Zeynep Yıldırım, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler'i inceledi.
 14 Mar 14:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

Teknolojinin ilerlemesi ve üretimin çoğalmasıyla beraber dünya üzerinde yoksul ve aç insanların sayısının artmasına dikkat çekerek kitabına başlayan Üstad, küreselleşen günümüz dünyasının Müslümanı zihin ve ruh açısından nasıl etkilediğini ele alıyor. Yazar sırayla her ülkenin geçirdiği 'batılılaşma' sürecinin en mühim sonuçlarından birinin, dini dünya işlerinden ayırmak olduğunu söylüyor ve buna çözüm olarak dinin bir bütün olarak ele alınmasını öneriyor. Uygulama sahasında dini bölmenin onu tam manasıyla anlamamaya sevk edeceğini ifade eden Özdenören, ayrıca İslam dininin tarihsel olmadığını ekleyerek, nicelik farkı dediğimiz dünya nüfusunun çoğalmasının nitelik farkını doğurmayacağını belirtiyor. Kitabın ilk bölümlerinde bir Müslümanın zihin ve düşünce kalıplarını dinine göre uyarlayabilmesi için önce 'batılı' bir kafa yapısından kendini soyutlaması konu ediliyor. Sonrasında ise 'bilinçli' bir Müslümanın İslam'a olan bakış açısı ve tutumu, dünya ve ahiret görüşü, dinine ve peygamberine olan bağlılığının nasıl olması gerektiği bahisleri yer alıyor. Kısacası İslam'ı dünyevî ve uhrevî her safhada anlamak isteyenlerin okuması gereken bir kitap.

Gamze_, bir alıntı ekledi.
12 Mar 18:52 · Kitabı okuyor

İslâm ülkeleri içinse, devrim, batılılaşma, kendi medeniyetine ihanetten başka bir şey değildir. Çok radikal bir değişime ihtiyaç vardır şüphesiz İslâm ülkelerinde. İsterseniz bunun adına devrim deyiniz, isterseniz daha doğru bir adlandırma ile, Diriliş deyiniz.

İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoçİnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç
Halil Korkmaz, Hicviyeler'i inceledi.
 10 Mar 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şair Eşref denilince akla hiciv-mizah gelir. Arapça ve Farsça bilirdi. Kalemi ve mizahtan başka bir silahı yoktu ama hayatı, hapisler sürgünlerle geçti.
Hiciv türünden başka şiiri yok gibidir. İnsan hakları, özgürlük, eşitlik, meşrutiyet, batılılaşma gibi konulara önem verdi. Yergi türünün ünlü temsilcisi olan Eşref geniş bir kitleye yayılan şiirlerinde, sık sık açık saçık deyimler, küfür yollu sözler kullandı, toplumsal bozuklukları sergiledi.
Osmanlının yıkılmasını hep birilerine yükleriz ya, bir devlet aksaklıkları mizah-hicivle dile getirmekten başka suçu olmayan bir memuruna hayatı zindan ediyorsa, elbette yıkılacaktır ki, varsın yıkılsın.

Rümeysa, bir alıntı ekledi.
 08 Mar 22:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı devleti bir müslüman devletti ve halihazır tarih çizgisi itibariyle son İslam imparatorluğu olma vasfını taşımaktadır. Şüphesiz bu devletin tarihe karışması demek,bu tarihin ölümü demek değildir,tarih halen yaşıyor; Osmanlı sistemi bugünkü dünyanın hadiseleri içinde kalıntılarıyla vardır.

Batılılaşma Yolunda, İlber Ortaylı (Sayfa 170 - undefined)Batılılaşma Yolunda, İlber Ortaylı (Sayfa 170 - undefined)
Elif ECVET, Bugünün Saraylısı'ı inceledi.
08 Mar 20:18 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Düzceden Istanbula akrabalarının yanına gönderilen gösterişe ve lukse düşkün çok güzel bir çerkez kızının değişimini anlatıyor. Bununla birlikte döneme ışık tutan kitapta batılılaşma ve bunun etkilerinden, yanlış batılılaşmadan bahsediyor. Kitapta Ayşe'nin dayısı Ata Efendinin iç konuşmaları ve Anadoludan Istanbula göçüp gelmiş köylü gözüyle değişmeleri aktarıyor. Ek olarak Ayşe'nin çok güzel olması ve onunla birlikte olmak isteyen erkeklerin aşkı da cabası.

Betül Aka, Sözde Kızlar'ı inceledi.
06 Mar 21:34 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Peyami Safa'yı her okuyuşumda nasıl bu kadar güzel psikolojik tahlil yapıyor ve nasıl bu kadar iyi gözlem gücü var diye şaşırıyorum. Hele bir de kadın karakterlerini bütün gerçekliğiyle verdiğinde o kadar tatmin edici bir okuma oluyor ki hemen bütün eserlerini okumak istiyorum. Yine doğu - batı ve batılılaşma, yozlaşma konusunda bir eserdi, çok çok güzel.

erhan, Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1'ı inceledi.
04 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

kitapta ilk romancılarımızdan ahmet mithat, recaizade mahmut, hüseyin rahmi, halit ziya, halide edip, peyami safa, yakup kadri ve ahmet hamdi tanpınar'ın romanları ayrıntılı ve derinlemesine incelenerek türk romanının doğuşu, batılılaşma hareketinden ne ölçüde ve nasıl etkilendiği ve nasıl şekillendiği gösterilmiş. türk edebiyatıyla ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Betül Aka, Fatih Harbiye'yi inceledi.
04 Mar 20:15 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Herkes bilir, bir dönem doğu-batı çatışması, yanlış batılılaşma en çok işlenen konudur. Bu konuda belki yüzlerce kitap bulabilirsiniz ancak Peyami Safa hepsinden ayrılır fikrimce. Bir erkek yazar olarak bu kadar gerçek bir kadın karakter yaratması bile tek başıma yeterlidir benim için. Psikolojik tahlil konusunda en başarılı yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum. Peyami Safa okuyalım.

erhan, bir alıntı ekledi.
02 Mar 14:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

türk romanında batılılaşma sorunsalı
"Biliyoruz ki bizde roman batı romanından çeviri ve taklitlerle başladı. yani batılılaşmanın bir parçası olarak..."

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1, Berna Moran (Sayfa 6)Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1, Berna Moran (Sayfa 6)