Gülendam Tok, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · İnceledi

"sen de gittin
otuz yıl hiç değişmedik
ne yalnızlık benden
ne ben senden geçtim ey yalnızlık
işte şimdi sen de gittin elimden"

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 338 - Beyan Yay.)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 338 - Beyan Yay.)
Nikos, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

....
Korkar oldum bana "dostum" diyenden
Yoksa yok olandan,varsa yiyenden
Ne onlardan eser kaldı ne benden
Beni benden etti dost bildiklerim.

Garip Şiirler Antolojisi, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 118 - BİLGİ YAYINEVİ)Garip Şiirler Antolojisi, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 118 - BİLGİ YAYINEVİ)
DUA, Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur'u inceledi.
 18 Mar 21:37 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Ve Yılmaz Odabaşı

Kendisiyle uzun yıllar önce facebook paylaşımları aracılığıyla tanıştım. Kitabını elbette bu şehirde bulamamıştım. İnternette bulabildiğim kadarıyla şiirlerini okumuş, sevmiştim. İşte bu adam bu şiirleri benim için yazıyor demiştim.

Yıllar geçince unutmuştum adını. Kitabı olmayınca tekrar tekrar okuyamamış aklımdan çıkartmışım. Hatırlatan Mete Özgür'e teşekkür ederim. Ayrıca ismini yazamadığım birisine yine çok teşekkür ederim. Öğretmenim canım benim, seni ben pek çok severim. Renkli kalemleri sakla bir gün gelip alacağım senden.

Yılmaz Odabaşı 1962 Diyarbakır doğumlu ve tabi hukuk okurken 12 Eylül 1980 darbesi ile tutuklanan bir şair abimiz. Kendisi 80 darbesinin yarattığı ruhsal girdaplar sonucu dağlara çıkmak yerine şiire sığınmış. Bir kere adı kötüye çıkmasın insanın. Elbette ki edebiyat yapmasının önüne bir sürü engel konulmuş. Şiir notlarına el konulmuş kitap basması yasaklanmış. Sırf şiirinin ismi Pusuda yalnızlık olduğu için göz altına alınmış. Şair Orhan Veli ile beraber şiirleri yayınlandığı için Orhan Veli kod adı zannedilip her seferinde gözaltında tutulmuş. Orhan Veli'nin örgüt üyesi olmadığına hatta hayatta olmadığına bir türlü inandıramamış.

" Aşk zordu, iş zordu, düş zordu ve yazmak, üstüne üstlük ruh sağlığımızı korumak belki de sadece bizim için nedense çok zordu bu ülkede" diyerek durumu tek cümleyle açıklamış.

Şiir sadece ilham alan değil ilham veren olmak zorundadır. Bu yüzden şairler sadece gerçeklerde değil düşlerde de dolaşmalıdır. Bu konuda Yılmaz Odabaşı güzel bir başarı yakalamış.

Şiirlerine gelirsek, beni benden etti diyemiyorum çünkü zaten beni, bizi yani insanları anlatıyor. İnsandan ve yaşamdan beslenen şiirler, gerçeklerle açık açık yüzleştiriyor. Acıların insanı nasıl örseledigini anlatıp duruyor mısralarında.

Şiirleri rasyonel bir şekilde hayatınıza duygularınıza dokunuyor. Bıkkınlığı ve bıçkınlığıyla mısraları ayrı bir ses tonuyla konuşturuyor. İsyan süzgecinden geçirip okuyucuyu sunuyor.

Aşk olsun, nefret olsun, pişmanlık olsun bütün tahammülsüzlükleri kelimelere dizip şiirle feryadını gizlemeyen insan. Suları bıçaklamış. Bayat intiharların izini hem bileğinde hem yüreğinde taşımış. Tek kişilik yaşadığı aşkı kendi dünyasında kalabalıklaştırmış.

Şairin dili ise bazı şiirlerde bana çok fazla tanıdık geldi. Çoğu zaman kimi okuduğumu unutup kapağına baktığım oldu. İdeolojik olarak hep aynı şairleri okumayı sevdiğimden olsa gerek. Kim kimden esinlendi bilemiyorum ama sevdiğim bir tür olarak bolca şiir okumaktan mutlu oldum. Kitabı mecburen yarım bırakıyorum. Toplamda 11 şiir kitabı birleştirilmiş. Hem bitmesini istemiyorum hemde üst üste fazla bunalım bana iyi gelmiyor. Çünkü çok fazla içselleştiriyorum. Çünkü şair çok fazla başarılı.

"Şimdi ölsek;
En fazla kahvede çaylar soğur."

demiş. Bence ölmeden pek çok şiir bırakması gerek bu yeryüzüne…

Fidan Alkan, Şiir Dünyasına Yolculuk'u inceledi.
18 Mar 18:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birçok şairin şiirlerine yer verilen bu kitapta muhteşem şiirler keşfetmenin yanında şairlerle ilgili bilgiler de ediniyorsunuz. Karneni göster kitabını al çalışması için derlenen bu şiir kitabını benden önceki sınıf öğretmeninin sınıf kitaplığında bırakmasıyla keşfettim. İyi ki de keşfetmişim.

Meyrem KARADENİZ, bir alıntı ekledi.
13 Mar 11:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gör ki ben ben değilim, ben başka...
Vah! uyup da güneşlerle dönen çarka
Yitiren yok mu özünü benden başka?

Ahmet Muhip Dıranas Şiirler, Ahmet Muhip Dıranas (Sayfa 142 - Everest)Ahmet Muhip Dıranas Şiirler, Ahmet Muhip Dıranas (Sayfa 142 - Everest)
DUA, Lacivert Bir Oyundu İkimiz Arasında'yı inceledi.
 09 Mar 14:41 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

İlk olarak kitap isimlerinin uzun ve anlamlı oluşu dikkatimi çekti. Çok aşka dönük şiirler değildi ama yine bazı duygulara tercüman olmayı bilmiş. Bazı değerli şairler içinde şiirler yazmış.

Şiirlerin bazılarını pek çok sevdim. Kesinlikle ağır olmayan duygusal, doğal ve yer yer fütursuz şiirler. Her şiiri içime işledi beni benden etti diyemiyorum ama güzeldi. Diğer kitabında görüşmek üzere.

Kış Güneşi sen hiç bir rüyayı çaldın mı?
seni düşünürken birileri kar içinde
aklına geldi mi
eskiden çok sevildiğin.

yağmurlar iner ve kalkar üstümden
su döner durur bütün gün gövdemde
ne çok yaram var açıp baksana.

bugün, dün ve önceki gün
hayatın boş olduğu…

bir aşkın üstünden koskoca zaman
geçse de, senin de unutamadığın oldu mu?

sonra küçücük bir bebek
mavi gözleriyle gülümsese
seksenden kalan bir fotoğraftan
o hasır oturakta.

KIŞ GÜNESİ
NE ÇOK YARAM VAR, AÇIP BAKSANA!

Şimdi düşünüyorum da benim günlüklerim olsaydı ve ben ölseydim bunu başkasının okumasını ister miydim... Tabi ki hayır!
Kitabı okumaya başladığımdan beri kendimi suçlu hissediyorum.

"Nilgün'ün benden istediği son şeyi doğru dürüst yerine getiremedim. Bunun için gerçekten üzgünüm. Başta söylediğim gibi, keşke bu kitap hiç yayımlanmamış, bu önsöz hiç yazılmamış olsaydı."(6) Nilgün Marmara'nın eşinin önsözde kullandığı sözler o kadar üzücü ki, ona bu acısının üstüne bir de bu hüznü yaşatan Gülseli İnal'a çok değişik hisler hissettim hala adını koyamadığım. Bir başkasının anısını 25 yıl saklamak... Dile kolay 25 sene...

Nilgün Marmara'nın ardından basılan bu kitapta; izinsiz ve eksik yayımlanan Kırmızı Kahverengi Defter lerin ele geçirildiği tüm sayfaları resimleri ile birlikte basılmış.
Defterler eşinin görevi için gittikleri Libya'nın Tobruk kenti yakınındaki çölden tanıdıklarına yazdığı mektupların örnekleri, yazdığı bir oyun, bir hikaye, çöl okumaları adı altında yapılan çölde okuduğu kitaplardan notları, İstanbul ve sonrası adında bölümlerden oluşmaktadır.
Çöldeki yaşamı onu çok bunaltmış mektuplarından bu açıkça farkediliyor. "canım sıkıldıkça sözcüklerle oynarım yalnızca. BU KADAR!" (83) diyor ve kendine hiç adil davranmayarak "Ben iyi bir yazar falan değilim, olmak da istemiyorum, hiç ilgilendirmiyor böyle bir şey; ..." (80)diye devam ediyor.

Notlarının arasında şiirlerinden dizeler var bunlar dipnot olarak yazılmış onun için Daktiloya Çekilmiş Şiirler ve Kağıtlar kitapları da yanında olmalı insanın çünkü merak ediyor şiirleri bu kitabında burada sadece şiirlerinin karalamaları bulunmakta ven gibi yanılıp tüm kitapları sanmayın.
Veee Nilgün Marmara'dan kendi gibi kadınlar için yazdığı bir söz daha (bilmiyorum tabi o kendini bu kategoride görmüş müdür?) "Kanaatimce, bu güzel kadınlar unutulmamalıdırlar. Onların seslerine kulak verelim, suretlerini çağaltalım, hiç olmazsa hatıralarımızda." (174) daha çok yer olması lazım hatıralamızda ama "öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" diyerek değil çünkü bu söz Nilgün Marmara ait olmadığı halde Kırmızı Kahverengi Defter yüzünden ona aitmiş gibi algılanmış asıl bu defterde tırnak içinde kullandığı o sözün Nilgün Marmara'ya ait olmayıp anonim olduğunu anlıyoruz...
Onu Tek-Tük perdelik oyun için yazdığı notlarda kullandığı gibi "Şiir yazan, canına kıyan kadın" ya da "Durgun hayat kadını" olarak anabiliriz.

Belki de artık kararın verildiği zamanlardayız ya da düşünme evrelerinde çünkü eşinin dediği "Hayat yine de üzülmeye değer!" sözüne karşılık verdiği yanıt
"Hayatın neresinden dönülse kârdır!" (380) olmuştur Nilgün Marmara'nın ve daha sonra "ölüm yaşarken vardır, olmuştur, cesedi yakarak ortadan kaldırmak gerekir." (410) diyerek intihar notunda da kullanacağı cümleleri yazmaya başlamıştır yavaş yavaş sayfalara...
İntihar notu;
https://yadi.sk/i/UDTS-LRH3T3HJ3
Okuyamayanlar için de;
https://yadi.sk/i/WOzW0nVG3T3Hn5

Sanırım en uzun yazdığım inceleme bu... Ama o kadar sayfanın yani Nilgün Marmara'nın hakkını verir mi bu incelemede bilemiyorum "şimdi bitirmek, zorundayım bu garip vaveylâyı" (182) diyerek incelemeyi bitirirken Nilgün Marmara sözü ile bitirmek istiyorum yine
"... şu kısacık yaşamı anlamlandıracak anlar dilerim." (92)

Gülendam Tok, bir alıntı ekledi.
08 Mar 23:58 · İnceledi

"Benden seni çıkar bakalım kalacak mıyım
Üstüme beni koy bir de
Gözle dayana bilecek miyim
Yoksa hemen birkez daha bütünle bende seni
Özümü kullan
Çünkü aşktır
Beyaz bir sanattır"

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 220 - Beyan Yay.)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 220 - Beyan Yay.)