Habibe, Kara Kitap'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi içinde yaşayan bir adamken bambaşka hayatlara karışan, onlarda kaybolan, eriyip tükenen bir adam Galip. Romanın başında kısa bir mektupla onu terk eden karısını ararken hayatın içinde savrulup duruyor. Daha sonra Celal'in yaşamına konuk ediyor bizi kitap. Eş zamanlı olarak onun hayat çizgisine, köşe yazılarına şahitlik ediyoruz. Dünya görüşü ve aile yapısı hakkında bilgi ediniyoruz. Tüm bunlar olurken bu atmosferin geçtiği köhne apartmanı da es geçmek olmaz. Karakterler dönüp dolaşıp kendilerini orada buluyorlar. Bir noktadan sonra sanki Galip Celal oluyor Celalse Galip. Birbirlerinde eriyen iki karakter oluyorlar. Son sayfaya dek gizemini sürdüren bu kayboluş hikayesi kitabı bıraksanız da kafanızın içinde dönüp durmasına neden oluyor. Vazgeçemiyorsunuz. Her ne kadar uzun soluklu cümleler ve sayfalar olsa da bir şekilde bağlıyor sizi.Bazen bunaldığınız yerler olmuyor değil fakat bu kadar uzun soluklu olan her eserin yer yer düştüğü bir çukur bu. Daha fazla şeyler yazabilirdim lakin üzerinden hayli zaman geçti.
Gelelim kendi naçizane fikrime; ne kadar Orhan Pamuk yargılarımı kırmaya çalışsam da olmadı. Masumiyet Müzesinden sonra en zor denen romanına da bir şans verdim. Bir yerden sonra baktım ki ben bu üslubu ve konuları sevmemişim. Asla en sevilen kitaplarım arasına girmeyecek fakat yazarlığına ve emeğine saygım sonsuz kalacak. Şimdilik benim Pamuk serüvenim burada noktalandı sanırım.

Nursell Ortkyaaaa, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Küçük bir kızken, sadece bana ait olan kitaplarım olsun istemiştim. Hikayelerde kaybolmayı, benim hayatım iç karartıcı bir hal almışken, kitapların dünyasında yaşamayı hayal ederdim.

Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 71)Son Kamelya, Sarah Jio (Sayfa 71)
Aslıhan Küçükosman, bir alıntı ekledi.
21 Mar 20:04 · Kitabı okuyor

Benim servetim, kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)
Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
20 Mar 22:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim servetim kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Y.)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Y.)

"Polisiye" romanlarını okurken biz sadece kurban-katil-polis üçlüsünü mü okuruz? Ya da kurban-katil-polis üçlüsünün yanısıra bir mesaj mı verilmek istenir?
Eğer sadece kurban-katil-polis üçlüsünü okursak, o roman "kaliteli" değildir. Ama cinayetin işleniş amaçları ya da herhangi bir şey üzerinden mesaj başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılırsa, o roman başarılıdır... kalitelidir... Bu kitapta öyle oldu. İncelememi verilmek istenen mesaj üzerine yazacağım ama onun öncesinde şu girişi yapmak istiyorum:

Yalnızım. Kitaplarım var. Kalem ve mürekkep var. Kalem ve mürekkepin bilenmesinden oluşan olağanüstü bir güç var. Eğer o da olmasaydı ne olurdu halim?
Vücudumu ayakta tutan kemik, organ, olağanüstü sistemler, hücreler vb. var. Ama ya ruhum için ne var? Ruhumu nasıl ayakta tutuyorum? Kalemin ve mürekkepin bilenmesinden ortaya çıkan olağanüstü güç sayesinde.
Yazılarımda, 2 "ben" mevcuttur. O iki ben çok sıkı bir dosttur. İyi günde, kötü günde. Bazen çelişirler. Tartışırlar. Dövüşürler. İkisi de egosunu tatmin etmek için bencilce davranırlar. Çok dengesizlerdir. Bir "ben" sol derken, diğeri "sağ" der. Bir "ben" yaşama enerjisiyle doluyken, diğer "ben" hayata küsmüştür. Ben bu iki "beni" yazılarımda barıştırıyorum.
Yeter bu kadar! Verilmek istenen mesaja geçelim:

O "şeytan üçlüsünün" yanı sıra verilmek istenen, nokta atışı bir mesaj var. Bu mesajdır ki, toplum olarak hepimiz muzdaribiz.

"Deli" diye tımarhanelere tıktığımız insanlar gerçekten deli mi?
Hepimizin farklılıkları var. Bunlar, bizi biz yapar. "Deli" diye tabir ettiğimiz insanlar, aslında bizden farklılar. Hayata dair bakış açıları bizden çokça farklı. Biz de at gözlüğü varken, onlarda yok.
Aslında, onlar deli değiller. Bizden daha zekiler. İşte bu yüzden dışlanıyorlar.
Bir denize baktığımızda, biz salt su görüyorsak onlar denizin içindeki canlıları görüyorlar... tabiri caizse... Bunun neresi suç! Hep farklı olanı dışlama eğilimindeyiz. Aslında herkes farklı ama kimileri çoğunluğa uyup klişe bir hayat sürerken, kimileri bizim "deli" diye tabir ettiklerimiz hayatın anlamını kavramaya çalışıyorlar.
Kanıt mı istiyorsunuz? Albert Einstein. İzafiyet teorisini ortaya attığında herkes ona deli demedi mi? O olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Sırf bu yüzden dışlandı.
Herkes gibi bir hayat yaşıyoruz. Bir renk katsak ya? Deli dediğimiz insanlar gibi olsak ya? Delileri kıskanıyorum çünkü onlar hayatın tadını çıkarıyorlar. Hayatı anlamaya çalışıyorlar. Bizse ne bir sorguluyoruz ya da hayat uğruna bir şey yapıyoruz. Baylar, bayanlar, sizlere yemin ederim, bunun ne kitap okumakla alakası var ne de başka bir şeyin... Her şey; bakış açısında gizli. Eh, bakış açısı da değişmez.
Biz de zor olanı yapmayacağımıza göre kolay olanı yapıyoruz: bakış açısı farklı olan insanları dışlıyoruz. Ne de olsa daha kolay!
Yani; toplumda iki bakış açısı mevcuttur: biri "A" diğeri "B" olsun.
A bakış açısı; bizler yani hayatın değerini anlamayan, klişe bir hayat süren, pohpohlamaya ya da yerin dibine gömmeye hevesli olan bizler... At gözlüğün sahip olan bizler... Birilerinin kuklası olan bizler...
B bakış açısı; deli diye tabir ettiğimiz, dışladığımız insanlar... zekiler... gerçek asiller... Varoluşun temel nedenini ve yaşama gayemizi anlamış olanlar... Ne mutlu ki onlara! Ezilenler... hor görülenler... Ama her şeye rağmen; dik duranlar... Siz olmasanız dünya çekilmezdi be...B bakış açısına sahip insanları biz tımarhaneye tıkıyoruz... ve yakında onların nesli tükenecek... Boşluğa düşeceğiz. Herkes A bakış açısına sahip olacak. Ne bir farklı görüş olacak ne de başka bir şey...
Hayat, ellerimizden kayıp gidercesine akıp gidecek...
***
Aslında; B bakış açısına sahip olanlara başka bir şey yapılmalı... Kitap beni bu yüzden etkiledi. Kitapta Sağlık ve Zeka Merkezi diye bir yer geçiyor. Ve burada B bakış açısına sahip olanlar yani deli diye tabir ettiğimiz kimseler kalıyor... B bakış açısına sahip kişilerle... Bu sayede ne onlar bir zorluk yaşıyor ne de biz...

Deli deyince hepinizin aklına ne geldiğini bilirim... ne yazık ki o deliler şu anda acınası durumdalar... Onları bu hale biz soktuk! Dışladık onları. Farklı olanlarla alay ettik... Onları bir hiç saydık...

***
Az önce 2 "benin" konuşmasını okuduk. Kendini şanslı bil! Bir "benim" egosunu tatmin etti şu anda. Neyse, kitabın konusundan bahsetmeyeceğim ki zaten arka kapak sizleri aydınlatacaktır... Bu kadardı. Rahatladım. Şimdi gündelik işlerime koyulabilirim. Sorun yok. Tamam.

Kİmsecikler yok şu hayatta insan yanlız yaşıyor hayatı
Kimse kimseyi tam anlayamaz olmuş nerede benim kitaplarım gerçeklerim...

Zeyn, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku. Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı,manasız,soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin..

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 19)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 19)
Herhangibirokur, Kara Güneş'i inceledi.
 18 Mar 19:32 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Hani bazı kitaplar vardır hiç bitmesin istediğiniz, son cümlesini okuduğunuzda “bi bu kadar daha olsa okurdum” dediğiniz, okuduğunuz süreçte asla elinizden bırakmak istemediğiniz, okumadığınız her anı o kitabı düşünerek geçirdiğiniz... Kara Güneş benim için tam olarak böyleydi. Güzel bir kitap okuyacağımı biliyordum ama ne yalan söyleyeyim bu kadarını beklemiyordum. Bu kitap kesinlikle favori kitaplarım arasına ilk 5’ten giriş yaptı. Yazar da aynı şekilde. Yenişehirlioğlu’yla tanışmayı zaten çok istiyordum, bu kitaptan sonra daha da çok istiyorum ve inşallah bir gün nasip olur. Çünkü kitap hakkında sormak istediklerim var. Kitapların içeriklerinden bahsetmeyi çok sevmediğim için içeriğini anlatmayacağım. Zaten 15 Temmuz’u anlatıyor olması okumak için yeterlidir diye düşünüyorum. Kitap bana çok güzel şeyler kattı, unuttuklarımı hatırlattı. Sevgiye dair çok güzel cümleler vardı. Kitabı sürekli elimde kalemle okudum. O kadar çok altını çizdiğim yer oldu ki anlatamam. Bu kitap Bahadır Yenişehirlioğlu’ndan okuduğum ilk kitaptı ve kesinlikle son olmayacak. Hatta en kısa zamanda bir kaç kitabını daha alacağım inşallah. Kesinlikle okuyun, okutun, ben bayıldım!

Nidanur, bir alıntı ekledi.
17 Mar 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kalabalık bir yalnızlık benimkisi. Kitaplarım,anılarım,kuşkularım,plaklarım,başarılarım,korkularım,telefonun öbür ucundaki seslerim ve içimdeki Bozkır Kurdu ile beraber sürdürüyorum yaşamımı.

Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 14)Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 14)
SeNDeyi, bir alıntı ekledi.
14 Mar 13:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplarım (benim varlığımdan habersiz)
Şu yüzüm gibi tıpkı, benden bir parça..”

Sonsuz Gül, Jorge Luis BorgesSonsuz Gül, Jorge Luis Borges