• 272 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Sen ve Ben , Aret Vartanyan hem kişisel gelişim, hem roman tadında diyebilirim. İçinde siyaset, bilim, aşk, cinsellik, dün, bugün, yarın kısacası her şey mevcut, ben keyfle okudum ve tavsiye ediyorum, zaten bildiğiniz ama uygulamaya korktuğunuz, çekindiğiniz ya da “dur yahu, o kadar da değil” diyeceğiniz birçok şey var. Ara sıra sıkıldığımda açıp tekrar okuyabileceğim bir kitap olduğunu düşünüyorum.
 • 440 syf.
  ·6 günde·6/10
  Ve bitti.. :)
  Ayşe Kulin'e ait ilk defa bir kitap okudum..
  Bilim-kurgu gibi dursa da her okuyan kişi kitaptan farklı şekilde sonuç alır. İster fantastik, ister bilim-kurgu, ister siyaset..

  Dün yaşanmış olanlar , bugün yaşananlar ve yarın yaşanma ihtimali olan olaylar için birçok örnek resmedilmiş..

  Kurgu olarak teknoloji her ne kadar ilerlemiş ve insanlar için birçok kolaylık artmış olsa da ince detaylar her sayfada vardı.. "Mutsuzluk" / " Adaletsizlik"

  Çıkar, güç, güven, zenginlik, fedakarlık, teslimiyet , taassup... Bu kelimelerin anlamlarını size tokat gibi çarpan satırlara denk geleceksiniz..

  Kurgu olarak güneşin önünde olan bir gökcisim yüzünden ülkedeki insanlar sürekli kötü havaya maruz kalıyor. Bu insanların yaşantıları, araştırma ve gerçeği bulma arzusu , umut için çaba sarfetmelerini anlatıyor. Tabi bir de kader olarak gösterilen şeyin aslında çıkar sonucu oluşmuş olması ve üzerini insanların düşünceleri ile kapatılması büyük derslerden birini veriyor insana..

  Gücün ve paranın gerçekten satın olamayacağı tek şey umut!
  Çünkü umut tek bir kişi ile bile olağanüstü sonuçlar ortaya koyuyor..

  Okuyun derim..
  Eminim hayatınıza yeni bir bakış açısı katacaktır..
  İyi Geceler.
 • Bugünün en ileri biliminin, yarının itibarsız simyasını temsil etmeyeceğinin kesin bir garantisi yoktur.
 • Bugünkü İslam coğrafyasının ateş çemberinde olmasının asıl nedeni İbn-i Sina, İbn-i Rüşt, Farabi, İbn-i Haldun gibi “deneyimli gerçekliği” sürdürme yolunu tutan bilim adamlarını, âlimlerin karşısında “idealist” felsefeyi savunan İmam Gazali’nin bulunması ve onun fikrinin egemen olmasıdır.
 • "Zamanın doğrusal olduğuna güveniriz. Muntazam şekilde ebediyen ilerlediğini düşünürüz. Sonsuza dek. Ancak geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark illüzyondan başka bir şey değildir. Dün, bugün ve yarın peşpeşe gelmez. Sonsuz bir döngü halinde birbirine bağlıdırlar.

  Her şey birbirine bağlıdır."
 • 344 syf.
  ·Beğendi·8/10
  "s"ELAMLAR (30. ya deneyince var bir hayır diyip capslock tuşuyla inatlaşmamaya karar verdim! Sen BÜYÜKSÜN! TAMAM MAYK! ) ola hepinize çokomeller ! Yine önceden okuyup sonrasında inceleme yapmaya karar verdiğim bir inceleme ile sizlerle beraberiz .. Bugün pikniğe gidecektim esasen ama Odin ve Thor yeryüzüne inmeye karar verip , "YARDIR MEVLAM GORE!" moduna geçince , elinde oyası , ayasında kınası , başında yazması ile 40 'ına merdiven dayayan evde kalmış kızlar misali kırdık kıçımızı , büktük dizimizi , oturalım dedik evimizde .. Oturalım dedik demeye de ,gelirken biralarla beraber aldığımız sigarayı kaybettik evin içinde .. Kafa beyin döndü .. Dün de tuzlu fıstık sırra kadem bastı odanın içinde ! Delirmemek elde değil !! ( AMAN ALKOLDEN UZAK DURUN 18 YAŞ ALTI SEVGİLİ KARDEŞLERİM !! AMAN !! ) Neyse efenim .. Yavaştan incelemeye giriş yapalım .. Kuru fasulye tamam .. Pilavlar geldi .. Soğanı kırıp startı veriyorum !! VAN ,TU , TIRİ , FORROOOO !!! Hemen bir DAVARO OST !! OHHH !! Dünya varmış !!! =))

  Pek saygıdeğer cevizkabukları , biliyorsunuz ki incelemelerimde spoiler falan vermiyorum .. Yine vermeyeceğim .. Benim derdim kitabı okumak isteyenlerde , zihinlerinde soru işareti olan bireylerde bir kıvılcım çakmak .. Döneme ait bilgileri verip, "bilinmezlik" olgusuna dayanarak ve esrar"c"engizlik yaparaktan merakları cezbeylemek ..İzleyeceğimiz yol budur !! Bundan önceki incelemelerimde , benim tabirimle , "TAKIM ELBİSE GİYİP MEDENİYET KAVALI ÖTTÜREN ÇOBAN AROMALI TERORİSTLER " dediğim bu tayfayı defalarca anlattım .. Yılmam ! Yine anlatırım !! Bu kitaptaki haliyle anlatacaklarım ingilizler sevgili diyarbakır karpuzları.. Güneş batmayan imparatorluk ! Oraya buraya medeniyet götürenler ! Sevgili şekerpare, bana inan ama cidden inan ki bunların medeniyet diye oraya buraya götürdüğü herşey ama herşey sömürüden ibaretti .. 1 veriyorlarsa 11111 alıyorlardı !! Kolonyalizm dedikleri sistemi icat edip , işgal ettikleri halkların değer yargılarını , dinlerini , mezheplerini hiçe sayarak , kültürlerini yok ederek mankurtlaştırdılar insanları .. Burada kısaca bahsedeceğim kısım Hindistan örneği ve komşusu Myanmar .. Hindistan , bakir toprakları, sınırsız işgücü ve ingilizlerin ekmeğine yağ süren KAST SİSTEMİ ile uzun müddet İngilitere'nin sağmal ineği oldu .. Bu kast sistemi dediğimiz ve kişinin elinde olmaksızın içine doğduğu dünyanın sınırları içindeki hiyerarşik yapıya dayanan sistem , ingilizlerin arayıp da bulamadığı şey idi .. Bu yapıyı ve insanlar arası ayrımcılığı sonuna kadar körüklediler .. Ne ola ki bu kast sistemi dersen şöyle açıklayayım sana bunu ben .. Misal baban ZURNACI ! Bu ailenin içinde doğdugun anda diyemiyorsun ki ben TORNACI olacağım ! Yerin ,yurdun ,herşeyin , kim olduğun öncesinde belli .. İşte bu sakat dini sistemi kullanarak ve yanlarına aldıkları dış sermayenin yurt içindeki yerli işbirlikçileri ile , yani kompradorlar ile yeraltı ve yerüstü kaynaklara pipet dayayıp hüpletmek suretiyle uzunca bir müddet bal kaymak sofraların Halil İbrahim'i oldular ingilizler.. Oraya konuk olanlardan biri de siyasi polis olarak görev alan George Orwell idi .. Şimdilerde 1984 incelemelerinde güzellemelerine doyulamayan , Hayvan Çiftliği'ni yazdığı için yerlere göklere sığdırılamayan ama bu kitaplar için CIA 'den fonlanmış , MAMALANMIŞ George Orwell !! Senin anlayacağın sevgili Yıldız Tilbe et beni, timsah gözyaşları idi o kitaplar .. Bu , Orwell 'ın ilk romanı .. Kalemini satılığa çıkarmazdan önce yazdığı ilk eserlerden biri .. "YE KÜRKÜM YE" moduna geçmezden evvel hakkaniyet ile aktarmış bize olanları .. Ben neşe kaçırmamak adına kitaptan örnek vermeyeceğim .. Sanırım üç aşağı beş yukarı zaten olanların kabataslak bir krokisini çizdim sizlere .. Şimdi incelemenin başlığı ve bu kitabın konusuna dair sizlere ipuçları verecek başka örnekler vereceğim ..

  Bir dönem pespembe rengi ile çocukluk günlerimizin rüyalarını süsleyen sevgili PEMBOlar , bunlar öyle aşağılık insanlardır ki ortadan kaldırıp , soyunu kuruttukları kızılderililerin dahi maruz kaldıkları olguların içini boşaltmışlardır ARSIZCA !!! Ciplerine soykırıma uğrattıkları Cherokeelerin , boğazda seyreden Abd başkonsolosunun teknesine Iroquiasları tek bir devlette birleştiren Hiawatha'nın , Irak işgali öncesinde Mezopotamya'yı yerle bir eden füzelerine Tomahawk'ın , aynı amaçla tasarlanmış helikopterlerine Apachee 'nin ismini verebilmişlerdir ! Şimdi bir kısım çıkıp derse ki yauw gavurlar gavuru iblis Tuco !! Bunların İngiltere ile ne alakası var ? HE GÜLÜM HEEEE !! AMERİKA' yı da NÖRi KANTAR KURDU !!

  Tarih bir bilim .. En azından biz öyle biliyoruz .. Ve biz biliyoruz ki bilimin siyaseti , ırkı ,dini, mezhebi OLMAMALIDIR .. Peki sömürge tarihçileri ne yapmıştır tüm bu insanlık suçlarının öncesinde ve sonrasında ?

  NE Mİ YAPMIŞTIR ?

  Sömürge tarihçileri , beyaz adamın uygarlaştırma misyonu olarak , vahşi addettikleri siyahileri HIRİSTİYANLAŞTIRMALARINI "doğal" karşılarlar.Ama bu bahse konu Tanrı' nın "KARA DERİLİ" olarak adlandırdıkları siyahileri niçin vahşi ve ilkel (?!?!?) yarattığına gerekçe bulmakta zorlanırlar !! Ta ki kurtuluşu Eski Ahit' te ,Adem ve Havva'nın oğulları Habil ve Kabil ' de bulana kadar ! Okul kitaplarına , beyaz ırkın Habil'den , Afrikalıların ise kardeş katili Kabil'den türediğini , tanrının kardeş katili Kabil'in soyunu cezalandırmak için Afrikalıları bu halde bıraktığını yazarlar .. Nasıl ? GÜZEL Mİ?

  Güçlü olduklarını siyahların gözlerinin içine soka soka belletmek için her fırsatı kollayan bu aşağılık insanımsı mahluklardır yine Afrika demiryolu döşendikten sonra , 19 yüzyılın başında sanayi devriminin en ama EN GÜÇLÜ SİMGESİ olan lokomotifleri BEYAZA boyayanlar ! Ve demiryolunda KÖMÜR TOZLARI ARASINDA ÇALIŞAN SİYAHİLERE TEKRAR TEKRAR BU LOKOMOTİFLERİ BEYAZA BOYATANLAR!!

  ADALET ?!?!?

  Gel ben anlatam sana adaleti annesinin bi' tanesi !! Gel ! GEL DE ADALET NEYMİŞ GÖR !!

  2. Dünya Savaşı sonrasında Naziler , sanıldığının aksine Nürnberg Mahkemelerinde SOYKIRIM VE İNSANLIĞA KASIT SUÇLARINDAN YARGILANMADILAR !! 2. Dünya Savaşı'nda ABD ve İngiltere'nin hava bombardımanlarıyla katlettikleri "SİVİLLERİN" sayısı , Almanlarınkinden çoktu.. Kendilerinin de işlediği CÜRÜMLERDEN düşmanlarını yargılayamayan "GALİPLERİN" bundan kelli Nürnberg Mahkemelerinde Almanları suçladıkları tek şey , başkalarının topraklarına zorbalıkla el koymak üzere saldırıp savaş başlatmış olmalarıydı .Galipler , yenilenlerle AYNI SAVAŞ SUÇLARINI İŞLEDİKLERİ İÇİN , Nürnberg'de Almanları , Japon mahkemelerinde ise Japonları ancak saldırganlık nedeniyle yargılayabildiler ..

  Sayın Churchill!!! HUUUUUUU?!?!!!!! Sayın Winston Churchilll !!! AÇ KAPIYI BEN GELDİM !!

  Ses YOK !!

  Sanırım evde yok ... Neyse ona da iki kelam edelim gıyabında..
  Hangi Churchill bu ? Beş , sayıyla "5" ingiliz askerinin ölümüne karşılık çoğu silahsız 7000 Sudanlı' nın katledildiği 1898 Omdurman Savaşı' nda , ingilizlerin "OLMAYAN" kahramanlığını efsaneleştirdiği ilk kitabı "NEHİR SAVAŞI" (The River War ) 'dan öldüğü güne dek her fırsatta savaş kollayan , savaş çıkarmak , savaşlara katılmak isteyen Winston Churchill !!
  KAYITLARA geçen odur ki , Akdeniz'de yatla gezerlerken karısı Lady Asquith manzaranın karşısında dayanamayıp "Mükemmel" deyince şunları diyen Churchill :

  "Evet , atış menzili ve görüş mükemmel ,yatta silahımız olsa şimdi ne güzel BOMBALITTIRIRDIM...."

  Neyse ki , SARIŞIN KURT , Çanakkale ' de soktu gırtlağına kadar o bombaları ... "ÇOCUĞU KOYDU" !!

  AHHHH!!! Bir de , " Olmasaydın da olurduk" , "keşke yunan ( ki onları ingilizler giydirdi!) kazansaydı" diyen tayfa vardı di mi? =))

  https://media1.tenor.co/...C1KioKH2VRKowlTX6MTI

  Bu kitap , O olmasaydı nasıl var olurdunuz , onu anlatıyor ..

  Kıssadan hisse .. Yarın 19 MAYIS !! Unutturamazsınız !! Unut"MAYIS"!

  Kahpe emperyalizmi şamarlayan ATAM ...

  Olmasaydın , O L M A Z D I K ! ! !

  HAİNLERE İNAT ... YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR !!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=lpc4HOQfAcE