• 222 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Nasıl desem bu kitap için, nasıl anlatılır? İlk okurken bir rutine bağlıyorsunuz, sonra bir heyecana kapılayım derken o rutinlik tekrar sarıyor. Ama gelgelelim ortalar az ileride, bitişten baya önce sizi bekleyen hazin gerçekten etkileyici. Şok üstüne Şok. Ben ‘’ hadi yaa’ dedim. Yüreğime oturan taşı uzun süre kaldıramadım doğrusu. Kürk mantolu madonna’da da aynı şeyi düşünmüştüm. Kuyucaklıklı Yusuf kitabını mutlaka okuyun. Sebahattin Ali müthiş bir adam.
 • Yatağında Ölmeyi Hatırından Sök Çıkar!
  Döşeğin Kara Toprak Yorganındır Belki Kar.
  Sen Gurbette Kalırsan Ben Ölürsem Ne Çıkar!
  Ruhlarımız Buluşur Elbet Tanrı Dağında...
 • Başkanlığımızın KKÖ'lerine cuma günleri için getirdiği iki saatlik ek ders mecburiyeti sebebiyle gerçekleştirdiğimiz ve halen de devam eden, gerek öğrencilerimizin gerekse mahalleden diğer hanımların da iştirak ettiği seminerlerimizde ele aldığımız konular arasında "çocuk" da vardı. Çocuklarla ilgili bahsettiğimiz çocuğun yaşama, güzel isim sahibi olma, anne babasını tanıma ve onların yanında kalma gibi sahip oldukları birçok hakların yanında tabii ki oyun oynama hakkına da değinmeden geçmemiştik.

  Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için beslenme, sevgi, ilgi ve alaka ne kadar gerekli ise; oyun ve oyuncakların da o kadar gerekli olduğu herkesçe malûm. Zira birey, bilişsel ve davranışsal olarak birçok becerisini çocukluğunda oynadığı oyunlar içinde geliştiriyor. Bu sebeple oyuncaklar çocukların dünyasında apayrı bir önem taşıyor.

  Oyuncakların çocukların dünyasında vazgeçilmez bir unsur olduğu tartışmasız herkesin kabulü; ancak göz ardı edilen bir gerçeklik var ki o da çocuklar için aslında her şeyin bir oyuncak olduğu. Bu nedenle illa para verilerek satın alınması gerekmiyor, ebeveynlerin biraz yaratıcılıklarını kullanarak üretebilecekleri her şey mükemmel bir oyuncağa dönüşebiliyor. Tuvalet kâğıdı ruloları, boş kutular, makaralar, plastik mutfak eşyaları, küçük kaşıklar, özellikle toprak ve su harika oyuncaklar olabiliyor. Üstelik duyarlı birçok ailenin tecrübe ettiği üzere çocuklar kucak dolusu paralar ödenerek alınmış oyuncaklarla değil, bu tarz eşyalarla oynamayı daha çok seviyor. Çünkü çocuğun her şeyiyle hazır bir oyuncakta keşfedeceği, araştırıp karıştıracağı pek fazla bir şey olmazken yapıp bozabileceği ve yeniden inşa edebileceği oyuncaklar onun için daha yararlı oluyor.

  Her neyse... Biz seminerlerimizde bütün bu bilgi aktarımını yaptıktan sonra anlattıklarımızın lafta kalmaması ve pratiğe aktarılması adına dün sınıfımızda bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimize özel bir ad koymadık, ama hem annelerimize onca kargaşa ve hız içinde çocukları ile kaliteli bir zaman dilimi geçirmelerine fırsat verecek bir beceri kazandırmayı hem de çocuklarla annelerin birlikte yapabilecekleri bir oyuncak sayesinde çocukların mutluluklarına vesile olabilmeyi hedefledik.

  Nihayetinde dün kursa gerekli malzemeleri tedarik etmiş olarak geldik, bir de bize istediğimiz oyuncak bebek yapımını öğretmesi için boş ders saatlerini gözeterek kendi öğrencilerimizden birinin üniversite öğrencisi kızından yardım istedik. Kur'an'ı Kerim ile ilgili mutat olarak yapageldiğimiz yüzünden okuma ve haftanın ezber süresini talim ile çalışma dersini bitirdikten sonra artık sırada temel dinî bilgiler dersi felan var demedik. Hemen iğnelere ipliği geçirip çorap ve makaslar elimizde elyaflar önümüzde oyuncak bebek yapımına geçtik.

  Açıkçası öğrencilerim kısa süreli bir şok geçirmediler değil, zira ben ders yapmayı bırakmış kendileri ile birlikte elimde iğne iplik, canhıraş bir şekilde kesim ve dikim işine başlamıştım. Yalnız bununla beraber oyuncağı yapma işlemini bitirdiğimizde içlerinden biri şöyle bir itirafta da bulundu. "Hocam, şu an geçen süre zarfında sanki dünyadan tamamen soyutlandım, ne rahatsızlıklarım ne sıkıntılarım hiçbiri aklıma gelmedi, biz böyle bir etkinliği ara ara yapmaya devam edelim." Diğer öğrencilerim de katıldılar arkadaşlarının görüşüne, aynı isteği daha bir ısrarla yinelediler. Zaten varlığımız bir çok öğrenci için terapi fonksiyonu görürken ve kurslarımız özellikle depresyon içinde olan hanımlar için psikolojik destek ünitesi gibi çalışırken böyle bir etkinlik de bunu gerçekleştiriyorsa neden olmasın, dedim ve başka vesilelerle tekrar böyle bir çalışmada buluşmak üzere kendilerine söz verdim.

  Dün evine gittikten sonra ilkokul ikinci sınıf öğrencisi kızı olan bir öğrencim hemen kolları sıvamış ve kızının okul dönüşünden sonra oturmuş kızıyla birlikte yeni oyuncak bebekler yapmış. Sonra da tutmuş resimlerini çekmiş ve bana göndermiş. Gerçi bebeklerin henüz göz, burun, ağız gibi detayları tamamlanmamış, ama o hâliyle bile küçücük bir yüreğin mutluluktan göklere uçması için yetmiş de artmış. Mutlu olmak da mutlu etmek de o kadar zor değil demek ki... Hamdolsun, bir güzelliğe vesile olduk, daha ne olsun!.
 • Ben sana aşık olduğumda seni kapmayı, seni tutmayı, seni yakalamayı vs değil de hakikatinde aradığın doğru insanın olduğunu senin de farketmeni istedim...Çok kötü bir şeydi bu. Yanlış anladığımda ve yalanlarla karşılaştığımda şok olmuştum. Çünkü hayat boyunca insanlarda çok ciddi yanılgılar yaşamadım. Yalan yok, bir yandan işim de bu...Evet kendimi olduğumdan farklı biri gösteremedim, evet yalanlar söyleyemedim... Evet karakterimle, yaptıklarımla gösteriş yapamadım. Ben bilmem ki böyle şeyleri.. Belki bu yüzden daha az sevdin. Ama bil ki mesafelerin arasında yaptım, ve doğru insana yapmaya çalıştım. Ve en önemlisi aşık olduğum, uğruna karaktersizlik dışında, herşeyi yapabileceksem de bundan değil de hakikatini aradığında beni bulan kadına yapmaya çalıştım... Çünkü bu öyle birşey ki... Bunu senin de yaşamanı çok istedim.. Hakikatini ara..
 • 520 syf.
  ·7 günde·Beğendi·8/10
  Herkese merhaba
  Çok heyecanlı olduğum bir kitap ile geldim. Söylemek istediğim çok şey var ama elimden geldiğince de açık ve güzel bir yorum yapmaya çalışacağım ki ona göre okumak isteyip istemediğinize karar verin
  Öncelikle kitap beklediğimin aksine yakışıklı bir Dracula tarafından karşılamadı beni. Edvirddan alıştık tabi yakışıklı yakışıklı vampirler görmeye kitapta bildiğin dede tipsiz bir Dracula vardı ee haliyle bir şok yaşamadım değil. 2. Olarak kitap günce olarak yazılmış yani kitapta bir çok karakter tarafından olaylar günlüğe yazılıyor not tutuluyor. Böylece olayları farklı kişilerden okumuş oluyoruz. Kitap aslında ilk 50 sayfası çok hızlı atraksiyonlu geçti çok güzeldi diyebilirim. Sonra bi duraganlaşmaya başladı. Sonra tekrar ara ara atraksiyonlu geçti. Bu böyle bir şekilde bazı kısımları sıkıcı gelsede aktı geçti açıkçası. Genel olarak beğendim mi evet beğendim ama tabi günümüzde okuduğumuz kitaplara da benzemedigi bir gerçek. Yani eğer kitabı okuyacaksanız kitap o dönemin şartlarına göre  gerilim ve korku türü olarak yazılan bir klasik olduğu için onu baz alarak okumak lazım. Sanırım yazıldığı ilk dönemde de korkunç gözüktüğü için türü korku gerilim olarak geçiyor. Şahsen ben korkmadıysam siz hiç korkmazsınız
  Diger değinmek istediğim bir konu ise, vampirler hakkında yazılan en belirgin kitap buysa yani Bram Stoker amca yazdıysa, bu kitaptan günümüze aktarıldı bazı özellikleri diye düşünüp küçük çapta bir araştırma yaptım elime bir şey geçmedi tabiki başta bu kitap çıkıyor ama yinede emin değilim yüzde yüz bir güvence ile konuşamam o nedenle bu kitapmis gibi baz alıp, işte sarımsak olsun güneşe çıkamamak olsun yemek yiyememek olsun baya baya benziyor. Tabi günümüz vampirleri biraz daha evcillestirilmiş Neyse çok konuşup sıkmak istemiyorum kimseyi o yüzden kıssadan hisse sizde benim gibi vampirli ne olursa okurum diyorsanız alın okuyun klasiktir iyidir güzeldir. Farklı açıdan bakmakta güzel geldi bana. Ben beğendim sizlere de tavsiye ederim.
  Sevgiler ️
 • 475 syf.
  ·17 günde·Beğendi·10/10
  Merhaba 1k'lı dostlarım!
  Ben boyle kurgu görmedim. Her sey tastamam. Örgü beklenmedik bir şekilde ilerliyor. Üslup o biçim. Kitap, Okurken de bittiginde de etkili bir iz birakiyor okurda.matematik,fizik,felsefe,psikoloji,metafizik,teknoloji,bilim,aksiyon,gerilim,dram... ne ararsan var ve mukemmel kurgulanmış.
  Ne kadar olumlu yorum varsa hakediyor. Yazarin , okudugum ilk kitabi. Ve hakikaten usta diyorum. Kitap "heyecan dorukta" bir kitap!
  Simdi gelelim olumsuz yorumlarima:
  1=afgan teroristler ifadesinden hoslanmadim.
  2=bazi bolumlerde cok fazla terimsel ifade kullanmis.
  3=luzumsuz derecede cok (bazen de yersiz) "abarti ifadeleri" kullanmis.
  4=yazar ,bir kaç yerde hayal gucunu kullanirken sinirlarini zorlamis galiba fazla uçmuş:)
  Olumluya tekrar donecek olursak,
  Kitabin son ceyreginde "yok artik!" "Kimin aklina gelirdi!" Vs. Sok ustune sok yasatiyor yazar. Ben okuyun derim!
  Fatma Zehra Akyiğit
 • 400 syf.
  ·7/10
  Bu seriyi sevdim. Tam cerezlik diye adlandirdigimiz kitaplardan. Fazla bisey beklemeden okumak lazim. Bu yuzden bu tarz kitaplarla karsilastirinca eglenceli bir kitapti.

  Tabiki elestirilerim de olacak:) Bence karakterlerin hepsi guzel ve ne olacak diye merak ettirmiyor degil. Bu kitapta da Dean ile Allie arasindaki iliskiyi okuyoruz. Kitap baya eglenceliydi bence baya guldum diyebilirim. Iste tam burda da keske bu kadar sig kalmasiydi konu diye uzulmekten de kendimi alamadim. Ikili arasindaki aski daha iyi hissedebilirdik. Bunun yerineyse bolca cinsellik vardi kitapta. Rahatsiz olmadim ben ama bunlar yerine bikac duyguyu okumayi daha cok severdim. Bu seri de hokey oyuncularinin arkadasliklari, asik olmalari aslinda gorunduklerinden farkli olduklari anlatiliyor. Dean de oyleydi tabi. Ama bunlari anlatirken keske ucer cumleyle anlatmasaymis yazar. Simdi spoiler var!! Mesela Allie Sean ile kavga ediyor. Aslinda bu buyuk bir olay kitapta ama duygu var miydi bence pek yoktu. Heralde bu konuda en iyi yer Dean ve Allie’nin kavgasiydi yani Allie’nin soyledikleri. Kitap iyiden öte olabilirdi ama ortalama kalmis.En cok sasirdigim yerse hatta sok oldugum diyeyim Beau’nun kismiydi tabiki. Cunku Dean ile Beau arasindaki iliskiyi , konusmalarini sevmistim ve surekli yazar kesin Beau ile ilgili kitap yazmistir hangisi diye ariyordum.

  Neyse. Kitabi bence okuyun, Dean cok tatli:)) Ayrica kitap sizi gercekten guldurecek ve Dean varken kitabi sevmemeniz imkansiz :))

  Birde ben bu tarz kitaplar biliyorum daha duygulu daha etkili diyorsaniz lutfen tavsiye etmeyi unutmayin:))