Adar Koç'un Kapak Resmi

Son zamanlar da Nikola Tesla'nin "Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan ateist olur." Paylaşımlarını yaparak Tesla'yi inançsız biri olarak gösterme çabasında olanlara şunu belirtmek isterim.
Bu söz Nikola Tesla Söylediği iddia edilmiş. Fakat Kaynak belirtilmemiş ve böyle bir sözü bulunamamıştır. Hatta araştırmalar sonucunda inançlı biri olduğu ortaya çıkmış. Sade ve samimi hayatıyla sevgi kazanmıştır.

Adar Koç tekrar paylaştı. 17 saat önce

Geceleri çocukların üstünü kontrol eder gibi uyanıp memlekette son durum nedir diye kontrol ediyoruz. Allah'ım bu vatanı sen bize bağışla.

Çocukken sizin daha neşeli olmanızı sağlayan insanların,
Sesi kötü olsa bile size mutluluk katmak için şarkı söyleyen insanların,
Yaşanılan huzursuz bir olayı size belli etmeyip, hüzünlü bir tebessüm gösteren insanların,
Hata yaptığınızda sizi kırmadan büyükler de bu hatayı yaparlar; ama sonrasında daha dikkatli olurlar öğüdünü yapan insanların..

Büyüdüğünüzde, toprağın altında olması sarsıntı verici bir acıdır....

Tolstoy......
Popular Science Dergi'sinin aralık ayı sayısında, 'Dahilerin Yaşamı' bölümünde, hayranı olduğum ünlü yazar Tolstoy'u kaleme almış, sizinle de paylaşmak istedim.


Lev Tolstoy (1828-1910)

Hiç şüphesiz ki en büyük yazarlardan biri olan Tolstoy , tüm dünya da en çok okunan kitaplar arasında yer alan romanlarına yansıttığı kendine özgü felsefesini; otoriteye, savaşa ve şiddete karşı duruşuyla ortaya koydu. Toplumların kalıplaşmış kurallarını büyük bir cesaretle sorgulayarak örneğin aristokrasi, sınıf farklılıkları ya da özel mülkiyet gibi kavramların insanları köleleştirdiği bambaşka bir yaşamın mümkün olduğunu gösterdi . Felsefesinden etkilenenler arasında Mahatma Gandi, Ludwing Wittgenstein, James Joyce, Vladimir Nabokov gibi büyük yazar ve düşünürler de vardı.
Hangi Dahilerden Etkilendi ?
• Victor Hugo
• Arthur Schopenhauer
• Confucius
• Aristo
• Platon
• Henry David Thoreau


Öne Çıkan Nitelikleri
Aynı zamanda bir eğitim reformcusu olan Tolstoy özgürlükçü, devrimci, kuşkucu, hedonoist, aşırı derecede dürüst ve gerçekçi bir insan olmasının yanı sıra insan yaşamı ve toplum yapısına farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak, kazmasını (kalemini) çalışmayan sistem ve kavramların köküne vuran, böylece yıkılmaya mahkum olduklarını gösteren büyük bir dehaydı
Gustave Flaubert, Savaş ve Barış romanını okuduktan sonra Tolstoy için; ‘‘Ne büyük bir yazar. Ve büyük bir psikolog. ‘‘Edebiyat Tolstoy’a sahip olduğu sürece bizlerin bir şey üretmesi ya da hiçbir şey başaramamış hiç önemli değil. Çünkü Tolstoy hepimiz adına başarıyor’’ demişti.
Gandi de otobiyografisinde, onun şiddet içermeyen pasif direniş önerilerinden etkilendiğini ve Tolstoy’a mektup yazarak kendisine verebileceği önerileri duymak istediğini anlatıyordu.
Fakat herkes ona böylesi büyük bir hayranlık beslerken o kendini pek de ciddiye almayan, hatta yazar olarak bile tanımlamayan alçak gönüllü, kimseye boyun eğmeyen bir insandı.

Günlük Yaşamı
Güne 09.00’ da başlayan Tolstoy, ailesiyle kahvaltı yaptıktan sonra akşam yemeğine dek ortadan kaybolur, o gün ne yapmak istiyorsa onla meşgul olurdu. Önemli konular haricinde bir şeylere karar vermek zorunda kalmaktan hoşlanmıyor, bunun yerine tek düze bir yaşam sürmeyi tercih ediyordu. 18 yaşındayken, hayata uması gereken kuralları şöyle sıraladı.

• Sabahları 05.00’de uyan.
• Saat 22.00’de uyu.
• Az ye tatlılardan uzak dur.
• Her şeyi kendine yapmaya çalış.
• Yaşamınla ilgili hedefler belirle ve bunlara uy !
• Arzularına karşı koy ve çalışmaya adan.
• İyi bir insan ol ama yaptığın iyilikleri kimseye gösterme.
• Her zaman daha azıyla yaşamayı öğren.
• On kat zengin olsan bile yaşam şeklini asla değiştirme.

Uyku ve Beslenme
• Düzenli uyku
• Vejateryen

Aristokrat bir aileden gelen ama soylu sınıfını reddettiği için sıradan bir kasaba yaşamı süren Tolstoy, ailesinin özel tariflerinin bulunduğu yemek kitabında yer alan yumurtalı tariflerini seviyordu. Ancak genel olarak vejetaryen beslenme şeklini benimsemişti.

Fiziksel Aktiviteler
• Yürüyüş
• Egzersiz
• Çiftlik

Düzenli olarak spor yapan Lev Tolstoy, çiftliğin de işlerine katkıda bulunduğu için vücudunu sürekli çalıştırıyor, özellikle de jimnastiği çok ciddiye alıyordu. Her sabah çocuklarına, sanki birer sporcu yetiştiriyormuşçasına birbirinden zor jimnastik hareketleri yaptırırdı.

Ünlü Günlükleri
Gençliğinde günlük tutma alışkanlığı geliştirip buna tüm hayatı boyunca devam etti. Günlüklerini olmak istediği mükemmel insan seviyesine erişmek için bir araç gibi kullanıyor; kimi zaman kendisiyle ya da hayatla ilgili çıkarımlarını not alıyor, kimi zamanda belirlediği kuralları yazıyordu. Zaman geçtikçe, günlüklerde yazdıklarından ahlaki bir ideal yaratmaya başladığını fark etti. Yani felsefe yaklaşımı günlüklerinde şekillenmeye başlamıştı. Ardından bunları çeşitlendirip, örneğin birinin kendisine koyduğu kurallarla doldururken bir diğerini dünyayı ya da toplumu analiz etmek için kullandı.

Adar Koç tekrar paylaştı. 10 Ara 10:06

“İnsanlar mizah ve şaka yapabilirler. Fakat bazı konular vardır ki onlar asla şakaya gelmez. Orada ciddî olmak insanlık borcudur. Millî tarihle eğlenemezsin. Bayrakla alay edemezsin. Kuran'ı mizah konusu yapamazsın. Aile namusunu hiçe sayamazsın. Bunlar millî mukaddesattandır. Millî mukaddesatı olmayan millet, millet değil hayvan sürüsüdür…”

-Hüseyin Nihal Atsız

Şu güzel şarkı linkini buraya bırakıp, derse gidiyorum. Keyifli dinlemeler, sevgi dolu bi gece sizin olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=vyXOEGyjQ0Q

Adar Koç tekrar paylaştı. 09 Ara 20:43

İslam Düşünce Atlası
Değerlİ 1K Dostları!
İslam Düşünce Atlası, İlmî Etüdler Derneği’nin (İLEM) desteğiyle yürütülen ve ikiyüzü aşkın araştırmacının katkısıyla oluşan bir düşünce tarihi yazımı projesi.
Amaçları;
Her türden maddî ve manevî unsuruyla anlamlı bir küre olarak hayatiyetini sürdürmüş İslam düşünce geleneğinin, çeşitli sebeplerle dağılmış ve küreye nispeti yeniden inşa edilmeksizin gerçek anlamlarını keşfetmekten aciz kaldığımız parçalarını yeniden bir araya getirmektir diyor İLEM..
Kısaca kitabın da siparişini verdik ve inşallah paylaşımlarda bulunacağız.
Bu bağlamda bu sitedeki bazı arkadaşlarla da istişarede bulunup neden bizler de bir İSLAMİ DÜŞÜNCE ALANI okumalar yapmayalım;
1- Her hafta bir düşünürün kitabı belirlenip okunması,
2-Veya kimde hangi düşünürlerin kitapları varsa onların okunması
3-Düşünürlerin bizlere verdiği mesajların en ortak bir paydada paylaşılması
4-ve sizden gelebilecek fikirler...
Anlık Aklımıza gelen yazarlar;
Dücane CÜNDİOĞLU
Sezai KARAKOÇ
Rasim ÖZDENÖREN
Nuri PAKDİL
İsmet ÖZEL
Cemil MERİÇ
Muhammed İKBAL
Nurettin TOPÇU
Mahir İZ
Seyyid KUTUP
İBN HALDUN
Malik Bin NEBİ
Gazali

Ne dersiniz?Fikir görüş ve önerilerinizi bekliyorum.