Adar Koç'un Kapak Resmi

Afrika'ya ilaç göndermeye karar vermiştik; fakat hepsinin üzerinde "tok karnına" yazıyordu....

Charles Bukowski

Adar Koç, Bir Masalmış Kolestorol'u inceledi.
 24 Eyl 17:48 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Evet, zevkle okuduğum bir kitap daha…

Bir masalmış kolesterol diyen kitap yazarına hak vermemek elden değil. Kitap özellikle ilaç firmalarına karşı büyük bir sorgulama yapmakta. Yaptıkları işlerin etik olmadığını vurgulamakta.
Statinlerin nasıl da vurgun yapmak için ortaya sürdüklerini eleştiren yazarımıza selam olsun.

Evet hepimiz biliriz kolesterolü , hekimimiz bize tanıyı koyunca yani hanımefendi/beyefendi sizde kolesterol var deyince korkarız, endişeleniriz, Allah aşkına doktor yoksa ölecek miyim ? Diyenimiz bile olmuştur.

Ahh tanrı aşkına korkmana gerek yok kolesterol hepimizde var, ve varlığı da çok güzel bir şey . no panik atak, heyecanlanma . Kolesterolün değerini bilmiyoruz ki Kolesterol bir steroiddir. Vücudumuzda doğal olarak üretilir.Kolesterol yaşam için su gibi gerekli olmazsa olmaz bileşiklerdendir, her hücremiz kolesterol içerir. Antioksidan özelliği vardır. Kalp- damar hastalıklarının, kanser hastalıklarının gelişmesini önler.

Hani bazen çikolata yerken mutlu oluruz ya işte bu mutluluğun kaynağı olan ve beynimizde bulunan serotonin evet serotonin yani mutluluk hormonu işte bu serotonin reseptörlerinin normal şekilde çalışmasını sağlayan kolesteroldür.
Bazen de hastalanırız, evet ne yazık ki enfeksiyon kapmışız, bu enfeksiyon ajanlarını gören organizmamız hemen bir savunma sistemi kurar(İmmün sistem) bu ajanlara karşı savaşırlar, evet oldukça çetin bir savaştır. Bu savaşı kazanmak için iyi bir silaha ihtiyaç vardır, bakteri ve virüsleri öldürmek için işte o silah kan kolesterolünden başka bir şey değildir.

Gördünüz mü ne kadar da faydalıymış, oysa biz ondan çok korkuyoruz değil mi ?

Bakınız şimdi hekimlerin bazıları kolesterol konusunda pek tatmin edici bilgiler
vermezler. Nasıl mı ?

Misal, Mehmet Bey siz de kolesterol yüksekliği mevcut, lakin şimdi size sorular soracağım, bu sorularım çok önemli (hasta anamnezi bu lab sonuçlarından bile önemlidir)
Sizin aileniz de kolesterol yüksekliği yaşayan var mı ? (Genetik mi acaba ? )
Sizin aileniz de kolesterol yüksekliğinden dolayı hayatını kaybeden var mı ?
Sizin ailenizden kolesterol yüksekliğinden dolayı kardiyovasküler(kalp-damar) hastalığını bulunduran var mı ?
Sizin ailenizden kolesterol yüksekliğinden dolayı kardiyak arrest(kalp durması) geçiren var mı ?
Sizin ailenizden ateroskleroz(atardamarı sertleşmesi) hastalığına yakalanan var mı ?
Eğer Mehmet Bey’in bu sorulara karşı cevapları hayır ise, o zaman hekim şunu rahatlıkla söyleyebilecek.

Mehmet Bey endişelenmenize gerek yok, size takip edici bir tedavi yöntemi uygulayacağız, kolesterol düşürücü ilaçlar almanıza şuan gerek yok .Karaciğer ve böbreklerinize de yüklenmeyelim (Böyle hekimleri seviyorum işte)
Kolesterol düşüklüğü olursa ; kanserler oluşabilir. Çünkü, kan kolesterolünü görmüştük.

İşte yazarın asıl yakındığı nokta da bunlar. Yazar diyor ki : ‘’Yüksek kolesterolü kalp hastalıklarının tek nedeni olarak göstermek doğru değil.
Bunun için de ilaç firmalarına kanıp kolesterol ilaçlarına sığınmak doğru değildir.’’

Birazcık öz eleştiri kısmına geçelim mi ?
Hangimiz bu bilgileri biliyor, doktorunu sorguluyor ?
Unutmayalım ki kolesterol ilaçları tıpkı antibiyotikler gibi leblebi değiller.
Doktorunuzu sorgulamaya ve bilgi almaya devam.

Ve obezite için bize bağıran yazarın eleştirisi. İşte bu çok önemli kolesterol tek başına hastalıklar yapmaz ama obezite yapar. Özellikle de kardiyovasküler sistemimize düşman olur.
Bir sürü hastalıklara neden olur . Ama biz şeker almıyoruz ki diyoruz ? Hmm ya kolalar, dondurmalar, karbonhidratlar ve özellikle de, kas yapacağız ve fit olacağız dediğimiz protein takviyesi yok mu ? Bunların için de ne kadar çok yoğunluklu suni tatlandırıcılar içerdiğini biliyor muyduk?
Bunları lütfen sorgulayalım


Ve incelememin sonuna doğru yaklaşırken kitapta bahsedilen şu sözleri es geçemem

‘’Sevgi ağrıyı keser’’

Okunup bilgiler alınması gereken bir kitap, tavsiye ederim.
Keyifli okumalar…

Adar Koç, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kas yapayım, fit olayım derken sağlığınızdan olmayın.
...''Sağlıklı veya diyet ürün ve protein takviyesi üreticilerinden bazıları galiba henüz şekerin kötü etkilerinin farkında değiller. Bunun bir göstergesi de, bu ürünlerin bol miktarda şeker veya suni tatlandırıcı içermesidir. Bu tür ürünlerin sizin için sağlıklı olduğu inancı, pazarlama stratejilerinin nasıl da kandırmaca bir yol aldığına mükemmel bir örnek oluşturuyor.''

Bir Masalmış Kolestorol, Shane Ellison (Sayfa 98 - Hayy Kitap-2.Baskı)Bir Masalmış Kolestorol, Shane Ellison (Sayfa 98 - Hayy Kitap-2.Baskı)
Adar Koç, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Obeziteye dikkat.
''Suni tatlandırıcılar, bilinçsizce çok fazla yememize neden olurlar. Diğer bir değişle, çok yemediğinizi düşünüyorsunuz, ama aslında çok yiyorsunuz.''

Bir Masalmış Kolestorol, Shane Ellison (Sayfa 97 - Hayy Kitap-2.Baskı)Bir Masalmış Kolestorol, Shane Ellison (Sayfa 97 - Hayy Kitap-2.Baskı)