Sekiz, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

"Ben garip bir kadınım... Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız... Çok manasız kaprislerim, birbirine uymaz saatlerim vardır... Hülasa arkadaş olduğum kimseler için pek müziç* ve anlaşılmaz bir mahlukum..."

* Rahatsız edici.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)

Evet, sivri bir kadınım ben. Nerenle algılarsan orana batar cümlelerim. Yapacak bir şey yok.

Gez Atıf, Telepati'yi inceledi.
Dün 02:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabımız adından da anlaşılacağı gibi tam bir gençlik kitabı.İki tane ana karakterimiz var.Bu karakterlerimiz farklı şehirlerde yaşayan Alex ve Jenny adlı iki tane yalnızlık hissi içlerini kaplamış gençlerimiz.Olayın başlangıç örgüsü bayılmalar ve bu bayılmalar esnasında gördükleri görüntülerle başlıyor.Bu görüntülerde iki genç birbirlerini görüyorlar,başlangıçta birbirleriyle iletişime geçememiş olsalar da daha sonradan ilk adımı her zamanki gibi erkeğimiz atıyor ve merhaba niteliğinde kızımıza ben gerçeğim ya sen diye soruyor kızımız şaşkın bir halde ağzındaki düğümü çözerek hangi şehirde yaşadığını söylüyor.Erkeğimizde gençlik aleviyle kendisini bir hışımda ,ailesini trafik kazasında kaybetmiş kendisinin ise tekerlekli sandalyeye bağlı kalmış Einstein zekasına sahip arkadaşının yanında buluyor ve arkadaşının hack yetenekleriyle paraya bulup kızın yaşadığı yere gidiyor ve bu arada artık bayılmadan sadece vücutlarında uyuşma hissedecek şekilde telepatik bir iletişim sağlayabiliyorlar ve bir buluşma noktası ayarlıyorlar.Erkek meraklı bir şekilde buluşma noktasına geliyor ancak kızı bulamıyor.Nerede kadınım diye dert yanarken kızla iletişime giriyor.Kız da diyor ki bende seni bekliyorum neredesin seni göremiyorum.Bunu söyledikten sonra erkeğimiz umutsuzluğa düşüyor ve ve mucit arkadaşını arıyor.Mucit arkadaşımız da ailesiyle geçirdiği trafik kazasından sonra araştırmaya başladığı kendinin ve bazı bilim insanlarının kurduğu bir hipotezi arkadaşına soru şeklinde açıklıyor.Paralel Evrene inanır mısın ?...devamı kitapta.Yorumumu buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.Kendime göre bir şeyler yazmaya çalıştım.Kitabı bir iki günde bitirdim.Beni baya etkiledi,iki gencin birbirine kavuşma çabası ve umutsuzluğun üstesinden gelinmesi gerektiğini açıklıyor bence yorumum buraya kadar size iyi okumalar.Hayatta kalmanız dileğiyle...

ORHN ULDĞ, bir alıntı ekledi.
24 May 23:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Geçen hafta yatağımın başucunda bir kadın belirdi," dedi.
"Ona kim olduğunu sormayı becerebildiğimde, "Ben on iki yıl önce bu odada ölen kadınım," diye yanıtladı.
"Ama bu ev daha iki yıl önce inşa edildi.
"Doğru," dedi kadın.
"Demek ki ölüler bile yanılabiliyor."

Albaya Mektup Yok, Gabriel Garcia MarquezAlbaya Mektup Yok, Gabriel Garcia Marquez
Nur Altıntaş, bir alıntı ekledi.
22 May 22:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Sevecen kız, bir alıntı ekledi.
22 May 16:43

Ben yaşlı bir kadınım. Kısa turuncu saçlarım var. Saçlarımın rengi doğduğumda da turuncu muydu yoksa kına mı yaktı birileri yıllar sonra, hatırlamıyorum.

Marazın Kahvesi, Ali BayramMarazın Kahvesi, Ali Bayram
Fatma Yavuz, Casus'u inceledi.
21 May 16:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben,hiçbir şey düzeltemez bunu.Gelecekte hatırlanacak mıyım,bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil,cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.” Sevgili Mata Hari ben seni tam da böyle hatırlayacağım.Güçlü kadın karakterler her zaman dikkatimi çekmiştir.Yaşadığın onca zorlukları kabullenişin,kendince yaptığın özelleştirilerin,hatalarını bilip kendi içinde yaptığın konuşmalarına bende katıldım. Belki yaşadığın hayatın gerekliliği yüzünden etrafına rahatça yalan atabildin ama kendine asla. Bunun da bilincinde oldun her zaman. Velhasıl yeri geldi düşündüm yeri geldi hüzünlendim. Kadın her yerde kadın,güçlü ve mağrur bir o kadar da dik duruşlu. Gerçek bir hikaye olan bu eser beni derinden etkiledi.Ayrıca insanı yormayan, mesajlarla dolu, bir kitabını okuduktan sonra onu hemen bitirip mutlaka diğerlerini de okumak isteyeceğiniz türde eserlerin yaratıcısı olan Paulo Coelho,efsanesin!

Karadutum, çatal karam, çingenem
Nar tanem, nur tanem, bir tanem
Agaç isem dalımsın salkım saçak
Petek isem balımsın a gülüm
Günahımsın, vebalimsin.

Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
Yoluna bir can koyduğum
Gökte ararken yerde bulduğum
Karadutum, çatal karam, çingenem
Daha nem olacaktın bir tanem
Gülen ayvam, ağlayan narımsın
Kadınım, kısrağım, karımsın.

II

Sigara paketlerine resmini çizdiğim
Körpe fidanlara adını yazdığım
Karam, karam
Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
Sıla kokar, arzu tüter
Ilgıt ılgıt buram buram.
Ben beyzade, kişizade,
Her türlü dertten topyekün azade
Hani şu ekmeği elden suyu gölden.
Durup dururken yorulan
Kibrit çöpü gibi kırılan
Yalnız sanat çıkmazlarında başını kaşıyan
Artık otlar göstermelik atlar gibi bedava yaşayan
Sen benim mihnet içinde yanmış kavrulmuşum

N'etmiş, n'eylemiş, n'olmuşum
Cömert ırmaklar gibi gürül gürül
Bahtın karışmış bahtıma çok şükür.
Yunmuş, yıkanmış adam olmuşum.

Karam, karam
Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
Sensiz bana canım dünya haram olsun.

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Eda YZN, bir alıntı ekledi.
20 May 04:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali