• Muhteşem. Allahım nasıl bir kitap bu! Ve bize dünya edebiyatından önerilen onlarca eserden çok iyi. Bazı liselerde öneriliyormuş ancak bazı kitaplar 30’undan sonra daha büyük anlamlar ihtiva ediyor. Ortada büyük bir dram var esas olarak, ancak Şemsettin Sami drama trajikomik bir dokunuş katmış. Çevirmen kitabın akıcılığına akıcılık katmış ve yazar arkadaşa anlatır gibi bir üslupla yazmış. Edebiyatımız çok güzel ve onunla gurur duyuyorum.
 • beklediğimden çok daha güzeldi.Başları pek hoşuma gitmemişti ama şuan en sevdiğim kitaplar arasında. Bazı yerlerde olay akışını anlamakta zorlandığım oldu ama yine de çok güzeldi.
 • Bütün kitaplar eşittir ; ama bazı kitaplar öbürlerinden daha eşittir
 • Okurken beni bolca düşündüren ve neredeyse beynimi yakan bir kitap bitirdim. Beynimi yakma sebebi Charlie'yi anlamaya çalışmamdan kaynaklanıyor birazdan ayrıntıyı verince nedenini anlayacaksınız. İnsan hiç ölen birisinden hem nefret edip hem de sevebilir mi? Eğer bu kişi Vera'ya cevapta evet oluyor. Vera ve Charlie çocukluktan beri hem dostlar hem de komşular. Sahip olduğumuz aileler bazen çocukların hayatını derinden etkiliyor. Hatta öyle bir etkiliyor ki ya onlar gibi oluyoruz yada sonumuz felaket ile sonuçlanıyor. Tabii bu duruma her aile-anne, baba- aynı değil önemli olan nasıl bir insan oldukları mesela; sizi seven önemseyen bir aile mi?, yoksa size eziyet eden mi?, yoksa Charlie'nin sahip olduğu aile mi? Bunun cevabı hem sizde hemde kitapta. Charlie sahip olduğu aile ve düşünceleri ile kötu alışkanlıklara sahip oldu. Vera ise hep onun yanındaydı her zaman. Ama Vera nasıl bir aileye sahipti? Onun annesi onu terk etmişti, peki babası nasıl bir adamdı? Babası oldukça pinti ve görmesi gereken durumlarda 'Görmezden gel!' diyebilecek bir adamdı. Vera ve babası Sindy'nin(Cindy-Vera'nın annesi) onları terk etmesinin üzerinden gelebilecekler mi?
  Her şey liseye başladıktan sonra mı desem yada Charlie ve Vera'ya bir adamın onları fotoğraf çektirmek isteyip istememelerini sorması yada arkadaşlıklarını bozacak olan Jenny ile tanışan Charlie ile mi başladı herşey? Neyse Charlie liseye başladıktan bir süre sonra yeni arkadaşliklar edindi ne kadar sağlıklıysa artuk Ve içlerinde Vera'dan nefret eden Jenny'de vardı. Artık Charlie ve Vera dostluğu yoktu. Bir ara Charlie'den o kadar nefret ettim ki kitabı kapatıp bir beş dakika bekledim işte beynimi yakan bir sahne okumuştum. Charlie çok önemli bir konuda Jenny'ye inanıp Vera'ya sırt çevirmesi yetmiyormuş gibi kötu davranmıştı. O bölümü okurken Charlie'den nefret ettim
  Ve Charlie'nin ölümü ve bir yangın. Bütun bunları sebebi neydi? Charlie'nin ölümü ile yıkılan Vera sanki hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmek zorundaydı. Bu kısımlardan bilgi vermeyeceğim, size geçmişi anlattım şimdiki zamanda gerçekler var çünkü. Devamı ⤵
  dreamwhite_sVera'ya son sözü 'Sana bir şey bırakıyorum' peki Vera bulabilecek mi? Ve ne bıraktı? Peki Vera Charlie'nin masum olduğunu kanıtlayabilecek mi?
  Vera'nın babası Ken'den başlarda ne kadar böyle bir baba nasıl olur desemde sonunda beni şaşırttı ve şöyle düşünmeme neden oldu eğer biz izin verirsek ailemiz bizi etkiliyor 'Ken ve Charlie' bunun en güzel örneği iken eğer biz istemezsek kendimiz olabiliyoruz bunu örneği ise Vera!
  Kitapta aileye ait birçok konu yer alıyor. Okurken bol bol düşündürüp kafa yormama neden oldu. Sadece çok fazla detaya girmiş yazar bazı yerleri okurken buraları yazmasa da olurmuş dedim. Onu haricinde çok keyif aldım. Bizi düşündüren yoran kitaplar okumak güzel. Sonu ise aşkla bitiyor bence en güzel aşkla okuyunca eğer benim hissettiğimi hissederseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız
  Tavsiye ederim bence okuyun!
 • Bu kitap ilk çıktığında isminden dolayı siyasi göndermeli bir kitap diye hiç elimi sürmemişdim. Geçen günlerde kardeşimin "Al abi oku bunu sen seversin" diyerek dolabından çıkartıp bana uzadınca itiraz etmedim. Gerçi " Sen okudun mu? " diye sorunca "Yok." cevabını aldım ama :) Bir kere aldım elime , ilgimi cerbeyledi. Yazarın cümlelerinde bir edebi eser aramayın zayıf edebi yönü yazarın kanımca. Kitabda önce absürt gelen bazı şeyler sonradan neden olmasın ki dedirtti bana güzel fikirler var ama bence bu kitap bu fikirleri üretmekten çok kitabı yazmış bulunmak için neşredilmiş. Fikirlerin üzerine çok düşünüldüğünü sanmıyorum okumasam da olurdu dediğim kitaplardan. Açıkçası sevmediğim kitaplar hakkında yorum yapmayı sevmiyorum ama yazar ilgimi çekti , gerek kitaplarına seçtiği absürt isimlerle gerek öne sürdüğü fikirlerin masumane ve saf temiz görünüşüyle. Ama ne yazık ki yazarın ve kitabın bende bıraktığı izlenim kapı kapı gezen pazarlamacı seviyesinde. Belki ilerde bir kitaplık daha şans verebilirim düşüncelerimi değiştirmesi için ama yakın gelecekte olmayacak bu :)
 • Ben hep söylerim; "Kitaplar insanların iki yüzlülügünü ortaya çıkarır diye!" Nasıl ki, Friedrich Nietzsche ikarcı ve sahte Müslümanlar onun kitaplarını seviyor. Yine aynı şekilde, Parfümün Dansı / Tom Robbins'in eserini de kendine güya müslüman diyenlerden seven çok vardır. Adam bu eserde İsa Alehisselem ile resmen dalga geçiyor! Bazı iman etmiş, kendine müslüman diyenler, öğrenememiş hala Muhammed Alehisselamdan hariç, diğer tüm gönderilen elçilerde bize ait. Ama bugün bakıyoruz, Müslümanım diyenlere Muhammed Aleyhisselamdan başkasına (Bizim) kelimesini kullanmıyor. Elçiler arasında ayrım yapıyor, elçileri birbirleri ile kıyaslıyor. Bunlar hep yanlış!..
  Oysa Allah ayette size ne diyor; Resûl, Rabbinden kendisine indirilene îmân etti ve mü’minler de, hepsi Allah’a, O’nun meleklerine, kitaplarına ve resûllerine îmân etti. “Biz, O’nun resûlleri arasından birini, diğerinden ayırmayız.” Ve “ışittik ve itaat ettik! Ve Ey Rabbimiz, Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.” dediler. BAKARA Suresi 285. ayet

  Size bu ayet gelmedi mi? Siz bu ayete iman etmediniz mi? Yoksa kitabın bir kısmına iman edip, bir kısmını inkar mı ediyorsunuz?
  Burada amacım kimseyi yargılamak değil, tam aksine bilinçlendirmek ve farkındalık kazandırmaktır. Sevgi ve saygılarımla...
 • Bu seriyi çok büyük bir hevesle aldım.. kitap çok kalın ve puntolarının küçük olması gözümü korkutmadı değil..
  Ama bir hevesle başladım.. ve 270 te kitabı bıraktım ve bir hafta sonra tekrar başladım.. ve bu sefer baya sardı.. ama kitapta aşırı tarih vardı tarihi sevenler için güzel ama açıkcası beni biraz sıktı.. ama fantastik dünyası efsaneydi.. kitabı okurken bayandan diziye başladım ve bu büyük bir hataydı.. kitabı bitirdikten sonra devam ettim.. kitapta bana mantıksız gelen şeyler oldu ve bazı yerler beni çileden çıkardı gerçekten.. dizisindeki izledim bence dizide efso olmuş ama kitapta o kadar çok konu var ki 8 bölümde bu anlatılamamış bence o yüzden benim hem diziye hemde kitaba puanım aynı..
  Kitabı toplam 14 günde okumuşum, bıraktığım bir haftayı saymadım.. kitap baya yavaş okunuyor.. ama güzeldi .. okumanıza ve parasına değecek bir kitap.. fantastik aşk ve birazda tarih seviyorsanız alın size muhteşem bir kitap ve seri..
  2.kitaba ne zaman başlarım bilmiyorum okumak istediğim kitaplar var onalar okurum büyük ihtimalle..