Merve, 50 Yazar 50 Öykü'ü inceledi.
 12 Mar 21:33 · Kitabı okudu · 126 günde · Puan vermedi

Uzun bir okuma sürecinden daha çıktım. Okurken inceleme yazacağımı düşünmüyordum, ama kitabın sonuna geldiğimde vazgeçtim. Dolayısıyla not almadan okudum, hikayeler hakkında çok ayrıntılı yorumlar yapamayacağım.

Öncelikle kitap normal şartlar altında bulunabilecek bir kitap değil, ancak sahaflardan temin edilebilir. Uzun süredir kütüphanemde gözüme çarpıyordu, ama erteliyordum okumayı. Öykü türüne aşina olmaya başlayınca, hatta son olarak ''Kısa Öykünün Büyük Ustaları''nı okuyunca sıranın bu öykü kitabına geldiğini düşünmüştüm. Fakat umduğumu bulamadım. Kitap, Sait Faik'in ''Dülger Balığının Ölümü'' adlı hikayesi ile açılıyor. Daha önce Sait Faik okumuş biri olarak bu hikayesini beğendim. Fakat peşisıra gelen hikayeler beni tatmin etmedi. Hatta hikayelerin bazılarını anlayamadım bile. Kitabı aynı anda okuduğum biri olsaydı da şimdi burada ne anlatılmış yani deseydim diye düşünmedim değil. Hatta bir iki hikayeyi internette aratıp belki üzerine yazılmış bir yazı vardır da anlamlandırabilirim dedim. Ama hikayeler hakkında yazılmış inceleme, yazı filan da bulamadım.

Özellikle Tezer Özlü, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay gibi yazarların hikayelerine gelince bir heveslendim, ama hikayelerin hiçbiri yazarın kitaplarını okumalısın diyemedi. Hevesim kırıldı diyebilirim.

Hikayelerin çoğunda da farklı ülkeler, yabancı karakterler yer alıyordu. Özellikle son hikayelere doğru iyice arttı. Belki de bu yüzden Selim İleri'nin Gelinlik Kız öyküsü hoşuma gitti, bizden bir hikayeydi. Füruzan'ın Parasız Yatılı adlı hikayesini de beğendim. Bilge Karasu'nun Geceden Geceye Arabayı Kaçıran Adam adlı hikayesi de hoşuma gitti. Ama sonunu anlamlandıramadım. Böyle beğendiğim beş hikaye filan vardı.

Seçme öyküler olduğu için net yorumlar yapamıyorum. Ama bu kitaba alınan hikayeler beni tatmin etmedi. Herkese iyi okumalar...

Gökyüzü, bir alıntı ekledi.
20 Oca 16:15

Bilge'nin Ölümü
Yüreğimden yıllanmış şaraplar taşıyor. Gelin ey susamışlar. Gelin için ve giderin susuzluğunuzu.

Usta'nın Sesi, Halil CibranUsta'nın Sesi, Halil Cibran
Burak CAN, Bilge Kağan'ın Vasiyeti'yi inceledi.
14 Oca 04:27 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

I.Göktürk ve II.Göktürk İmparatorlukları hakkında bilgiler verildikten sonra,abideler hakkında kısa bir bilgi bölümü var. Daha sonra eserin ismi olan Bilge Kağan'ın Vasiyeti bölümüne geçiyor.Abidelerde denilen sözler Bilge Kağan'ın Türk Milletine sözleri olarak bize aktarılıyor.Daha sonra Bilge Kağan'nın tahta oturması ve başarıları arkasından Kül Tegin'in başarılarından bahsederek Bilge'nin ölümü eser son buluyor.Bu kadar geniş bir konun bu eser sadece önsözü olabilir.Yazar bu konularda en dikkat edilmesi ve mutlaka okunması gereken bir kişidir diğer eserleri ile daha detaylı bilgiler vermektedir.

Koş Antigone Koş
Antigone Sophokles'in en ünlü eserlerinden birisidir. MÖ 450 yıllarında Antik Yunan'da bu tragedya sahnelenmiştir. Antigone; Sophokles'in Karal Oidipus Tragedyası'nın devamı niteliğindedir. Bağımsız olarakta bir çok yönüyle incelemeye değer bir Antigones karekterini yaratmıştır. Günümüze kadar bir çok dönemde de sahnelenmiştir.

Kitabın konusu 2 erkek kardeşi ölen Antigone'nin Kral tarafından hain ilan edilen Polyneikes'in (küçük kardeş) geleneklere uygun gömülmesine engel oluması ve Antigone'nin bu emire karşı gelip gizlice kardeşini geleneklerine uygun bir şekilde gömmesi ve bunun üzerine gelişen olaylar..

Erk'lerin ( yasalar-Tanrı'lar-gelenekler-inançlar) ilişkisi içerisinde dönüşümlü olarak birbirlerini sorguladığı bir kitap haline getirmiştir Slavoj Zizek, Aslına uygun olarak ele aldığı kitabı bir bölümden sonra, 3 farklı biçimde ele almaktadır.

1- Kral Polyneikes'in geleneklere uygun şekilde gömülmesine izin vermez. Antigone gizlice gömü işlemini gerçekleştirir ölüm cezasına çarptırılır ve ölür. Kralın oğlu Antigone'nin kocası Haimon, karısının öldürülmemesi için babasını ikna etmeye çalışır. Fakat ona karşı gelemez bu acıya dayanamayıp Antigone'nin öldüğü yerde oda ölümü seçer. Kral, koro ve halk tarafından zalimliği ve bu trajediye neden olduğu için suçlanır.. (Halk memnunsuzdur)

2- Koro (meclis-Bilge danışmanlar) Kralı ikna ederler,Kral aynı zamanda dayısı olduğu Polyneikes'in ölüm işlemini Antigone ile yapar. Geleneklere uygun şekilde. Bu durum halk arasına yayılır. Bir haini gömenin doğru olmadığını düşünen halk, huzursuzluk çıkar ve halk kralı ve Antigone'yi öldür. (Halk memnunsuzdur)

3-Koro( Meclis- yasa koyucular-Bilge danışmanlar) Kral'ın aldığı kararı doğru bulmazlar. Yönetimi ele geçirirler önce Kral'la çatışırlar sonra da Antigone ile. Ve her ikisinide ölüme mahkum ederler..

Ve kora başları son sözlerini söylerler.

http://www.resimag.com/p1/b958ed74dd.jpeg

Zizek' in ele aldığı her üç olayda da Antigone'nin sonu ölüm olmuştur. Güç karşısında edilgen durumunda olan kadın kimliği bireyin kendi değerlerini yasalarını, Tanrı'ların ve trianlatın yada Meclis'in toplum adına, düzeni sağlamlaştırmak, korumak adına hiçe sayıldığını işaret eder. Gücü elinde tutanların diğer dengelerleri ile beraber Antigone'yi de yok ettiğini açıkça görebiliriz. Ve her karakterin gücü tutana yaklaşımı farklılaşır. Ve her gücün eyleminin açıklanışı yer alır güzel cümlelerle ve haklılıklarının ispatıdır. Hepsi güzel anlamlı sözcüklerdir. Her farklı hayatta tek değişmeyen Antigone'nin değerleri olur. Onun değerleri yasalara, Tanrı'lara, Toplum yaşamına ve tüm inançlara test düşse de o inatla aynı şeyi söyler. Antik Yunan'dan günümüze ulaşan Ender kadın kahramanlardan birisidir o, özgürlüğünü değerlerini savunan. Bu yüzden Antigone kahramanı feminist akımın ilham kaynağı olarakta bazı çevrelerce yüceltildiğini de görürüz. Güçsüzün bireyin başkaldırısıdır bir nebze.. Ve yazgı kader, ve KEDER..

Yazar kitabının başında, önsöz bölümünde "koş Antigone Koş" başlığıyla giriş yaparak Koş lola Koş filmine atıfta bulunur. Toplumsaldan bireye indirgenmiş bir seçimler dizilimini okurun sorgulamasını ister. Onun derdi bu bilindik Antik Yunan Tragedyasını değiştirmek değildir. Zaten kitabının başında koşullara uygun günümüz ihtiyaçlarını gidermek amacıyla sonuç değiştirilen yazarlara atıfta bulunmaktadır. Eserlerin aslına sadakatı konusunda modernite ve gelenekle temasımızı kaybetmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.

"""bir klasik esere banyo etmek için en uygun kimyasal sıvının ancak daha sonda icad edildiği bir film muamelesi yapmaktır, dolayısı ile tüm resmi bugün görebileceğimizi düşünmektir ""( Walter Benjamin)

Yazar hakkında ufak bir bilgi vereyim. Slavoj Zizek; Soleven asıllı Marksist sosyolog, filozof, Psikanalizci, aynı zamanda senaristtir. Filmlerinden bazıları şunlardır; Sapığın Sinema Rehberi, Bir sapığın ideoloji Rehberi, Sanalın gerçekliği.


Kitabı okumadan önce Sophokles'in Karal Oidipus Tragedyasını bilmek gerekmektedir. Olayı daha iyi kavramak için. Önsözüleri de arka söz olarak görmeniz gerekmektedir. Öncelikle eseri okumalısınız. Ardından önsözle yazarın felsefi bakış açısı giriyor devreye.. Bugüne kadar Antigone Tragedyası farklı çevreler ve tarihlerde, farklı kesimler tarafından sahneye konulmuş ve yorumlanmıştır. Sorgulama unsurlarının çokluğu, niteliğinin derinleşmesine neden olmuştur. Siyaset bilimi, sosyoloji, hukuk, felsefe, gibi alanların kafa yoracağı değerdedir. Hakkında bir kaç değerlendirme de okudum. Makale tezler vs.. Bana göre Zizek'e kadar Tragedyaya anlam katan, onu başka noktalarda değerlendirmeye açışıyla fark yaratması bakımından daha değerli bir hale sokmuştur. Okunmalı. Antik Yunan eserlerinin hepsi özelikle Tragedyalar okunmaya değer eserlerdir.

Çocuk Kitap
Yılbaşında çocuklar için en güzel armağan 'Küçük Filozoflar'
Masal tadında felsefe yolculuğu toplam 23 kitap.

Küçük Filozoflar dizisinde filozofların hikâyeleri anlatılıyor: Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Leibniz, Ricoeur, Einstein, Diyojen ve başka filozofların hikâyeleri... Filozoflar da hepimiz gibi önce çocuktular, gençtiler. Cevaplarını merak ettikleri soruları vardı. Onların hikâyeleriyle, siz de kendi sorularınızın peşine düşebilirsiniz.

1-Albert Einstein’ın Işığı Anne-Margot Ramstein, Frédéric Morlot
2-Bendeniz Jean- Jacques Rousseau Edwige Chirouter, Mayumi Otero
3-Bilge Sokrates’in Ölümü Jean Paul Mongin, Yann Le Bras
4-Descartes Amca'nın Kötü Cini François Schwoebel, Jean Paul Mongin
5-Diyojen: Köpek Adam Vincent Sorel, Yan Marchand
6-Epiktetos'un Başkaldırısı Donatien Mary, Yan Marchand
7-Epikür’ün Kahkahası Jeremie Fischer, Yan Marchand
8-Erasmus ve Deliliğin Zilleri Céline Le Gouail, Claude-Henri Rocquet
9-Gaston Bachelard’ın Hülyası Jean-Philippe Pierron, Yann Kebbi
10-Hannah Arendt'in Küçük Tiyatrosu Clémence Pollet, Marion Muller-Colard
11-Heraklitos'un Gizemleri Donatien Mary, Yan Marchand
12-Karl Marx’ın Hayaleti Donatien Mary, Ronan de Calan
13-Kierkegaard ile Denizkızı Jakob Rachmanski, Line Faden-Babin
14-Lao-Tzu: Ejderhanın Yolu Jérôme Meyer-Bisch, Miriam Henke
15-Leibniz: Mümkün Dünyaların En İyisi Jean Paul Mongin, Julia Wauters
16-Martin Heidegger’in Böceği Matthias Aregui, Yan Marchand
17-Paul Ricoeur’ün Baykuşu Eunwha Lee, Olivier Abel
18-Profesör Freud Balıklarla Konuşuyor Marion Muller-Colard, Nathalie Novi
19-Profesör Kant’ın En Çılgın Günü Jean Paul Mongin, Laurent Moreau
20-Sokrates Karanlıktan Çıkıyor Yan Marchand, Yann Le Bras
21-Sokrates’in Aşkı Salim Mokaddem, Yann Le Bras
22-Wittgenstein'ın Gergedanı Annabelle Buxton, Françoise Armengaud
23-Başkan Sokrates! Yan Marchand, Yann Le Bras

Demlendirici Krem, Tanrısal Öngörü'ü inceledi.
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitap lucilius'un stoa felsefesinin genel öğütlerini benimseyerek aklına yatmayan
ve " iyi de benim güzel abim hepsi hoş güzel de niye iyi insanların başlarına kötü
şeyler geliyor?" sualinin üzerine seneca tarafından cevap verilmesi neticesinde
oluşmuş yani bize kitap olarak miras olmuş. esasta lucilius abimize yazılan bu
mektup önce onun düşüncelerini sonrasında ise insanlık düşüncesine bir katkıdır.
yazdığı için de seneca'ya teşekkürler. toprağı bol olsun.
____

kitap 6 parça halinde. bunun sebebi ise hitabet sanatının inceliklerini barındırıyor
olması. çünkü soruya direk olarak verilecek cevap mevzuya dair açık çok fazla
açık kapı bırakacağından dolayı oluşabilecek sualleri cevaplaya cevaplaya inşa
edilmiş bir şekilde işleniyor (ha diyebilirsiniz ki bana bana yeni suallere kapı açtı,
bu durum zaten kaçınılmazdır ve ilk elde çoğunluğun aklına gelen ve onların
ıstıraplarını, sıkıntılarını dindirmeye dönük cevaplar verilir. neyse bu bahsi diğer)...

1. bölüm suali tanrı ile insan arasındaki bağdan tutarak bir açıklama girişiminde
bulunduğu bölümdür. çeşitli argümanlar ortaya koyarak sebep-sonuç ilişkisi
bağlamında tanrı varlığının zorunluluğunu anlatır her ne kadar buna ihtiyaç yok
dese bile arguman sunmaktan da kendini alı koymaz. bu bölümde insan ile tanrı
arasında bir akrabalığın da varlığını belirtir. tabii olarak bu belirtme noktasında
şu anki hristiyanların teslis inancına ne kadar katkısı var veya hz isa ile
karşılaşması var mı bilmiyorum.

- tanrı iyi insanı keyif içinde yaşatmaz, onu sınar, sertleştirir, kendisi için hazırlar.

2. bölümünde birbirinin karşıtı olan şeylerin birbirine karışmayacağını, karışmanın
olanaksız olduğunu belirtir. cesur insanları hiçbir felaketin bozamayacağını söyler.
cesur bir insan olarak da cato'nun hayatını örnek olarak gösterir ve savunduğu
şehri kaybetmesine rağmen intihar edecek cato'nun o gece bile ölümü karşılayış
biçimini yani çalışmayı bırakmamasından övgü ile bahseder.

- neye katlandığın değil, nasıl katlandığın önemlidir.
- ölüm şekilleri ölümden korkanlar tarafından bile takdirle karşılanan kişileri
ölü kutsal kılar.

3. bölümde ise cato gibilerinin tarihte tek olmadığı ve onun gibi hayatları ve
ölümleri ile felaketlere katlanan insanlar incelenir, irdelenir. marcius, rutilius,
regulus ve sokrates gibi kişilerdir incelediği ve övgü ile bahsettiği kimseler.

-... bu tür olaylar [kötü olarak nitelenen ve başa gelen hadiseler] tarihin cilvesidir
ve iyi insanların başına gelmesi kendilerini iyi yapan yasadan ötürüdür.

-...iyi insana zavallı diyebilirsin belki, ama böyle dediğin için o zavallı olmaz.

- "bana öyle geliyor ki," diyor demetrius, "başına hiç felaket gelmemiş insandan
daha şanssızı yok."

- "... siz bana kendisi ile mücadele edebileceğim değerde birini bulun; yenilmeye
dünden hazır bir insanla dövüşmek bana utanç verir."

- örnek alınacak büyük insan yaşadığı kötü kaderle keşfedilir.

4. bölümde ise felaketlerin ve dehşet uyandırıcı olayların üstesinden ancak büyük
adamların gelebileceği düşüncesi ileri sürülür. büyük ve azimli bir adam olmak
için ise azimli bir ruha sahip olmayı, zevk, eğlence, zenginlik gibi insanın düşünce
gücünü sekteye uğratıp onu maddi aleme çeken şeylerden arınmanın gerekliliği
üzerinde durur.

- refah dolu bir yaşam sıradan bir adama da nasip olur, sıradan yetenekler de;
ama ölümlülerin başına gelen felaketleri ve korkuları boyunduruk altına almak,
ancak büyük adamın işidir.

-büyük adamsın, ama nereden bileyim kaderin kaderin sana erdemini hiç
sergileme fırsatı tanımamışsa?

- olympia'daki müsabakalara katıldın, ama senden başka hiç katılan yok; demek
ki taca sahipsin, zafere değil.

-çünkü insan kendisini tanıması için sınanmalıdır.

- savaşçı insanlar yaralarıyla gurur duyar, daha iyi bir kader için akıttıkları kanı
neşeyle sergiler.

-felaket erdemin sergilenme fırsatıdır. aşırı mutluluk yüzünden duyarsızlaşanlara,
sakin bir denizdeymiş gibi atıl bir ruh dinginliğinin pençesine düşenlere haklı
olarak bahtsız insanlar diyebilirsin, çünkü başlarına ne gelse bir yenilik olarak
gelecektir.

5. bölüm felaket getiren olayların iyi bir insanın elinde iyi, kötü bir insanın elinde
ise kötü kötü olacağını anlatır. iyi bir insanın ancak sert koşullarda dayanmayı
öngören bir talih görüşü ile ortaya çıkabileceğini belirtir.

-tanrının ve bilge bir insanın amacı, sıradan bir insanın heveslendiği ya da korkup
kaçındığı şeylerin aslında ne iyi ne kötü olduğunu, iyinin sadece iyi olana teslim
edilince iyi olacağını, kötünün sadece kötü insana yüklenince kötü olacağını
göstermektedir.

-gözlerinin oyulmasını hak eden kişi dışında hiç kimse gözlerinden olmuyorsa,
körlük lanet edilecek bir durum olmaktan çıkar.

- tanrı heves edilen şeyleri en aşağılık insanlara verip en iyileri yoksun bırakarak
bunları öyle güzel gözden düşürür ki.

6. ve son bölümde soruya tam cevap verdiğini ve diğer bölümlerin de kısa bir
özetini verir. tanrı konuşur ve iyi insanlara verilen kör talihin bir sınanma olduğunu
ve sınanmadan geçen kişilerin şiddetli olaylar karşısında katlanma gücünü
elde ettiklerini belirtir. ayrıca ölümün de yaşa gibi bir doğallığının olduğunu ve
ondan korkulmaması gerektiğini vurgular.

- "ama tanrı niçin iyi insanların başına kötülük gelmesine izin verir?" o sahiden
buna izin vermez. bütün kötülükleri iyilerden uzak tutar, günahları, rezillikleri,
zalim düşünceleri aç gözlü tasarıları, kör şehveti, başkasının malı göz diken
doymazlığa da; iyileri korur, kollar;...

-... iyilikleri içinize yöneltilmiştir.

- yaşamdan çıkışa, girdiğinizdeki gibi kadar sıkıcı fasılalar koymadım, yoksa
insan doğduğu kadar yavaş yavaş ölseydi talih sizin üzerinizde ne büyük bir
hakimiyet kurardı.

-ölmek dediğimiz olay ruhun bedenden ayrılmasıdır. o kadar kısadır ki, hızını
hissetmezsiniz bile.
...

diyerek mevzuyu kapatır.
kitabı tavsiye eder miyim? evet ederim. kısa bir kitap olduğu için çarçabuk
okur bitiri verirsiniz tabi bu tür konulara dair kafa yormuş iseniz.

bu kitap ile beraber
schopenhauer'in hayatın anlamı?
tolstoy'un hayat üzerine düşünceler
mehmet ali ayni'nin hayat nedir? kitaplarını da tavsiye ederim.

pandanın kitaplığı, bir alıntı ekledi.
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir bilge şöyle tanımlar ölümü:
"Ölüm, sahte olan her şeyin senden alınmasıdır..."
Söylesene, elinde sahte olmayan ne var ki seninle kalsın?

Anka'nın Kanatları, Çağrı Dörter (Sayfa 117 - sokak kitapları)Anka'nın Kanatları, Çağrı Dörter (Sayfa 117 - sokak kitapları)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlığı öldürdüm:)
"Kavga ettik, kapıyı vurup çıktım. Ondan sonra yazdım İnsanlığın Ölümü'nü filan. Bilge'ye kızdığım için insanlığı öldürdüm...Aslında, Bilge'nin insanlığı öldü, demek istedim. Edebiyatı kendi kirli emellerime alet ettim."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 276)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 276)
Mihriban Karadağoğlu, İroni Kavramı'ı inceledi.
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk defa, "Om Begrebet Ironi" adıyla 1841'de Danca'da doktora tezi olarak yayımlanıyor. Türkçe'de 2003'te Türkiye İ.B.K. Yayınları Sıla Okur çevirisiyle basılıyor. Elimdeki (aynı zamanda sitede olan) ise aynı çevirmenin İmge Kitabevi baskısı, bu da 2009 yılında basılıyor.

İroni kavramının ele alındığı bu eserde Kierkegaard ironi'nin ne olduğunu düşünmeye başlamadan önce fenomenin yorumunu gerekli görür. Bu nedenle kitabın birinci kısmında Sokrates'in duruşunu resmeden, çağdaşları Ksenephon, Platon, ve Aristophanes'in Sokrates yorumları incelenir çünkü birçok düşünürün de öyle gördüğü gibi Kierkegaard da ironi'yi Sokrates ile başlatır.
Ksenephon metinlerinde Atinalıların Sokrates'i ölümle cezalandırılmalarının ne büyük bir adaletsizlik olduğunu anlatmaya çalışır. Ve bu ereğin içindeyken de Sokrates'i o kadar masum olarak gösterir ki Sokrates'in cezalandırılması oldukça anlamsız kalır ki bu da Sokrates'in ironist kişiliğinden ziyade Atinalıların gaddarlığını ön plana yerleştirir. Ksenephon yorumlarında Sokrates'in ironisi görünmez onun yerine safsata(sofizm-bilgicilik) ön plandadır. Kiekggard'a göre Ksenephon Sokrates'i "anahtar deliğinden" ancak görebilmiştir. Onun Sokrates tasvirinin boşluklarını Platon doldurur.
Sokrates'in Savunması, Şölen, Phaidon, Devlet gibi Platon eserlerindeki Sokrates yorumları incelenir bu bölümde. Platon'un Sokrates'i tanrısallığın dolaysız aracıdır. Öyle ki Kierkegaard Sokrates'in tümel üzerindeki etkisini, tümelle ilişkisini ifade ederken İsa ile Sokrates arasındaki paralelliği de gösterir. Bu, Tanrısalla ilişki içindeki ikincil birey, Tanrısal tarafından kışkırtılır, deyim yerindeyse kendi öznelliğinde bir çağa başlar ikincil birey. Kierkegaard şöyle diyor bu ikincil için; "Ya sözler bireyi yaratır, ya da bireyin varlık nedeni sessizliktir." Sokratesin temel amacı nesnel ile öznel arasındaki soyut ilişkiyi sorgulamaktır. O bilginin olmadığını göstermeye çalışırken onun gerçekten olmadığını değil olduğunu ancak kendi içinde bilgi taşımadığını ve aslında bu yüzden olmadığını gösterir. Sokrates bir ironisttir ve ironi türlü maskeler ardına saklamıştır onu, yani tanrısaldır, kılık değiştirir ha bire ve bu özelliği ona baştan çıkarıcı bir gizemlilik katar. İroniste yaklaşmak istese ikincil kişi, yaklaşamaz çünkü onu ancak belli bir mesafenin ardından ulaşma, anlama ihtimali vardır fakat şöyle diyor Kierkegaard "bir türlü yakalanamayan ve görkemi sözle anlatılamayan anlama anının hemen ardından gelen yanlış anlama korkusu, insanları kopmaz bağlarla kendine esir eder." Bu bağlamı Kierkegaard, Alkibiades ile olan ilişkisini gözeterek kurar. İronistin yaptığı şudur;karşısındaki kişiyi eriştiğini sandığı bilgiden yoksun bırakır, onu her şeyiyle soyar, ancak bunun yerine bir şey koymayı vaad etmez, edemez çünkü ironistin yerine koyabileceği hiçbir şeyi yoktur, kendini bir anda çırılçıplak bulan ikincil, ironiste, ironistte olduğunu sandığı bilgiye sarılmaya çalışır çünkü elinde hiçbir şeyi kalmamıştır. Fakat ironistin de hiçbir şeyi olmadığına göre ikincil bu arzuyla kala kalır. [şurada ifade etmeliyim ki Sokrates ve Alkibiades arasındaki birlik bana Şems ve Mevlana arasındaki entelektüel birliği çağrıştırdı(buna ilişkin çıkarımlardan yoksun olsam da) , belki Şems'e İroni'nin perspektifinden bakılabilir]. İroni kendi kendini yok eden bilgi kuramını geliştirir, ve o karşıdakini yüceltirken onu geçersiz kılar.
O bir şey bilmediğini söylüyordu ve bunu bildiği için de en bilge kişi olduğunu kabul ediyordu. Hiçbir şeyin bilgisizliğiyle yaşarken ölüm karşısında kaygıya kapılmıyordu, Sokrates'in Savunması adlı metinde onun ölümü nasıl da korku uyandıracak bir şey olarak görmediğini anlarız. Şöyle diyordu Sokrates "çünkü ölüm korkusu, Atinalılar, kişinin gerçekte bilge değilken kendini bilge sanması değil midir? Kişinin bilmediğini bilirim sanması değil midir? Bilmediğimiz bir şeyi bildiğimizi sanmak kınanacak bir bilgisizlik değil midir?" Evet bu bir safsataydı Kierkegaard'ın deyimiyle fakat ironikti aynı zamanda.
Platon’un Sokrates tasvirinde idea'yı görürüz, amacı spekülayonu sonluluktan sonsuzluğa yani dışsal yapının yokluğundaki kendi kendinin sonsuz hedefine dalmaktır. Ksenephon'da Sokrates daha edimseldir Platon'da tanrısal, fakat o, ironisttir; edimsel olan ile idea arasında salınım içindedir. Edimsellik onun için ideayla olan orantısızlığı gösterdiğinden onu hiç kılar ve bu nedenle sürekli olarak kendi içinde olup ötesine ulaşmaya çaşırken teslim olur kendine, bu yüzden ironiktir.
Aristophanes'in Sokrates'inde de Platon'undaki gibi idea vardır ama trajik değil komik. Buradaki Sokrates idea'ya ulaşmaya çalışır fakat her türlü yüklemden yoksun olduğunu bilir ve idea ile edim arasındaki doldurulamaz boşluğun ihtişamını izlemekle yetinir. Edim onun için şekillerden ibarettir, tıpkı dağılan ve sürekli devinen bulutlar(Aristophanes'in Bulutlar adlı oyunundan) gibi dağıldığında ardında kalan duman olur ve bu Sokrates'in idea'sıdır, özdür. Edimin dünyasındaki her şeye kuşkuyla yaklaşır çünkü onun için tek mutlaklık hiçliktir. İronist burada kişiliğin olup olabileceği şeydir.
Kierkegaard'ın özetiyle ana unsur olan gizemli hiçliği, Ksenephon Sokrates'e yararlığı yakıştırarak ve ona tarihsel yaklaşarak verir. Platon ona ironik özgürlük ile trajik bir idea, Aristophanes ise onun içindeki boşluğu yansıtacak şekilde komik bir idea verir. Kierkegaard bu yorumların altına bir çizgi çeker ve toplar, elinde olan şudur(S. 170 den birebir alıntı yaptığımdan incelemenin bütünlüğü adına kısaca); idea diyalektiğin sınırıdır, fenomen ideaya ulaşmak ister fakat ona takılı olan birey vardır, birey gerçekliğe saplandığından ideaya asla ulaşamaz fakat gerçekliğin tek geçerlilik sebebi de kendisinin ötesine geçmek yani ideaya ulaşmak olduğu için geçerliliği yoktur. Ve öznelliğinin betimine giden yolda öznel gayretler bireye geri döndüğünde birey bunu kişisel doyum olarak yok eder, ironist budur.
Daha sonra Sokrates'in Cin'inin[Sokrates'in Cini onun vicdani sesi olarak bilinir yani içindeki Tanrısal ses, tanrısal yan] onun ironik duruşundaki yeri yorumlanmaya çalışılır. Cin Sokrates'e sonsuz ama olumsuz özgürlüğü kazandırmıştır.
Atinalılar'ın Sokrates için hazırladıkları iddianamede iki suçlama vardır:1-Sokrates devletin tanıdığı tanrıları kabul etmiyor ve yeni tanrılar ileri sürüyor 2- Sokrates gençliğin ahlakını bozuyor. Sanırım daha bu suçlamaları okur okumaz ne kadar ironik olduğu gözümüze batar oldu. Pek de içine dalmayı gerekli görmeden belirtirsek, her ikisi de mümkün değildir çünkü "ironi öznelliğin dürtüsüdür."
Daha sonra Hegel'in Sokrates'in ironik duruşunu yorumlayışına eğilir Kierkegaard ve varoluştan, fenomenden kavrama geçiş yapar, daha önceki soruşturmaların sonunda ironi'ye dair şöyle yazıyor Kierkegaard; ".. Sokrates'e özel bir şey olması gereken ve ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir boyut, bir bakış açısı buldum. Bu bakış açısına İroni adını verdim..." Bu kısımdan itibaren Kierkegaard "İroni" kavramını tasvirler. Ve bu tasvirin sonrasında sırasıyla Fichte, Schlegel, Tieck, Solger'de ironi'yi görünür kılmaya çalışır.
İronistin, betimini kısmi olarak başlangıçta vermeye çalıştığımdan ve sitede alıntıladığım kısımlarda özellikle vurguladığımdan burada değinmeyeceğim ayrıca biraz da fazla uzattığımı da düşünerek Kierkegaard'ın, adı geçen Sokrates sonrası ironistleri hangi bağlamda ele aldığına değineceğim.
Fichte, Wissenschaftslehre adlı eseriyle, Schlegel, Rehabilitation des Fleisches[Maddenin Rehabilitasyonu] adlı eseriyle Tieck satirik oyun ve lirik şiirleriyle, Solger, estetik üzerine yaptığı konuşmalar ve yayımladığı kimi yazılarla, ironik tablolar çizmiştir.
Eveet, Kierkegaard son paragrafta şöyle yazıyor; ".. Son olarak, ironinin "daimi geçerliliği" hakkında sorular varsa, bunların ancak güldürü çemberinin incelenmesiyle cevaplanabileceğini belirtmek isterim. Güldürü, ironiden çok daha derin bir kuşkuculuk içerir; çünkü burada her şey sonluluğa değil günahkarlığa bağlıdır."

İÇİNDEKİLER
Birinci Kısım- Sokrates'in Duruşunun İroni Olarak Algılanması
Giriş
1.Bölüm: Yorumun Mümkün Kılınması
Ksenephon
Platon
Aristophanes
2.Bölüm: Yorumun Edimselleştirilmesi
Sokrates'in Cini
Sokrates'in Suçlaması ve Mahkum Edilmesi
3.Bölüm: Yorumun Zorunlu Kılınması
Ek: Hegel'in Sokrates Yorumu
Sokrates Hangi Anlamda Ahlakın Kurucusudur
İkinci Kısım- İroni Kavramı
Giriş
Yön Bulmak İçin
İroninin Tarihsel Geçerliliği. Sokrates'in İronisi
Fichte'den Sonra İroni
Friedrich Hegel
Tieck
Solger
Yoluna Koyulmuş Bir Uğrak Olarak İroni
İroninin Doğruluğu