Beyza, bir alıntı ekledi.
Dün 19:48 · Kitabı okuyor

Yarattığı insanları ödüllendiren ve cezalandıran ya da tıpkı biz bilinçli varlıklarınkine benzer bir iradeye sahip bir Tanrı fikrini idrak edemiyorum.

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 21)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 21)
Beyza, bir alıntı ekledi.
Dün 19:47 · Kitabı okuyor

Ancak çok derinlere inmeden, gündelik hayatın içinden bir bakışla, diğer insanlar için var olduğumuzu söyleyebiliriz; öncelikle mutlu olabilmek için yüzlerinin gülmesini ve refahını istediğimiz yakınlarımız ve daha sonra kişisel olarak tanımadığımız halde duygudaşlık bağıyla ortak bir kaderi paylaştığımız diğerleri için.

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 17)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 17)
Beyza, bir alıntı ekledi.
Dün 19:43 · Kitabı okuyor

"Seçme şansım varsa, yalnızca politik özgürlük, hoşgörü ve yasa önünde eşitliğin kural olarak kabul edildiği bir ülkede yaşamayı tercih ederim."

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 13)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 13)
Okan Yalçın, Benim Gözümden Dünya'yı inceledi.
16 Mar 12:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her ne kadar Einstein hepimiz icin onemli bir bilimadami olsada kendisinin demokrasi ve silahsizlanma daha sonra dunya barisi hakkinda ki fikirleri bana fazla hitap etmedi biraz hayalperestce oldugunu dusunuyorum bu fikirlerinin acikcasi ama cok guzel hosuma giden yerlerde oldu mesela egitim konusunda ozellikle

Esther. Sema, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi'ni inceledi.
14 Mar 11:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

BAŞLIK: JAMES JOYCE OKUYUN, OKUNMALI!

ANA KONU: DİN BASKISI, AİLE BASKISI, TOPLUM BASKISI, BASKI... BASKILAR!...

BENIM GÖZÜMDEN STEPHEN: Karmakarışık her zaman olduğum gibi... Adımlarımı henüz atmadım. Dışarı çıktım. Önümde koskoca bir bataklık. Bunu oluşturan insanlar; ailem, arkadaşlar, akrabalar... Kim için, ne için yaşıyorum?
Bataklığa batmadan nasıl ilerleyeceğim. Evet bir adım attım. Daha yüzeydeyim. Başka bir adım. Devam et! Nereye gideceğim? Korkuyorum. Batarsam! Nefessiz mi kalacağım? Bir kuşun daha ilk kanat çırpmaya başladığı an gibi, ürkek ve tereddütlü.
Acı var içimde, kaynağı belli olmayan. Tüm dualarım, yalvarışlarımı yapıyorum. Tanrıya inanıyorum. Günahkar oluşum yüzünden acılar içinde kıvranıyorum. Adım atmaya devam... Aklımda derin şüpheler var. Evren, dünya...
Mantıksız birçok şey. Kabuğumdan sıyrılmalıyım. Başka bir ben olmalı, başka bir yol, başka bir biçim...
İnançlıyken bu pis insanlar yüzünden, bu iki yüzlü, dini kullanan, politik sinsiliklerini her yerde gözüme sokan. Tutarsız her şey tutarsız... Katlanamıyorum ben buna be bataklıkta ilerlerken düşünerek yavaş yavaş, başka bir bene dönüşüyorum. Ağır ağır inancımı sorgulayarak. Yolu bitirdim. Ya sonra?

Kendi algımla anlatmaya çalıştım Stephen'ı. O, zayıftı. Fiziksel olarak değil bir tek, ruhen de. Bu yüzden sürekli alay edilen bir genç. Arkadaşı yok. Yalnız o... Kendi iç dünyasında hayaller ve düşünceler içerisinde yaşayan bir çocuk. Bu sebepten babasının enerjisi bile ona oldukça fazla geliyor. Sanki babasından daha yaşlıymış gibi hissediyordu.
Hele ki o okul... Cizvitlere ait olan o okulda okuduğunda, insanların o lanet olası iki yüzlülükleri, dini kendilerine göre yorumlayıp kullanmaları, Stephen'ı çileden çıkarıyordu. Kendini soyutladı herkesten. Bir süre sonra kendini dine adadı. Hatta papazlık teklifi bile yapıldı ona. Kabul etmedi. O hür ve iradesi ile yaşama yolunun doğruluğuna inandı. Kafasını kurcalayan her şeyi okuyarak, araştırarak çözümledi. Sanatı, güzelliği ve estetiği Aristo ile buldu...

EKLEME: CİZVİTLER: İsa Tarikatı adıyla da bilinir. Katoliklerdir. Protestanlara sert tutum sergilemişlerdir. En önemli özellikleri; sinsi bir şekilde, politik gücü ellerinde tutmuşlar ve bu güçle onlara ters gelen kuruluş ve toplulukları kapattırıp, yok etmişlerdir. Dine bağımlı ve katı kuralları vardır.

STEPHEN DEDALUS= JAMES JOYCE
Kendini yazmış Joyce...
Ulysses de hapsolmuştum.
Beni hapseden yazar bu kitapta ise kilitledi beni. İmgeleri ve betimlemeleri ile... Zekası kesinlikle reddedilemeyecek birisi.

NOT NOT: "Kimse anlamıyor mu?"

Cesaretiniz olsun ve Joyce okuyun.!

Demlendirici Krem, bir alıntı ekledi.
09 Mar 04:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zenginlikle ilgili

Zenginliğin insanlığı hiç bir şekilde ileriye götürmeyeceĝine kesinlikle ikna olmuş durumdayım - kendisini bu amaca adamış birinin elinde olsa bile. İncelikli fikirler ve soylu davranışları ancak büyük ve sağlam karakterler üretebilir. Para yalnızca bencilliğe hitap eder ve sahiplerini karşı konulmaz bir şekilde suistimal etmeye kalkışır.

Aramızda Musa'yı, İsa'yı ya da Gandhi'yi elinde Carnegie'nin para çantalarıyla hayal edebilen var mı?

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Alfa)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Alfa)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
04 Mar 13:04 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ahlak tamamen insana dair bir meseledir, tanrısallıkla hiçbir ilgisi yoktur.

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 44)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 44)