• 219 syf.
  ·8 günde·10/10
  Bedava Gergedan da siteye dahil olmuşken, kendisine bir iki şey karalamamak ayıp olur benim için. 2 liraya Kadıköy Akmar'dan aldığım içi çok dolu bir dergi/kitap bu. Sahafları öyle dolaşırken yine ismi ve kapağıyla beni etkileyen bir kitap, arka kapağını ve isminin hikayesini okuduğumda ise ne ilginç bir kitap bu deyip attım poşete resmen.

  Başucu kitabı olabilir sanıyorum ki, ara sıra açıp göz atmak, gülümsemek bazen yazarın ne demek istediğini yeniden yeniden anlamaya çalışmak çok hoşuma gidiyor.

  Orhan Cem Çetin abimizin çektiği fotoğraflardan, fotoğrafların hikayelerinden, şiir denemelerinden, okurlarından gelen mektuplarından, ortaklaşa ilerletilmiş bir hikaye denemesinden (okurları ve kendi tarafından) ve daha birçok şeyden oluşuyor, hatta inanır mısınız bilmiyorum ama bir "kepek kontrolü sayfası" bile var.

  Kitabın bir de şöyle komik ama bana çok zekice ve esprili gelen bir yönü var, kitap içinde bir kılavuz sayfa ile geliyor. Kılavuz içerisinde bazı simgeler var, kitap içerisinde bu simgelere denk geldiğinizde okuma hızınızı ayarlamanızı sağlıyor. Üstelik hızınızı doğru ayarlayabilmeniz için yöntemler de var bu kılavuzda.

  Sanırım satışta yok kitap artık.
  Ama belki benim gibi sizin de karşınıza çıkar bir yerlerde Bedava Gergedan, o zaman benim için ona bir şans verin lütfen.

  Kitabın isminin hikayesini de buraya bırakıyorum.

  "Berlin'de avarelik edebileceğim 1 gün vardı. Arkadaşım Engin hayvanat bahçesinin methini duymuş. "Hadi, gidelim," dedik. İki katlı otobüse bindik, "Zoo"yu bulduk. Baktık, insanlar kuyruk olmuş. Gidip tarifeyi okuduk. Geçmiş zaman, iyi hatırlayamıyorum ama, bende bıraktığı etkiye bakılırsa Türkiye'de üç nadide CD almama yetecek para vermem gerekiyor kendi hesabıma. Kısa sürede uzlaştık. Meydanda kahve içmek üzere gişeden uzaklaşırken bir de baktık ki, parmaklıkların çok yakınında bir gergedan var.

  Beş kuruş vermeden onu seyrettik. Fotoğraflarını bile çektik.

  Bu kitap, adını işte o gergedandan aldı."


  Eğer Bedava Gergedan sizi de seçerse benim gibi, keyifli okumalarınız olsun.