Asena, Acımak'ı inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şüphesiz Reşat Nuri Anadolu insanını en iyi anlatan yazarlarımızdandır. Sanırım bunun sebebini müfettişlik görevi ile Anadolu'da gezdiği için Anadolu insanını yakından tanımasına bağlayabiliriz. Ayrıca benim okuduğum 3. Kitabı olmasına rağmen en sevdiğim Türk yazarlarından biridir. Her kitabını bambaşka bir merakla okuyorum ve okumaya devam edeceğim.

Gelelim kitabımıza “Acımak”. Hepimizin bildiği bir kelime aslında “Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek”, “Başkasının acılı durumundan üzüntü duymak” ve “merhamet etmek” okuduğum kitapta da hem canım acıdı hem de birilerine acıdım.

Güzel, dürüst bir adamın toplum şartlarıyla ne hale geldiğini, insanların yine ne kadar kötü, riyakar ve ön yargılı olduklarını bir kitapta daha anlamış bulundum. Ya da başka bir yaklaşımda daha bulunayım. Gerçekten bize kötü gelen ya da kötü olduğu anlatılan insanları ne kadar tanıyoruz? Annemizi, babamızı, kardeşimizi, arkadaşlarımızı sahiden tanıyor muyuz? Acılarına ortak olabiliyor muyuz? Peki başka bir soru daha neden bu ön yargı? Belki en kötü görünen insanların bile aslında o kadar kötü olmadıklarını anlıyorsunuz kitapta. Söyleyecek, eleştirecek çok şey varda ben Mürşit Bey gibi susacağım.

Açıkçası ben okumaya başlamadan önce bu kadar sıra dışı ve harika bir kitap beklemiyordum. Başka bir bakış açısı katacak bu kitap size. Bana kattığının garantisini verebilirim.

Acımayı öğrenmek için mutlaka okuyunuz.

Garip, Korkuyu Beklerken'i inceledi.
01 Mar 17:13 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

İbni Rüşd der ki: "Kimseden daha iyi olmadığınızı anlayacak kadar mütevazi, herkesten farklı olduğunuzu kavrayacak kadar bilge olun." Burada Oğuz Atay için cümlenin ikinci kısmını ele alıyorum. Monoton gidişatı olan Türk edebiyatına belki de ilk defa farklı bir bakış açısı getirerek kendimize geldik. Psikolojik anlamda iç monologlarıyla insanın özüne varmasını ve özünü fark etmesini sağlıyor. Biz Oğuz Atay ile ben olma bilincinin yanında bir de insanın özündeki canavarla tanıştık. İnsan ruhunun derinliklerinde saklanan anarşist güdü karşı taraftaki savunmasız kalınca bütün ahlak anlayışını bir kenara bırakıyor. Evcil bir canlı diye bildiğimiz insan yaptıklarıyla birçok hayvandan daha aşağı olabiliyor. Aslında Oğuz Atay bize ruhumuzun gizini çözdürerek içimizdeki inceliğe dokunup aynı anda içimizdeki canavarı fark etmemizi sağlıyor. Oğuz Atay herkesten farklı olduğunu anlamış ki insanlardan kaçıp ruhunun inzivasına çekiliyor. Başkasının onu doyurmayacağını ve birşeyler paylaşamayacağını bilen Oğuz Atay iç dünyasında kendini daha iyi bulup, hissedeceğini farketmiş. İyi ki fark etmiş de biz şuan onu okuma şansı bulduk. Bizi bizle bırakarak bizi bize göstermeye çalışıyor. İnce ruhlu gizemli adam.

Rus Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından usta yazar Tolstoy, hayata dair derin düşüncelere dalmamızı sağlayacak birçok değerli söz bıraktı bize. Birinci dünya savaşına giderken  Birinci Dünya Savaşı’na doğru giden dünyanın içinde bulunduğu buhrana, içler acısı duruma kitaplarında yer veren Tolstoy sözlerinde her ne olursa olsun ahlaki değerleri yitirmemizi ve dünyanın değişmesini istiyorsak önce kendimizi değiştirmemiz gerektiğini, sadece kendi acımızı değil başkalarının acılarını da önemsersek insan olabileceğimizi öğütlüyor bize.

İşte Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü:

1. Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.

2.. Hayat ne gideni geri getirir, ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın, ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın.

3. Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. Bu yüzden harcayın ikisini de gitsin.

4.  İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

5. Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez. Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.

6. Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez.

7. Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik yap da, o sana kızsın.

8. Bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.

9. Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.

10. En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.

11. Bir insan acı duyuyorsa canlıdır. Başkasının acısını duyuyorsa insandır.

12. İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruştadır.

13. Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötüdür. 

14. İnsanların çoğu onu yapıyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.

15. Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

16. Birine çamur atmadan önce iyi düşün ve sakın unutma: önce senin ellerin kirlenecek.

17. Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.

°Yağmur M°, bir alıntı ekledi.
 15 Şub 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Elinin üzerinde parlayan bu elmas neydi? İşte başkasının acısı için bir insanın döktüğü gözyaşı idi. Merhamet, kaynağından amma da parlak ve berrak çıkmıştı.

Turgut Reis, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 119 - Bilgi Yayınevi)Turgut Reis, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 119 - Bilgi Yayınevi)

Bu Hayat, Senin Yüzün Suyun Hürmetine..
Kediler ve cam sıvıdır. Hemen hemen her yere girer kediler ve girdikleri kabın şeklini alabilirler. Cam belli etmez ama akışkandır. Bir camı dik bir şekilde yıllarca bırakırsanız, misal yüz yıl. Üst kısmının inceldiğini alt kısmının kalınlaştığını görebilirmişiz. Bunu bana kim anlattı hatırlamıyorum. Sivas'ta anlatıldığını hatırlıyorum. Kar altında çay ve sigara içilirken. Ama kim anlattı hatırlamıyorum. Bir çok şeyi unutuyorum. Unutmak korkunçmuş. Anlıyorum.. Sardunyaları sadece çiçek olarak görmüyorum. Aynı zamanda annedirler bence. Ve beklenmediktirler. Çünkü çoğu çiçeğin çicekleri kokar, sardunyanın yaprakları. Güzelliği ordadır bence. Kediler, kitaplar, türküler, çiçekler ve bazı insanlar hayatı yaşanır hale getiriyor.

Kendime ulaşmaya çalıştığımda Tezer Özlü okuyorum. Beni benden alıp yine bana getiriyor. Bir köprü gibi görüyorum onu. Köprüleri çok severim eski köprüleri ama. Munzur'un üzerindeki tahta köprüde oturup Ahmet Arif okumuştum. Korka korka geçerim ama köprülerden. Koparsa yıkılırsa birden diye. Tezer'den de bazen öyle korkuyorum. Köprüye değil üzerinden geçene güvenmiyorum :D Oysa benden önce daha dururdu o köprü orda. Ve duracak belki de benden çook sonra da. Fonda hep türküler oluyor ben okurken. Türkülerin bol olsun diyor bir arkadaş. Türküsü bol olanın acısı da bol oluyor sanırım.

Tırnaklarımın uzamasından anlıyorum zamanın aktığını. Ve susamamdan ve acıkmamdan anlıyorum yaşadığımı. Uyurken her şeyi durdurmak istiyorum. Ben yokken bir şeylerin olup bitmesinden korkuyorum. Ve yorgunluğumu almasını umut ediyorum uykuların. Oysa gündüz bir şekilde kaçabildiğim düşünceler, uykuda bir rüyayla yakalıyor beni. Kaçamadığıma sinirleniyorum. Rüya, birinin senaryosunu yazdığı bir tiyatro oyunu gibi. Ya da bir film.. Nasıl anlatsam.. Truman Show gibi düşün işte. Her şey başkasının fikri, kararı. Ve sınırlı. Belirli korkularla sınırlardan uzak tutulmuşsun. Tüm varlığın, hayatın hepsi başkasının tasarımı.. Hastalıklı bir düşünce değil mi ? Evet. Bu nerden çıktı şimdi ? Rüyalardan. Rüya görmek istemiyorum. Ve uyurken bir şeylerin akmaya, işlemeye devam etmesini istemiyorum. Bir saatin işlemesini bile duymak uyuduğum oda da. İstemiyorum. Zaman hem dert, hem derman çelişkisiyle durup duruyor önümde. Hayır durup durmuyor akıp duruyor. Hiç bir şey yapamıyorum.

Hayat bazen insana hediyeler de verir. Her zaman verilenlerden değil nadir bir hediye. Ne yaparsanız yapın sevgisinin büyüklüğünün altından kalkamadığınız biri. Bu hem çok güzel, hem çok ağır bir yüktür. Ben onun yüzünden sağlam dişimi çektirdim :D Onun inadı yüzünden. Nasıl kızmıştım o gün, iki saksı kasımpatı bile geçirmemişti sinirimi.. Yakında kısa bir yolculuğa çıkıyorum. Doğduğumuz topraklara. Toprağımız bir bizim onunla. Bu yolculuk için bana verdiği tavsiyeleri dinlerken iki saksı kasımpatının geçiremediği sinirim geçti gitti. Hatta bütün dünyaya olan öfkem dindi bir süreliğine. "Doğduğun evi git gör" dedi. "Ama sakın toplu taşıma kullanma. Söyle misafir edenler araçlarıyla götürsünler seni." Ben de sevmem öyle şeyleri, birde ısrar edince toplu taşıma konusunda inat ettim. İlla söyle diyorum neden binmeyeyim toplu taşımaya. "Binme işte. Sana farklı gelir." diyor. Olsun diyorum. "Ya koyunlarla binerlerse." diyor. Önemli değil dedim. Zembille inmedim ben :) hayatımda hiç koyun keçi görmedim mi ? Evet arabanın içinde birlikte yolculuk etmedim ama ölmem diyorum. "Yok yok binme sen. Sonra şey olur belki" diyor. Söyler misin artık ne olur dedim. "Düşüncesiz davranabilirler. Senin beklediğin gibi olmayabilir" Mesela dedim sabırsızca "Ayağına basar özür dilemezlerse.... Kırılırsın." dedi. Tutamadım kendimi kahkahayla gülmeye başladım. "Şimdi gülüyorsun ama ben biliyorum kırılırsın" dedi. Çocukluğumdan beri.. Şu hayatta sudan çıkmış balık gibi kaldıysam senin yüzünden dedim içimden. Herkesi senin gibi zannettim de ne insanlar gördüm. Herkes senin gibi kırılacak değerli bir şeyi tutar gibi mi davrandı sanıyorsun :D Vallahi aşk olsun :) Aşk olsun sana dedim içimden. Kırılmadık yer kalmıyor insanda zamanla. Ve en çok kırılan tarafları sararak, o kırıklara tutunarak devam ediyorsun.. Öyle ya kediler, kitaplar, türküler, çiçekler ve bazı insanlar hayatı yaşanır hale getiriyor. O bazı insanların en güzelisin. Seni haketmiş olmak için ne yapmış olabilirim.?

https://youtu.be/6CD7lis8hbo

Şeyma, bir alıntı ekledi.
04 Şub 22:18

“Herkesin acısı kendisine göre çok büyük ve herkes başkasının acısına aynı büyüklükte duyarsız.”

İşaret, Deniz Erten (Sayfa 18)İşaret, Deniz Erten (Sayfa 18)

Erdemli keder&Kemal Sayar
Kimseye kendini göstermek zorunda değilsin. Kimseyle yarışmak zorunda değilsin. Elindeki fidanı dik, gönlündeki tohumu toprağa göm. Senin eylemin bu : Erdemli keder. Dünyada çok acı var ve sen geçip gidemiyorsun. Bir el seni çiçekleri diriltmeye zorluyor. Onların direncini senin direncine bağlayan bir yol var. Yok, sen usulca yürü, koşma. Fısılda ama bağırma. Kederin garibi ol sen.
 

‘Ruhumun feri söndü. Kimse beni görmüyor, feryadımı da duyan yok’. Depresyon bir boşluktan baş aşağı düşmekse eğer, bir el uzansın ve acısına dokunsun istiyor. Sanki ona değecek bir göz zamanı durduracak, filmi geriye saracak ve bize olan biteni baştan anlatacak. On dört yaşında fidanını toprağa vermiş, en zor yerden almış yarayı.  Dünyanın mağluplarından biri saymış da kendini,  şimdi her gittiği yere bir çiçek, bir tohum veya bir fidan götürüyor. Her konukluğa gittiğinde bir saksı, bir fidan, bir fide. Filizlenecek bir umut, yeşerecek bir tazelik, onun için dünyayı içinde yaşanabilir kılıyor. Ne ki o evlerden birine yolu düştüğünde çiçeğe durmadığını görürse o tohumun, özensizlik ve  ihmalden kuruyup gittiğine tanık olursa, içinde zapt edemediği bir isyan boy veriyor.  Çünkü yaşayan her çiçek kızının ruhunu taşıyor. Ölen her çiçekte o bir kez daha ölüyor. Keder bizi ihtimamlı kılar. Kederin şiiri, bize içimizin bilmediğimiz bir yerinden kapı açar. Açılana dek oradan bize bir geçit verileceğini hiç bilmiyorduk. Ruhumuzu merhametin kollarıyla kavrar ve bizi ihtimama sevk eder. Hayat kendini korumanın bir yolunu mutlaka buluyor.  Yas, ayrılmış sevilenle bağımızı diri tutmanın bir biçimi olarak, kaybolmakta olan hatıra ile geride kalan acılı insanı birleştirir. Onları yakınlaştırır.  Keder, sevgi ve merhamet birbirini besler.

 

Depresyon bir düşüş, keder bir sıçrayış. Ümit ve yeis arasında bir konuşma. Depresyon bizi istila eder, biz kendi elimizle kendimizi kedere teslim ederiz. Onun ırmağında gönül rızasıyla yıkanırız. Bir armağan, bir bağış. İyileşmek yeniden bir bütünlük arayışıdır, yara aldığım yerden eksilirim ama iyileştikçe bütüne geri döner, eksiği bir anlam duygusuyla telafi ederek yerine koyarım. Bu yönüyle keder canlılığımızın bir alameti gibi, ne yani dünya o kadar acı, vahşet ve zalimlikle tıka basa doluyken ağız dolusu gülmeye devam edebilir miyiz? Bir ıstırap bizim en yakınımıza kadar sokulmadı diye onu yok sayabilir miyiz? Dünyanın bütün feryatlarını duyan biri, başını çevirip gidemiyorsa erdemli bir keder ona yoldaşlık ediyor demektir. Erdemli keder :  Değiştiremediğim her kötülük karşısında kalbim hüzünle çarpar. Bir başkasının acısı, gücüm onu değiştirmeye yetmiyorsa, beni hayatın olağan neşesinden alıkoyar. Ahlaki bir duyarlılık olarak keder. Bir merhamet olarak doğan keder, bizi ötekinin acılarına açar ve o acıları dindirmek için harekete sevk eder. Merhamet bütün diğer erdemlerin önüne geçer çünkü o benliğin eriyip gittiği bir sevgidir, orada ben yok ama sen vardır. Kederle birlikte kendi egomuzu aşar, kendi öz kimliğimizin dar sınırlarından ötesine bakmaya başlarız. Varlığın içine gizlenmiş faniliği, kederle birlikte daha bir fark eder ve dikkatimizi acıya batmış bir dünyaya yöneltiriz. Kederli insan, başkalarının iniltilerini hemen işitir. Şeylerin geçiciliği dünyanın güzelliğini daha yakından görmemizi sağlar, öyle ki ıstırabın yol kestiği bir dünyada ram olacağımız bir yer, tutunacağımız bir dal varsa o da güzelliktir.

 

Ümitsizliğin gölgesinde yaşıyoruz, ruhu döven keder dalgalarıyla yaşamayı kabullenmemiz gerek. Keder bize her şeyin sahibi olmadığımızı, zamana hükmedemediğimizi, hayatı keyfimizce yönetemediğimizi gösterir. İnsan aciz, varlık kırılgan. Bu dünyada yalpalayan varlığımız ancak ümidin ve anlamın kılavuzluğunda sükûn bulabilir. Anlatacak bir hikâyemiz, yularımızı bağlayacağımız bir aidiyet, bize yön ve ufuk tayin eden bir anlam olduğunda ışıklanır hayat. Keder, bizi önünde gidilecek uzun yolların bulunduğu bir çocuk kılar.

 

Rekabetçi kapitalist ethos,  yarışa katılmaktan beri duran, kendi imajlarını parlatmak gibi modern meşguliyetleri beceremeyen mütevazı ve bazen de miskin insanları kolayca hasta hanesine yazıyor. Mazinin insanı kurallara riayet etmeyi, geniş anlam sağlayıcı çerçevenin (din, millet) doğru yanlış çizelgesine harfiyen uymayı şiar edinmişti. Bugünün modern insanı bu konularda yapılacak bir hatanın uyandıracağı bir suçluluk duygusu yerine inisiyatif almayı, toplumsal kuralları çiğnese bile kendi benliğini ilerletmeyi hoş görüyor. Daima aksiyon ! Hatanın patolojisi yerini yetersizliğin patolojisine bırakmış durumda. Hareketin, eylemin, hızlı ve önde olmanın kutsandığı bir çağda eylem başlatamayan kişi depresif kabul ediliyor. Keder, hüzün, elem, melal veya gam kolayca depresyon kategorisine tıkıştırılıyor. Yırtıcılık sözcüğünün bir iltifat olarak kullanıldığı modern toplumda, ‘gürbüz bir girişimcilik ruhu’na sahip olmayan müstağni kişi, yetersizlik ve utanç duygularıyla karşı karşıya bırakılıyor. ‘Farklı ol, hareketli ol, yık geç!’ İyi ama ya incitmek istemiyor, ya tarumar etmekten hoşlanmıyor, ya benlikler pazarında kendisine iyi bir müşteri aramıyorsa o kişi? Onu kişisel olarak yetersiz bulmaya ve ilaçlarla  ‘canlandırma’ya ne hakkımız var? Postmodern zamanlarda depresyon bir paketle birlikte geliyor ve kurdeleyi çözdüğünüzde karşınıza şunlar çıkıyor: Anlamsızlık, çaresizlik, kendini kınama, nihilizm, parçalanma, yabancılaşma, yön yitimi, şüphecilik ve yalnızlık. Böyle bir dönemde ümidi, dili, benliği, birliği, güveni, istikameti ve anlamı kaybediyoruz. Şüphe en yaygın iklim olup çıkıyor. Kimsenin kimseye güven duymadığı bir toplumsal ortam. Psikiyatrist hastanın dilini çözemiyor ve onu zorla teşhis el kitaplarının birindeki bir tanı kategorisine hapsetmek isteyebiliyor. Böylece hastanın/danışanın o biricik ıstırabı görmezden geliniyor. Hasta işitilmeye ve hissedilmeye en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda şeyleştirilerek bir patoloji ismine indirgeniyor. Buna karşı koyacağız, ama nasıl? Umuda tutunarak.

 

Gabriel Marcel’e göre umut, geleceğin hatırası.  Onu E.Borgna üzerinden okuyalım : ‘’Umut eden kişi, sadece ben umuyorum dememekte, aynı zamanda sende umudum var, bizim için umut duyuyorum demektedir, çünkü umut etmek, daima kişisel bir gerçekliğe: sen olabilecek varlığa güvenmektir. Umutla ilgili nihai tanım, şu ifadeyle özetlenir : ‘Benim, bizim için sende umudum var’.’’ Viktor Frankl bir söyleşisinde ‘çaresizlik, bir anlam bulamaksızın acı çekmektir’ diyordu. Bir kez daha hayatın iyileştirici güçleri olarak keder, anlam ve umut. Keder bize anlamın da umudun da yanı başımızda gezindiğini, yeterince dikkat kesilirsek kolumuza girivereceklerini sezdirir.  Sezdirdikleri bununla da bitmez : Her şey ihtimamla yaşar. Elimizden usulca  kayarak gayba karışan o ruhların da ihtimamla yaşatılması gerekir. Umut her canlıda nazenin bir ruhun yaşadığına inanmaktır. Umut varlığın ruhuna inanmaktır, fıtrata ve yaratılışın güzelliğine inanmaktır. Kaderimizin de kederimizin de bizi kuşatan o büyük birliğe raptedilmiş olduğunu bilirsek, ‘ne kimseyi incit, ne kimseden incin’ öğüdünü hatırda tutabiliriz.

 

Sana çok şeyler öğretecek kedere hoş geldin de. Kederin pencerelerinden içeri tertemiz bir hava girsin, bırak. O hava içimizin gözeneklerinden nüfuz etsin, yeknesaklığın tozlarını havalandırsın ve bizi varoluşun dolu doluluğuyla buluştursun. Bizi can sıkıntısının çölünden diriliğin hüznüne çıkarsın. Dünya yeşerecek tohumları bekliyor. Kimseye kendini göstermek zorunda değilsin. Kimseyle yarışmak zorunda değilsin. Elindeki fidanı dik,  gönlündeki tohumu toprağa göm. Senin eylemin bu : Erdemli keder. Dünyada çok acı var ve sen geçip gidemiyorsun. Bir el seni çiçekleri diriltmeye zorluyor. Onların direncini senin direncine bağlayan bir yol var. Yok, sen usulca yürü, koşma. Fısılda ama bağırma. Kederin garibi ol sen. Görünmeyen kapı sana açılacaktır. Semaya bak.

Şeyma Yıldız, bir alıntı ekledi.
30 Oca 23:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hadi bir kez olsun sabah akşama evriliyor diye hayranı olduğumuz şu dünyanın bir parçası gibi davranıp dürüst olalım. Kaçımızın çektiği acı kaçımızın umurunda? İç sesini dışardan dinleyen birine küçümseyen bakışlar fırlatmaktan çekinmiyorsunuz. Oysa acısı ne kadar da size benziyor değil mi? Bu yüzden kaçıyorsunuz işte, bir kez olsun geri çevrilmediğiniz bir kapıyı görmek sizi nasıl da korkutuyor. Çünkü bir başkasının kalbine açılan davetkâr bir kapı görmek korkutuyor sizi. İçerisi korkutuyor.

Sıram Geldi, Süleyman GüdenSıram Geldi, Süleyman Güden