.Benazir
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
.Benazir
@benazir_
meslek
Öğretmen
egitim
Inönü Üniversitesi
harita
Şırnak
v3_profil_bos
454 okur puanı
gecmis
23 Oca 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
168 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Daha önce Doris Lessing hiç okumamıştım,bu yazarla derste sorumlu olduğum the fifth child(Beşinci çocuk)adlı kitap sayesinde tanıştım ve okudum. Ve oldukça başarlı bir kitap zaten 2007 nobel edebiyat ödülü almış. Aile toplumdaki en önemli yapıdır ve bir aile kurmak için muhakkak çocuklarda olmali,bu çocuklar sadece normal çocuklar değil, aile de özel çocuklarda olabilir ve onlar dışlanmamamali. Belki kimi toplum bu özel çocuklarını diğerlerinden ayırt etmiyordur bile, fakat ingiliz toplumunda Beşinci çocuk,gelenek bir ailenin yapısını sarsan ve toplumdan tarafından ret edilen bir çocuk olmuştur. Baba tarafından asla kabul edilmeyen ölüme terkedilen bir bebek. Anne tarafından ise her ne kadar sevilmesi de bu bebek, yine onu koruyup kollayan anne oluyor. Bir annenin nasil fedakar olduğunu görünüyor, çünkü Ben her ne kadar huysuz farklı olsa da yine de onun çocuğu ve o doğurdu,Ben'i bu yüzden kitabın sonuna kadar yer yer zor olsa da annenin Ben'e olan hassasiyetini gördüm. Bence ben kitap muhakkak okunmalı,çünkü Harriet ve David 'in yaşadığı bu zorlu süreç herkesi bulabilir.
kamera
Beşinci Çocuk
kamera
Doris Lessing
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.9/10 · 347 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Oscar Wilde ingiliz edebiyatının en başarılı oyun yazarı ve edebiyat eleştirmenidir. Irlandalı olup fakat ingiliz edebiyatın harika bir yer edinmiştir. Tüm eserlerinden olduğunu gibi yine Viktorya dönemin toplumunu eleştirip kaleme almıştır. O dönemin iki yüzlüğünü, evliliğe olan yaklaşımlarıni,sınıfsal farklılıkları çok güzel yansıtmış bir çırp da okunacak bir oyun. Yaşlanmaya hiç niyetim yok. Ruh yaşlı doğar,ama giderek gençleşir. Bu hayatın komedisidir. Beden ise genç doğar,ama girek yaşlanır. Bu hayatın trajedisidir. Korkarım Lord lllingworth kadınları da sadece bir oyuncak olarak görüyor. Bakın ben asla bir kadını oyuncak olarak görmedim. Kadın kamu hayatında da özel hayatında da erkeğin fikri yoldaşıdır. Kadın olmazsa esasi ideallerimizi unuturduk.
kamera
Önemsiz Bir Kadın
kamera
Oscar Wilde
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.4/10 · 2.359 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
510 syf.
·
40 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sanırım okuduğum en güzel tarih kitabı oldu. Kitaptan birçok şey öğrenilebildim.Kitap oldukça güzel ve kafa karıştırıcı.Bence kesinlikle okunmalı. Ve kitabın en güzel alıntısı sanırım. ... O gülümsüyor, öyleyse ben somurtmaliyim. O affediyor öyleyse ben merhametsiz olmalıyım. O etraftakilere şefkat dağıtıyor öyleyse ben de korku salmalıyım.
kamera
Fedailerin Kalesi Alamut
kamera
Vladimir Bartol
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 31,6bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
MUHAKKAK okunmali !!!
Can Yayınları'nın Kısa Klasikler serisinin 3. Kitabı olan bu kitap John Stuart Mill'in düşünce üzerine yazdığı harika bir makale. Düşünce özgürlüğünün neden gerekli olduğunu 4 maddeye bağlayarak anlatmış. Okurken Mill'in üslup ve içeriğini Dostoyevski'ye benzettim.Genel olarak insana çok şey katan bu makaleyi herkesin okumasını tavsiye ederim. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki insanlar en temel haklarının ellerinden alındığının farkında değiller. Düşünme ve düşündüklerimizi dille getirirken bile korkuyoruz ne yazik ki !!
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
;