zeynep feyza öngeli, Her Şey Seninle Başlar'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

önceden okumuştum. başarılı bir kişsel gelişim kitabı. zaten yazar da kendini geliştirmiş biri. fazla abartılı bir kitap olamması da avantajı

Selman Akalan, Her Şey Seninle Başlar'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Evet, bir kişisel gelişim kitabının daha sonuna gelmiş bulunmaktayız.
Öncelikle kitabın bize vermek istediği mesaj çok net: '' çaresizlik öğrenilmişse, başarılı olmakta öğrenilebilir "


Bu benim Mümin Sekman ile 2.buluşmamdı; ilk okuduğum kitabı" Başarı Bilimi"gibi, bu kitabında da çok sayıda başarılı(üstün başarı) olmuş insanlardan çeşitli alıntı ve hikayelerle birlikte, kitabı daha donanımlı bir hale getirmiş, bu da bizi sürekli düşünmeye ve kendimizi kıyasa çekmeye sevk ediyor, bunun için kitabı okurken hem eğleniyor, hem de üzülüyoruz.

Başarı ve başarısızlık hakkında Yapılan çeşitli araştırmaları kaynak göstererek, okuyucuların önüne seriyor.

Benim için en iyi motivasyon konuşmacısı olan les brown'ın sözleri ile devam etmek istiyorum;'' eğer kolay olanı yaparsanız zor bir hayatınız olur, zor olanı yaparsanız kolay bir hayatınız olur''

Hepimiz başarılı olmak için, gerekli olan özelliklere sahibiz, sadece bunun farkında değiliz!

Zig ziglar ın dediği gibi "çoğu insan güzelleşmek ister, günde bir elma yemenin cildi güzelleştirmek için, çok faydalı olduğunu bilir ama kimse bunun için hiç birşey yapmaz"
Çünkü gerekli olan iradenin efendisi olmamız gerekirken, kölesi oluruz!

Başarısız olarak nitelendirilen insanların, kaçış yolu bulmasına yardımcı olmak için, ışık tutup yol gösteren ve toplumsal gelişimin katalizörü olan bu kişisel gelişim kitabı, gerekli olan kritik kitleyi oluşturmak için gerekli donanıma sahip.

KISACA ÖZETLEMEK GEREKİRSE:
"Nefsine hükmedebilen, dünyaya hükmedebilir"...

Selman Akalan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başarılı oldukça altınız çizilecek, başarılı oldukça üstünüz!!!

Her Şey Seninle Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 218 - Alfa yayınları)Her Şey Seninle Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 218 - Alfa yayınları)

Körlük Tedavi Edilebilir
Sebepsiz çıkışlarım var benim kusuruma bakma üstüne alman gereken onca şey varken buna takılman sanırım seni sevmem,değer vermem ve körü körüne bağladığın benim sana yüz vermeyişimden.Hep mi böyleydin yani böyle çıkarcı yoksa benim sana karşı olan körlüğümün tedavi edilişinin başarılı bir sonucu mu bu gerçekler?

BUŞRA UYSAL GÜDER, Diseksiyon'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bitti !!!
Mayda, güzel, başarılı, zengin bir doktordu. Çok sevdiği sevgilisi Erdem’in ihanetinden sonra Barlas ile evlenmek zorunda kalmıştı. Zorunda kalmıştı diyorum çünkü bundan sonra yaşadıkları aslında başkalarının kurduğu bir hayattı.
Maydanın yaptığı yanlış müdahale sonucu bir hasta öldüğü için Mayda zorlu bir sürece girer. Ama böyle bir hata yapmadığına emindi. Bu da hayatına müdahele eden kişilerin bir oyunumuydu ?
Çok çok değişik bir kurguydu gerçekten. Çok fazla yazıpta ipucu vermek istemiyorum.
Kitap hakkında bir kaç eleştirim olacak. Yazar kitabın en başında çok fazla tıbbi terim kullanmış. Ben sağlıkçı olduğum için anlamakta güçlük çekmedim ama herkes sağlıkçı değil. İkinci eleştirim; kitap gereksiz uzatmalarla doluydu. Kendimi zorladım bitirmek için. Kurgu ne kadar iyi olsa da kitap sürükleyici değildi bence. Olaylar çözümlenmeye başlayınca biraz daha sürükleyici hale geldi sadece.
Karar sizin. Polisiye sevenler için tavsiye ederim. 6/10

Mine Arapoğlu, Nar Ağacı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sen öyle çağırmasan ben böyle gelmezdim"

Nasıl başlamalı ki bu kitabı anlatmaya, elimde olsa tüm insanlığa okutmak isterdim belki birilerinin kafalarına 'tek bir masumun öldüğü yerde hiçbir haklı gerekçeden bahsedilemeyeceği' gerçeğini sokabilirdim, bir parça da olsa insaniyet kazandırabilirdim. Tüm insanlığa okutamam belki ama herkese tavsiye ederim, sizlere, akrabalarıma, arkadaşlarıma, öğrencilerime herkese.

Dalı bir ülkede kökü komşu ülkede olan ağacın yıllar yıllar yaşayıp gidişini, iki ayrı ırmağın birbirine doğru olan yolculukları ülkemizin geçirdiği savaşlar, yok olan hayatlar, en güvendikleri tarafından aldatılmış bir yağız delikanlı Setterhan , yazılmamış şiirleri ardında bırakan bir kırık kafiye Ismail, yüreğinin soylu duygularını en naif bir şekilde hisseden yarım kalmış bir resim Celil Hikmet, en sevdiği iki insanı kaybeden muhacir Zehra... Tüm olanlar, tüm yaşananlar Zehra ve Setterhan'ın karşılaşması için... Kaderin üstünde bir kader var Amenna.

Sinematografik bir şekilde ele alınan eserde fotoğraftan zaman yolculuğu yapan anlatıcı kimi zaman Zehra'nin yoluna çıkıyor kimi zamansa Setterhan'ın. Gelecekten gelen biri olarak tüm olacakları bilen ama sesini duyuramayan bir Kassandra laneti ile çevresinde olan biteni sessizce izlemekte olan anlatıcı kâh anneannesinin omzuna başını yaslıyor kâh dedesinin yanında onunla yürüyor.

Kitabın yazılış aşamasında bir doktora tezi yazacak kadar araştırma yaptığını söyleyen Nazan Bekiroğlu dönemin zihniyetini, geleneklerini, insan davranışlarını, mekan özelliklerini başarılı bir şekilde kaleme almış. Okurken sanki ben de tacirin geçtiği cografyadaydım, ben de onunla semaver çayı içtim ben de Zehra ile yollara düştüm. Acıyı da sevinci de taa derinlerde hissettiren bir anlatım sahip.

Tebriz halısının canlı renklerinde kaybolmak, ilmek ilmek dokunan halıların dokunma aşamasına şahit olmak, Tiflis' e, Batum'a, Tebriz'e, Bakü'ye yolculuklar yapmak, Tebriz'de çay ile birlikte siz de demlenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız.

Nazan Bekiroğlu'nun dil ve anlatımı önceki eserlerine ziyade Nar Ağacı'nda daha sade, duru ve açık. Eser bir Doğu masalı kadar zengin, hayat gibi gerçek ama güzel bir hayal gibi de etkileyici. Kim istemez ki zamanda ve mekânda yolculuk yapmayı. Bu kitabı ilk okuduğum vakit eski fotoğraflara bakış açım değişmişti. :) Onca yoldan, onca zorluktan sonra karşılaşan tacir ve muhacir yani Setterhan ve Zehra birbirlerini ilk aşkları gibi sevdiler mi sonrasında neler yaşandı kitabın sonunda bunlara yer verilmemiş aslında Nazan Bekiroğlu bir söyleşide aynen şu cümleleri söylemişti: "Ailemizin en yaşlısı benim sevgili teyzem. Büyük heyecanla bekliyor. Biraz hayal kırıklığı yaşayacak sanırım çünkü kurgunun onun bildiği gerçeklerle örtüşmedigi yerler çok fazla. Yine de "Ben romanda doğdum mu? " diye soran teyzeciğime bu metni bir an evvel sunmak istiyorum, onun doğumu bu romana girmemiş olsa da. Ikinci ciltte doğmayı bekliyor." Bu cümlelerden sonra hep bir umudum oldu romanın devamının geleceğine dair.
Umut etmesi bile güzel Nar Ağacı için.

Aytaç G., bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Kişisel gelişim kitaplarının önerdiği kişilik tipi :)
Başarılı bir üst düzey yönetici bana şöyle demişti: "Tek başına zihinsel beceri, en fazla ikinci olmanı sağlar. Başarı kaygan bir direktir. Tepesine çıkmak zordur. Ama diğerlerinin üstüne basarsan kolaylaşır. Hele de üstüne bastıkların, bunun kendilerinin de çıkarına olduğunu düşünüyorlarsa."

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 24 - Domingo)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 24 - Domingo)
Siyabend*, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu

..., bizi hayvanlardan, vahşilerden, cahillerden, kaba softa ham yobazlardan, muzaffer diktatörden, obur materyalistten ayırmak için, okumak gerek! Okumak gerek!
— Öğrenmek için.
— Okulda başarılı olmak için.
— Bilgilenmek için.
— Nereden geldiğimizi bilmek için.
— Kim olduğumuzu bilmek için.
— Başkalarını daha iyi tanımak için.
— Nereye gittiğimizi bilmek için.
— Geçmişin anısını muhafaza etmek için.
— Günümüzü aydınlatmak için.
— Daha önceki tecrübelerden faydalanmak için.
— Atalarımızın yanlışlarını tekrarlamamak için.
— Zaman kazanmak için.
— Kaçmak için.
— Hayatı anlamlı kılmak için.
— Medeniyetimizin temellerini anlamak için.
— Merakımızı ayakta tutmak için.
— Dinlenmek için.
— Kültürümüzü artırmak için.
— İletişim kurmak için.
— Eleştirel zekâmızı işletmek için.

Roman Gibi, Daniel Pennac (Sayfa 54 - Metis)Roman Gibi, Daniel Pennac (Sayfa 54 - Metis)
Onur Girgin, Serenad'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir kitabı okuduktan sonra eğer imkan dahilinde ise kitabın geçtiği mekana gitme arzusu uyanıyorsa o kitabı başarılı bulurum. Serenad'ı okuduktan sonra Şile'ye gitmiştim :)