Cihat Baybars, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Vezir Tonyukuk’un İleri Görüşlülüğü
Bilge Kağan, Çin’de olduğu gibi Türk ülkesinde de, şüphesiz savunma maksadı ile, şehirleri surlarla çevirtmek, hisarlar yaptırmak istiyordu. Tonyukuk itiraz etti: “Bunlar olmamalı. Biz ömrünü sulu ve otlu bozkırlarda geçiren bir milletiz. Bu hayat bizi daima bir harp egzersizi içinde tutmaktadır. Gök-Türklerin sayısı Çinlilerin yüzde biri bile değildir. Başarılarımız yaşayış tarzımızdan ileri gelir. Kuvvetli zamanlarımızda ordular sevk eder, akınlar yaparız. Zayıf isek, bozkırlara çekilir, mücadele ederiz. Eğer kale ve surlar içine kapanırsak, T’ang orduları bizi kuşatır, ülkemizi kolayca istilâ eder...”

Türk Milli Kültürü, İbrahim Kafesoğlu (Sayfa 121 - Ötüken Neşriyat, 41. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)Türk Milli Kültürü, İbrahim Kafesoğlu (Sayfa 121 - Ötüken Neşriyat, 41. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)
Hatice Kübra Savan, Teşkilat'ı inceledi.
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Tavsiye üzerine uzun zaman önce aldığım fakat okumak bir türlü nasip olmayan ancak daha yeni okuayabildiğim bir kitap Teşkilat. Yazarı Selman Kayabaşı kısa süre önce Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin konsept danışmanlığını yapıyordu. Şimdilerde Payitaht Abdülhamid dizisinin konsept danışmanlığını yapıyor. Kitap her ne kadar kurgu olsa da gerçeklerle iç içe geçmiş bir anlam örgüsüne sahip. Yazar sunmak istediği bakış açısını bazı dipnotlar ışığında gerçeklerle harmanlayarak yabancı olduğumuz bir pencereden bakmamımızı sağlıyor. Bilge Kağan ve Vezir Tonyukuk'tan, Nizamülmülk ve Gazali'ye oradan da Sultan Fatih ve Akşemseddin'e uzanan kadim bir Teşkilat'ın izlerini sürüyor. Son 200 yılımıza Sultan II. Abdülhamid ve Mustafa Kemal ile ışık tutmaya çalışan yazar bizlere bütün bu olay örgüsünü eşsiz bir aksiyon ve sırlarla dolu ilişkiler eşliğinde sunuyor. Sevban ile Eyzün'ün hikayesi ise size İstihbaratçılar ve entrikalar arasına birazcık nefes aldıracak cinsten. Siyaset, Tarih Aşk ve daha fazlası bu kitapta. Tüm bu konularla ilgileniyorsanız tam size göre bir kitap