Serhan Ş, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tabiat, sırlarını bakmasını bilene açıklarmış.

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Melike, Theo'ya Mektuplar'ı inceledi.
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 9/10 puan

En uzun geceye en çok yakışanı bırakıyorum.
Kitap yeni bitti. Kasıtlı bir bitiriş değil bu ama sanırım ait olduğu zamanı buldu. Yıldızları, geceyi, var oluşu güzel yorumlayan Vincent'a...

Derin derin okumak istedim. Ne de çok bildiğimi sandığım şey varmış. Ne de yüzeysel bilgimle anlamaya çalışmışım. Israrla defalarca yaptığı "Gece Kahvesi, Ayçicekleri, Kafe Teras, Patates Yiyenler ve tabiki Yıldızlı Gece"min her bir parçası çok daha anlamlı.
Sanat ruhu incelten bir şey kesinlikle. Vincent Van gogh, malumunuz kulağını kesen ressam. Herkes böyle bilir. Ama o kulağını kesenin (kesin olmamakla beraber) çok sevdiği dostunun kesmiş olmasına rağmen sırf onu korumak için yaptığı fedakarlığı, kardeşlerinin içinde Theo'yu olan sevgisinin onu bu hayata bağlamaya yetmediğini, hayatı boyunca tek istediği şeyin anlaşılabilmek olduğunu, parayı harcayacağı zamanlarda yemek yemek ve boya almak arasında bir tercih yapmak zorunda kaldığında boyaları tercih ettiğini, resmin tutku haline dönüştüğünü ve gördüğü titreşimlerin gerçek olduğunu, Emile Zola kitaplarını içercesine okuduğunu, derin bir okuma tutkusu olduğunu pek bilmez kimse. İşte bu anlatılanın daha doğrusu yazdıklarının az bir kısmı. Hayatı boyunca dürüst bir adam olma ve anlaşılma isteği yolunda son mektubuyla Theo'yu derin hüzne boğan Vincent Van Gogh. Dünyanın en pahalı resimlerinden birine sahip olan, geceyi ve yıldızları bakmasını bilene sonsuz renk kartları ve titreşimlerle sunan, adına sarı rengi olan kulağı kesik deli adam. İyi ki geçtin dünyadan iyi ki...

Kitap, resimler üzerine detaylı mektuplardan oluştuğu için ilgisi olmayanları sıkabilir kesinlikle. Ve en kötü yanı da olabildiğince beyaz bir kağıda basılmış olması. Okurken bir süre sonra her yer titremeye başlıyor :) mektubun özüne saygı duymayı öğreneceklerini düşünüyorum şu yayınevlerinin. ( büyük temennim) Çevirisi oldukça iyi olan bu kitap, ilgisini çekene büyük bir kaynak niteliğinde. Tüm bu okuma süreci boyunca sizlere de tablo tablo galerilerden bakarak okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü her resmin örneği malesef mektuplarda bulunmuyor.
Okuyacak olanlara derin sükunet, bol dayanma gücü dilerim :))
Hazin bir yitip gitme öyküsü olur kendisi...

Hakk ağırdır. Aynı zamanda faydalıdır çünkü Hakîkate dayalıdır. Bâtıl ise hafif, aynı zamanda belâlı ve zararlıdır.

Ağırdır bizim derslerimiz. Bizi anlamak, hayatımızda bulunmak, gönlümüzde yer edinmekse zordur.. Gönül gözüyle bakmasını bilene 'hazîne', dünyevî gözüyle bakanlara ise 'tehlike'..

Tek gâyemiz; Faydamızın kendimize, zararımızın bizim dışımızda herkese olmasındansa.. zararımızın kendimize faydamızın herkese olmasıdır.

Karanlığın Beyaz'ı & Beyaz'ın karanlığı, seçim sizin..

idris yılmaz, "Aslında..."'u inceledi.
 10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aslında
Ercan Kesal
Hekim, sinemacı, yazar Ercan Kesal’ın edebiyat ve sinema üzerine dergi, gazete ve sanat dergisi tarzındaki web sitelerinde yayınlanan söyleşilerinin derlendiği bir kitap.
Kitapta Ercan Kesal’ın hayata bakışını, sanatın, özelinde edebiyat ve sinemanın insana ve topluma kattığı, olaylara ve konulara belli bir entelektüel sorumlulukta yaklaştığı görülüyor.
Doğup büyüdüğü Anadolu Bozkırı’ından beslendiğini her fırsatta dile getiriyor. Bakmasını bilene her yerde bir hayat olduğunu, Anadolu’nun ortasında ıssız kasaba ve köylerinde görev yaptığı dönemlerde beslendiği sosyo kültürel yaşamı edebiyata ve sinemaya döktüğüne vurgu yapıyor.
Entelektüel bir insan sorumluluğunda, ülkede alınan siyasi tutumlardan dolayı ülkenin geleceği ile kaygılarını, toplumsal uzlaşıdan uzaklaşıldığı kaygısını dile getiriyor.
Yaptığı tüm işlere göstermiş olduğu özen, yazılarında da görünüyor. İnsanlığın, öğrenmek bilinci ile gelişebileceği bilgeliğine sık sık vurgu yapıyor.
Ercan Kesal’ı okurken Rus Yönetmen Andrey Tharkosky ile çok benzerlikler gözlemledim. Sanatın gerçeklik çabalarını, hümanizmanın derin etkisini…
Dupduru ama derin, iktidar hırsı olmayan, iktidarın sahibini ve tebasını çürüttüğünün bilincinde bir insan Ercan Kesal. Satır aralarından bilgece sözler, davranışlar çıkaracağınız bir kitap.

Bakmasını bilene tatlı bir bakış dünyalara bedel görmek istemeyene dünyaları versen güzel bir bakış etmezzz

Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bakmasını bilene.
Etrafına bir baksana, onca insan, onca gözyaşı, onca acı, bir soluk bile alamadan koşuşturmayla geçip giden onca yaşam!

Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 165 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 6.Basım)Beyaz Geceler, Dostoyevski (Sayfa 165 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 6.Basım)

Yusuf 'un gözleri kuyu kadar karanlıktır kimine. Ve güneş gibi aydınlıktır bakmasını bilene. Bu ahir zamanda ne Yusuf gibi bakan göz bulunur, ne de o gözlere bakıp anlayacak Züleyha.

Bilene :
Baba: Hazine kapısıdır, açmasını bilene
Anne: Cennet kapısıdır, girmesini bilene
Kardeş: Gönül aynasıdır, bakmasını bilene
Evlat: Deniz suyudur, içmesini bilene.