Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
22 saat önce

Turgut, pantalonunu da çıkarır, kolla-
rını açarak bağırırdı: “Ben, senin bilinçaltı karanlıklarına ittiğin ve gerçekleşmesinden korktuğun kirli arzuların, ben
senin bilinçaltı ormanlarının Tarzan’ı! yemeye geldim seni.
Benden kurtulamazsın. Ben, senin vicdan azabınım!”

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 29)

BANA ANKET ÖDEVİM HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?
SORULARI CEVAPLAMANIZ YETERLİ :)


AHMET HAMDİ TANPINAR/SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ KAPSAMINDA RÜYA ANKETİ

1)NE SIKLIKLA RÜYA GÖRÜYORSUNUZ?
A)HER ZAMAN
B)ARA SIRA
C)KARARSIZIM
D)HİÇ

2)NE TÜR RÜYALAR GÖRÜYORSUNUZ?
A)BİR YERDEN KAÇARKEN
B)BİR YERDEN DÜŞERKEN VEYA UÇARKEN
C)GÜN İÇİNDE YAŞANILAN BİLİNÇALTI ETKİSİ
D)HATIRLAMIYORUM

3)RÜYALARIN GELECEĞE DAİR BİLGİ VERDİĞİNE İNANIR MISINIZ?
A) İNANIRIM
B)İNANMAM
C)KARARSIZIM
D)BİRAZ

4)AHMET HAMDİ TANPINAR’IN SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ ROMANINI OKUDUNUZ MU YA DA DUYDUNUZ MU?
A)OKUMADIM AMA AZ ÇOK HABERDARIM
B)OKUDUM
C)HİÇ DUYMADIM
D)KARARSIZIM

5)AHMET HAMDİ TANPINAR SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ KİTABINDA ‘’RÜYA GÖRME LİSTESİ’’ DİYE BİR OLGUDAN BAHSEDER. SİZİN HİÇ RÜYA GÖRME REÇETENİZ OLDU MU?
A)HAYIR İLK DEFA DUYDUM
B)EVET OLDU
C)KARARSIZIM
D)HATIRLAMIYORUM

6)GÖRDÜĞÜNÜZ RÜYALARI YAZMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
A)EVET DÜŞÜNDÜM, VAKİT BULDUKÇA YAZIYORUM
B)HAYIR DÜŞÜNMEDİM
C)İLK DEFA DUYDUM
D)KARARSIZIM

7)AHMET HAMDİ TANPINAR’IN KİTABINDA DOKTOR RAMİZ KARAKTERİ ‘PSİKANALİZ’ KAVRAMINDAN SIKÇA BAHSEDER.SİZCE BU KAVRAMIN RÜYALARLA ALAKASI VAR MIDIR? (PSİKANALİZ:RUH ÇÖZÜMÜ)
A)EVET VARDIR, BİLİNÇALTI İLE İLİŞKİLİDİR.
B)HAYIR YOKTUR.
C)KARARSIZIM
D)BİLMİYORUM

8)RÜYA TABİRLERİNE İNANIR MISINIZ?
A)EVET İNANIRIM.
B)HAYIR İNANMAM.
C)HİÇ DUYMADIM
D)KARARSIZIM

BÖLÜM :
YAŞ :
CİNSİYET:
TEŞEKKÜR EDERİM 😊

Hüzünlü Palyaço, bir alıntı ekledi.
23 May 17:59

Şimdi anlaşıldı mı?
"Zaten anlamanızı da pek beklemiyordum. Bakalım daha açık nasıl anlatabilirim. Pek çok insana bir olaylar zincirini anlatın, size sonucun ne olacağını söyleyeceklerdir. Akıllarında, bir araya getirdikleri bu olaylardan yola çıkarak, bir şeylerin olup biteceğini söylerler. Fakat bir sonucu söylediğinizde, kendi bilinçaltı akımlarından yola çıkarak, o sonuca ulaşmalarını sağlayan adımların neler olduğunu söyleyebilecek insan sayısı azdır. Olayların ardında yatanlar hakkında mantık yürütmekten ya da çözümlemelere gitmekten kastettiğim güç budur."

"Anlıyorum," dedim.

Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Kızıl Dosya - Epub)Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Kızıl Dosya - Epub)
lilâ, bir alıntı ekledi.
23 May 05:36

Batılılar, yüreklerinin en gizli köşelerinde hâlâ duran "Ortadoğu korkusu"nu atamamışlardır. Nedir bu korku? Ortadoğuluların, İslâm uygarlığını yeniden gün yüzüne çıkarmaları olasılığıdır. Kuşkusuz görünürde böyle bir korkuları yoktur, içleri çok rahattır. Ne var ki, bir de bilinçaltı bulunuyor insanda; işte bu duygu var Batılıların bilinçaltında. Ya bir gün Ortadoğulular, inançlarının gösterdiği birlik çizgisinde el ele verip, "Biz, bütün Ortadoğu ulusları, bir ülkeyiz bundan böyle" derlerse, Batılılar kimleri sömürebileceklerdir?
Afrika'yı mı? Afrika'nın gözünü açan ve İslâmı seçmiş olan ulusları da bu birliğe katılmak için acele edeceklerdir. Asyayı mı? Gittikçe yükselecek bir duvar orası.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 37 - Edebiyat Dergisi Yayınları)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 37 - Edebiyat Dergisi Yayınları)
Hasibe Dal, bir alıntı ekledi.
20 May 21:23 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Çöküş, bilinçaltının tamamen yitirilmesi demektir, çünkü bilinçaltı yaşamın temelidir. Kalp düşünebilseydi atmaktan vazgeçerdi.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can Yayınları, 16. Basım/ 2016)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can Yayınları, 16. Basım/ 2016)
Hasan HAKAN, Kuantum Olumlama'yı inceledi.
19 May 01:22 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kişisel gelişime yöneltici bir kitap. Kişilik tasvirleri, ego kontrolü, yaşam ve bilinçaltı yöneltme vs ile ilgili birtakım öğütlerin bulunduğu tek oturuşta bitirlebilecek bir kitap :-|

Can SİNANOĞLU, bir alıntı ekledi.
18 May 10:15

DEĞERSİZLER'den: "İnsanın bilinçaltı izin vermiyordu galiba, kökleri derinlerde saklı bazı görüntülerin zamanı gelmeden su yüzüne çıkmasına. Ama neden? Rüyasında görmek istiyordu işte, hazırdı, bekliyordu. Bazen de, böyle düşündüğü için rüyaları kurmaca bir gösteriye dönüşecek diye korkuyordu. Ansızın çıkıvermeliydi babası karşısına, hazırlıksız yakalanmalıydı, eli ayağına dolaşmalıydı, “Seni beklemiyordum” demeliydi. Gerçek olmalıydı karşılaşmaları. O kadar gerçek olmalıydı ki, yaşamın kendisi rüyaya dönüşmeliydi."

Değersizler, Can Sinanoğlu (Cenova Yayınları)Değersizler, Can Sinanoğlu (Cenova Yayınları)
Tarık Savaş Öpöz, Bilinçaltının Gücü'ü inceledi.
 18 May 01:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu ve benzer kitaplar benim için hep aynı sonuca varıyor. Aslında mantık hep aynı. Adına, evren, tabiat, bilinçaltı, sonsuz zeka, sınırsız güç, sır vs her ne denirse densin, beklentiniz hangi kaynaktan olursa olsun, işin özü neye inanıyorsanız ve tercihiniz ne ise o şeye sahip oluyorsunuz. Allah, 'kimden istersen iste müstehak olduğun şeyi ben yaratırım, sen tercihini yap' diyor özetle. Vesselam...

aysomayso, bir alıntı ekledi.
15 May 15:08

Böylece ben de bazı insanlar gibi kalabalıkların sınırında, yani halk arasında Çöküş diye tabir edilen o her şeye uzak noktda kaldım. Çöküş, bilinçaltının tamamen yitirilmesi demektir; çünkü bilinçaltı yaşamın temelidir. Kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 27 - Can)