Örnek Kitap Listesi
ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Es-Selam değerli Dostlar!
MEB'in Öğretmenlere yönelik örnek Kitap Listesinden dikkatimi çekenleri sizlerle paylaşmak istedim:))
Lütfen Eğitim konusunda tavsiye edebileceğiniz kitaplar var ise yorumlarınızı bekliyorum..
Selametle...

1- Bir Bilim Adamının Romanı ( O.ATAY )
2- Milli Kültür Meseleleri ve Maarif Davamız (S.AYVERDİ)
3- Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı (S.R. COVEY)
4- Sofie'nin Dünyası ( J.GAARDER )
5- Okulsuz Toplum ( I.ILLİCH )
6- Eğitim üzerine ( I.KANT )
7- Hızırla Kırk Saat ( S.KARAKOÇ )
8- Eğitici Tolstoy ( D.MOULİN )
9- Kafa Karıştıran Kelimeler ( R.ÖZDENÖREN )
10- Doğunun Bilgisi Batının Bilimi ( J.NEEDHAM )
11- Beyaz Zambaklar Ülkesinde ( G.PETROV )
12- Cahil Hoca ( J.RANCİER )
13- Doğu ve Batı Arasında İslam ( A.İZZETBEGOVİÇ )
14- Bilim Tarihi Sohbetleri ( F.SEZGİN )
15- Türkiye'nin Maarif Davası ( N.TOPÇU )
16- Asya'nın Kandilleri ( H.TOROS )
17- Başarısızlığın Olmadığı Okul ( W.GLASSER )
18- Acımak ( R.N. GÜNTEKİN )
19- Meraklı Zihinler: Bir Çocuk nasıl Bir Bilim İnsanı Olur? ( J.BROCKMAN )
20- Bozkırdaki çekirdek ( K.TAHİR )
21- Eğitim-Gençlik-Üniversite ( P. SAFA )
22- Arkadaşlığın Matematiği ( S.STROGATZ )
23- Emile ( J.J ROUSSEAU )
24- Öğretmen ( F. McCOURT )
25- Duygusal Zeka ( D.GOLEMAN )

Sena Ç, Hıdır Kişisel Gelişiyor'u inceledi.
25 May 16:24 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitabın başından değil de sonundan başlamak istiyorum.Kitaptaki karakterimizin kızının (tam bir zehir:)) babacığı için hazırladığı etkilendiği kitaplar listesinde başı hedef türkiye -oktay Sinanoğlu çekiyor . (Kocaeli Kitap okuma grubu as bayraklari) listeyi beğendim paylaşmak istedim
Liste şu şekilde :
1- Hedef Türkiye - Oktay Sinanoğlu
2- Beyaz zambaklar ülkesinde -Grigoriy Ş. Petroy
3- Mucizeler adasına yolculuk
4- Barbaros Hayrettin Paşanın Gazavatnamesi
5- Simyacı
6-Haberci-halil Cibran
7-1984-
8-Cesur yeni dünya
9- Küçük prens
10-saatleri Ayarlama Enstitüsi
11- Alice harikalar ülkesinde
12-Hile yolu-
13-No logo-Naomi Klein**
14-Nihat genç #butun kitapları
15- 26.Kilometre cengiz alkış
16-Sunay akın #butun kitapları
17-Markaların kara kitabı -K.Werner/ H.weiss
18-Kardelen çiçeği
19-Tekelistan #yalcin küçük
20-Pupa yelken #sadun küçük
21-Nazik erik # bütün kitapları
22-Mektuplardan gelen ses # samimi ayverdi
23-Maarifetname # Erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri
24-hamili kitap yakınımdir # hakan yaman
25- 3 semavi dinin kitapları
26- Jules verne #butun kitapları
27 -Robinson Crusoe
28- Kemalettin tugçu
29- Şebeke #yalcin küçük
30- Türkler #Baron de Tott
31- Şahbaba #murat bardakçi
32- Ursula K. Le Guin #butun kitaplari
33- yüzyıllik yalnızlık
34-semekant
35-bir ekonomik tetikcinin itirafları
36-sivil örümceğin ağında #Mustafa yıldırım
37-Banu Avar # bütün kitapları
38-Mavi sürgün #halikarnas BalıkçısıSevgili yazarımız Ahmet Şerif İzgören... Avucumuzdaki kelebek ile tanıdığım bu insanın söyleşini dinleme imkanı bulduğum bu seneki fuarda iyiki dedim. Iyiki ülkemiz için güzel bir seyler yapmaya çalışan insanlar var, iyiki onca olumsuzluga rağmen ümitli olanlar var.
her metrekaresine kadar insan dolmuş salonu enerjisiyle umuduyla neşesiyle şenlendiren insanin Söyleşisi kısaydı ama ne güzeldi^_^


Yıllar önce hunharca kişisel gelişim kitabı okuduğum vakitlerde bu yana baya geçti.Fuar vesilesiyle okumadigim bu kitabını aldım İzgören'in.

Bu kitap kapsamında kafamda çağrısan sorulara gelirsek; (evet hala kitabin içeriğinden bahsetmedim biliyorum ama çok da gerek yok)

1)Kişisel gelişim kitaplardan öğrenilebilir mi?
2)kişisel gelişim bencillige bireycilige sürükler mi?
3) O yapabilirse ben de yapabilirim mantığı doğru mu?


İlk soruyu eskiden sorsalar direk kitapp!! diye bağırırdim ama artık degil:) Zamanla düşüncelerim değişti.
Evinizde kahvenizi yudumlayıp bir iki sayfa çevirerek kişisel gelişmeyi bekleyemezsiniz.Gelişim hayatımızın bir süreci ama bunu sırf kitaplardan beklemek anlamsız.Kitaplar bize yol gösterici olabilir ya da ilham verebilir ama biz harekete geçmediğimiz hayata karismadigimiz sürece işe yarayacagini düşünmüyorum.Deneyim büyük eşittir bilgi benim gözümde :)

Şuan ciddi anlamda gelişmiş ve kendi potansiyelini farkına varmış insanlara baktığımızda küçük yaşta yapmadıkları iş kalmadığını görüyoruz çektikleri zorluklar mücadeleler.Iyi ya da kötü bir şeyler tecrübe etmişler.Bu yüzden kişisel gelişim kitaplarindansa,- onun yerine ne biliyim sağlam bir liderin biyografisi daha mı yararlı olurdu sanki- tecrübe etme kavramına yakınlasmamiz gerekiyor.


Buradan tüm kişisel gelişimcileri taşa tuttuğum düşünülmesin.Sadece orada öğreneceğimz şeyleri daha kaliteli ,etkili vasitalarla öğrenebiliriz bence. Okunacak çok kitap var malum :)


Kişisel gelişelim derken bireyciliğimizde kaybolma ihtimalimiz geliyor aklıma.Her şeyin fazlası zarar değil mi? Kaş yapalım derken göz çıkarma ihtimali...Kisisel de gelişelim ama sonra bunu toplumsal gelişmeye çevirmeye de çalışalım.Yapabilir miyiz bilmiyorum ama çalışabiliriz sanırım. Topluma bir faydası olmayan bireyin gelişimi sadece bireyin kendisine öz saygısı anlamında olumlu etki sağlar başka olumlu yan... Ben bulamadım.
""Onlar yapabiliyorsa ben de yaparım"" sözü yazar bahsedene kadar sorgulama gereği duymadığim bir söz oldu.Bir ortamda birileri bir konuda başarılı olduğunda ve biz de yapmak istedigimizde hep bu gazı verdik birbirimize .Verilen gaz güzeldi mücadeleye itti.Ama biz bu mücadelenin hiç hangi kulvarda olduğuna bakmadik.Bu yüzden ne kadar çabalasak da belki de o kişiler gibi olamadık.Sizin beyin yapiniz Sosyal bilimler alanına yatkın degilse ne kadar zorlarsaniz zorlayin başarınız bir seviyeye kadar olacaktır.Çalışmanın gücünü küçümsemiyorum.Sadece farkliyiz ve farklı alanlarda yeteneklere sahibiz diyorum.Herkes aynı alanda başarılı olamaz bu yüzden kendimize haksızlık etmeyelim.O yüzden "o yapabiliyorsa ben de yapabilirim " cümlesi her zaman için doğru bir düşünce tarzı değil diye düşünüyorum.


Eskiden okurken Wow harika mükkemmel! dediğim eserlerden biri olabilecek bu eser beni öyle etkilemedi ama çok rahata okuttu kendini.Başında dır dır eden bir kitap olmadı asla. Yazar sana okuduğunu hissettirmiyor aslında, dikkatini çekecek anlamlı hikayeler de serpiştirince araya ,aa bir de bakmışsin ki bitivermiş.Bu hissi özlemişim:)
konusu Hıdır isimli bir devlet memurunun şef olma hayallerini ve yaşadıklarını anlatıyor aralar da serpistiri akıcı bir oturuşta okunacak bir eser çıkmış ortaya.Akici ama dili fazla yalın bu zaman zaman rahatsız edebilir okuyucuyu.

Okuduysan teşekkür ederim

Kaan Çeribaş, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
25 May 01:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün okunmasını zorunlu kıldığı kitap diye son zamanlarda duymuştum Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni. Kitabı okuduğumda da anlıyorum ki Atatürk yine haklıymış.
..
Şuan da imrenerek baktığımız Finlandiya'nin fikir babası Snelman'in ülkesinde yaktığı eğitim, çağdaşlaşma ateşinin nasıl ilk kivilcimlarini verdiğini nasıl elden elde birer mesale ile taşınarak büyüdüğünü görüyoruz kitapta. Son zamanlarda hatta son yıllarda üzerime çöken karamsar havayı bir an bile olsa aydınlattigi ve dağıttığı için kitabın yazarina teşekkürlerimi sunuyorum.
..
Reçel Kral'nin öyküsü belki de en etkileyici iki kısımdan biriydi. Şans eseri katıldığı bir konferansta Robinson Cruose'nun ibret verici hikayesini konferansı veren kişiden etkileyici bir dille dinlemesi sonucu hayatının nasıl değiştiğini görüyoruz. Ve o mütevazı kişinin hem kendisi için hem de ülkesi için nasıl faydali bir birey haline geldiğine şahit oluyoruz.
Diğer etkileyici kısım da bir doktorun ülkesinin taşra bölgelerindeki sefaleti görüp bunu kitaplastirmasi üzerine zaten yavaş yavaş uyanan milli bilinci daha da atesleyerek bir kalkınma seferberliği haline getirisine şahit olduğumuz kisimdir. Bu doktor öldüğünde cenaze töreninden şu kesit gözlerimin dolmasina sebep oldu:

"Bizler köy kırlarından, köy ormanlarından senin mezarı­nın başına geliyoruz. Fakat cenaze törenlerinde taşınması ge­lenek olan çelenk ve çiçekleri getirmiyoruz. Bizim Suomi’miz içinde senin kurduğun hasbahçenin çiçeklerine birer örnek olmak üzere, köylülerimiz bizi seçip buraya gönderdi.
Ey milletimizin büyük bahçıvanı, ebedî meskeninde isti­rahat et!..
Biz senin hayırlı çalışmalarını kutsuyoruz...
Sen bir halk doktoruydun.
Yüzbinlerce köylüyü iyileştirdin.
Milletimizin damarlarına taze ve temiz kan akıttın.
Vatanımıza kahramanlar armağan ettin.
Bize sağlıklı çalışmanın hazzını tattırdın.
Millet senin heykelini dikmek istiyor. Sen buna gerçekten layıksın. Ama senin en güzel heykelin işte bizleriz.
Bizler ki yeni toplumun ürünüyüz. Kendimiz de bu yeni hayatın üreticisiyiz.
Erkek ve kadın hepimiz, Fin aydınlarının, ülke için nasıl çalışmaları gerektiğini gösteren birer canlı heykeliz.
Varlığının üstünden geçen zaman ne kadar çok olursa ol­sun, sağlığına kavuşan milletin kalbinde senin hatıran da o kadar sıcak ve parlak olacaktır."
..
Son sözlerim aynı kalkınmayı biz Türk milleti neden yapmayalım. Ancak bu kalkınmayı birkaç kişiden bekleyerek bunu başaramayiz. Birkaç kişi belki bir ateş yakar ancak bu ateşi büyütmek için tüm milletin ateşi içinde hissetmesi; doğru dürüst, çalışkan ve eğitime açık her türlü hurafeden uzak kişiler olmamız şarttır. Bu kitabı her Türk bireyinin okuması elzemdir. Okullarda okutulmasi elzemdir. Tarih derslerinde sultanlarin, kralların zaferi kadar en az, Finler gelişen büyüyen milletlerin bu şanlı yürüyüşü de okutulmalidir.

Sesini kaybeden şehir, bir alıntı ekledi.
19 May 14:09

Aile, evlilik, kadınlar hakkındaki sorunlar gözden geçiriliyor. Avrupa' nın hiç bir ülkesinde olmayan, ama Finlandiya' da olan yasallaştırılmış kadın ticareti yoktur.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 51 - nilüfer yayınları)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 51 - nilüfer yayınları)
Sadun terlemezler, Statü Endişesi'ni inceledi.
15 May 19:21 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye'nin kanayan yarası!!
Atatürk beyaz zambaklar ülkesinde kitabını askeri okullara tavsiye ettiği gibi bu kitabında ivedi olarak ve zorunlu olarak devlet kurumlarında okutulması gerekiyor hatta tüm Türkiye bu kitap üzerine hatim indirmeli ve bundan sorumlu olmalıyız

Meral Ekinci, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
14 May 09:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Finlandiya’nın esaret içinde bir bataklıklar ülkesi olmaktan, özgür bir beyaz zambaklar ülkesine nasıl dönüştüğünü anlatan kitaptır. Ülkemizde Atatürk’ün okullarda okutulmasını istemesiyle bilinir. Öğretmenlere ücretsiz dağıtılmıştır. Kitabın kahramanı, Finlandiya eğitim sistemini ve toplum yapısını düzeltmek için uğraşan Snelman adlı aydındır. Snelman ile birlikte toplumun tüm kesimleri bir bütün halinde çalışır ve fakir Finlandiya ülkesini eğitimle kalkındırırlar. Bu sayede askeri olarak güçsüz olsa bile kültürel olarak örnek bir ülke ortaya çıkar. Finlandiya günümüzde “en gelişmiş eğitim sistemi”ne sahip olmasıyla bilinir. Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir

Hülya Gülen, İncir Kuşları'ı inceledi.
10 May 15:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Beyaz zambaklar ülkesinde artık kan gülleri açtı. Bosna'da yaşadığım acılarım diken olmuş yüreğime batıyor. Teyzeciğim... Karanlığıma bir mum yakacak gücüm dahi kalmadı...."
Bosna-Hersek'te tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen ve insanlığın (!) gözlerini kapatıp üç maymunu oynadığı bir yıkımın kadınların diliyle anlatıldığı bir kitap.
Yüreği Sırp dikenleri ile paramparça olmuş Boşnak kadınların öyküsü
#incirkuşları #bosna #srebrenitsa

Mustafa Kamacı, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
08 May 21:04 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı benim başucu kitabım oldu diyebilirim çok güzel bir kitaptı. Kitapta Finlandiyanın tarihi anlatılıyor. Yoksul ,elverişsiz doğa koşullarına, imkansızlıklara rağmen bir grup aydının önderliğinde bütün halkın bütün milletin çalışarak ülkeyi kalkındırmasını ve her kesimin üstüne düşen görevi yerine getirdiğini anlatan güzel bir kitap. Hatta güzel bile az kalır bu kitaba harikulade desek daha doğru olur. Neyse çok uzattım galiba herkese bu kitabı okumasını kesinlikle tavsiye ediyorum...

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını da okumayı düşünüyorum ancak bir öğretmen adayı olarak önce bu kitabı okumak istedim. Hikaye gerçekten güzel ve etkileyici, bir öğretmenin neleri ne ölçüde değiştirebileceğini açık bir şekilde gösteriyor.

şükriye tuğçe gümüş, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
22 Nis 00:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir halk düşünün hiçbirşeyleri yokken bile bir olup bir araya gelip nasıl büyüdüklerini okuyacağınız bu eserin her bölümü birbirinden özenli ve özel...
Hatta Robinson,Jarvinen,Okunen ve Gulbe’nin başarı öykülerinden tutunda bir zamanlar ülkesinde Haydut olan Karokep'in başına gelenlerden sonra yaptığı davranış karşısında sizi durdurup düşündürecek dolu dolu bir kitap.
Kitap bitince Neden Atatürk'ün okulların müfredatına konulmasını istediğini anlıyorsunuz...
.
.
Konusu Yokluktan varlığa,büyümeye ve gelişmeye azim etmiş bir ülkede yaşayan insanların öyküsü...