Mehmet Kızılırmak'ın Kapak Resmi
Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Neden insanlar bir türlü anlamıyorlar hayattan hiçbir şey beklememeleri gerektiğini, diye düşündüm. Neden binlerce kitap, film,şarkı,şiir umudu tek hayat kaynağı olarak göstermiş, diye düşündüm... Ve neden bu kadar içi boş bir duyguya, acımasızca cezalar yağdırabilecek bir arzuya hayran kalınır, diye düşündüm.. Hiçbir zaman ümit etmedim. Umutla tanışmadım. Eğer mutsuzluk, istediğini bulamamaktan, hayalini gerçekleştirememekten kaynaklanıyorsa sıradanlaşır. Sadece adı kalır. Güler geçerim sınavlarında başarılı olamadıkları için ağlayan gençlere, sevdikleri terk ettiği için intihar eden kadınlara. Kolay mı bu kadar tanımak mutsuzluğu hayatın karanlığında? En anlaşıldığı noktada başlar bilinmezleri hikayenin. Kolay mı hayat, daha zengin olamadığı için bir adamın ağlayacağı kadar? "

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 264)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 264)

"Ne demişti Ramiz Dayı; Dön bak arkana yeğen, gitmez dediğin kaç kişi yanında?..''

Bizler ‘dâvâ’yı Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkaracaktık. Yola koyulduk, bin zahmet ve emekle, acılar çekerek dağa tırmandık. Zirveye vardığımızda sevincimiz sonsuzdu ama küçük(!) bir noksanımız olduğunu fark ettik: ‘Dâvâ’yı dağın eteklerinde unutmuştuk!? Meğer biz dâvâyı değil, kendimizi zirveye çıkartmışız.

Galip Erdem

“Sevmek sahiplenmenin en güzel biçimidir
herhalde, sahiplenmek ise, sevmenin en kötü
biçimi..“

José Saramago - Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Nerde olmak istediğimi bilmiyorum,
Belki de bu yüzden hiçbir yerdeyim

Tezer Özlü

Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
16 Eki 11:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Her gün kendini hatırlatan gerçek problemle yüzleşmemizi sağlayacak doğru politikaları geliştirmek yerine ' doğa dostu kapitalizm ' ile geçiştiriyoruz zamanı. Sermayenin ve çevresel çıkarların sürekli çatıştığı ve bu çatışmada sermayenin bir yandan müşterilerinin ihtiyaçlarını tatmin edip karını artırırken diğer yandan çevresel problemleri çözebildiği bir gelecek tasavvur ediyor doğa dostu kapitalizm. "

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 88)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 88)
Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
16 Eki 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" En kötü sahipler, kölelerine iyi davrananlardır. Böylece sistemin korkunçluğunu sistemin kurbanları tarafından anlaşılmaz, sadece enine boyuna düşünenler anlayabilir. "

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 84 - Oscar Wilde)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 84 - Oscar Wilde)
Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
16 Eki 11:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" İdeal vücut objeye dönüştürülmüş bedendir ve böylelikle de potansiyel bir metadır, alım satımın soyut ve sonsuz döngüsünde yerini alır. "

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 75)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 75)
Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
16 Eki 11:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Eğer, zamanın akışında, sıra dışı fikirler solup giderken sıradan ve kişiliksiz fikirler kendiliğinden destekleniyorsa, hemen herkesin sıradanlaşmaya mahkum olacağı kesindir; ve bu da, binlerce imkana herkesin ulaşabildiği bir dönemde, ortalama insanın neden ortalama kaldığını açıklıyor."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 70 - Robert Musil)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 70 - Robert Musil)
Mehmet Kızılırmak, bir alıntı ekledi.
16 Eki 11:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Yapacak daha iyi bir şeyin olmadığında kendin olmayı hayal ediyorsun. Kendini hayal ediyor ve tüm benzersizliğini ne zaman kaybettiğini fark ediyorsun. Bugün artık güç ya da şan yerine sadece kimlik için yaşıyoruz. Güç üstünlük demekti; kimlik ise sadece bir belge."

İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 64 - Jean Baudrillard)İKomünizm, Colin Cremin (Sayfa 64 - Jean Baudrillard)