Beyza Önerli, Büyük Umutlar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hiçbir kitap antidepresan niyetine okunmamalıdır, ufku açmak için dünyaya farklı pencerelerden bakabilmek için hatta ontolojik olarak var olmak için okunmalıdır, bu amaçla kaleme alınırlar zaten. Ama bazı kitaplar var ki bu kaideyi bozuyor. Bu kitap da onlardan. Çok farklı bir olay örgüsü var bu eserin insanı alıp götüren, en dar vakitlerde imdada yetişip sihirli kelimeleriyle büyüleyen... Aşk bile alıştığımız türden bir aşk değil. Tabii bunda pek sevgili Dickens’ımın şahane realizmi de etkili. Realizm en çok ona yakışıyor. Okunmalı, illâ ki okunmalı.

münteha acar, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tekrar okumak istediğim kitaplar arasında bunu buraya yazarak kendime not bırakıyorum.Tabiki bazı yerler benim hayata bakış açımla çelişse de çok doğal ve hayata farklı bir açıdan bakılarak yazılmış bir kitap. İlerde tekrar okumak istiyorum çünkü bakalım hayat bana neler getirecek ve bu kitap ile aramdaki düşünce farkı ne yönde değişecek :) okuyun bence

Bu kitabı okuduktan sonra daha detaylı bakacaksınız herşeye.... Bazı kitaplar çok şey öğretir insana, bana bu kitap çok şey öğretti. Akan bi hikaye öyle ki iki buçuk günde bitirmiştim :) Eline ve beynine sağlık Adam....

Irelia, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

mutlak eşitlik vs nispi eşitlik
bütün kitaplar eşittir;
ama bazı kitaplar
öbürlerinden daha eşittir.

Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 9 - Can)Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 9 - Can)
Marguerite, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Beğendi

"İnsanın okuma koşullarına göre hatırladığı bazı kitaplar vardır: Okumak ne kadar sürdü, hangi mevsimdeydi, kapağın rengi neydi? Genellikle, bir kitabı o şekilde hatırlamamızı sağlayan şey maddi koşullardır - ama bazen de tam tersi olur."

Ecinniler, Elif BatumanEcinniler, Elif Batuman
Murat maral, İçimizdeki Saklı Cevher'i inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır ki hayatınızı zihnimizde canlandırır siz onu okudukça. Bazı kitaplar vardır ki deneyim kokar...İşte tam da bunu özetleyen bir eser. Cevher bey'in kalemine sağlık. ..

Habibe, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tarihin tekerrür etmesi ve ortak kaderlerin kısır döngüsü içinde kalmış bir ailenin tarihi anlatılıyor. Macondo kasabasında çocuklarına aynı isimleri vererek bir noktada onların kaderlerini de değiştiren ölmeden çürüyen bir aile, Buenda ailesi.
Karmaşık ve yasak ilişkiler, aile bağları ve fantastik öğeler kitabın ana metnini oluşturuyor. Alt metinlerde ise iç dünyalarında ve bazen de gerçek dünyada yalnızlığa mahkum edilen insanların hisleri ve ruh durumları yansıtılıyor.

Kitapta çok fazla karakter olmasından ziyade benzer yada aynı isimleri taşıması okuyucunun zihnini gereksiz bir şekilde yoruyor. Özellikle benim gibi kötü hafızalı iseniz en başta verilen soy ağacı dahi bir noktada yetersiz kalıyor. Yasak ilişkiler daha doğrusu çocukların dahil edildiği ilişkiler biraz can sıkıcı oldu kendi adıma. Sürekli aynı konular, dertler ve aynı kaderi paylaşan insanlar.. Bir de bazı şeyler cevapsz kalıyor bazı yerlerde. Onu çok sevemedim.
Bir sayfada yıllar geçiyor,insanlar ölüyor, kitabın atmosferi tamamen değişiyor. Bu noktada bana biraz Sefiller i de anımsatmadı değil. Çok gerçek bir dünyadan bir anda büyülü bir dünyanın kapılarını aralayabilmesi ise Marquez'in ustalığı diyebiliriz.
En iyi kitaplar listeme giremese bile bir başyapıt olduğu kuşkusuz. Çünkü çok uzun yılları konu edinerek böyle derinlikli bir roman var edebilmek büyük bir saygıyı pek tabii olarak hak ediyor. Zaten ödüllü..
Ödüllü kitaplarla aramın iyi olmayışı da bir kez daha tasdiklenmiş oldu :) Üzülerek Marquez abimizi şimdilik listemin biraz gerilerine almış bulunmaktayım..

Kübra A., Ruhlar Evi'yi inceledi.
 Dün 01:00 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu inceleme eser miktarda küfür içerecek.

Kendimi alnımdan öpebilseydim eğer, bu kitabı listeme kattığım için öperdim. Benim ana listem Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesini taramam ve içinden ilgimi çekenleri defterime yazmamla oluşturduğum listedir. Bunun dışında liste demenin artık ayıp kaçacağı bir ajanda listem var. Araştırma konusunda anneme çektiğim için gözüm dönerek, hangi kitabı neden okumalıyım sorusuyla gecelerimi gündüzlerime kavuşturduğum çok olmuştur. Bunun sonucunda da daha az kitap okumama rağmen daha çok beklentilerimi karşılayan ve verilen övgüleri daha çok karşılayan kitaba denk gelmişimdir. Beni çok tatmin etmeyen kitapların çoğu tavsiye kitaplar. :)) -Üzgünüm.-

Isabel Allende kimdir, biraz bundan bahsetmek istiyorum. Kendisi seçilmiş başkan, marksist lider, adam gibi adam Salvador Allende'nin kuzeninin kızıdır. 11 Eylül 1973'te şerefsiz general Pinochet, eli kanlı Pinochet, CIA ile işbirliği sonucu Şili'de Salvador Allende'yi devirmek için haysiyetini bir kenara koyup, darbeyi gerçekleştirmiştir. (Tarihe dikkat ederseniz, ABD'nin 11 Eylül'ü pek sevdiğini ve başka gavurlukları da bu tarihe denk getireceğini bilirsiniz.) Ben Müslüman bir insanım. Lakin burada, bu Komünist liderin sonuna kadar arkasındayım, bana göre adamın hasıdır. Harcadılar. Bir düşüncenin bana uymayan yönlerini elbette kabul edecek değilim lakin bana uyan yerlerini de takdir etmekten bir an tereddüt edecek değilim. Salvador Allende o darbe gecesi, belki o vatan hainleri tarafından belki de intihar ederek öldü. Bu bilinmiyor. Bilinen bir gerçek varsa, kaçmak varken son ana kadar çarpıştığıdır.

Allende başa geçtiğinde, büyük toprak sahiplerinin topraklarını eşit ölçülerde köylülere pay etmiş, bakır madenlerini de devletleştirmiştir. Şerefsiz Pinochet, ABD köpeği Pinochet, darbe sonrasında madenleri ABD'li şirketlere teslim etmiştir. Şili, ABD bağımlısı bir devlet haline gelmiştir. Darbe öncesi de, seçilmiş hükümeti sıkıştırmak adına, orta üst sınıf piyasa dengelerini bozacak her şeyi yapmış ama zaten öncesinde aç olan halk daha fazla açlıkla korkutulamayacağı için az un, az ekmekle terbiye(!) edilememiştir. Hâl böyle olunca hükümeti düşürmenin yolu ya başkana suikast düzenlemek ya da darbe olmuştur.

Ben bu kitapla, namusla şerefle bir yerlere gelinse dahi, bu kadar adi insanın olduğu bir dünyada iyiye göz açtırmayacaklarını bir kez daha görmüş oldum. Ama şu önemli, SAFIMIZ BELLİ OLSUN. Ortak çıkarı gözeten insanlardan olalım. Ölüm her türlü gelecek. Bu yüzden şerefimizle yaşamış olalım. Hangi dinde yahut siyasi görüşte olursak olalım, kalbimiz namuslu olsun. Bir Müslüman olarak elbette belli çizgilerim var, her fikir ve değer yargısında olduğu gibi. Lakin insanların, birbirlerini baskılamadan, hor görmeden, insanların özgürlüklerine tecavüz edilmeden, bir kesimin değil, bir halkın ve hatta tüm insanlığın iyiliğini gözeten her fikrin elbette sonuna kadar arkasındayım. Bana ters gelen, benim sınırlarımı tehdit eden her şeyin karşısında olacağım gibi. Bu kitapta dini noktada aşırı bir sıkıntı gözüme çarpmadı. Zaten hem kültürel hem dini açıdan çok farklı halklarız. Bunun da rahatsız olmamak açısından artı bir özellik olduğunu söylemek sanırım doğru olur.

Isabel Allende'ye dönelim. Darbe gerçekleştikten 2 sene sonrasına kadar ölüm tehditleri almaya devam edince, vatanı kendisine dar gelmiş, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Venezuela'ya kaçmak zorunda kalmıştır. 1981'de çok sevdiği dedesi hastalanınca, annesiyle hemen hemen her gün mektuplaşmıştır. Vatanına gidip dedesini ziyaret etme şansı yoktur. Kendisi aslında gazetecidir. Bu mektupları birleştirip, romanlaştırmaya karar verince belki de gazeteci olmasından sebep ortaya mükemmel bir roman çıkmıştır: House of Spirits. Lakin Venezuelle'da hiçbir yayınevi bu romanı yayınlamayı kabul etmemiştir. Bir sekreterin masasında denk gelip okuması ve kendisine telefon etmesiyle her şey değişmiştir. Isabel Allende'ye bu romanı ancak İspanyol bir yayınevinin basabileceğini söylemiştir ve onu yönlendirmiştir. 4 ay sonra Madrid'de bu müthiş ilk eser basılmış ve Allende ünlenmiştir.

Büyülü gerçekliğin kraliçesi Isabel Allende, dozu öyle ayarında verir ki, keyiften sarhoş, bu kadar başarılı bir kalemin karşısında olduğunuz için mutlu ve aynı zamanda aydınlanmanın verdiği ve içinizi acıtan ''gerçeklerin kıyası''yla da dikkatiniz çakı gibi açık bir halde, zihninizin fikirlerle kaynamasını dinlersiniz. Bir romandan beklentiniz nedir? Siyaset mi? Buyrun. Tarih mi? Buyrun. Aşk mı? Buyrun. Fantazya mı? Aile mi? Hortlaklar peki? Efsaneler? Büyüler? Kızılderili, çılgın bir dadı mesela? Konaklar olsun mu? Güç? Cehalet? Merhamet? İnatçılık? Mücadele? Eğlence? Hüzün? Yahu daha ne sayayım, açık büfe gibi kitap. Tatlı sevene tatlı, tuzlu sevene tuzlu. Acısı ise.. Çok acı... O kadar renkli karakter var ki, hangisinden bahsetsem diğeri eksik kalır. Kitap bir başlıyor; ''Yok artık!''larla, ''Nasıl?!''larla, merakla, çoğu zaman gülerek ama ilerisi için çok şeylere gebe, dalgalar altınızda sırtınızda rüzgar adeta sörf yaparcasına devam ediyor. Yeşil saçlı güzeller güzeli Rosa ile annesi Nivea (evet meğer bir kadın ismiymiş) bir başlıyoruz bu renkli dünyaya, paranormal olayların baş kahramanı çiçek kokulu, insanı ısıtan gülüşlü, iyi kalpli Clara ve iç eteklerini hışırdata hışırdata yürüyen çılgın Kızılderili Dadı ile devam ediyoruz. Özellikle Dadı ile ilgili olan olaylar bazı yerlerde bana dakikalarca kahkaha attırdı. Gülünce dünyayı güldüğümden haberdar ederim, bahçedeki ağaçlar Dadı'nın beni uçurduğu ruh halinden haberdar oldular o kadar söyleyim. Dayı; yaşı anlaşılmayan bir surata sahip, siyah saçları topuzlu, her daim kolalı önlüğüyle gezen ve tuhaf Kızılderili türküleri okuyan, kitapta en bi sevdiğiniz olacak karakterlerden biriydi. Onunla ilgili kısımlarda o kadar eğlendim ki anlatamam.

Bir Marcus Dayı karakteri vardı ki... Kim böyle bir amcası, dayısı yahut abisi olsun istemez ki? Bir çocuğun hayatına, bütün nev-i şahsına münhasırlığı ile renk katan, sevimli mi sevimli, tam bir çizgi film karakteriydi! Düşünsenize, 6. hissi olan bir çocuksunuz, dayınız da dünyadaki bütün tuhaf eylemlerle ilgili biri. Üstelik sadece ilgiyle kalmıyor, dünyayı gezip gezip sandıklarla eve geliyor ve bunlar hayatınızda görmediğiniz duymadığınız canlılarla yahut nesnelerle dolu. Üstelik o sandıklarda binbir çeşit masal kitabı da var, hepsi birbirinden güzel. Her gelişinde, iki cins, bir araya gelip ortalığı karıştırıyorsunuz. Bir gün sarı bir kumaştan tunik dikip, herkese fal bakmaya başladılar. Clara'nın 6. hissinden ötürü her attıkları tutunca korkup bu işten bir vazgeçişleri vardı ki :)))) anlatılmaz okunur yani.

Bu kitap 3 kuşak ekseninde, bir ülkedeki gelişmeleri (bunu ilerleme gibi algılamayın) anlatan, bu 3 kuşağın hayatına girmiş insanları da kapsayan, dolu bir kitap.

Kitapta belki de adı en çok geçen karakter Esteban Trueba'dır. Lakin onunla ilgili kuracağım her cümle, sürprizbozan içereceği için yutkunuyor ve böyle bir adamın varlığına birlikte şaşırmaya sizleri davet ediyorum. OKUYUN!

Karakterden karaktere, olaydan olaya atlarken zihnimde kitabı bir kez daha yaşıyorum ve diyorum ki: ''Ne kitaptı!'' Bu ikinci okuyuşumdu ve ilk okuyuşumla aynı zevki aldım. Böyle müthiş bir kitap nasıl yazılabilir bilmiyorum, böyle bir ilk kitaptan sonra insan eline kalem almaya utanabilir, bu öyle bir kalem ki, zihninizde art arda patlayacak olan hava-i fişeklere engel olamazsınız.

Kitapta zaman zaman rahatsız edecek kadar cinsel sahneler olsa da, bunlar iki kişi arasında geçtiği ve türlü sapık fanteziler içermediği için aşırı rahatsız etmiyor. Rahatsız eden tecavüz, kadınların et yerine konması ama bunları da çok açmaya gerek yok. Bunlar kitabın kusuru da değil bence. Hayatın acısının örneklerinden biri, keşke olmasalar. (Bu acılar karşısında +18'lik beddualar ettiğim doğrudur.) Bu yüzden ben bu kitapta bir kusur göremedim. 10'da 10'luk bir eser.

Kitapta bir yerde daha doğrusu uzun bir süreç sonrasında gerçekleşen gelişme (bu gerçekten ilerleme anlamında) bana birçok şey düşündürttü. Evet insanlar özgür olmalı, bazı şeylerde iradesi ile hareket edebilmeli. Lakin bazı şeylerde ne yazık ki bir otorite olmak zorunda. Elbette bunun sınırı ve şartları tartışma konusu, bunu çok uzatma niyetinde değilim. İnsanların bazısı yönetmek bazısı yönetilmek için vardır. Bu kitapta şu an sürpriz bozmamak için yazamayacağım örnek bunun sağlamasıdır. Asıl sıkıntı, güçlü olanın kötü olup olmaması ile ilgili. Dünya tarihini düşünelim. Sadece milattan sonrası 2018 sene, kim bilir kaç katı öncesi var. Gelmiş geçmiş milyarca insan başına sadece devlet başkanlarını katmadan, komutanları, beyleri, obaları vs. her şeyi yöneten liderleri katarak düşünelim, milyonlarca da erki elinde bulunduran insan olmuştur. Peki bunların kaçı adaletliydi? Kaçı vicdanlıydı? Kaçı insan gibi insandı? İşte bu soru ve elindekiler biraz çoğalınca, kendisini gevşekliğin kollarına bırakan zayıf zihinler, her zaman ''en iyi''nin ne olduğu ve ''ne olacağı'' konusunda, dini ve siyasi birçok teoriyi, öneriyi ve savaşı doğurmuştur, doğurmaktadır ve doğuracaktır.

Toparlayacak olursak, ki notlarımın birçok yerinin üstünü çizdim, BU DÜNYADA NEFES ALDIKÇA DEĞİL, BİRBİRİMİZE NEFES OLDUKÇA VAR OLABİLİRİZ. İşte bu yüzden KALBİMİZ NAMUSLU OLSUN.

Erhan Bey'in katkısıyla bu şarkıyı da ekliyorum:
https://www.youtube.com/...amp;feature=youtu.be

Sevgiler, iyi okumalar, çok okumalar...

Royem Şerli, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'yu inceledi.
23 Mar 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Aslında, tam diye bir şey yoktur. " dedim, "her tam, bir üst yarımın alt basamağıdır. Yani yarım da bir bütündür."

Bazı kitaplar vardır, bir kere okumak yeter de artar. Anlayacağınızı anlamış, hevesinizi almış, kitabınızı gönül rahtlığıyla kütüphanenize koyabilmişsizdir. Fakat bazı kitaplar da vardır ki, bir kere okumak asla yetmez. Bir kere okursunuz, içinize oturur. Bir şeyler anlamışsınızdır ve o kitap sizin ruhunuza işlemiştir. Bir kaç ay ya da belki birkaç yıl geçtikten sora bir daha alırsınız kitabı elinize. Aynı şekilde tekrar ruhunuza işler kitap, bir öncekinin hiçbir eksiği olmadan, hatta bir hayli fazlasıyla. Kütüphanenize koymaya kıyamazsınız, hep başucunuzda durması gereken bir kitaptır. İşte; fakat müzeyyen bu derin bir tutku, benim başucumdan ayırmaya kıyamadığım bir kitap.

R.T, Asarcık'tan İz'i inceledi.
23 Mar 13:28 · Kitabı okudu

Samsun iline bağlı Asarcık ilçesi öğretmenlerinin kaleme aldığı öykü ve şiirlerden oluşan bir kitap. Kitabın bir yüzünde 159 sayfadan oluşan öyküler, diğer yüzünde ise 47 sayfadan oluşan şiirler yer almaktadır. Kitap toplam 206 sayfa ve 2018'in şubat ayında basılmış. Samsun kitap fuarında da tanıtımı yapılan kitaplar arasında. Her ne kadar 206 sayfadan oluşsa da, kitapta kenar ve satır arası boşlukları (başka kitaplarla karşılaştırdığımda) biraz fazla. Boşluklar daha az olsa kitabın sayfa sayısı biraz da olsa azalacaktır. Kitabın dizgisi güzel. Yazılar okunaklı, yazı büyüklüğü gayet yerinde. Kitap kapağı gözü yormuyor. Şiir ve öykülerin kitabın iki yüzünde ayrı ayrı kullanılması iyi bir fikir. İsteyen okuyucu şiir kısmından ya da öykü kısmından başlayabilir. Kitabın hangi tarafından başlarsanız başlayın hangi öyküyle şiirin birbirine ait olduğu altlardaki yönergelerde belirtilmiş. Ben öyküyü okuyup ardından ilgili şiiri okuyarak kitabı bitirdim.

Kitapta çeşitli branşlardan öğretmenin kaleminden dökülmüş öykü ve şiirler mevcut. Kimi mesleğe gözlerini Asarcık'ta açmış, kimi de Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çalıştıktan sonra (Birçoğu mesleğe doğu ve güneydoğu illerinde başlamış.) Asarcık'a yolları düşmüş. Bir proje kapsamında öğretmenler "Öyküden Şiire Öğretmenliğim" diyerek kolları sıvamışlar. İçlerinde çok beğendiğim öyküler mevcut. Sınıf öğretmeni Emre Özkan'ın kaleminden "Umutla Başladı Her Şey", Türkçe öğretmenı Ömer Salihoğlu'ndan "Asiye", Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Emre Ünsal'ın yazmış olduğu "Nar Çiçekleri", Türkçe öğretmeni Mustafa Mandıracı'dan "Sükut" adlı öyküler en beğendiğim öykülerdi. Diğer öyküler de gayet hoş, zira beğendiğim kısımlarla ilgili alıntı da yaptım. Kitabın şiir kısmında da birçok şiirden dizeler alıntıladım. Ancak bütünüyle beğendiğim şiir Türkçe öğretmeni Mustafa Mandıracı'nın "Sükut" öyküsüne binaen yazmış olduğu "Küçüğüm" şiiridir.

Kitapta hemen hemen her öğretmen yazdığı öyküye dair bir şiir kaleme almış. Okurken keşke şiir yazmasaymış dediğim bir iki öğretmen oldu. Bazı şiirler zorlama olmuş gibi geldi. Bir de kitapta yukarıda bahsettiğim öykülerin dışında gayet sıcak, samimi öyküler de var. Öykülerin sıralaması daha farklı olabilirdi. Böylece daha fazla merak uyandırabilirdi. Ancak yine de öğretmenlerin kaleminden çıkan öyküleri merak ettiğim için okumaya devam ettim. Okuduğuma pişman değilim, ancak okuyacaklara tavsiyem çok çok büyük edebi cümleler beklememeniz. Bir proje kapsamında bir araya gelen öğretmenlerin öykü ve şiirlerinin yer aldığı bir kitap bu. Asarcık öğretmenlerinin amacı bir "İz" bırakmak sadece. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.