• 70 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Hayat hikayesiyle tanıdığım en sıradışı kadınlardan biri Salome;
  Kendisi hakkında kitap dışı bir bilgi:

  "Nietzsche’nin evlilik teklifini geri çeviren, büyük Alman şairi Rilke’nin ömür boyu unutamadığı aşkı ve Freud’nun çok açıkça hayranlık duyduğu Louise Andreas Salome, “herşeye kayıtsızca güvenen ve korku nedir bilmeyen bir sevecen” olan, sıradışı bir kadındır.''

  Nietzsche ağladığında isimli kitapta Nietzsche ona şöyle der:
  “Hangi yıldızlardan düşüp birbirimizi bulduk biz. Bu kadar düz bir cümlenin bu kadar karmaşık olmasına neden olan kadın.”

  Salome Fenya ile biraz kendini anlatmış; kendi hayatını belki, bir ilişkiye ve evliliğe bakış açısını..
  Kısa ama derin anlamları olan betimlemeleri dikkatimi çekti. Onun dışında merak uyandırıcı bir anlatımı var.Kişiligindeki o baştançıkarıcılığı konuyu anlatırken de görebiliyorsunuz; ne anlatmak istediğine odaklanırken birden başka birşey anlıyorsunuz.Bunu onun psikanalistliğine doğrudan bağlayabiliriz.

  Konuya genel olarak değinirsek Alman Max Warner'ın Rus asıllı Fenya(Feniçka)ile arkadaşlığı ve ilişkiler üzerine vardıkları kanılar diyebiliriz kısaca.

  Kitap dönemin(Çarlık dönemi) yasakları içinde bir kadın ve erkeğin içinde bulundukları durumu ve onların bakış açısını analiz ediyor.Kadın evliliğe karşı duruşuyla Salome'nin kişiliğini yansıtmış bana göre.

  Fena değil.Okuyabilirsiniz :)
  Keyifle..