Cemil Oral, Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır'ı inceledi.
32 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabımız sade ve akıcı bir dil ile kolay okuma sağlıyor. Hayatta sürekli gündemimizde olan inanç, yurt sevgisi, iyilik, idealler v.b şeklindeki başlıklarla kısa bölümler oluşturulmuş. Bu bölümler hikayeler ve özlü sözlerle bezenmiş. Kanaatimce "özellikle" bu tür kitaplardaki çıkarımlarımız kendimize özgü oluyor. Anlatılanlar kimisine basit ve genel gelebilir. Netice itibariyle okunması gereken oldukça keyifli bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Arinn, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Demek istediğim şu,insan,çok basit şeylere bile,nasıl söyleyeyim,ilgi duymuyorsa ya da o konuları sevmiyorsa ,ne diye anlamaya çaba göstersin?Kitapları da dostları seçer gibi seçmeli kişi,öyle değil mi?

Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 33 - Sel yayıncılık)Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 33 - Sel yayıncılık)
07mbaln, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu

.....
Ya Fettah, aç artık kapıları. Ya Basıt, çöz dilimin bağını. Ya Rezzak, ver nasibim ne ise.....

Kerbela, Sinan Yağmur (Sayfa 177)Kerbela, Sinan Yağmur (Sayfa 177)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni saygıyla süzüyordu, basit insanların saygısıyla. Saçma ve akıl dışı her türlü sözüme katlanabileceğini gözlerinden okuyordum.

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (İletişim Yayınları)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (İletişim Yayınları)
Zeynep Aslan, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

“Dünyanın en basit,en zavallı,hatta en ahmak adamı bile,insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!...”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 37)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 37)
Beyza ŞİMŞEKLİ, Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

2 farklı dünya, 2 aynı çocuk...

Bruno isimli bir çocuk karakterimiz var bu hikayede. Yaşadıkları yerden taşınan Bruno, taşınırken orada sadece anılarını değil arkadaşlarını da bırakmak zorunda kalıyor. Yeni taşındıkları yer ise bir Yahudi toplama kampının yanı. Her gün bu kampı ve kamptaki insanları gören Bruno, babasının yahudi karşıtı bir asker olarak çalıştığının ve insanların o derece kötü şartlarda yaşamasına aslında babasının sebep olduğunu bilmiyor. Kamp ile evlerinin topraklarını birbirinden ayıran bir tel Brunonun dikkatini çekiyor ve tel boyunca yürümeye başlıyor. Biraz ilerleyine ise bir çocukla karşılaşıyor ve gün geçtikçe onla muhabbet etmeye,arkadaş olmaya başlıyor. Bu arada, bahsedilen tel örgü, her ne kadar hikayede somut bir kavram olarak gösterilse de bence yazarın bahsettiği tel örgüler insanların düşüncelerinden başka bir şey değil.

Fakat Bruno'nun aklına takılan bir soru var. Neden arkadaşıyla tellerin farklı taraflarında durmak zorunda? Kimin hangi tarafta kalacağına kim karar veriyor?

Kitabın genel kurgusu bu şekilde olsa da ben kitabın bana düşündürdüklerinden bahsetmek istiyorum. Çocukların babaları, düşünce şekilleri, yaşam standartları her ne kadar farklı olsa da, ikisi için de bu tarz 'ayrımların' ne derece saçma olduğunu da bir kez daha gösteren bir kitaptı.

Dünyamızda çok büyük bir ayrımcılık var, bu inkâr edilemez bir gerçek. Fakat bu ayrımı kim yapıyor, neye göre, kime göre yapıyor? Çocuk aklıyla -tamamen saf ve dürüst bir akıl- düşünüldüğünde mantıksız gelen tüm bu olayları "mantıklılaştıran" büyüdükçe gelen hırs, açgözlülük ya da başkalarından çok daha üstün olma isteği mi?

Kitabın kısa olmasının yanında sade ve basit bir dille yazılmış olması, okunmasını baya bir kolaylaştırıyor. Eğer merak ediyorsanız, hiç durmadan okumanızı tavsiye ederim.

Kardelen, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce

Başarının bireysel üstünlüğün basit bir işlevi olduğuna ve hepimizin yetiştiği dünyanın ve toplum olarak yazdığımız kuralların hiçbir öneminin olmadığına ilişkin fikre yapışıp kalıyoruz.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 33)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 33)
Sultan Yolalan, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

“Aşk hiç de sizin söylediğiniz basit sempati veya bazen derin olabilen sevgi değildir. O büsbütün başka, bizim tahlil edemediğimiz öyle bir histir ki, nereden geldiğini bilmediğimiz gibi, günün birinde nereye kaçıp gittiğini de bilmeyiz. Halbuki arkadaşlık devamlıdır ve anlaşmaya bağlıdır. Nasıl başladığını gösterebilir ve bozulursa bunun sebeplerini tahlil edebiliriz. Aşka girmeyen şey ise tahlildir. Sonra düşünün, dünyada hepimizin hoşlandığımız birçok kimseler, mesela benim hakikaten sevdiğim birçok dostlarım vardır. (Muhterem Beyefendinin bunların en başında geldiğini söyleyebilirim.) Şimdi ben bütün bu insanlara âşık mıyım?”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 107 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 107 - Yapı Kredi Yayınları)
Mustafa Sağlam, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

"Hayır, Momo,"diye karşılık verdi Hora Usta," bu saatler sadece benim eğlencem. Bunlar her insanın göğsünde taşıdığı şeyin basit birer taklidi yalnızca. Çünkü nasıl gözleriniz göremeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insanın yüreği de zamanı algılamaya yarar. Kör biri için gökkuşağının renkleri ve sağır biri için kuş sesleri nasıl boşunaysa, yürekle algılanamayan zaman da öyle boşa gider, kör ve sağır olan nice yürekler vardır. "

Momo, Michael Ende (Sayfa 178 - Pegasus Yayınları)Momo, Michael Ende (Sayfa 178 - Pegasus Yayınları)