Bekleyenler için/ Ümit Yaşar Oğuzcan
...
Ve şu saat geldiğin anda
Durabilir sevincinden
Zaman çıldırabilir
Çünkü benim dünyamda
Ölümsüzlük, seni sevmek demektir.

Sen gelinceye kadar
Pencerem kapalı duracak
Rüzgar gelmesin diye..
Artık perdeleri açmayacağım
Gün ışığı girmesin diye..
Sonra kahrolacağım
Bu karanlıkta, bu derin yalnızlıkta
Ve günlerce gecelerce haykıracağım
Nerdesin diye, Nerdesin?
Bir gün bu kapıdan sen gireceksin
Biliyorum..
Ergeç bu bekleyişin bir sonu gelecek
Yıllarca sonra
Öldüğüm gün bile gelsen
Bütün bu bekleyişimi ve öldüğümü unutup
Çocuklar gibi sevineceğim
Kalkıp sarılacağım ellerine
Uzun uzun ağlıyacağım..

(Ümit Yaşar Oğuzcan - Bekleyenler İçin)
https://www.youtube.com/watch?v=IFpc3d7F5-w

Muharrem Okumuş, bir alıntı ekledi.
17 May 19:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aylarca, merakla ve sabırla beklersiniz yeni bir canı, bir doğumu. Bir insanın hayata başlaması onu bekleyenler için mutlu bir sondur ve her son yeni bir başlangıçtır.

Eğitimin ABÇ'si, İdris Eren (Sayfa 11 - İnsan ve Hayat Kitaplığı)Eğitimin ABÇ'si, İdris Eren (Sayfa 11 - İnsan ve Hayat Kitaplığı)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
14 May 02:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... yumuşak bir Şark atmosferi bekleyenler için hayal kırıklığını beraberinde getiren bu sergi, Abdülhamid'in "kurtlarla ulumak" şeklinde özetlenebilecek olan ince stratejisinin görkemli bir şovuna dönüşmüştü.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan

Hayatın her anı önemlidir. Ve hiçbir an diğerinden daha az ya da daha çok değerli sayılamaz. Mutluluğu bulmak için belirli bir anı beklemek boşunadır. Bunun farkında olanlar her anı mutluluğa dönüştürebilirler. Doğru fırsat için bekleyenler ise, o fırsatın kendisini kaybederler. Yaşamın tamamlanması tek bir seferde elde edilemez, bu kocaman bir yığın değildir. Aksine, her bir anın içinde küçük parçalar halinde keşfedilecektir.

Okan Yalın, bir alıntı ekledi.
10 May 18:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bekleyenler için
en tükenmez mutluluk, en yüce hazdır
ölümden sonra bile seni beklemek

Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 463)Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 463)
belo belo, Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler'i inceledi.
07 May 14:10 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Konusu yazarin belirttiği gibi Osmanlı'nın kalbi İstanbul'da medfun; Osmanli'ya hizmet etmiş cesitli devlet buyukleri, aile efradindan bikac isim, bu zatlarin hayatlari, hizmetleri..
Tarihle ve Osmanliyla ilgilenenlerin dikkatini çekeceği kanaatindeyim.Talha Bey'in kitap tarzi olan resimlerle desteklemesi muazzam.gayet ilgi cekici hikayeler kissalar var.
Ha bir de her bölümün sonunda kabirlerinin yerlerini tarif etmesi de Istanbulu gezecekler icin bi rehber niteliğinde.Begendim.

Nuniá, Uyanış'ı inceledi.
 03 May 13:33 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Bir an düşünün büyük bir acı ile uyanıyorsunuz ve bir tabutun içinde mahsur kalmışsınız , hatırladığınız tek şey ise o gün doğum gününüz olduğu...
Konu aslında ilgi çekici fakat fantastik bekleyenler için biraz fazla distopik içerik bakımından belki bir nebze açlık oyunlarını andırsa da konu ve anlatım sürükleyicilikten uzak ve fikrimce biraz toy ... Bu yayınevine ait okuduğum ilk kitap ve belki de çeviri türünden dolayı yayın biraz farklı geldi , bilemiyorum. Yine de eğer adeta bir labirentte çıkış yolu arıyormuş ve unuttuğunuz her şeyi yeniden keşfediyorsunuz gibi romanları okumaktan hoşlanıyorsanız , bu kitap sizin için uygun olabilir...
İyi okumalar...

Caykoyevski, Leyla ile Mecnun'u inceledi.
 22 Nis 10:55 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Varlığının tiryakisi yokluğunun delisiyim...
Leyla ile Mecnun tutkusu bende nefretle başlamıştı aslında.Ablam televizyonda açınca çıldırıp abimle başının etini yerdik.sonra mi sonra gerçekten tükürdüğümüzü yaladık.Ramazandı ve sanırım TV de izliyecek bir şey bulamayıp lm ye sarmaya başladık abimle.

İzledigim andan itibaren konuşmam değişti.espiri anlayışım değişti bi kere hayatıma at geldi ya daha güzel ne olsun.

Ama işin en ilginç tarafı şudur ki kitabin baştan sonuna her yerinde ben varım dizi de aynı şekilde .Mesela Burak Aksak daha ilk sayfa ya adamı tanıtıyor kuzeni daha kitaba baslamadik ama adam resmen ben kısaca makarnayı ekmekle yiyengiller.

Sonra Mecnun bir insan neden hayatı normalken üzülecek yer arar ki işte bu da ben hayal kurarken bile kendine acı çektiren hayalin sonunu bile tatlı sona baglayamayan gerçekten insanlarla iletişim çok kuramayan yabanilik. Yanlız şu var ki orda sevdiği insanlara ciğerini kalbini veren bir yabanilik.
Mecnun dan bir farkımız var eksiginimiz Leyla ve deniz.

Kamil varya kamil yedek kulübesinde ki kamil hah oyum ya ben kendi yalanima inanip bir ömür heba ettim diyor adam haklı.

Sonra yavuz abi sanılanın aksine evet ben öyle bir insanım.Nasıl anlamak isterseniz öyle anlarsınız beni öyle bir insanım ben.Siyahın beyaza dönüşünde tek adım kalırken gidenim ben.-İsmaaaail abiiiiiiiiiiiii
-Hoooooooooooppppp
Yani mecburen çevrenizdeki insanlar da sizin Lmci karakterinize alışıyor. Hatta onları da etkiliyorsunuz. :)

Bu kitapta ne var biliyor musunuz hayatı normal bir şekilde ilerliyormuş gibi gelen insanların yaptıkları hatalar var.Kurduğu hayaller hep boğazında düğüm olanlar. Pişmanlıklarini telafi etmek isteyen insanlar.Umutlar var hayal ve hayal kırıklığı.Gidenler var ve geride hep bekleyenler var.Çünkü giden beklenir hep aranır.
Aslında o iyi insanlar atlarına binip gitmedi.iyi insanlar hep bekledi. İsmail abi o gemiyi hep bekledi.Mecnunu hep bekledi. Yaviiiz Zeynep için hep bekledi.İskender Baba ailesi için bekledi.Mecnun çölünde Leyla için bekledi.
İnsan en çok geçmişinden kaçıyor ama insanı en çok geçmişi mutlu ediyor.
Yeter bence de bu kadar duygusal uzaklaşmayan mazi. :))
Hadi bakalım çok iyi davranın kendinize ben gittim fiçcuçu fiççucu...

https://youtu.be/8j91Y5-EBok
<3