benim gibilerin en âlî bir maksadı, bir gayesi olur.
Amma hizmet ise, felillahilhamd hizmet-i Kur'aniye ve imaniyede Cenab-ı Hak rahmetiyle öyle kardeşleri bana vermiş ki; vefatım ile, o hizmet bir merkezde yapıldığına bedel, çok merkezlerde yapılacak.
Benim dilim ölüm ile susturulsa; pek çok kuvvetli diller benim dilime bedel konuşacaklar, o hizmeti idame ederler.
Hattâ diyebilirim: Nasılki bir tane tohum toprak altına girip ölmesiyle bir sünbül hayatını netice verir; bir taneye bedel, yüz tane vazife başına geçer.
Öyle de; mevtim, hayatımdan fazla o hizmete vasıta olur ümidini besliyorum!...

Mektubat, Bediüzzaman Said Nursî (Sözler Neşriyyat. San. Tic. A.Ş ( 29-cu Mektup/ 6-cı Risale olan/ 6-cı kısım)Mektubat, Bediüzzaman Said Nursî (Sözler Neşriyyat. San. Tic. A.Ş ( 29-cu Mektup/ 6-cı Risale olan/ 6-cı kısım)

"Yoksul olmak bir ayıp değil, utanılacak bir eksiklik değil... Üç kişilik eve iki balığın girmesinin, bir annenin çocuğunun önüne kuru fasulyenin etlerini ayırmasının, bir babanın aynı kotu beş yıl giyip evladına oyuncak almasının kutsaliyetini bilirim.... Kredi kartını uzattığında bakiye yeter mi yetmez mi endişesini, bir şişe kola bitmesin diye idareli içmeyi, üç dilim peynirle bir ekmeği doldurmasını da bilirim... Cepteki yoksunluktan çok yürekteki yoksunluk acıtıyor. Ceplerinden para fışkırsa da paylaşmayı, sevmeyi bilmeyen çok şey ıskalıyor. Ceplerin değil, yüreklerin yoksulluğu gerçek eksiklik!

#2018
Çok şükür;
Gören gözlerime,yazan kalemime, sahip olduğum hayata, hayatta sahip olamadıklarıma, her gün instagramda katıldığım ama katiyen çıkmayan çekilişlere, günbegün doğan güneşe, kayan yıldızlara, her gün coşan Karadeniz'e, beni esir alan duygularıma, bütün bir gençliği facebooktan uzaklaştıran akrabalara, suya, toprağa, ortalama 60 yıl sonra öldürecek olan oksijene, çiçeklere, dertli ülkeme, 1.sınıftaki Cengiz öğretmenime, 3.sınıftaki Adem öğretmenime, 10.sınıftaki Berrin öğretmenime, Rize RTEÜ'deki hayatıma yön veren Taner, Yusuf Ziya, Mehmet ve Gökçe öğretmenlerime, aileme, yazmak için kullandığım A-4'lere, beni dünyadan koparan kitaplarıma, yanlışlarımı düzelten silgiye, otobüste yaşlılara ve hamilelere yer verenlere, hâlâ akraba bağları kuvvetli olanlara, gecenin bir vakti dedikodu yapmak için arayan dostlarıma, her gün canlı müzik ziyafeti veren duşta şarkı söyleyen yan odadaki kıza, çocukluğumda eksik kalan sevinçlerime, uyutmayan finallere, 31 Aralık'ta gelecek olan "seneye görüşürüz" esprilerine, çalışma odasında sakız çiğneyen düşüncesiz arkadaşa, masamın hatta sandalyemin dibindeki prize, okul geçişinde 3.sınıftan değil de 2.sınıftan başlatan konsey kararına, bana eğitmenlik duygusunu tattıran Habitat'a, bu sene ve geçmiş yıllarda tanıdığım güzel insanlara, Trabzon dolmuşlarındaki telsiz konuşmalarına, otobüs kartımda bakiye bitince 2 araba arkadaki arabanın duyacağı şekilde öten sese, hep çıkma hayali kurduğum dünya turuna, ideallerime, hedeflerime, üyesi olduğum tüm stk'lere, makyaj videosu çekip youtuber olmadığım her güne, hiç sevmediğim iki takımın maçını izlerken salgıladığım mutluluk hormonuna, sınav haftası 5 kilo birden alan kendime, 0.7 ucuma, mesaj attığımda beni menajerine yönlendirmeyen yazarlara, doğum gününü bilerek 1 Ocak yapanlara, 5 yıllık kırtasiye ihtiyacımı karşılayan üniversite tanıtım fuarlarına, tozlarından tekrar silgi olan, beni masraftan kurtaran öğenci dostu faber castell silgime, yanlışlıkla doğru mesleğe geldiğim güne, ekonomi dersinde gayri safi yurt içi hasılası ve gayri safi milli hasılasını hesaplamaya çalıştığım ülkelere, okuduğum bölüme, başta söylenecek sözü sonda söylediğim bu yazıma, 2017'yi de yaşatan Rabbime, en kötü gününde "çok şükür" diyenlere, vatana, millete, insanlığa huzur, mutluluk, bitcoin, sevgi, saygı getirmesini dilediğim 2018'e...
Tekrar tekrar çok şükür...
Merhaba yeni yıl, yeni umutlar, yeni sevinçler, yeni tecrübeler...
Merhaba çok şükürlerim...
Ve
Merhaba yazımın son satırı...

Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu

Yetersiz Bakiye
Her yaşam ölüme aynı uzaklıktadır desen de
Hayat her zaman gereğinden uzun sürer

Berhayat, Mustafa Akar (Sayfa 19 - Profil Kitap)Berhayat, Mustafa Akar (Sayfa 19 - Profil Kitap)

Bu tarz kitapları okuyan güruh için; açıkta satılan,bayatlamış bir çerez tadında.. Öylesine eksi bakiye öylesine yatmamış burs kıvamında...okuyacaklara hayırlı olsun

CAN SUYUM
Ömre huzur akan suyum 
Ayakta tutan can suyum
Neşe kaynağım şen suyum
Akıp bana getir beni

Umut işleyen atiye 
Rabbimden bana hediye
Birlikte gidem bakiye
Çekip bana götür beni 

Giden gider sen kal kafi
Ömür denen aşktır safi
Günler huzur aylar nafi
Çıkıp bana yetir beni

Güz geliyor düşer yaprak
Zaman akıp gider kıvrak
Sonumuz bir avuç toprak
Bakıp bana yatır beni 

Gülersen gözlerim gülsün
Yokluğun ecelim olsun
Bitmez sevdam herkes bilsin 
Döküp bana bitir beni 
06-08-2015
UğurUKUT

"Zeliha", bir alıntı ekledi.
10 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Zât-ı Zülcelal'e verilen ve onun yolunda sarfedilen şu ömr-ü zâil, bâkiye inkılab eder..

Sözler, Bediüzzaman Said NursîSözler, Bediüzzaman Said Nursî