Burak Kaya, bir alıntı ekledi.
11 May 23:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kam Püre'nin Oğlu Bamsı Beyrek Destanı
Dua edeyim hanım:
Yerli kara dağların yıkılmasın.
Gölgeli koca ağacın kesilmesin.
Ak sakallı babanın yeri cennet olsun.
Ak bürçekli ananın yeri cennet olsun.
Oğul ile kardeşten ayırmasın.
Ahir vaktinde arı imandan ayırmasın.
Amin amin diyenler Tanrı'nın yüzünü görsün.
Derlesin toplasın günahınızı adı güzel
Muhammet Mustafa' nın yüzü suyuna bağışlasın hanım hey!..

Dede Korkut Kitabı, Muharrem Ergin (Sayfa 98)Dede Korkut Kitabı, Muharrem Ergin (Sayfa 98)
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
 05 May 18:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

' tanıtım bülteninden '
Dede Korkut hikâyelerinde Oğuz Türkleri'nin tabiatın çtin şartlarına karşı dirençlerine, düşmanlarına galibiyetlerine ve birlikten doğan kuvvetlerine dikkat çeker. Dede Korkut'un hikayeleri Korkut Ata olarak bilinen yaşlı ve saygı gösterilmesi açısından, önemli belgelerdir. Allah, doğum, din ve ölüm, saygı, sevgi, karşılıklı hoşgörü ve mertlik konuları hayatın her alanında kendini gösterir. Dede Korkut bir vatanseverdir ve milletinin sonsuza dek güçlü ve mutlu yaşamasını gerçekleştirme mücadelesi içindedir. Hikâyelerdeki Bayındır Han, Kazan Han, Bamsı Beyrek, Boğaç Han, Selcen Hatun, Seğrek ve diğerleri ideal insan karakterlerini temsil eder.

Dede Korkut Hikâyeleri, Anonim (- Karaca Yayınları)Dede Korkut Hikâyeleri, Anonim (- Karaca Yayınları)
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
05 May 14:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

' DEDE KORKUT'UN KUTSAL KİŞİLİĞİ '
3- Duasının Allah katında kabul olması: "... Ne derse olurdu. Gaipten haber söylerdi. Hak Teâla onun gönlüne ilham ederdi." (Mukaddime)
"... Dede Korkut dedi: (Kılıç) çalarsan elin kurusun dedi. Hak Teâla'nın emri ile Deli Karçar'ın eli yukarıda asılı kaldı. Zira Dede Korkut keramet sahibi idi, dilediği kabul olurdu"
(Kam Püre'nin Oğlu Bamsı Beyrek Destanı)
Birinci örnekte geçen "ne derse olurdu." cümlesi hem halkın onun sözünü dinlediği hem de duasının kabul edildiği anlamındadır. İkinci örnekte de duasının kabul olduğu belirtilmiştir.
Dede Korkut'taki bu kerametlerin iki kaynaktan gelmiş olabileceği düşünülmektedir;
1-İslam Tasavvufu
2-Şamanist İnanç
Dede Korkut'un destanlarda İslam Tasavvufuna uymayan davranışları bu ihtimali zayıflatıyor. Mutasavvıflardaki kamil insan olma hedefi, çile çekme, dergah... gibi unsurlar Dede Korkut'ta görülmüyor. Ermişlerinkine benzeyen olağan üstü olaylar yaşaması da yazıya geçirilene kadar uğramış olduğu değişiklikler olabilir, çünkü Türklerin Islam'ı henüz kabul ettiği ve değişim içerisinde olduğu 15-16.yy. larda yazıya geçirilmiştir.

Dede Korkut Hikâyeleri, Anonim (Sayfa 10 - Karaca Yayınları)Dede Korkut Hikâyeleri, Anonim (Sayfa 10 - Karaca Yayınları)

Vay Arkadaş...
Bir film önerisi vermediniz Burak Aksak'ın Dede Korkut Hikayeleri Bamsı Beyrek'i izleyeyim bari :))

Hatırla!
Daha yedi sekiz yaşlarındaydın, kan kardeşin sünnet olmuştu ve o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmamış, öncesinde her türlü oyunu itiraz etmeden oynarken, artık 'Sen kızsın, yapamazsın' demeye başlamıştı. Seksek bile oynayamıyordunuz. Hemen sıkılıp, "bu kız oyunu" diyerek diğer sünnetlilerle oynamayı tercih ediyordu. Hatırla! Sırf onunla oynayabilmek için, futbolu, misketi, dekmanı, uzun eşeği ve nicelerini küçücük canınla nasıl ustaca oynamayı öğrenmiştin. Sen Bamsı Beyrek gibi tüm erkek oyunlarında ustalaştıkça, mahalleli sana 'Erkek gibi kız, maşallah' demeye başlamıştı. Hatırla! Annenin erkek bebek beklerken bir kız çocukları olduğunda nasıl 'Olsun' dediğini arkadaşlarına anlatışını ve babanın sana iş seyahatlerinden sürekli yarış pisti, uzaktan kumandalı araba, tren vs. getirişini ve tüm bu oyuncaklarla ancak babanın gönlü olduğunda oynayabildiğini.

(Aslı Kılan)

Osman TANLAK, Bamsı'ı inceledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Aşkla geçen günleri ömürden saymalı" sözüyle çıkış yapan kitapta Oğuzların destansı kahramanlıklarını anlatmakta. dede korkut hikayelerinden BAMSI BEYREK anlatılmakta.
Kitapta Türklük şuuru yerli yerinde anlatılmakta olup, örf adet ve ananelerimiz en güzel haliyle işlenmektedir.
biçimsel ve içeriksel inceleme anlamında kitap düzgün bir olay akışı içermektedir. iki koldan hikaye anlatılmaktadır. ancak yazar bazı noktaları birleştirmekte zayıf kalmıştır. bunu da dede korkut hikayelerinin abartılı anlatımına vermekteyim. genel anlamda coşkun bir roman. okunmaya değer.

İsmet Erdem Durmuş, bir alıntı ekledi.
 06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyrek
- Bre Deli Ozan çal, kocaya varan kız benim, çal da oynayayım, dedi.
Beyrek:

Ben bu yerden gideli deli olmuş
Pek çok beyaz karlar yağmış dize çıkmış
Han kızının evinde kul halayık tükenmiş
Maşrapa almış suya varmış
Bileğinden on parmağını soğuk almış
Kızıl altın getirin Han kızına tırnak yontun
Ayıplıca Han kızı kocaya varmak ayıp olur

dedi. Bunu işitince Banu Çiçek kızdı:

Dede Korkut Hikâyeleri, Dede KorkutDede Korkut Hikâyeleri, Dede Korkut
Serdar Poirot, Dedem Korkut'un Kitabı'ı inceledi.
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi roman. Dede Korkut hikayelerinin birleştirilmiş hali. Yazar gayet güzel bir önsöz hazırlamış kitap için. Dede Korkut'un kökeni, nerelerde bulunduğu ne zamanlar okunduğu, daha önceki örnekleri gibi pek çok noktayı aydınlatmış. Tepegöz, Deli Dumrul, Bamsı Beyrek gibi pek çok hikaye kitabın içinde yer alıyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.