Bahar Öztekin, Martin Eden'i inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başlamadan söyliyim ben böyle harika bir kitabı yorumlayacak yetkinlikte biri değilim ama bu yoğun ve boşluksuz dönemimde bu kitabı okumak için derslerimden de uykumdan da feragat ettiğim saatlerin hatrına ve kendime de not düşmek için birkaç satır bir şeyler yazacağım. Martin Eden benim üniversite ilk senemin ilk haftasının ilk gününde son ders saatinde Türk İnkılabı hocasının “sizin yaşlarınızda olsaydım okuyacağım kitap” dediği kitap, böyle başladı tanışmamız. Kitabı bitirdikten sonra tek pişmanlığım bir sene erteleyerek okumam. Keşke hoca önerdiği gibi gidip alsaymışım. Okul hayatım her zaman yoğun ve stresli oldu ama şimdi bakınca geçen sene kafam daha rahattı. O zaman okumuş olsaydım daha çok fokuslanabilirdim belki kafam başka şeylerle meşgulken okumak durumunda kaldım ne yazıkki. Yine de 20 olmadan böyle bi kitabı okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Okurken martin eden’la empati kurduğum çok fazla yer oldu hele son kısımları hayatımın son döneminin özetiydi benim için. O kopmuşluğu, o hayata dair tüm ilgiyi kaybetmeyi, o duyarsızlığı, duygusuzluğu, uyuşmuşluğu bu kadar güzel anlatabilecek başka biri daha var mı bilmiyorum. Sürekli notlar aldım Jack London sayesinde hiç girmediğim denizlere girdim Nietzsche’yle, Schopenhauer’le, Spencer’la tanıştım. Hislerime tercüman çok fazla güzel anlatım, düşünce keşfettim. Bu kitaptan sonra okuma listeme eklediğim bir sürü kitap var. Araştıracak, okuyacak çok fazla şey var. Keşke daha erken okusaydım galiba hayat boyu bunun pişmanlığını yaşıyacam. Okurken hem hiç bitmesin istedim hem de tüm bu kargaşa nasıl son bulacak deli gibi merak ettim. Empati kurduğum noktalardan biri de Ruth’a başlarda duyduğu umutsuz aşkıydı ama ondan kurtulduğu kısmı kaçırdım ya da bu kurtuluşu o kopmuşluğa borçlu sanırım. Not aldığım akımlar, ideolojiler ve filozoflar, yazarlarla ilgili okumalarım ve araştırmalarım bittikten sonra kesinlikle tekrar okumayı düşünüyorum. Kafamda bir temel oluştuktan sonra ikinci okumada bir şeyler daha iyi oturacaktır, daha fazla istifade edecem diye düşünüyorum. Onun dışında bu kitabı herkese, özellikle de gençlere (19 yaşımda kurduğum cümleye bak büyümüş de küçülmüş lol) önermeliyizzz bulduğumuz her fırsatta propagandasını yapmalıyız ta ki okullarda zorunlu ders olarak verilene kadar. Şaka maka zihnimizin hiç uğramadığımız kapıların açmak için, o kapılardan içeri dalmak için bence müthiş bir aracıydı. Yarım saat olmadı daha bitireli. Kendimi uzun bir yolculuktan yeni dönmüş gibi hissediyorum zihnimde tatlı bi yorgunluk var sütümü içip dükkanı kapatıyorum iyi geceler

Bazı kitapları okumayı neden bu kadar erteliyorum bilmiyorum. Belki de kaçtığım, görmek istemediğim şeyler var diyorum bazen. O kitapları okursam kaçtıklarımla yüzleşeceğim sanki...

Üniversite yıllarında da Oğuz Atay okumayı hep erteledim. Üç kez kütüphaneden aldım Tutunamayanlar’ı. İkisinde okuyamadım.

Günün birinde, vize zamanı, sınava girerken hocanın masasının yanına bıraktım kitabı. Kopya olasılığı olmasın diye bütün kitaplar hocanın masasına konuluyordu.

Hoca geldi. Kürsünün alt tarafındaki Tutunamayanlar’ı çıkardı, kim okuyor bunu dedi. El kaldırdım gönülsüz, başıma iş çıkacağını tahmin ederek. Bu kitabı okuyup gelip burada sunumunu yapacaksın, dedi. Evet tabi hocam, dedim, ne yapacağımı bilmeyerek.

Üçüncüde kitabı okuyabilmeyi umut ederek.

Kitabı okudum bir süre içinde. Ama böyle zor bir kitabın sunumu nasıl yapılır, incelemesi nasıl anlatılır bilmiyorum. Neyse hocaya gittim, “Ben kitabı okudum ama bu kitap nasıl anlatılır bilmiyorum.” dedim. Yanındaki sohbet ettiği hanım da güldü hatta. Hocam “Ben yardım ederim.” dedi. “Sen sunumunu hazırla.”

İlk hafta yetiştiremedim. Yanıma geldi derste, senin sunum vardı, ne yaptın, dedi. Unutmamıştı, unutacağına karşı umutlarım da yok olmuştu.

Bir hafta sonra derste Oğuz Atay’ı ve Tutunamayanlar’ı anlattım. Yıldız Ecevit, Berna Moran... ne varsa okumuşum yazara, romana dair. Hoca da ben anlattıkça yorumlar yaptı, eseri hakkını vererek aktardık.

O gün bugündür Oğuz Atay okurum. Kendimi ve korkularımı yendim zamanla sanırım. Ne mutlu kendini, korkularını -eh işte- yenene :)

Ebru, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okuyor

Bir bilge der ki: "Ben öğrencimin, vaktini top oynamakla geçirmesine raziyim; hiç olmazsa gürbüzlerleşir. Biliyorum, çocuğu bir şeyle uğraştırmak gereklidir, ve boş oturmak çocuklar için en büyük tehlikedir. Öyleyse ne öğrensin diyeceksiniz; bu da soru mu? Adam olunca ne yapacaklarsa onu öğrensinler; unutacakları şeyi değil.

Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 27 - Bahsi geçen bilge Montaigne'dir.)Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 27 - Bahsi geçen bilge Montaigne'dir.)
Gizem Özkan, bir alıntı ekledi.
7 dk.

Ben de yoldayım, oldukça uzun bir yol. Ama lütfen bunun için kendini üzme, ne olursa olsun ikimiz de kendi yolumuzdayız, yola koyulmaktan başka ne yapabiliriz ki?

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka
Ruveydâ, bir alıntı ekledi.
10 dk.

"Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Dinlemediğinizi sandığınız bir konusma sırasında adınız geçtiğinde duymanızın sebebi ne? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birisini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte? " Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

Küçük Na't
Göz seni görmeli, ağız seni söylemeli
Hafıza seni anmak ödevinde mi
Bütün deniz kıyılarında seni beklemeli
Sen Eskimoların ısınması sevgililer mahşeri

Aklım yeni bir akıldır çiçeklerden
Mantığım mantığın üstünde yeni
İçimde Nuh'un en yeni tufanı
Dünyaya ayak basıyorum yeniden

Göz seni görmeli ağız seni söylemeli
Bütün deniz kıyılarında seni beklemeli

Yüzlerce yıl geçiyor belki bir bulut geçiyor
Ben yeni doğmuş bir çocuk gibi
Herkesin konuştuğu dilden mahrum
Ama yepyeni bir dil konuşmanın sevinci

Bütün deniz kıyılarında seni anmalı
Sen buzulların erimesi Eskimoların ısınması

Sezai Karakoc

Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
16 dk. · Kitabı okuyor

Gelmek'çün ikinci bir hayata,
Bir gün dönüş olsa ahiretten:
Her rub açılıp da kainata,
Keyfince semada bulsa mesken;
Talib bana dönse nazikane;
Bir yıldızı verse malikane;
Bigane kalır o iltifata,
İstanbul'a dönmek isterim ben.

Aziz İstanbul, Yahya Kemal BeyatlıAziz İstanbul, Yahya Kemal Beyatlı
Kübra Yağmur, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Asabi bir insan olman,sürekli pişman olduğun anlamına gelir ve tüm pişmanlıklar beyni küçültür.”

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım, Erdal Demirkıran (Sayfa 167 - Kashna)Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım, Erdal Demirkıran (Sayfa 167 - Kashna)
Sema Öztürk, bir alıntı ekledi.
20 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben henüz dünyada bazı iyi niyetlerin olduğuna inanacak kadar gencim.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 269)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 269)
Ayşenur Kartal, Emperyalizmin Maşası Ermeniler'i inceledi.
21 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Aslında kitap hakkında sayfalar dolusu uzuunca bir inceleme yapılabilir. Ama ben incelememi daha kısa tutup ısrarla herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum. Özetle ;
Türklerle uzun yıllar içiçe yaşamış Ermeniler, Osmanlı zamanında "Sadık Vatandaş" unvanını almışlardır. Osmanlı'nın diğer azınlıklarla mukayese edilirse Ermenilerle daha samimi ilişkileri olmuştur. Hatta Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u ele geçirdikten sonra Rumlara tanıdığı patrikhane kurma yetkisini, 1461 yılında Ermenilere de tanımıştır. Osmanlı'nın güçlü dönemlerinde huzur ve güven içinde yaşayan, zenginleşen Ermeniler, Osmanlı gerilemeye başlayınca ve diğer azınlıklarında Osmanlı'dan yavaş yavaş ayrıldığını görünce, emperyalist güçlerinde kışkırtmaları sonucuyla, kendilerine "Bağımsız bir Ermeni Devleti" vaadiyle uzun yıllar huzur, zenginlik ve hatta güzel mevkiler içinde yaşadıkları devletleri Osmanlı'ya ihanet etmişlerdir. Kitap genel olarak Ermenilere cephe almış bir kitap değil, yalnızca Ermenileri Türk Düşmanlığıyla doldurup, onlara bağımsız bir devlet vaadiyle kandıran emperyalistlerin kii özellikle Rusya' nın Ermenileri her türlü maşa gibi kullanmasından bahsediyor. Rusya, büyümesini, Osmanlı'nın yıkılması üzerine kurmuştur. Sıcak denizlere (Akdeniz) inmek, Orta Doğuda güçlü devlet olmak istiyor ve bu hedeflere ulaşması Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışından geçiyordu.
Ermeniler Osmanlı'da yaşadıkları tüm bölgelerde azınlıktaydilar. Bulundukları bölgelerden Türkleri Müslümanları kaçırmak için ellerinden gelen bütün işkenceleri yaptılar. Rusya tarafından silahlandırıldılar vs... Ve hedeflerine ulaştıkları taktirde Osmanlı yıkılmış olacaktı. Birinci Dünya Savaşı gibi büyük bir savaşta Osmanlı ölüm kalım savaşı verirken, Ermeniler devletin her tarafında isyanlar çıkarmış, silah çekmiş, insanları acımasızca öldürmüş ve akla gelmeyecek çok daha kötü işkenceler yapmıştır. (Rusyanin arzusuyla) Osmanlı'nın bu olanlara karşı aldığı tedbir ise Ermenileri daha güvenli bir bölgeye göç ettirmektir. (tehcir) Ama Ermeniler bu göç olayını tarihe Ermeni Soykırımı adıyla yaymışlardr.
Ben beğenerek okudum kitabı, kaynaklardan yararlanarak, akıcı ve sade bir dille, emekli korgeneral Hasan Kundakçı tarafından yazılmış. Buraya yazdıklarım kitabın özetinin özetinin özeti bile olamaz, çok dolu bir kitap, herkes okumalı :) bu arada yalnız Osmanlı dönemi değil yakın tarihimizdeki Ermenilere de değiniyor yazar. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim...)