1000Kitap Logosu

Bildiğini bilmemek

kadirr
bir alıntı ekledi.
Kimisi bilmem der ,bilir ;kimisi bilir bilmezlenir. Kimisi bilmediğini bilmez, bilirim der; kimisi bildiğini bilmiyor zanneder. Bilmemeyi bilmekle bildiğini bilmemek aynı değildir. Kurtulanlar , bilmediğini bilenlerle bildiğini bilmeyenlerdir. Onlar birbirini bilir, birbirinden bilir, birbiriyle bilir ...
5
Uras
bir alıntı ekledi.
Bilmek Ya Da Bilmemek
'Bir tek şey bildiğini, onun da hiçbir şey bilmemek olduğunu 'söyleyen Sokrates'e karşı Karneades daha da ileri giderek "Hiçbir şey bilmediğimi de kesin olarak bilemem" demiştir.
2
Bilmek ama yine de bilmediğini düşünmek en büyük hünerdir. Bilmemek ama bildiğini düşünmek ise hastalıktır. - Tao Te Ching
3
… “Unutma, ontolojik kökeninde kendini unutmaktır. Dolayısıyla da aynı bağlamda ele alındığında hatırlama aslında tümüyle kendini idrak etmedir. Bu nedenledir ki Sokrates cehaleti (agnoia) şöyle tanımlar: Bilmediğini bilmek, bildiğini bilmemek.” - Oğuz Haşlakoğlu (Felsefece)
Kimisi bilmem der, bilir; kimisi bilir bilmezlenir. Kimisi bilmediğini bilmez, bilirim der; kimisi bildiğini bilmiyor zanneder. Bilmemeyi bilmekle bildiğini bilmemek aynı değildir. Kurtulanlar, bilmediğini bilenlerle bildiğini bilmeyenlerdir.
1